späť na zoznam článkov

Leto a úrazy. Je tetanus už minulosťou?

Leto a úrazy. Je tetanus už minulosťou?

Prázdniny a dovolenky sú obdobím rôznych aktivít. Či sa už chystáte na vychádzku do prírody, alebo cez víkend na chatu, ľahko sa stretnete s odreninami, škrabancami či inými poraneniami. Aké je riziko a aký môže byť dôsledok nesprávneho ošetrenia rany? Treba sa aj v dnešnej dobe obávať tetanu?


Tetanus  je infekčné ochorenie, ktoré v minulosti predstavovalo pomerne vysoké riziko ohrozenia na živote. V súčasnosti sa vyskytuje len zriedkavo. Jeho šancou môže byť aj menšia rana v podobe škrabanca. Najviac ohrozený sú nezaočkovaní a starší ľudia.

V chudobnejších krajinách a krajinách nedostatkom hygieny sa ale stále vyskytuje často a so závažným priebehom. U nás patrí očkovanie proti tetanu medzi povinné a vykonáva sa celoplošne.

Čo spôsobuje tetanus?

Pôvodcom tohto ochorenia je baktéria Clostridium tetani, ktorá sa bežne vyskytuje v tráviacich ústrojoch zvierat. S ich trusom sa dostáva do vonkajšieho prostredia, kde vytvorí spóry, čim sa vlastne chráni obalom. Takto je schopná prežiť aj niekoľko rokov, než sa dostane do ďalšieho organizmu. Na to aby prenikla do tela stačí malá ranka, kde za priaznivých podmienok začne produkovať jed tetanotoxín. Ten pôsobí na nervy a vyvoláva príznaky typické pre tetanus.

Baktéria Clostridium tetani
Baktéria Clostridium tetani spôsobujúca ochorenie. Foto: Thinkstock

Najvhodnejšie prostredie sú pre tuto baktériu hlbšie rany, ktoré sa zatvoria. Pre tento mikroorganizmus je práve nedostatok kyslíka najpriaznivejší pre jeho množenie.

Aké sú príznaky tetanu a jeho priebeh

Toxíny, ktoré produkuje baktéria Clostridium tetani, spôsobuje poruchu nervových vlákiensvalov. Pacienti mávajú spočiatku pocit stuhnutia svalov, trpia nespavosťou, nepokojom a zvýšeným potením. Neskôr nastanú kŕče. Typický je trizmus- kŕčovitý úsmev a krč v čeľustiach. Krč je bolestivý a pacientovi znemožňuje rozprávať, piť či prijímať potravu.

Ďalším a typickým príznakom je opistotonus. Je to kŕč chrbtového svalstva, ktorý spôsobí oblúkovité prehnutie chrbta. Tieto silné spazmy svalov môžu spôsobiť rôzne poranenia a zlomeniny, z ktorých sa následne vyplavujú látky, ktoré poškodzujú obličky.

Ak dôjde k spazmu dýchacieho svalstva, nastáva smrť. Pacient je celý čas pri plnom vedomí a tak je celý priebeh dramatický a pre pacienta nepríjemný a bolestivý.

Pozrime sa spolu na všetky letné problémy:
Naše zdravie v lete - slnko, teplo, úrazy a ochorenia

Ako rýchlo môžeme pozorovať prvé príznaky choroby

Inkubačná doba, teda doba od vniknutia baktérie do organizmu, po výskyt prvých príznakov, trvá zvyčajne niekoľko dnítýždňov. Čím je táto doba kratšia, tým je šanca na prežitie nižšia.

To ako závažné sú príznaky, samozrejme záleží od množstva toxínu v tele. Úmrtnosť je ale pomerne vysoká. V priemere je to v rozmedzí 10 až 50%.

Tetanus sa z človeka na človeka neprenáša.

Ako sa diagnostikuje tetanus

Diagnóza sa určí na základe klinického obrazu, teda podľa typických príznakov. Kľúčové je pátrať po poranení. Z rany sa odoberie ster a vzorka mikrobiologicky vyšetrí. Vyšetruje sa aj krv, na prítomnosť špecifických protilátok.

Ruky držiace skúmavku s nápisom tetanus
V súčasnej dobe sa tetanus vyskytuje len zriedkavo. Foto: Thinkstock

Liečba tetanu

Liekom prvej voľby je podanie protitetanového imunoglobulínu (pasívna imunizácia). Súčasne sa podá očkovacia látka, pre stimul tvorby vlastných protilátok (aktívna imunizácia).

Ranu, ktorá je vstupnou bránou pre baktériu, je treba dezinfikovať a chirurgicky ošetriť.

Ostatná liečba je symptomatická – zameraná na príznaky choroby. Antibiotiká, lieky proti kŕčom, kľud na lôžku a podobne.

Prekonanie tetanu nezanecháva imunitu.
Matka s dieťaťom na rukách u lekára, doktor má v ruke injekciu na očkovanie
Na Slovensku patrí očkovanie proti tetanu medzi povinné. Foto: Thinkstock

Aké sú v súčasnosti možnosti prevencie a ochrany pred tetanom?

Nielen preventívnou, ale aj liečebnou metódou je očkovanie. Očkované matky chránia svojich novorodencov materskými protilátkami. Tieto protilátky však rýchlo klesajú a tak je neskôr potrebné očkovať dieťa. Toto očkovanie patrí medzi povinné a vykonáva sa v 3., 6., a 12. mesiaci života a preočkovanie v 6. a 13. roku. Následne v dospelosti každých 15 rokov. V súčasnosti však na Slovensku chýba evidencia očkovania v dospelosti.

Vek Typ
3. - 4. mesiac I. dávka (základné očkovanie)
5. - 6. mesiac II. dávka (základné očkovanie)
11. -12. mesiac III. dávka (preočkovanie)
v 6. roku života preočkovanie
v 13. roku života preočkovanie 
dospelí preočkovanie každých 15 rokov
V rozvojových krajinách a chudobných krajinách s nedostatkom hygieny, predstavuje tetanus každoročne stále obrovské straty na životoch. Novorodenci sú ohrozený najmä v súvislosti s absenciou hygieny a sterility počas pôrodu. Existujú rôzne kampane, ktoré sa prevenciou a očkovaním v takýchto krajinách snažia zabrániť zbytočnému umieraniu.

Ďalšie zaujímavé zdroje

  • wikiskripta.eu - odborný článok o chorobe Tetanus
  • ruvzpo.sk - článok zameraný na očkovanie proti tetanu
  • solen.sk - prehľadový článok o súčastnom stave očkovania

Boj proti tetanu

Boj proti tetanu

Naposledy aktualizované 24.10.2018

Prihlásiť na odber noviniek

Autor článku

Bc. Ivona Heczková

Bc. Ivona Heczková

Redaktor

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo môže znamenať točenie hlavy v tehotenstve? Čo môže znamenať točenie hlavy v tehotenstve?

Každá nastávajúca mamička si musí prejsť mnohými nepríjemnými zmenami. Okrem nevoľnosti a únave, sa často tehotné ženy sťažujú i na točenie hlavy. Tento častý príznak môže mať viacero...

Afty naše každodenné - môžu byť u detí, aj v tehotenstve Afty naše každodenné - môžu byť u detí, aj v tehotenstve

Afty sú nepríjemné, zapálené pľuzgieriky, ktoré sa vyskytujú na sliznici ústnej dutiny. Tieto bolestivé vriedky môžu potrápiť najmä deti a tehotné ženy. Prečo je tomu tak? Môžu byť...

Jedálniček pre pacientov s celiakiou, dôležité obmedzenia Jedálniček pre pacientov s celiakiou, dôležité obmedzenia

Celiakia  je novodobé ochorenie. Existovala aj v minulosti, ale pôvod zdravotných ťažkostí bol dlho nejasný. Prejavy boli závislé od stravovacích návykoch . Časom sa prišlo na...

Počas tehotenstva sa chráňte pred zápalom vaječníkov Počas tehotenstva sa chráňte pred zápalom vaječníkov

Zápal vaječníkov je pomerne časté gynekologické ochorenie. Na svedomí môže mať rôzne zdravotné komplikácie, v rátane neplodnosti. V tehotenstve toto zápalové ochorenie predstavuje riziko...

Ako schudnúť z brucha? Ako schudnúť z brucha?

Schudnúť z brucha je samozrejme možné. Ak si však niekto myslí, že sa to dá izolovane len z tejto telesnej partie, tak mám preňho dobrú správu. Pri redukcii hmotnosti sa budú strácať...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.