späť na zoznam článkov

Ako si poradiť s nadmerným potením nielen v lete?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
Ako si poradiť s nadmerným potením nielen v lete?
Zdroj foto: Getty images

Potenie je prirodzenou funkciou organizmu. Potíme sa keď nám je teplo, pri zvýšenej fyzickej námahe, či v strese. To do akej miery je tento prirodzený ochranný mechanizmus v norme, závisí od viacerých faktorov. Potenie môže predstavovať aj príznak ochorenia. 


Nadmerné potenie, teda hyperhydróza, predstavuje pre človeka nie malé komplikácie. Už pri malom či bežnom potení, pociťujeme psychický i fyzický diskomfort.

Možností, ako si poradiť s touto nepríjemnosťou, je našťastie viacero. Každý človek sa predsa chce vyhnúť emocionálnym a sociálnym nepríjemnostiam, ktoré vznikajú v súvislosti s potom.

Pozrime sa spolu na všetky letné problémy:
Naše zdravie v lete - slnko, teplo, úrazy a ochorenia

Prečo sa vlastne potíme?

Potenie je fyziologický proces, ktorý nás chráni najmä pred prehriatím organizmu. Má teda termoregulačnú funkciu.

Potné žľazy, okrem iného, vylučujú odpadové produkty látkovej premeny. Táto funkcia vylučovania odpadových látok je však často preceňovaná. Škodliviny v tele sa odbúravajú najmä prostredníctvom pečene a obličiek. Dokazuje to najmä zloženie potu. Ten je tvorený z 98 až 99% vodou. Len 1 až 2% je sodík, draslík, chlór, vápnik, horčík, kyselina mliečna, močovina a aminokyseliny.

Mnoho ľudí si myslí, že potením sa počas cvičenia vlastne chudnú. Je to však mýtus. Potíme najmä vodu, nie tuk.  

Pot je odvádzaný prostredníctvom potných žliaz. Tie sa nachádzajú vo vrstve kože zvanej zamša alebo tiež korium. Je ich približne 2 až 3 milióny. Sú to malé stočené kanáliky, ktoré odvádzajú pot na povrch pokožky.

Žena držiac si nos, kôli zápachu z podpazušia
Potenie je nepríjemný, no väčšinou fyziologický jav organizmu. Foto: Thinkstock

Potenie riadi termoregulačné centrum v mozgu. Toto centrum sa nachádza v hypotalame. Reaguje nielen na zmenu telesnej teploty, ale aj na hormóny či emócie. Preto sa potíme i v strese.

Recepty starých mám, ako sa vypotiť pri zvýšenej teplote či horúčke, nie sú vhodné u malého dieťaťa. Malé deti ešte nemajú dostatočne vyvinuté termoregulačné centrum. Mohli by sme im spôsobiť prehriatie organizmu.

Rozlišujeme takzvané ekrinné a apokrinné žľazy

Ekrinné žľazy sa nachádzajú na celom tele, najmä na dlani, chodidlách a podpazuší. Produkujú priehľadný pot bez zápachu, ktorý slúži na reguláciu teploty tela.

Apokrinné, tiež zvané pachové žľazy, sa nachádzajú len v niektorých lokalitách. Začínajú fungovať až v puberte. Pot je mliečne žltkastý a spočiatku nezapácha. Zápach vzniká rozkladom potu mikrobiálnou flórou. Apokrinné žľazy majú tiež funkciu feromónu.

Za normálnych okolností vypotíme približne jeden liter potu denne. V extrémnych podmienkach to môže byť však až 3 - 4 litre za hodinu. Muži sa obvykle potia viac ako ženy. Intenzita potenia klesá s vekom.

Emocionálne potenie, verzus potenie pri fyzickej záťaži

Keď sa organizmus dostane do záťaže, potrebuje sa ochladiť. Telo začne vylučovať pot, ktorý odvádza prebytočné teplo z organizmu a ochladí ho.

K emocionálnemu poteniu dochádza v dôsledku psychického tlaku, stresu či bolesti. Takéto potenie nedokážeme ovládať. Riadi ho vegetatívny nervový systém. Ten reguluje životné funkcie, ktoré nepodliehajú našej vôle. Pri tomto druhu potenia sú postihnuté predovšetkým podpazušie, dlane a chodidlá.

Muž s víťazným pozdvihnutím ruky a mokrým fľakom na podpazuší, dve ženy znechutené a držiace si nos
Potenie zapríčiňuje nie len osobné ale aj profesné nepríjemnosti. Foto: Thinkstock

Ako rozlíšime prirodzené potenie, nadmerné potenie a hyperhydrózu?

V podstate je veľmi ťažké odlíšiť a objektívne zhodnotiť, kedy už potenie nie je prirodzené.

O normálnom, alebo len silnejšom potení hovoríme, ak sa potíte najmä počas cvičenia, alebo teplého počasia. Stav sa aspoň trocha zlepšuje používaním antiperspirantov a zmena životosprávy má pozitívny vplyv.

O hyperhydróze hovoríme pokiaľ vytvorený pot presiahne potrebnú mieru na udržanie telesnej rovnováhy.

Hyperhydrózou pravdepodobne trpíte ak sa potíte výrazne viac než väčšina ľudí. Nadmerné potenie trvá dlhšie ako šesť týždňov, narúša bežné činnosti, musíte denne prezliekať 4 až 5 košieľ. Dôležitým ukazovateľom je aj rodinná anamnéza. Teda či sa takéto ochorenie vyskytlo aj u niekoho iného z rodiny.

Podľa Medzinárodnej spoločnosti hyperhydrózy trpí zvýšeným potením 5% svetovej populácie.

Pacienti s hyperhydrózou sa potia približne 5 - násobne viac ako zdravý človek. Potné žľazy týchto ľudí sa pritom neodlišujú od potných žliaz zdravých jedincov. Nadmerné potenie spôsobuje ich hyperfunkcia.

Primárna a sekundárna hyperhydróza

Primárna- idiopatická (emocionálna) hyperhydróza, postihuje väčšinou iba niektoré časti tela, ako napríklad ruky, nohy, podpazušie. Jej príčina nie je známa.

Sekundárna hyperhydróza môže byť príznakom iného ochorenia, spôsobená liekmi či hormonálneho pôvodu.

Prejavy primárnej aj sekundárnej hyperhydrózy môžu byť lokalizované (fokálne) alebo postihovať celé telo (generalizované).

V tabuľke uvádzame niektoré príčiny a faktory, ktoré môžu prispievať k poteniu, alebo spôsobovať hyperhydrózu.

prirodzené obdobia zvýšeného potenia faktory podporujúce potenie  choroby vedúce k sekundárnej hyperhydróze
aklimatizácia obezita stavy úzkosti, psychické ochorenia
menopauza lieky onkologické ochorenia
menštruácia kofeín cukrovka
obezita nikotín obezita
vysoká teplota prostredia pikantná strava, horúce nápoje ochorenie srdca a ciev
nadmerná fyzická záťaž zlá životospráva choroby štítnej žľazy
infekcia stres choroby centrálnej nervovej sústavy
    Parkinsonova choroba

Nočné potenie

Nočné potenie je ďalšou nepríjemnosťou, s ktorou sa ľudia môžu stretnúť. Nie vždy je príčinou vysoká teplota v miestnosti, hrubá perina či chrípka. Pokiaľ v noci, počas spánku prezliekate mokré pyžamá, môže to signalizovať určité zdravotné problémy. 

Možné príčiny uvádzame v prehľadnej tabuľke:

infekcia tuberkulóza, HIV, zápalové ochorenia, chrípka, vírus
rakovina často sprevádzané chudokrvnosťou a stratou váhy
hypoglykémia - nízka hladina cukru komplikácia pri cukrovke, pokiaľ pacient užíva lieky na zníženie cukru alebo si aplikuje inzulín
hormonálne poruchy menopauza, zvýšená činnosť štítnej žľazy
alkohol, návykové látky, antidepresíva  

Ako si poradiť s nadmerným potením, či hyperhydrózou

Keďže miera potenia je u každého jedinca individuálna, tak aj riešenie je rôzne.

Pri bežných a miernych prejavoch často prichádza k zlepšeniu zmenou životného štýlu či dodržiavaním dostatočnej hygieny. Prínosom môže byť konzumácia menej korenistých jedál, či nepreháňať to s alkoholom. Vyhýbajte sa odevom zo syntetického materiálu. Niektorým ľudom pomáha pravidelný pohár vody ochutenej jablčným octom, alebo šálka šalviového čaju.

Bežným prostriedkom proti poteniu sú deodoranty a antiperspiranty. Kým deodoranty pach iba maskujú a prekrývajú, antiperspiranty čiastočne uzatvárajú žľazy potných kanálikov a tak tlmia produkciu potu.

Žena ktorá si aplikuje antiperspirant do podpazušia
Na trhu je množstvo antiperspirantov, ktoré zabraňujú poteniu. Foto: Thinkstock

Ideálne je aplikovať antiperspiranty večer pred spaním, na čistú a nepodráždenú pokožku. Po vyholení, či depilácií podpazušia si neodporúča používať antiperspirant ani deodorant 12 hodín.

Pri ťažších formách sa treba poradiť s odborníkom. Nadmerné potenie môže byť prejavom choroby. Treba teda v prvom rade vylúčiť či potenie nie je dôsledkom vážnejšieho problému.

Návštevu lekára neodkladajte najmä vtedy, ak sa začnete nadmerne potiť, pri čom v minulosti ste výrazne problémy s potením nikdy nemali.

Nadmerné ťažkosti s potením narúšajú bežné spoločenské činnosti. To býva spojené s psychickým tlakom a ešte väčšou produkciou potu. Preto je vhodné vyhľadať nie len dermatológa, ale pomôcť môže v značnej miere aj psychológ.

Vyšetrenie a diagnostika hyperhydrózy

Diagnostika zahŕňa niekoľko postupov. Okrem anamnézy a konzultácie existujú určité vyšetrovacie testy. Sú to najmä:

Optická metóda: pri nej sa sleduje sekrečná činnosť. Hodnotia sa vlastne veľkosti škvŕn na tričku či blúzke počas vyšetrenia.

Minorov test: (škrobovo - jódová skúška): na oblasť zvýšeného potenia sa aplikuje roztok jódu. Následne po zaschnutí sa na jód nanesie škrob. Jód a škrob, v kombinácii s potom, vyvolá chemickú reakciu. Tá sa prejaví tmavomodrým až čiernym sfarbením a to najmä na miestach kde je prebytok potu.

Gravimetrická metóda (skúška filtračným papierom): na postihnutú oblasť sa priloží filtračný papier ktorý absorbuje pot. Ten sa následne odváži na špeciálnej váhe za presne odmeraný čas. 

Doktorka s úsmevom komunikuje s pacientkou
Pri väčších ťažkostiach na nebojte obrátiť na odbornú pomoc. Foto: Thinkstock

Aké sú možnosti liečby

V súčasnosti existuje viacero možností liečby hyperhydrózy, medzi ktoré patrí najmä:

Botulotoxín, tiež známy pod názvom botox. Zapríčiní blokádu nervového prenosu a tak dokáže zredukovať potenie. Aplikuje sa inzulínovou striekačkou. Efekt vydrží približne 6-9 mesiacov.

Vodná ionoforéza je metóda, pri ktorej sa blokuje produkcia potu stimuláciou elektrického prúdu. Je to systém dvoch prepojených vaničiek, do ktorých sa  namočia ruky alebo nohy. Do systému sa púšťa prúd pôsobiaci na potné žľazy. Pacient pociťuje len mierne brnenie. Liečebné cykly je však potrebné opakovať, kým nedôjde k želanému efektu.

SlimLipo patrí medzi najnovšie metódy. Oblasť sa napustí špeciálnym anestetickým roztokom a následne sa laserom ošetria potné žľazy. Tie sa natrvalo odstránia, čím sa odstráni aj potenie v ošetrenej lokalite. Zákrok trvá približne1 až 2 hodiny a vykonáva sa v lokálnej anestézie.

Napriek nepríjemnostiam a hroziacim spoločenským či profesným trapasom, si treba uvedomiť, že potenie je vo väčšine prípadov fyziologický jav. Akúkoľvek procedúru, či zákrok teda dôsledne zvážte a prekonzultujte s odborníkom.

Ďalšie zaujímavé zdroje

Typy ako bojovať s potom, nielen v spoločnosti

Typy ako bojovať s potom, nielen v spoločnosti

Naposledy aktualizované 19.07.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 30. 11. 2021) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 30. 11. 2021)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 30. 11. 2021 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 30. 11. 2021

Tu nájdete vždy aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 30. 11. 2021 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 30. 11. 2021

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 30. 11. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 30. 11. 2021

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí okolo pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 30. 11. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 30. 11. 2021

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
potenie - Niana 24.07.2021 15:00

tak oblečenie sa da vyriešit tym, že sa oblečeie tričko, alebo košela, ktore pohlcuju pach a vlhkost potu. Ale čo so spotenou tvarrou. Na toto ešte nič nevymysleli?

košela-potenie - Jolka 24.06.2021 17:15

kupim si košelu cityzen, aby na nej nebolo vido, že som spoteny a tiež ked si na neho omylom vylem kavu, tak to nie je vidno, že je tričko špinave

potenie - Martinka 20.05.2021 18:27

tiež s vela potim, preto šom si začala kupovat trička od cityzen, pretože su z bavlny a nie je na nich vidno, že som mokra-spotena. Odporučam!