Bojujete s mastnými vlasmi? Aké sú príčiny a riešenia, tipy a triky?

Bojujete s mastnými vlasmi? Aké sú príčiny a riešenia, tipy a triky?
Zdroj foto: Getty images

Väčšina ľudí si myslí, že príčinou mastných vlasov je nedostatočná hygiena. Je to pravda? Čo spôsobuje mastné vlasy?

Máte mastné vlasy? Myslíte si, že je za tým nesprávna staroslitovsť? Aké sú teda možné príčiny?

Pre mnohých z nás majú vlasy len estetický význam. Väčšina ľudí venuje úprave vlasov veľmi veľa času. V súčasnosti sú nároky na vonkajší vzhľad veľmi veľké. V prípade prvého dojmu je upravený zovňajšok dôležitejší ako to, čo povieme.

Ale okrem estetickej funkcie majú aj ochrannú funkciu. Ochraňujú našu hlavu pred nepriaznivými vplyvmi vonkajšieho prostredia.

Naše vlasy sa navzájom líšia tvarom, farbou a prierezom. Tieto vlastnosti vlasov sú ovplyvnené genetikou a etnickým pôvodom. Vlasy môžeme rozdeliť podľa viacerých kritérií.

Podľa druhu vlasy rozdeľujeme na:

  • rovné,
  • vlnité,
  • kučeravé.
Prierez vlasov - animácia ako vyzerá typ vlasu
Rovné vlasy majú okrúhly prierez. Čím sú vlasy kučeravejšie, tak majú oválnejší prierez. Zdroj foto: Getty Images

Celkový tvar vlasov závisí od tvaru na priereze. Kučeravé vlasy majú oválny prierez. Rovné vlasy majú okrúhly prierez. To, akú farbu vlasov máme je ovplyvnené pigmentom. Čas kedy sa nám začnú tvoriť prvé šediny závisí od genetiky.

Väčšina ľudí začne šedivieť v 30-tke.

Podľa ďalšieho delenia rozdeľujeme vlasy na:

  • Zdravé – sú lesklé, hebké, hladké a elastické. Priemer zdravého vlasu je približne 0,08 mm,
  • Jemné - v porovnaní so zdravými vlasmi sú menej odolné, majú menší priemer (0,05 mm), sú mäkké, lietajú na každú stranu a ťažko udržia účes,
  • Suché – sú matné, drsné, tvrdé a krehké. Na dotyk sú hrubé. Ťažko sa upravujú pretože sa ľahko zamotávajú. Pre suché vlasy je typické, že pri korienkoch sú silnejšie, ale na koncoch slabšie.
  • Mastné – v dôsledku zvýšenej tvorby mazu vyzerajú ubito a zlepene. Na pohľad im chýba objem.
Mastné vlasy - žena má drdol
Nepríjemný pocit, keď má človek mastné vlasy. Zdroj foto: Getty Images

Čo spôsobuje mastné vlasy?

Vlasy vyrastajú z vlasového folikulu. Vlasové folikuly sa nachádzajú takmer na celom ľudskom tele. Výnimkou sú dlane a chodidlá. Vlasové folikuly majú 2 hlavné úlohy:

  1. tvorba a ukotvenie vlasového stvolu
  2. tvorba a vylučovanie mazu (séba)

Vlasový folikul s mazovou žľazou tvoria tzv. pilosebaceóznu jednotku. Názov tejto jednotky je odvodený z latinských slov pilus = vlas a sebum = maz. Pilosebaceózne jednotky sa nachádzajú na takmer celom povrchu ľudského tela. Výnimkou sú dlane, plosky nôh a penis.

Aké úlohy má vlasový stvol?

Vlasový stvol má mnoho významných funkcií:

  1. Estetická – kamufláž plešiny
  2. Ochranná – chráni pred hmyzom, pôsobením UV žiarenia
  3. Izolačná – izolačná vrstva proti prehriatiu a pôsobeniu mrazu
  4. Čistiaca – odstraňuje nečistoty, parazity
  5. Transportná – transport mazu

Čo sú to mazové žľazy?

Mazové žľazy sa nachádzajú všade tam, kde aj vlasové folikuly. Na pokožke vlasatej časti hlavy je ich viac ako v iných častiach tela. Mazové žľazy tvoria kožný maz.

Maz si môžeme predstaviť ako olejovitú substanciu. Je tvorená rôznymi mastnými zlúčeninami. Maz udržiava našu pokožku a vlasy zdravé a zvlhčené. Taktiež ich chráni pred vznikom infekcií.

V niektorých prípadoch dochádza k zvýšenej tvorbe mazu. Výsledkom je mastná pokožka a mastné vlasy.

Medzi príčiny zvýšenej tvorby mazu patria:

  1. Hormonálne príčiny – vplyvom vyššej hladiny androgénov dochádza k zvýšenej produkcie kožného mazu,
  2. Lieky – hormonálna antikoncepcia,
  3. Dedičnosť – tvorba mazu môže byť daná genetickou predispozíciou,
  4. Stres – vplyvom stresu dochádza k ovplyvneniu hormónov a zvýšenej tvorbe mazu,
  5. Zlé stravovanie – mastné, vyprážané a slané jedlá,
  6. Nesprávna úprava vlasovčasté česanie, zdĺhavé fénovanie.

Vedeli ste, že... 
Ak máte riedke rovné vlasy, je väčšia pravdepodobnosť, že budete bojovať s mastnými vlasmi.

Čo robiť, keď máte mastné vlasy?

Príznaky mastných vlasov sa prejavujú na vzhľade vašich vlasov. Môžu pokaziť prvý dojem. Vlasy zvyčajne vyzerajú mastné alebo lesklé. Už pri dotyku máme nepríjemný mastný pocit.

Zvýšená tvorba mazu na pokožke hlavy môže zapríčiniť pocit svrbenia. Niekedy môžu podráždiť pokožku hlavy.

Ako udržať vlasy zdravé? Ktoré vitamíny a produkty užívať?

Mastné vlasy - svrbenie
Zvýšená tvorba mazu na pokožke hlavy môže spôsobiť pocit svrbenia. Zdroj foto: Getty Images

Mastné vlasy po umytí

Boj s vlastnými vlasmi je pre niektorých veľmi frustrujúci. Niektorí z nás to poznajú. Pri starostlivosti o vlasy strávite veľa času. Umyjete ich, vysušíte, učešete a upravíte do výsledného účesu. A po niekoľkých hodinách vyzerajú zlepene a ochabnuto.

Veľmi nepríjemný pocit je, keď si umyjete vlasy, vysušíte a hneď máte pocit mastných vlasov.

Ľudia, ktorí majú rovné alebo jemné vlasy prežívajú tento nepríjemný pocit častejšie ako iné typy ľudí. Táto skupina ľudí si musí umývať vlasy každý deň. Mali by siahnuť aj po hĺbkových čistiacich šampónoch.

Podpora rastu vlasov: Čo pomáha a ako rastú? + Tipy pre zdravé vlasy

9 rád ako na mastné vlasy

1. Výber šampónu

Mali by ste si vybrať šampón, ktorý je určený pre mastné vlasy. Ak trpíte aj lupinami, tak si vyberte šampón s pyritiónom zinku.

Medzi najlepšie šampóny patria tie, ktoré obsahujú kyselinu salicylovú. Kyselina salicylová účinkuje proti zvýšenej tvorbe mazu a šupín. Šampóny so sulfidom seleničitým sa používajú na obnovu mikrobiómu.

2. Technika umývania vlasov

Pri aplikácii šampónov by ste nemali drhnúť pokožku vlasov. Prílišným drhnutím dôjde k podráždeniu pokožky. Výsledok je zvýšená tvorba kožného mazu.

Dbajte na to, aby ste šampón poriadne zmyli z vlasov. Pri nedokonalom umytí sa vytvorí na vlasoch film. Výsledkom je pocit mastných vlasov.

3. Kondicionér

Kondicionér dodáva vlasom vlhkosť. Taktiež uľahčuje rozčesávania vlasov. A zabraňuje zamotávaniu vlasov. Ak máte mastné vlasy, tak bežné kondicionér neaplikujte na pokožku hlavy. V tomto prípade kondicionér nanášajte len na konce vlasov.

Na trhu sú dostupné kondicionéry pre mastnú pokožku hlavy. Medzi ich výhody patria:

  • pôsobia proti lupinám a zároveň sú antistatické
  • odstraňujú a redukujú prebytočný olej z vlasov, ktorý spôsobuje, že korienky sú mastné,
  • môžu sa aplikovať na celú dĺžku vlasov,
  • neobsahujú silikóny,
  • prinášajú pocit čistej pokožky hlavy, ktorý vydrží a zanechá vlasy hebké, lesklé a nadýchané.

4. Česanie

Častým česaním môžete stimulovať mazové žľazy. Výsledok je zvýšená tvorba mazu. Navyše si maz rozotriete po celej dĺžke vlasov. Málokto si uvedomuje, že aj častým dotýkaním sa vlasov podporujeme tvorbu mazu.

5. Suchý šampón

Ak nemáte dostatok času na umývanie vlasov, tak rýchlou pomocou sú suché šampóny. Ich výhodou je, že obsahujú prášok, ktorý pohltí maz. Taktiež maskujú zápach. Ale aj v tomto prípade platí, že by ste to s ich používaním nemali preháňať. Suchý šampón nenahradí klasické umývanie vlasov. Mali by ste po ňom siahnuť len príležitostne.

