Alkoholové okno

Alkoholové okno, alebo inak nazvané aj ako alkoholová amnézia, je výpadok pamäti, čiže nastáva stav, že človek si nevie spomenúť na veci, ktoré sa udiali v určitom časovom úseku. Ide o symptóm, ktorý je častý či už pri nadmernom pití alebo priamo pri chronickom alkoholizme, čiže závislosti od alkoholu. Môže sa ale vyskytnúť napríklad aj v situácii, že...

Alkoholové okno, alebo inak nazvané aj ako alkoholová amnézia, je výpadok pamäti, čiže nastáva stav, že človek si nevie spomenúť na veci, ktoré sa udiali v určitom časovom úseku.

Ide o symptóm, ktorý je častý či už pri nadmernom pití alebo priamo pri chronickom alkoholizme, čiže závislosti od alkoholu. Môže sa ale vyskytnúť napríklad aj v situácii, že človek nárazovo požije viac alkoholu za kratšiu dobu, pričom nemusí ísť priamo o alkoholika.

Spoznaj približnú výšku promile: Alkohol kalkulačka.

Tieto výpadky pamäte spôsobuje priamo alkohol, pričom sa výskumami zistilo, že alkohol reaguje u každého jedinca inak a nie je teda presne a jasne stanovená hranica, pri ktorej by sa už dalo povedať, že sa prejaví alkoholové okno. Závisí to od fyziologického stavu každého jednotlivca a nesúvisí to ani napríklad s odolnosťou voči alkoholu ako takému, to znamená, že dlhodobí alkoholici majú tiež alkoholovú amnéziu a dokonca v ich prípade je dokonca častejšia.

Alkohol funguje v ľudskom organizme ako tzv. vypínač pamäti a z toho dôvodu nie je možné si na žiadne spomienky spomenúť, keďže žiadne človek ani nemá. Nevytvorili sa mu totiž ani v mozgu, takže si nemá ani čo pamätať. Alkohol totiž vypne v určitom momente mozgové bunky, receptory, ktoré sú zodpovedné za ukladanie informácií a vnemov získaných očami a inými receptormi, takže sa do mozgu a do pamäte neukladajú tieto vnemy, čiže ani žiadne spomienky.

Alkohol vypína pamäť, ale u každého individuálne, pričom nebola preukázaná ani priama úmera medzi množstvom vypitého alkoholu a je teda na každom jednotlivcovi, kedy sa mu pamäťové receptory vypnú a vznikne alkoholové okno. Vyskytujú sa aj prípady, kedy nie je alkoholové okno vôbec prítomné a to ani po vypití väčšieho množstva alkoholu, čo v praxi znamená, že ide o variabilný symptóm, ktorý sa môže ale aj nemusí vyskytovať po požití alkoholických nápojov.

Ak sú takéto straty pamäti ale časté, pričom nasledujú po konzumácii alkoholu, je to jasná známka nadmerného užívania alkoholu, v prípade pravidelného opakovania ide o symptóm pre alkoholizmus. V tomto prípade je potrebné okamžite prestať s konzumáciou alkoholu, ak to dokáže jedinec sám a neprepadol ešte závislosti naplno. V opačnom prípade je potrebné absolvovať odvykaciu liečbu a to pod odborným dohľadom psychológov a iných odborníkov.

Samotná alkoholová amnézia môže ale indikovať aj to, že mozog je zraniteľnejší na ďalšie poruchy, ktoré môžu súvisieť s nadmerným požívaním alkoholických nápojov. Patria sem napríklad Korzakovova psychóza, alkoholová epilepsia, alkoholová demencia a podobne. V prípade týchto problémov dochádza už k poruchám pamäti alebo správania aj bez zjavnej príčiny, prípadne bez toho, aby pred výskytom poruchy došlo k požívaniu alkoholických nápojov.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané