Tetanus je nebezpečné infekčné ochorenie spôsobené baktériou Clostridium tetani, ktoré bez lekárskeho ošetrenia a pomoci obvykle končí smrťou. Ochorenie ovplyvňuje kostrové priečne pruhované svalstvo a spôsobuje jeho kŕče, pričom bez lekárskeho ošetrenia človek zomiera buď v dôsledku zástavy srdca alebo neschopnosťou dýchacieho systému dodávať do organizmu kyslík. U nás sa však táto choroba vyskytuje zriedkavo a to vďaka povinnému očkovaniu.
Príznaky Tetanu
Charakteristika
Tetanus je infekčné ochorenie prejavujúce sa generalizovanými kŕčmi, ktoré postihujú celé telo, pričom zároveň dochádza k poruchám regulácie viacerých vnútorných orgánov. Ide o bakteriálne ochorenie, pričom úmrtnosť naň je pomerne vysoká a to v priemere až 50 %. K infekcii dochádza pri poranení, kedy sa baktéria dostane do organizmu a produkuje tu nebezpečný neurotoxín, ktorý postihuje nervový systém. Tento jed sa vstrebáva do krvi a odtiaľ do nervov.
Napáda najmä nervové zakončenia, čiže miesta, kde prechádza k prenosu nervového signálu z nervu do svalov. Dostáva sa tiež do nervových vlákien centrálneho nervového systému a do nervov ovplyvňujúcich motorický systém. Tu zablokuje látky zodpovedné za tlmenie prenosu vzruchov a tak prichádza k neriadenému dráždeniu svalstva, čo spôsobuje kŕče. Vzhľadom na to, že dnes sa už voči tetanu očkuje, je ochorenie našťastie pomerne vzácne, no v minulosti bolo veľmi rozšírené.
Príčiny
Ochorenie má bakteriálny pôvod a konkrétne je spôsobované baktériou Clostridium tetani, ktorá je veľmi často rozšírená v pôde, niekedy sa vyskytuje aj v črevách u zvierat. Táto baktéria sa tak obvykle dostane do organizmu pri drobnom poranení podkožných vrstiev a pri kontakte s pôdou, takže medzi rizikovú skupinu ľudí, ktorú ochorenie postihuje, patria najmä ľudia pracujúci so zvieratami a s pôdou. Dôležité je tiež preočkovanie a to aspoň každých 15 rokov.
Príznaky
Pre tetanus je charakteristická zvýšená stuhnutosť svalov a kŕče. Tie môžu byť buď klonické, kedy dochádza k zášklbom, alebo tonické, kedy dochádza k strnutiu svalov alebo celých skupín svalstva. Neskôr sa k týmto problémom pridá aj bolesť svalov. Dochádza tiež ku kŕčom mimického svalstva, žuvacieho svalstva, neskôr k problémom s prehĺtaním a výnimočne ku generalizovaným kŕčom, kedy je telo prehnuté do záklonu. Časté sú bolestivé záchvaty kŕčov.
Pri najťažších formách už môžu byť v dôsledku kŕčov aj problémy s dýchaním a svalmi hrtana či bránice, čo znamená pre človeka zvýšené riziko udusenia v dôsledku dychovej nedostatočnosti. Pri záchvatoch kŕčov nastáva aj zvýšenie telesnej teploty, človek býva viac spotený. Kým pri ľahšom priebehu ochorenia nemusia nastať až také vážne a bolestivé svalové kŕče a stuhnutosť, pri najťažších fázach dochádza až k znehybneniu celého tela, avšak pri zachovaní plného vedomia.
Diagnostika
Čo sa týka diagnostiky, väčšinou je podľa príznakov a vonkajších prejavov možné určiť podozrenie na chorobu, prípadne aj na základe anamnézy a zisťovania, či sa človek poranil na pokožke v poslednej dobe, čiže či mohlo prísť k nákaze. Následne sa vykonáva mikrobiologický výter z rany na pokožke a zisťuje sa prítomnosť baktérie. Taktiež je možné vykonať laboratórne vyšetrenie na prítomnosť toxínu v organizme, ktorý vylučuje práve baktéria spôsobujúca tetanus.
Aké sú príčiny a prejavy tetanusu
Aké sú príčiny a prejavy tetanusu
Priebeh
Človek sa tetanom nakazí pri poranení, kedy sa dostane baktéria do podkožných vrstiev v rámci rany a odtiaľ cez krv do nervov. Tu pôsobí jednak na nervové zakončenia, ale taktiež v centrálnej nervovej sústave blokuje utlmenie nervových signálov. To má za následok aj vonkajšie prejavy choroby, čiže stuhnutosť svalov a svalové kŕče v dôsledku neustáleho svalového napätia. Pokiaľ nie je choroba liečená, dochádza k smrti, najčastejšie zlyhaním srdca alebo dýchania.