Bradavice sú ochorenie kože, ktoré je spôsobené HPV vírusmi a ide o infekčné, ale nezhubné kožné ochorenie, ktoré trápi skoro 10 percent populácie. Ide o menšie nezhubné nádorky, pričom vírus, ktorý ich spôsobuje, sa bežne vyskytuje u človeka, avšak vo väčšine prípadov je to bez príznakov. Ochorenie sa môže prenášať aj dotykom, pokiaľ sa dostane po podkožných vrstiev, napríklad v dôsledku poranenia. Veľa ľudí dokonca prenáša vírus bez toho, aby u nich samotných bradavice vyskytli.
Príznaky Bradavíc
Charakteristika
Toto kožné ochorenie má vírusový pôvod, pričom trápi každého desiateho človeka, u detí sa najviac vyskytuje vo veku od 5 do 10 rokov. Najčastejšie možno nájsť bradavice na ruke, nohe, prste, krku, niekedy aj na oboch rukách a nohách súčasne, v oblasti genitálu, vo vlasoch, na tvári, v nose, pod pazuchou a aj na celom tele, pričom vo väčšine prípadov nie sú bolestivé a nemusia so sebou prinášať ani žiadne vážnejšie problémy, niekedy ide len o záležitosť kozmetického charakteru. Pokiaľ sa vyskytujú bradavice na chodidlách nôh, môžu byť bolestivé v dôsledku nadmerného tlaku na chodidlo, kedy sú aj tvrdé a vtedy sa môžu veľakrát mýliť bradavice a kurie oká. Taktiež u detí sa niekedy mýli moluska a bradavica.
Existujú tri typy a druhy bradavíc a to ploché bradavice (napríklad na tvári), klasické bradavice, ktoré sa vyskytujú vo väčšine prípadov a genitálne bradavice. Genitálne bradavice sa vyskytujú u mužov aj žien, taktiež sa môžu vyskytovať aj v tehotenstve a prenos je pohlavným stykom. Sú na intímnych miestach, napríklad na semenníkoch, na žaludi, okolo genitálií a pri genitáliach, aj v pošve (ženské bradavice) a pri konečníku. Veľakrát sa ploché bradavice dajú zameniť s akné a trápia najčastejšie mladých ľudí. Kým ploché bradavice môžu ustúpiť v priebehu pár mesiacov aj bez väčšej liečby, u klasických je väčšinou nutné aplikovať buď domácu liečbu alebo priamo navštíviť lekára. Nadmerný výskyt bradavíc môže svedčiť aj o problémoch s oslabeným imunitným systémom, čo je typické najmä pre detské bradavice.
Príčiny
Príčinou ochorenia je tzv. papilomavírus (papillomavirus), ktorý patrí medzi HPV vírusy a spôsobuje na pokožke vznik bradavíc. Tento HPV vírus spôsobujúci bradavice sa šíri najmä dotykom, ale najčastejšie ho chytia napríklad mladý ľudia na kúpaliskách a prenos je tak veľmi infekčný. Niektoré typy bradavíc však môžu u žien súvisieť aj s nádorom krčka maternice, takže netreba tento príznak podceňovať. Najviac sa vyskytujú bradavice u ľudí na chodidlách a rukách, pričom na vznik týchto bradavíc sú náchylnejší ľudia s oslabenou imunitou a bradavice sú vírusové a prenosné.
Príznaky
Samotný výskyt týchto bradavíc vo forme pľuzgierov je charakteristickým a najčastejším znamením. Bradavice môžu podľa typu vypadať rôzne, pričom najčastejšie sa človek stretne s tzv. pravými bradavicami. Najprv vypadajú tieto bradavice ako menšie hrboly na pokožke a sú vo veľkosti maximálne špendlíkovej hlavičky. Neskôr sa zväčšia a dostanú sa nad povrch kože, pričom pôvodne hladký povrch sa zvraští, zrohovatie a má oválny tvar, pričom ďalej sa už bradavice nemení.
Pri tzv. plochých bradaviciach sú tieto menšie, najviac v priemere do 3 mm a sú len veľmi mierne vyvýšené, pričom tieto bradavice podobne ako prvé nie sú bolestivé na pohmat. Okrem toho sa vyskytujú aj tzv. genitálne bradavice (arogenitálne bradavice), ktoré sa prenášajú výhradne pohlavným stykom a majú mierne ružovú farbu, pričom postihujú najmä vlhké prostredie pohlavných slizníc. V každom prípade, bradavice je potrebné nechať vyšetriť kožným lekárom, ktorý určí typ aj spôsob liečby.
Diagnostika
- Vyšetrenie a diagnostiku vykonáva odborný lekár, dermatológ, ktorý posúdi bradavicu jednak vzhľadom a na potvrdenie typu alebo charakteru bradavice môže odobrať vzorku cez biopsiu a následne vykonať mikroskopické vyšetrenie
- Podľa pohľadu a odobratej vzorky je možné určiť typ bradavice, rozsah poškodenia kožného tkaniva a rozsah rozšírenia
- Tomu sa následne prispôsobuje liečba bradavice, ktorá môže byť rôznymi formami od konzervatívnej až po laserovú a chirurgickú
Laserové odstránenie bradavice
Laserové odstránenie bradavice
Priebeh
Bradavica sa najprv prejavuje len menším hrbolom na koži, ktorý je mäkký a na prvý pohľad neviditeľný, pretože sa nenachádza príliš vysoko nad pokožkou. Tento hrbol je vo veľkosti zopár milimetrov v priemere a má spočiatku mäkký a hladký povrch. Neskôr už bradavica stvrdne, povrch sa zvraští a zrohovatie a bradavica dostane svoj typický oválny tvar, pričom zároveň mierne vystúpi nad kožu. U každého typu bradavice je potom individuálna výška vystúpenia aj bolestivosť na dotyk.
Bradavice v tehotenstve
V tehotenstve ohrozujú matku aj dieťa najčastejšie genitálne bradavice. Tie väčšinou nemôžu počas tehotenstva prejsť na dieťa, hoci sa jedná o prejav vírusovej infekcie, ale v drvivej väčšine prípadov nákaza nehrozí. Nákaza hrozí ale počas pôrodu vzhľadom na blízkosť bradavíc k pošve. V prípade bradavíc na iných častiach tela je riziko prenosu na plod nižšie a pri pôrode prakticky nič nehrozí. Genitálne bradavice sa odporúča skúsiť ich odstrániť ešte pred pôrodom, ale domáca liečba nie je správnym riešením.
Pri lokálnej anestéze sa robí najmä vypaľovanie tekutým dusíkom u odborného lekára. Problém je pri vnútorných bradaviciach, ktoré sa musia vypaľovať pri celkovej anestéze, avšak ide o problematický zákrok. Nebezpečenstvo hrozí v prípade zväčšenia bradavíc tak, že by mohli byť prekážkou v pôrodných cestách. Navyše počas pôrodu môže vírus prejsť do hrtanu u dieťaťa a spôsobiť dýchacie problémy. Dobrou správou ale je, že vo väčšine prípadov po pôrode bradavice z tela matky zmiznú, nakoľko sa zvýši imunita organizmu.