späť na zoznam príznakov

Potenie

Autor: Michal Hrebík
Potenie
Zdroj foto: Getty images

Potenie je prirodzený proces u každého človeka a je prospešný zdraviu v určitej miere, keďže potením sa človek zbavuje škodlivých látok, napríklad soli, močoviny alebo kyselín. Organizmus sa potením ozdravuje a očisťuje, pričom potné žľazy sú rozptýlené takmer po celej koži. Najviac ich je na dlaniach, chodidlách, čele a v podpazuží, pričom v podpazuší sú aj aromatické potné žľazy. Pokiaľ je potenie nadmerné, akútne a náhle, môže byť príznakom niektorej z vážnejších chorôb, kedy je nutná odborná liečba.


Niekedy je to bežné, ale zároveň aj problém

Veľa ľudí sa ale potí nadmerne aj počas bežného stavu, pričom je to skôr problém hygienický a estetický, než len zdravotný. Je možné zakúpiť rôzne deodoranty (Bioderma Sensibio Deo, La Roche Posay deodorant) na odstránenie zápachu, antiperspiranty napr. Driclor na zamedzenie potenia alebo špeciálne krémy napr. Excipal Deoforte a rôzne iné antiperspiranty a deodoranty. Medzi moderné metódy patria botulotoxínové infejkcie alebo chirurgické odstránenie potných žliaz, ale tieto zásahy si treba dobre premyslieť.

Veľa ľudí sa potí nadmerne aj pomerne prirodzene a najčastejšie je potenie rúk a nôh, hlavy, v podpazuší (ale nielen pod jednou pazuchou), na zadku, na chrbte, na tvári a krku, prípadne medzi nohami v rozkroku. Príčinou môže byť napríklad metabolizmus, nadmerná fyzická námaha a teplo, niekedy môže nastať pocit tepla a potenie celého tela aj po veľmi horúcom jedle. Nadmerné potenie mužov aj žien so sebou prináša najmä neželaný zápach a pokiaľ nejde o potenie pri chorobe, ide skôr o hygienický problém.

Problémy s nadváhou a tráviacou sústavou

Aj tetanus, čo je bakteriálne infekčné ochorenie spôsobené baktériou Clostridium tetani sa prejavuje potením, ktoré je spojené so zvýšenou teplotou a stuhnutosťou svalov na tele. Veľmi často je nadmerné potenie spojené aj s obezitou, čiže ťažkou nadváhou, kedy dochádza k nadmernému ukladaniu najmä tukov v organizme a k poteniu sa pri jedle. Niekedy môže byť potenie spolu s bolesťou v boku, problémami s močením a horúčkou spojené aj s obličkovými či močovými kameňmi.

Často sa prejavujú potením aj zdravotné problémy trávenia a tráviacej sústavy. Môže ísť napríklad o rakovinu hrubého čreva, ktorú charakterizuje hnačka so striedajúcou sa zápchou a silným chudnutím, rakovina žalúdka, pri ktorej pociťuje človek najmä bolesti v nadbrušku, únavu a spolu s potením má aj zvýšenú teplotu, prípadne je potenie prítomné aj pri rakovine pažeráka. Vtedy sú typické najmä bolestivé prehĺtanie, bolesti v krku, únava, zvracanie a teplota.

Potenie z tepla
Najčastejšie je potenie z tepla

Nadmerné potenie tváre a dlaní môže ukázať aj na infekciu

Rakovina pankreasa sa síce najviac prejavuje chudnutím, bolesťami brucha a zvýšenou teplotou, ale aj tu môže byť nadmerné potenie u človeka postihnutého týmto nádorovým ochorením. Pri zápale pobrušnice, odbore pri peritonitíde, ide o závažné zápalové a infekčné ochorenie s horúčkou, zrýchleným tepom a tiež aj potením. Pri rakovine ústnej dutiny sa potenie vyskytuje len ojedinele, typickejšie sú bolesti v krku, pri prehĺtaní a zvýšená teplota.

Najčastejšie je nadmerné potenie príznakom nejakého ochorenia dýchacej sústavy. Či už ide o nádorové ochorenie na hrtane, kde sa vyskytujú aj problémy s prehĺtaním, ťažkým dýchaním, zvýšenou teplotou alebo chrapotom, alebo o chrípku, angínu či zápal pľúc. Môže ale ísť aj o infekčné ochorenia, napríklad pri tuberkulóze, ktorá napadá najčastejšie pľúca a obličky je možné pozorovať sťažené dýchanie, zvýšené teploty, niekedy horúčky a tiež potenie.

Náhle potenie sa v noci a počas spánku

Problém s potením, ktorý sa vyskytol náhle (napríklad nočné potenie a to u mužov aj u žien), môže byť symptómom aj vážnejšieho ochorenia, ktoré priamo ohrozuje život postihnutého. Je to napríklad pri epiglotitíde, čiže zápalu hrtanovej príklopky, ktorý môže viesť až k uduseniu. Veľmi vážny stav je aj pľúcna embólia, kedy nastávajú problémy s dýchaním a vytvorí sa krvná zrazenina v pľúcnej tepne. Podobne sa zápalová zrazenina vytvára v srdci na jeho vnútornej výstelke pri infekčnej endokarditíde.

Tieto stavy sú sprevádzané náhlym a vyšším potením človeka. Podobne to môže byť aj pri infarkte myokardu, ktorý je spôsobený tiež upchatím cievy a patrí medzi vážne ischemické akútne choroby srdca. Potenie je prítomné aj pri intoxikácii, čiže otrave, pričom stav ohrozuje aj vedomie človeka a jeho základné životné funkcie. Potenie je niekedy prítomné aj pri iných typoch chorôb, kedy sa tak organizmus zbavuje škodlivín, prípadne zvýšenej teploty či horúčky, typické je potenie hlavy a nôh u detí alebo bábätka.

Potenie pri chorobe
Potíte sa? Možno máte chorobu spojenú s horúčkou

S teplotou aj bez teploty

Pri ateroskleróze, čo je civilizačná choroba, ktorá spôsobuje ukladanie látok, najmä tukov, v stenách tepien, môže mať tiež človek problémy s nadmerným potením, napríklad ak dochádza k ateroskleróze tepien na hrudníku, čo sťažuje aj dýchanie. Niektoré ochorenia štítnej žľazy sa môžu prejavovať potením, napríklad hypertyreóza alebo rakovina štítnej žľazy, ale ide len o menší príznak, ktorý nemusí byť typický pre všetkých ľudí s týmito chorobami, závisí tiež napríklad aj od prítomnosti zvýšenej teploty.

Aj pri niektorých problémoch nervovej sústave sa môže vyskytovať hidróza, čiže potenie, napríklad pri otrase mozgu môže byť človek hneď po tomto otrase dezorientovaný a spotený, výnimočné je nadmerné potenie aj pri Parkinsonovej chorobe. Vo väčšine prípadov je nadmerné potenie teda signálom nejakého ochorenia alebo zmeny zdravotného stavu v organizme, takže by postihnutý rozhodne nemal podceniť tento signál a symptóm a mal by vyhľadať lekárske vyšetrenie.

Medzi príčiny treba zarátať aj kardiovaskulárne choroby

Napríklad pri Hodgkinovom lymfóme, čo je nádorové a nezhubné ochorenie lymfatického systému, je prítomná jednak zvýšená teplota, ale aj potenie, človek chudne a má zväčšené uzliny. Pri rakovine kostí, či už pri jej zhubnej alebo nezhubnej forme, sa objavuje nočné potenie, ale aj horúčka a to najmä pri postihnutí väčších kostí. Niekedy majú problémy s potením aj ľudia s kinetózou, čiže nepríjemným pocitom v uchu, ktorý spôsobuje najmä nevoľnosť.

Potenie sa môže objaviť aj pri niektorých ochoreniach srdcovo-cievnej sústavy:

  • Pri leukémii je spojené s bledosťou, zvýšenou telesnou teplotou a horúčkou
  • Ľudia s nízkym tlakom zas môžu pociťovať nadmerné potenie napríklad aj v súvislosti so studenými končatinami, aj keď toto ochorenie je skôr charakteristické únavou a závratmi
  • Vážne ochorenie je ale mnohopočetný myelóm, čo je nádorové ochorenie v kostnej dreni, pri ktorom je oveľa viac príznakov

Ženy poznajú potenie v tehotenstve aj v menopauze

U žien sa objavuje nadmerné potenie obvykle skôr pri nejakých zmenách v organizme, ako len bezdôvodne. Na rozdiel od mužov ženy najčastejšie nepoznajú napríklad nadmerné potenie nôh v topánkach, na chrbte a nadmerné potenie rúk, dlaní a chodidiel bez nejakej významnejšej príčiny. Problematickejšie je skôr potenie hlavy v noci, prípadne nočné potenie okolo krku a potenie pod prsiami všeobecne, ale ani tu netreba vždy hľadať len patologickú príčinu.

Čo sa týka tehotenstva, ženy môžu spraviť s potením tieto veci:

Potenie počas tehotenstvaPotenie v menopauze je typické najmä vtedy, ak nastáva tzv. klimakterický syndróm. Nie u každej ženy musí tento syndróm nastať až v takej viditeľnej intenzite, aby to bol príliš veľký problém a niektoré ženy obdobie prechodu zvládnu úplne bez problémov. Na druhú stranu, štatistiky ukazujú, že aspoň miernejšou formou syndrómu trpia viac ako 3/4 žien a v tomto prípade sa dajú očakávať návaly tepla aj zvýšené potenie - na to pomôžu bylinkové čaje aj hormonálna liečba.

Čo všetko môže byť za potením

Čo všetko môže byť za potením

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako správne behať? Zmysel, význam, výhody a účinky behu pre zdravie Ako správne behať? Zmysel, význam, výhody a účinky behu pre zdravie

Beh ako taký je jednoduchá pohybová aktivita. Behať sa dá súťažne aj rekreačne. Pre radosť aj z dôvodu redukcie hmotnosti. Najdôležitejšie zo všetkého je však behať správne.

Chrípka u detí: Ako jej predchádzať, aký má priebeh a ako sa lieči? Chrípka u detí: Ako jej predchádzať, aký má priebeh a ako sa lieči?

September, deti začali chodiť do škôlok, škôl. Schladilo sa počasie, prichádza obdobie nachladnutí. Medzi každoročné sezónne ochorenie patrí aj chrípka.

Pomáha domáca liečba a bylinky na zápal pľúc? Pomáha domáca liečba a bylinky na zápal pľúc?

Zápal pľúc je závažné ochorenie bez ohľadu na príčinu jeho vzniku. Jeho liečba by sa nemala podceňovať. V rámci prevencie a doplnenia terapie sú vhodnou alternatívou byliny a bylinné...

Ako dostať astmu pod kontrolu a zmierniť ju: V piatich bodoch? Ako dostať astmu pod kontrolu a zmierniť ju: V piatich bodoch?

Astma bronchiale je závažné ochorenie priedušiek, ktoré výrazne ovplyvňuje  kvalitu života pacienta . Ak chcete žiť plnohodnotnejšie, musíte ju mať pevne pod kontrolou . Ako na to?

Ako rozpoznať otras mozgu u detí? Ako sa prejavuje a prečo spozornieť? Ako rozpoznať otras mozgu u detí? Ako sa prejavuje a prečo spozornieť?

Ak ste rodič, určite mi dáte za pravdu, že akékoľvek zdravotné ťažkosti svojho dieťaťa prežívate 100% intenzívnejšie, ako keby sa jedná o kohokoľvek iného. Nie je sa čomu čudovať, je to...

Naposledy aktualizované 29.11.2016


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Viko 13.09.2019 09:31

Odporúčam elektroantiperspirant. Mal som problém potením a vyskúšal som asi všetko. Už vyše troch rokov používam tu zázračný prístroj a od tej doby nemám žiadne fľaky pod pazuchami len krásny pocit suchá. Electro antiperpsirant možno stal trochu vic peniazí ale vydrží x rokov, kdežto všetky jiné prípravky sa musia stále kupovať dookola nové.

Kika 31.08.2019 07:13

mapy pod pazuchami a na chrbte

Čo mi pomohlo

zmena sytnetickeho antiperspirantu z aprirodny z notina - teraz mam weleda citrus bez hlinika z ciste prirodnych latok a uz mapy na obleceni nema