Gumovité hrboly

Gumovité hrbole sa na koži vyskytujú ako príznak alebo symptóm nejakého kožného alebo infekčného ochorenia, ktoré sa môže prejavovať nielen na koži, ale aj v iných častiach organizmu. Okrem koži sa môžu hrbole gumovitej konzistencie vyskytovať napríklad aj na sliznici v dutinách, pričom obvykle sú najprv tuhé a postupne sa zmäkčujú, pričom koža v strede hrbola mäkne, prepadá sa...

Gumovité hrbole sa na koži vyskytujú ako príznak alebo symptóm nejakého kožného alebo infekčného ochorenia, ktoré sa môže prejavovať nielen na koži, ale aj v iných častiach organizmu. Okrem koži sa môžu hrbole gumovitej konzistencie vyskytovať napríklad aj na sliznici v dutinách, pričom obvykle sú najprv tuhé a postupne sa zmäkčujú, pričom koža v strede hrbola mäkne, prepadá sa do vnútra, odumiera a niekedy tento hrbol aj mokvá.

V tom prípade dochádza k vytvoreniu vredu, pričom po vyprázdnení obsahu vredu môže prísť aj k zápalovej reakcii priamo na pokožke. Takýmito hrbolmi sa prejavujú napríklad syfilis, čo je pohlavne prenosná choroba, alebo aj tuberkulóza kože a podkožných vrstiev. Hoci u nás už dlhšiu dobu nebol zaznamenaný výskyt tejto tuberkulózy, vzhľadom na pomerne široké možnosti cestovania sa vyskytujú prípady, kedy bola táto konkrétna tuberkulóza k nám importovaná.

Pri infekčných ochoreniach sa však okrem gumovitých vyvyšenín vyskytujú aj iné príznaky a obvykle tento kožný príznak alebo gumovité hrbole na sliznici sa objavia až v neskorších štádiach choroby, čiže je možné ochorenie identifikovať aj prv vďaka iným symptómom. Napríklad syfilis, čo je infekčné pohlavne prenosné ochorenie, je charakteristické nielen vznikom vredov, ale aj vyžárkami, zväčšenými uzlinami, únavou a bolesťami kĺbov a svalov.

Na koži sa mokvavé a gumovité hrbole vytvoria až v neskorších štádiach, kedy už človek spozoroval predošlé príznaky a pokiaľ ešte nenavštívil lekára, po tomto symptóme by tak mal urobiť čo najskôr. Tuberkulóza, ktorá je tiež infekčnou chorobu prenosnou z človeka na človeka, je charakteristická najprv kašľom, ťažkým dýchaním a únavou a obvykle až neskôr sa môže rozšíriť do iných častí tela, kde sa prejaví napríklad v prípade tuberkulózy kože vyrážkou na koži.

Sú však aj niektoré špecifické formy tuberkulózy kože a podkožia, ktoré sa prejavia priamou infekciou kože z exogénneho zdroja a tie sa prejavujú bolestivými a ťažko hojiteľnými ulceráciami. V každom prípade sa vyžaduje pri akomkoľvek podozrení na možnú tuberkulózu alebo sifylitickú infekciu, aby človek okamžite a čo najskôr navštívil lekára, ktorý diagnostiku presnú príčinu vzniku gumovitých hrbolov a podľa ďalších symptómov určí aj postup liečby.

Na tlak bolestivými podkožnými hrbolmi, ktoré sú občas neostro ohraničené, sa prejavuje aj enythema nodosum, čo je podkožný zápal, pričom tieto ložiská sú prítomné najmä na nohách od kolien nadol. Toto ochorenie môže vzniknúť aj ako komplikácia zápalu podkožných ciev a lieči sa farmakologickou liečbou a kľudovým režimom pre postihnutého pacienta. Pri výskyte tejto formy gumových hrbolov nie je nevyhnutné hneď panikáriť, pretože ide o pomerne dobre liečiteľnú chorobu.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané