- solen.sk - INFEKČNÉ OCHORENIA OKA, Radovan Piovarči, Očná klinika FNsP, Nemocnica sv. Cyrila a Metoda, Bratislava
- wikiskripta.eu - infekcie očných viečok
Hrčka na viečku: Prečo vzniká tuková, biela a iná hrčka, cysta viečka?
Hrčky na očných viečkach vznikajú v dôsledku zvýšenej námahy, nesprávnej hygieny, pri poruche metabolizmu tukov, aj ako následok infekcie. Časté sú zápaly upchatej mazovej žľazy. Najčastejšie ochorenia sú jačmenné a vlčie zrno. Avšak, hrčka môže byť aj nádorového pôvodu.
Niekedy je to aj bez tohto symptómu.
Vždy však platí, že hnis by sa určite nemal násilím vytláčať z hrčky von. Podobne ani z akejkoľvek žľazy v očnej oblasti, ktorá je zapálená. Pretože hrozí skomplikovanie zápalu daného oka.
Jačmenné alebo vlčie zrno?
Hrčka sa môže objaviť na dolnom aj hornom viečku oka. V podstate sú týmto symptómom charakteristické dve ochorenia. Buď ide o jačmenné zrno, odborne nazývané aj hordoleum, alebo vlčie zrno, nazývané aj chalazion.
Oba prípady si vyžadujú návštevu odborného lekára, ktorý môže stanoviť adekvátnu liečbu. Prípadne špecifickým zákrokom zefektívniť jej priebeh. Avšak, sú prípady, keď táto hrčka po čase zmizne sama. A to v prípade, ústupu zápalu v žľaze.
K upchatiu a zápalu mazových vývodov prispievajú rizikové faktory:
- mastný typ pleti
- hormonálne zmeny
- oslabená imunita
- cukrovka
- namáhanie očí, napríklad aj pri zanedbaní nosenia okuliarov
- hygiena, a to chytanie očí špinavými rukami
- syndróm suchého oka
- vysoký vnútroočný tlak
Hrčka na oku, čiže jačmenné zrno
Jačmenné zrno je najčastejším ochorením očného viečka. Pričom, na dolnom alebo na hornom viečku sa objaví bolestivá hrčka. Tá vzniká na základe upchatia niektorej z povrchových žliaz viečka.
Toto upchatie vyvolá zápal, ktorý sa následne prejaví charakteristickým začervenaním, opuchom a bolesťou. Samotné ochorenie sa najprv prejaví bolesťou v oblasti celého oka, neskôr začervenaním a nakoniec vznikne opuch, teda hrčka. Hordoleum je vyplnená hnisom a je bolestivé.
Ak sa nevyskytujú komplikácie, je možné, že toto ochorenie sa vylieči aj bez zásahu lekára. Jačmenné zrno postupom času zreje, až hrčka na viečku praskne, hnis vytečie a opuch sa uvoľní.
Kto však nechce trpieť bolesťami alebo čakať dlhšiu dobu, aj dva týždne, kým celý proces sám od seba skončí, môže navštíviť lekára. Lekár v lokálnej anestézii jačmenné zrno nareže, hnis vytečie a následne lekár celú oblasť dezinfikuje. Potom sa lokálne aplikuje antibiotická masť.
Môže to byť i vlčie zrno
Druhým častým ochorením, ktoré sa tiež prejavuje boľavou hrčkou na viečku, je vlčie zrno. Toto ochorenie sa volá odborne aj chalazion. Pri chalazione dochádza k hnisavému zápalu v Meibomovej žľaze.
Meibomove žľazy sa nachádzajú na okraji očného viečka. Produkujú maz, ktorý zvlhčuje okraj viečka. Na oboch okrajoch ich je niekoľko desiatok, pričom, vyšší počet je na hornom.
Aj v tomto prípade nastávajú klasické symptómy ako začervenanie, zdurenie uzliny, bolestivosť. Komplikáciou je zvrhnutie až do abscesu alebo flegmóny. Toto skomplikovanie sa deje hlavne pri chronickej forme ochorenia. Tá vzniká blokovaním výtoku tejto žľazy s nahromadeným sekrétom.
Takto vzniknutá hrčka sa spontánne hojí zhruba 2 až 3 týždne. Aj tu platí, že je možné navštíviť lekára, ktorý odborným zásahom môže v prípade neúspešnej terapie antibiotikami uvoľniť chirurgickým rezom.
Hnis vytečie, uvoľní sa tlak a dochádza k rýchlejšiemu vyzdraveniu a skoršej rekonvalescencii. Výnimočné sa stáva, že z tohto zápalu môže vzniknúť aj nádor Meibomovej žľazy. To je síce vážne ochorenie, ale je veľmi vzácne, a vtedy sa musí vykonať biopsia a histológia odobratej vzorky.
Iné príčiny hrčiek na očnom viečku?
Okrem uvedených útvarov sa na očných viečkach môžu vyskytnúť aj iné útvary. Medzi tie patria napríklad rôzne bradavice, cysty, abcesy, tukové zdureniny. Tukové útvary sú najčastejšie príčinou chybného metabolizmu tukov. Podobne, vznikajú aj ako dôsledok zvýšeného príjmu tukov stravou.
Na viečkach môže prebiehať aj herpetická, čiže vírusová infekcia. Túto vírusovú infekciu vyvoláva herpes sipmplex vírus. V počiatočnej fáze je prítomné začervenanie, opuch viečka a typické herpetické zdureniny.
Táto infekcia je najčastejšie jednostranná a sama sa vyhojí. Dochádza k nej pri oslabení organizmu, podobne, ako je to v prípade herpes simplex na pere. Zdurenie kože a opuch je prítomný aj pri alergickom zápale očného viečka.
Alergický ekzém vzniká najčastejšie pri dráždení peľom, ale aj ako reakcia na kozmetické prípravky. Prítomné sú príznaky, napríklad ako je opuch, teda zdurenie, svrbenie, začervenanie.
Rôzne abcesy či flegmóny na očných viečkach vznikajú ako dôsledok kozmetickej epilácie obočia či mihalníc, pri infikovaní drobných rán na očných viečkach. Infekcia do oblasti viečok sa môže šíriť aj z prínosových nosových dutín.
Nádorové ochorenia
Na očných viečkach a v ich okolí môže vzniknúť aj bazalióm. Bazalióm je nádor mihalníc, ktorý je citlivý na dotyk a často po ňom krváca. Nie je bolestivý. V prvotných štádiách je dobre liečiteľný. Preto je významná jeho skorá diagnostika.
Bazalióm nie je nebezpečný a je najčastejším nádorom. Avšak, ak sa jeho vyšetrenie a liečba zanedbá, môže vážne komplikovať stav oka a okoloočnej oblasti. V najhorších prípadoch môže spôsobiť poškodenie, ktoré môže viesť ku strate oka.
Malígnou formou nádorového ochorenia samotného oka je malígny melanóm. Je najčastejšou formou vnútroočného nádoru. Nielen oko, ale aj blízku oblasť môžu postihovať rôzne nádory, a to očnicu, mihalnice či spojovku.
Podozrivé sú útvary, ktoré sa dlhodobo nehoja, svrbia, krvácajú. Dôležité je preto, pri ťažkostiach vyhľadať odbornú pomoc. A to vyšetrenie lekárom špecialistom, teda očným lekárom, čiže oftalmológom.
Video o problémoch s očným viečkom
Choroby s príznakom "Hrčky na viečku"
Zaujímavé zdroje informácií
Súvisiace
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →