späť na zoznam článkov

Termín pôrodu: Ako si vypočítať najpresnejší dátum pôrodu?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová
Termín pôrodu: Ako si vypočítať najpresnejší dátum pôrodu?
Zdroj foto: Getty images

Veľa mamičiek hneď po potvrdení tehotenstva hľadajú bližšie informácie ohľadom tehotenstva a presného termínu pôrodu, kedy môžu očakávať príchod svojho potomka.


Termín pôrodu, táto otázka sa vynára u každej ženy po potvrdení tehotenstva. Ženu zaplaví pocit šťastia a vzápätí vypočítava, kedy približne nadíde deň príchodu jej bábätka a bude ho držať v náručí. V článku sa dočítate akými spôsobmi je možné vypočítať predpokladaný dátum pôrodu.

Termín pôrodu, ako ho vypočítať?

Presný termín pôrodu nie je možné určiť, iba približný. Len 1 z 20. rodičiek porodí v deň vypočítaného pôrodu. Najpresnejší je vypočítaný pri pravidelnej menštruácii.

Predpokladá sa, že k oplodneniu prišlo na 14. deň, počítaného od prvého dňa menštruácie, kedy by teda mala nastať ovulácia.

Normálna dĺžka tehotenstva trvá od 38. do 40. týždňa, čo je 267 – 290 dní. Pôrod donoseného novorodenca spravidla dochádza 2 týždne pred, alebo 2 týždne po vypočítanom dátume pôrodu. Ale každé tehotenstvo a tak aj novorodenec sa nevyvíja rovnako rýchlo.

Ako môžem vypočítať najpresnejší dátum pôrodu?

Dá sa vôbec vypočítať? A ako? Poznáme viacero spôsobov...

Podľa dňa oplodnenia

Ak žena vie presný deň oplodnenia, podľa neho sa dá vypočítať pomerne dosť približný termín pôrodu. Pri pravidelnom menštruačnom cykle dochádza k ovulácii asi na 14 deň.

Spermie v maternici si zachovajú svoju schopnosť oplodnenia aj 3 dniVajíčko je schopné oplodnenia približne 24 hodín

Takže k oplodňujúcej súloži dochádza medzi 11. - 15. dňom cyklu a termín pôrodu nastane najpravdepodobnejšie o 38 týždňov, alebo o 267 dní.

Naegeleho pravidlo

Výpočet podľa Naegeleho pravidla vychádza z 28. dňového pravidelného menštruačného cyklu. Ku 1. dňu poslednej menštruácie prirátame jeden rok, 7 dní a odpočítame 3 kalendárne mesiace.

Váš gynekológ vám vypočíta pravdepodobný termín pôrodu podľa pomôcky, ktorá sa nazýva gravidometer, ktorý je vyrobený na základe Naegeleho pravidla.

Kalkulačka na výpočet termínu: Kedy mám dátumu pôrodu?

Ak nemá žena pravidelný 28. dňový cyklus, tak treba dni buď pripočítať, alebo odpočítať.

Napríklad pri 35 dňovom cykle sa priráta 1 rok, mínus 3 mesiace a pripočítať 7 + 7 = 14 dní.
Pri tých 7 dňoch vychádzame čisto matematicky.
35 dňový cyklus mínus 28 dňový cyklu (35 - 28)  = 7 dní rozdiel, preto sa tých 7 dní prirátava do plusu. 

Pri 21 dňovom cykle sa musí 7 dní odrátať. (21 dní - 28 dní = - 7 dní).

Podľa pohybov plodu

Vypočítaný termín podľa prvých pohybov plodu je len orientačný termín. Prvorodička pravdepodobne ucíti prvé pohyby plodu v 20. týždni, k tomu dátumu treba prirátať 20 týždňov a u viacrodičky v 18. týždni a prirátame 22 týždňov. 

Ale tento výpočet je málo spoľahlivý.

Podľa Ultrazvuku

Veľkosť plodu prvého USG vyšetrenia je tiež parametrom k vypočítanému dňu pôrodu.

Najpresnejším termínom sa ale pokladá vyšetrenie sonografom v 1.trimestri, medzi 11. až 14. týždňom tehotenstva kde sa meria CRL plodu. 

CRL = dĺžka plodu od temena po kostrč.

Ak je dátum podľa výpočtu USG rozdielni od toho vypočítaného o viac ako týždeň, tak sa termín upravuje podľa USG nameranej dĺžky CRL.

Termín pôrodu po IVF  - mimomaternicovom oplodnení

Pri IVF vieme presný deň vloženia embrya do maternice a po vložení embrya vám na klinike povedia presne koľko dňové je embryo. Najčastejšie sa vkladá 5 dňové embryo. Najpresnejší dátum si teda viete vypočítať prirátaním 38 týždňov a odrátaním 5. dní.

IVF = In vitro fertilizácia, oplodnenie vajíčka mimo tela ženy.

Kedy je nástup na materskú dovolenku?

Nástup na materskú dovolenku za normálnych okolností, keď ide o bezproblémové tehotenstvo je  v 34. týždni, teda 6 týždňov pred termínom pôrodu. Ak máte rizikovú tehotnosť, nástup je v 32. týždni teda 8 týždňov pred termínom.

Viac o dĺžke tehotenstva sa môžete dočítať v článku Ako dlho trvá tehotenstvo? Koľko dní, týždňov a mesiacov?

Ďalšie zaujímavé zdroje 

  • Literatúra
    • Moderní porodnictví - Roztočil Aleš a kolektiv
    • Otázky a odpovědi o porodu 2. aktualizované a doplněné vydání - Roman Chmel

Naposledy aktualizované 17.05.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Vyštudovala Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Ošetrovateľstvo na Fakulte zdravotníctva v Banskej Bystrici. Po škole pracovala tri roky na chirurgickom oddelení a od roku 2010 na oddelení Anestéziológie a intenzívnej medicíny. V súčasnej dobe sa vzdeláva v špecializačnom štúdiu v odbore Anestéziológia a intenzívna medicína

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Deti a najčastejšie letné úrazy, ktoré im hrozia. Poznáte ich? Deti a najčastejšie letné úrazy, ktoré im hrozia. Poznáte ich?

Prázdniny a leto je bezpochybne obdobie rôznych detských aktivít. Nie len školopovinným deťom začína najkrajšie obdobie roka. Detský smiech a zábava sa však ľahko môže premeniť na plač a...

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 23. 7. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 23. 7. 2021

Nový koronavírus COVID-19 sa stále rýchlo šíri aj u nás doma. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie na Slovensku v súvislosti s koronavírusom.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 23. 7. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 23. 7. 2021

Prinášame vám vždy aktuálne apriebežné informácie o dianí okolo pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 23. 7. 2021) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 23. 7. 2021)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Druhá vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 23. 7. 2021 Druhá vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 23. 7. 2021

Prinášame vám aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.