späť na zoznam článkov

Leto a úrazy. Je tetanus už minulosťou?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
Leto a úrazy. Je tetanus už minulosťou?
Zdroj foto: Getty images

Prázdniny a dovolenky sú obdobím rôznych aktivít. Či sa už chystáte na vychádzku do prírody, alebo cez víkend na chatu, ľahko sa stretnete s odreninami, škrabancami či inými poraneniami. Aké je riziko a aký môže byť dôsledok nesprávneho ošetrenia rany? Treba sa aj v dnešnej dobe obávať tetanu?


Tetanus  je infekčné ochorenie, ktoré v minulosti predstavovalo pomerne vysoké riziko ohrozenia na živote. V súčasnosti sa vyskytuje len zriedkavo. Jeho šancou môže byť aj menšia rana v podobe škrabanca. Najviac ohrozený sú nezaočkovaní a starší ľudia.

V chudobnejších krajinách a krajinách nedostatkom hygieny sa ale stále vyskytuje často a so závažným priebehom. U nás patrí očkovanie proti tetanu medzi povinné a vykonáva sa celoplošne.

Čo spôsobuje tetanus?

Pôvodcom tohto ochorenia je baktéria Clostridium tetani, ktorá sa bežne vyskytuje v tráviacich ústrojoch zvierat. S ich trusom sa dostáva do vonkajšieho prostredia, kde vytvorí spóry, čim sa vlastne chráni obalom. Takto je schopná prežiť aj niekoľko rokov, než sa dostane do ďalšieho organizmu. Na to aby prenikla do tela stačí malá ranka, kde za priaznivých podmienok začne produkovať jed tetanotoxín. Ten pôsobí na nervy a vyvoláva príznaky typické pre tetanus.

Baktéria Clostridium tetani
Baktéria Clostridium tetani spôsobujúca ochorenie. Foto: Thinkstock

Najvhodnejšie prostredie sú pre tuto baktériu hlbšie rany, ktoré sa zatvoria. Pre tento mikroorganizmus je práve nedostatok kyslíka najpriaznivejší pre jeho množenie.

Aké sú príznaky tetanu a jeho priebeh

Toxíny, ktoré produkuje baktéria Clostridium tetani, spôsobuje poruchu nervových vlákiensvalov. Pacienti mávajú spočiatku pocit stuhnutia svalov, trpia nespavosťou, nepokojom a zvýšeným potením. Neskôr nastanú kŕče. Typický je trizmus- kŕčovitý úsmev a krč v čeľustiach. Krč je bolestivý a pacientovi znemožňuje rozprávať, piť či prijímať potravu.

Ďalším a typickým príznakom je opistotonus. Je to kŕč chrbtového svalstva, ktorý spôsobí oblúkovité prehnutie chrbta. Tieto silné spazmy svalov môžu spôsobiť rôzne poranenia a zlomeniny, z ktorých sa následne vyplavujú látky, ktoré poškodzujú obličky.

Ak dôjde k spazmu dýchacieho svalstva, nastáva smrť. Pacient je celý čas pri plnom vedomí a tak je celý priebeh dramatický a pre pacienta nepríjemný a bolestivý.

Pozrime sa spolu na všetky letné problémy:
Naše zdravie v lete - slnko, teplo, úrazy a ochorenia

Ako rýchlo môžeme pozorovať prvé príznaky choroby

Inkubačná doba, teda doba od vniknutia baktérie do organizmu, po výskyt prvých príznakov, trvá zvyčajne niekoľko dnítýždňov. Čím je táto doba kratšia, tým je šanca na prežitie nižšia.

To ako závažné sú príznaky, samozrejme záleží od množstva toxínu v tele. Úmrtnosť je ale pomerne vysoká. V priemere je to v rozmedzí 10 až 50%.

Tetanus sa z človeka na človeka neprenáša.

Ako sa diagnostikuje tetanus

Diagnóza sa určí na základe klinického obrazu, teda podľa typických príznakov. Kľúčové je pátrať po poranení. Z rany sa odoberie ster a vzorka mikrobiologicky vyšetrí. Vyšetruje sa aj krv, na prítomnosť špecifických protilátok.

Ruky držiace skúmavku s nápisom tetanus
V súčasnej dobe sa tetanus vyskytuje len zriedkavo. Foto: Thinkstock

Liečba tetanu

Liekom prvej voľby je podanie protitetanového imunoglobulínu (pasívna imunizácia). Súčasne sa podá očkovacia látka, pre stimul tvorby vlastných protilátok (aktívna imunizácia).

Ranu, ktorá je vstupnou bránou pre baktériu, je treba dezinfikovať a chirurgicky ošetriť.

Ostatná liečba je symptomatická – zameraná na príznaky choroby. Antibiotiká, lieky proti kŕčom, kľud na lôžku a podobne.

Prekonanie tetanu nezanecháva imunitu.
Matka s dieťaťom na rukách u lekára, doktor má v ruke injekciu na očkovanie
Na Slovensku patrí očkovanie proti tetanu medzi povinné. Foto: Thinkstock

Aké sú v súčasnosti možnosti prevencie a ochrany pred tetanom?

Nielen preventívnou, ale aj liečebnou metódou je očkovanie. Očkované matky chránia svojich novorodencov materskými protilátkami. Tieto protilátky však rýchlo klesajú a tak je neskôr potrebné očkovať dieťa. Toto očkovanie patrí medzi povinné a vykonáva sa v 3., 6., a 12. mesiaci života a preočkovanie v 6. a 13. roku. Následne v dospelosti každých 15 rokov. V súčasnosti však na Slovensku chýba evidencia očkovania v dospelosti.

Vek Typ
3. - 4. mesiac I. dávka (základné očkovanie)
5. - 6. mesiac II. dávka (základné očkovanie)
11. -12. mesiac III. dávka (preočkovanie)
v 6. roku života preočkovanie
v 13. roku života preočkovanie 
dospelí preočkovanie každých 15 rokov
V rozvojových krajinách a chudobných krajinách s nedostatkom hygieny, predstavuje tetanus každoročne stále obrovské straty na životoch. Novorodenci sú ohrozený najmä v súvislosti s absenciou hygieny a sterility počas pôrodu. Existujú rôzne kampane, ktoré sa prevenciou a očkovaním v takýchto krajinách snažia zabrániť zbytočnému umieraniu.

 

Ďalšie zaujímavé zdroje

Boj proti tetanu

Boj proti tetanu

Naposledy aktualizované 01.12.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 3. 12. 2021) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 3. 12. 2021)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 3. 12. 2021 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 3. 12. 2021

Tu nájdete vždy aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 3. 12. 2021 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 3. 12. 2021

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 3. 12. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 3. 12. 2021

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 3. 12. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 3. 12. 2021

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí počas pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.