späť na zoznam príznakov

Gumovité hrboly

Autor: Michal Hrebík

Choroby s príznakom "gumovité hrboly"

Gumovité hrbole sa na koži vyskytujú ako príznak alebo symptóm nejakého kožného alebo infekčného ochorenia, ktoré sa môže prejavovať nielen na koži, ale aj v iných častiach organizmu. Okrem koži sa môžu hrbole gumovitej konzistencie vyskytovať napríklad aj na sliznici v dutinách, pričom obvykle sú najprv tuhé a postupne sa zmäkčujú, pričom koža v strede hrbola mäkne, prepadá sa do vnútra, odumiera a niekedy tento hrbol aj mokvá.

V tom prípade dochádza k vytvoreniu vredu, pričom po vyprázdnení obsahu vredu môže prísť aj k zápalovej reakcii priamo na pokožke. Takýmito hrbolmi sa prejavujú napríklad syfilis, čo je pohlavne prenosná choroba, alebo aj tuberkulóza kože a podkožných vrstiev. Hoci u nás už dlhšiu dobu nebol zaznamenaný výskyt tejto tuberkulózy, vzhľadom na pomerne široké možnosti cestovania sa vyskytujú prípady, kedy bola táto konkrétna tuberkulóza k nám importovaná.

Pri infekčných ochoreniach sa však okrem gumovitých vyvyšenín vyskytujú aj iné príznaky a obvykle tento kožný príznak alebo gumovité hrbole na sliznici sa objavia až v neskorších štádiach choroby, čiže je možné ochorenie identifikovať aj prv vďaka iným symptómom. Napríklad syfilis, čo je infekčné pohlavne prenosné ochorenie, je charakteristické nielen vznikom vredov, ale aj vyžárkami, zväčšenými uzlinami, únavou a bolesťami kĺbov a svalov.

Na koži sa mokvavé a gumovité hrbole vytvoria až v neskorších štádiach, kedy už človek spozoroval predošlé príznaky a pokiaľ ešte nenavštívil lekára, po tomto symptóme by tak mal urobiť čo najskôr. Tuberkulóza, ktorá je tiež infekčnou chorobu prenosnou z človeka na človeka, je charakteristická najprv kašľom, ťažkým dýchaním a únavou a obvykle až neskôr sa môže rozšíriť do iných častí tela, kde sa prejaví napríklad v prípade tuberkulózy kože vyrážkou na koži.

Sú však aj niektoré špecifické formy tuberkulózy kože a podkožia, ktoré sa prejavia priamou infekciou kože z exogénneho zdroja a tie sa prejavujú bolestivými a ťažko hojiteľnými ulceráciami. V každom prípade sa vyžaduje pri akomkoľvek podozrení na možnú tuberkulózu alebo sifylitickú infekciu, aby človek okamžite a čo najskôr navštívil lekára, ktorý diagnostiku presnú príčinu vzniku gumovitých hrbolov a podľa ďalších symptómov určí aj postup liečby.

Na tlak bolestivými podkožnými hrbolmi, ktoré sú občas neostro ohraničené, sa prejavuje aj enythema nodosum, čo je podkožný zápal, pričom tieto ložiská sú prítomné najmä na nohách od kolien nadol. Toto ochorenie môže vzniknúť aj ako komplikácia zápalu podkožných ciev a lieči sa farmakologickou liečbou a kľudovým režimom pre postihnutého pacienta. Pri výskyte tejto formy gumových hrbolov nie je nevyhnutné hneď panikáriť, pretože ide o pomerne dobre liečiteľnú chorobu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Gumovité hrboly patri medzi príznaky Kože, nechtov a vlasov
Ďalšie názvy: hrbol na koži
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia? + Cudzokrajné nákazy Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia? + Cudzokrajné nákazy

Z ďalekých ciest si ľudia nosia domov kadečo. Od príjemných zážitkov, spomienok a suvenírov až cez cudzokrajnú nákazu. Hnačkové ochorenia či Faraónová pomsta známa hlavne z Egypta je...

Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia

Ochorenia, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom sa nazývajú sexuálne prenosné ochorenia (Sexually transmitted diseases - STDs). Prenos z osoby na osobu počas pohlavného styku, takto sa...

Čo môže spôsobiť zápal maternice? Ako sa prejaví? Čo môže spôsobiť zápal maternice? Ako sa prejaví?

Zápal maternice alebo tiež endometritis je menej častá infekcia ženskej pohlavnej sústavy. Infekt sa do maternice zväčša dostáva z iných ložísk, ojedinele krvnou cestou. Neliečená...

Výtok z pošvy a zmena jeho farby, zápachu či konzistencie = problém? Výtok z pošvy a zmena jeho farby, zápachu či konzistencie = problém?

Vaginálny výtok alebo tiež vaginálny fluór pozná snáď každá žena. V menšom množstve, s typickým bielym sfarbením a bez zápachu sa objavuje na spodnej bielizni denne. 

Pohlavné choroby v lete: Aké nebezpečie prináša sexturizmus? Pohlavné choroby v lete: Aké nebezpečie prináša sexturizmus?

Ľudia v lete cestujú za oddychom, iní radi spoznávajú nové krajiny alebo navštevujú rôzne pamiatky. Prahnú po poznaní neznámych kultúr, ich spôsobu života a nie len to. Túžba zažiť niečo...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.