späť na zoznam chorôb

Lepra

Autor: Michal Hrebík
Lepra
Zdroj foto: Getty images

Lepra, nazývaná aj malomocenstvo, je ochorenie známe už viac ako 3500 rokov a ide o infekčnú chorobu spôsobenú baktériou, ktorá napádá periférne nervy a najmä kožu a sliznicu na tele. Pôvodcu nákazy objavil v roku 1869 nórsky biológ Gerhard Hansen a aj preto sa niekedy ochoreniu hovorí Hansenova choroba. Choroba sa najviac vyskytuje na južnej pologuli, konkrétne v Latinskej Amerike, Afrike a juhovýchodnej Ázií, ale v minulosti bola známa aj v Európe.


Charakteristika

Lepra je infekčné chronické ochorenie bakteriálneho pôvodu, ktoré postihuje najmä nervový systém a to najmä nervy na rukách, nohách a tvári. V prípade vážnejších foriem dochádza aj k postihnutiu pokožky alebo slizníc, prípadne k infekcii lymfatických uzlín, semenníkov, sleziny, pečeni a kostnej dreni. Ochorenie sa šíri kvapôčkovou cestou alebo priamym kontaktom, čo znamená, že človek sa nakazí cez dýchacie cesty alebo povrchovým poranením na pokožke.

Viac ako 95 percent populácie je prirodzene imúnna voči tomuto ochoreniu, pričom inkubačná doba je extrémne dlhá, väčšinou pár mesiacov, ale výnimkou nie je ani rok, odkedy sa prejavia prvé príznaky choroby. Aby sa človek nakazil, musí ísť väčšinou o dlhodobý blízky kontakt s niekým, kto už lepru má a nelieči sa. V súčasnosti trpí ochorením viac ako milión ľudí, pričom pri teplote nad 33 stupňov Celzia sa baktériám spôsobujícim ochorenie darí najviac množiť sa.

Príčiny

Keďže ide o bakteriálne infekčné ochorenie, príčinou vzniku choroby je nakazenie sa baktériou, konkrétne zvanou Mycobacterium leprae, ktorá žije a množí sa vo vnútri buniek postihnutého organizmu. niektorí ľudia môžu mať genetickú predispozíciu pre väčšiu náchylnosť na získanie infekcie, avšak ochorenie nie je dedičné. Keďže na nakazenie sa treba priamy kontakt, väčšinou zvýšeným rizikom je dlhodobý kontakt s chorým bez ochranných pomôcok alebo otvorené poranenie.

Príznaky

Lepra sa typicky prejavuje najmä viditeľnými kožnými léziami na povrchu kože, ale má viacero foriem, kde sa môžu niektoré príznaky a symptómy mierne líšiť. Pri tuberkuloidnej lepre, ktorá nie je infekčná, je pokožka typicky suchá a dochádza k poruchám cítenia a pocitov na tejto pokožke. Objavujú sa biele alebo červený škvrny, niekedy aj hlbšie vredy. Pri lepromatóznej forme dochádza k vzniku typických uzlov a hnedých alebo fialovohnedých škvŕn po tele.

Najčastejšie prichádza k postihnutiu tváre, vzniku vredov a jaziev a veľakrát je postihnutá aj sliznica nosa, čo sa prejaví krvácaním z nosa. Táto forma je infekčná a v poslednom štádiu napádá aj kosti a vnútorné orgány. Pri hraničnej lepre sú prítomné príznaky oboch predošlých foriem lepry, avšak individuálne u každého človeka. Pri lepre môže prísť aj k zdureniu periférnych nervov a neskôr dokonca k ich poškodeniu, čo môže v niektorých individuálnych prípadoch vyvolať až paralýzu.

Diagnostika

Ochorenie sa preukazuje na základe vyšetrenia, konkrétne ide o histologické vyšetrenie na základe kožnej biopsie s dôkazom prítomnosti baktérie vo vzorke. Taktiež sa môže zisťovať prítomnosť baktérií v nosovom sekréte alebo vo výteroch z nosovej sliznice. Sekréty aj stery sa sfarbia špeciálnou metódou a následne sa určuje prítomnosť a početnosť baktérií. Okrem toho je možné vykonať aj vyšetrenie s cieľom zmerania protilátok proti baktérií, čo sa používa u bezpríznakových prenášačoch ochorenia.

Čo je lepra a ako sa prejavuje?

Čo je lepra a ako sa prejavuje?

Priebeh

Človek sa nakazí baktériou na základe kvapôčkovej infekcie alebo pri priamom kontakte s postihnutým človekom alebo zvieraťom, pričom inkubačná doba je obvykle pomerne dlhá a môže ísť aj o niekoľko mesiacov alebo rokov. Podľa formy lepry sa následne prejavia prvotné príznaky, obvykle najčastejšie na pokožke a iných slizniciach. V prípade neliečenia lepry dochádza k napadnutiu vnútorných orgánov a prichádza smrť obvykle do 10 rokov v dôsledku zlyhania dôležitých životných funkcií.

Ako sa lieči: lepra

Zobraziť liečbu

Naposledy aktualizované 24.05.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia? + Cudzokrajné nákazy Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia? + Cudzokrajné nákazy

Z ďalekých ciest si ľudia nosia domov kadečo. Od príjemných zážitkov, spomienok a suvenírov až cez cudzokrajnú nákazu. Hnačkové ochorenia či Faraónová pomsta známa hlavne z Egypta je...

Aké boli najväčšie epidémie a pandémie v dejinách ľudstva? Spoznajte ich s nami Aké boli najväčšie epidémie a pandémie v dejinách ľudstva? Spoznajte ich s nami

Momentálne spoločne prežívame veľkú globálnu pandémiu ochorenia COVID-19, spôsobenú koronavírusom SARS-CoV-2. Epidémie a pandémie ale nie sú ničím výnimočným. Ľudstvo si nimi opakovane...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.