Suchý šampón
Suchý šampón je správnou voľbou, keď si nestíhate umyť vlasy. Zdroj foto: Getty Images

6. Doprajte si aspoň raz za mesiac očistu

Raz za čas by ste mali vašim vlasom dopriať očistnú kúru. Po použití rôznych stylingových prípravkov dochádza k ich usádzaniu na pokožke hlavy. Zvyšky týchto produktov vytvárajú nánosy. Tie prispievajú k zvýšenej tvorbe mazu.

Preto je potrebné raz za čas siahnuť po hĺbkovo čistiacich šampónoch. Tie dôkladne a šetrne umyjú vlasy. A po nánosoch neostane ani stopy.

7. Správne produkty

Už sme si povedali o výbere správneho šampónu. Ale čo ostatné stylingové produkty? Aby sme dosiahli čo najlepší výsledok, tak je vhodné okrem šampónov a kondicionérov, použiť vlasové toniká a séra.

Vlasové tonikum obnovuje vlasovú štruktúru, dodáva vlasom vitalitu a uľahčuje rozčesávanie vlasov. Vlasové séra majú antibakteriálne a protizápalové účinky.

8. Obliečka na vankúš

Málokto si dá do súvislosti obliečku na vankúš a mastné vlasy. Neuvedomujeme si, že medzi vláknami obliečky sa nachádzajú rôzne nečistoty (pot, zvyšky kozmetiky). Tie môžu byť príčinou mastných vlasov. Preto by ste mali prať obliečku raz za týždeň.

9. Účesy

Copy sú veľmi obľúbeným spôsobom úpravy vlasov. ALE! Uvedomte si, že vaše vlasy sú stále pevne stiahnuté. Mastnota a nečistoty sa nahromadia na pokožke hlavy. Pokožka pod vlasmi nemôže dýchať a tým dochádza k zvýšenej tvorbe mazu. Výsledkom sú mastné vlasy.

Masky na vlasy: 10 domácich tipov pre poškodené, mastné i suché vlasy

Domáce recepty na mastné vlasy

Aloe vera

Aloe vera je známe tým, že má hydratačné účinky. Zabraňuje tvorbe lupín. Je účinný aj proti vypadávaniu vlasov. Navyše tlmí zvýšenú tvorbu mazu.

Potrebujeme:

  • 25 ml gélu z listov Aloe vera,
  • 100 g dužiny z grapefruitu,
  • 1 PL smotany.

Postup:

Rozmixujeme 100 g dužiny grapefruitu. Pridáme aj gél z Aloe vera. Nakoniec primiešame smotanu. Masku aplikujeme po celej dĺžke vlasov. Ak sa vám rýchlo mastia korienky vlasov, tak môžete masku naniesť len na pokožku hlavy.

Po nanesení masky vlasy zabalíme do uteráka. Masku necháme pôsobiť približne jednu hodinu. Po hodine pôsobenia vlasy umyjeme.

Vajcia - mastné vlasy
Vajíčka majú veľa možností na použitie. Zdroj foto: Getty Images

Vajíčka

Vajíčka sú považované za najpoužívanejšiu ingredienciu v domácich receptoch na starostlivosť o vlasy. Sú vhodné na všetky typy vlasov. Len musíme vedieť akú časť z vajíčok máme použiť a v akom pomere. V prípade mastných vlasov sa používa najmä bielok.

Potrebujeme:

  • 1 až 2 vaječných bielkov
  • 2 až 3 kvapky citrónovej šťavy

Postup:

V závislosti na dĺžke a hrúbke vašich vlasov použite 1 alebo 2 vaječné bielky. K vaječným bielkom pridáme pár kvapiek citrónovej šťavy. Citrónová šťava sa používa na zakrytie zápachu vajec.

Zmes miešame dovtedy, kým nevznikne pena. Penu nanesieme na pokožku aj na vlasy. Vlasy zabalíme do uteráka a necháme pôsobiť 20 minút. Po uplynutí potrebného času vlasy dôkladne umyjeme.

Avokádo

Avokádo obsahuje mastné kyseliny a iné výživné látky (najmä vitamín E) a prírodné oleje. Používa sa hlavne na skrotenie poškodených, nepoddajných a krepovitých vlasov. Je účinný aj proti lupinám. Tým pádom zabraňuje aj masteniu vlasov.

Potrebujeme:

  • 1 avokádo
  • Lyžicu medu
  • Lyžičku mätového čaju (vlažný)
  • Kvapku olivového oleja

Postup:

Avokádo olúpeme a roztlačíme. Roztlačené avokádo zmiešame s medom, olejom a mätovým čajom. Hotovú zmes vmasírujeme do vlasov. Masku necháme pôsobiť aspoň 30 minút. Po uplynutí času vlasy umyjeme šampónom a kondicionérom.

5 účesov, ktoré zakryjú mastné vlasy

1. Čelenka

Najjednoduchším pomocníkom je čelenka. Vlasy natupírujeme. Začešeme smerom dozadu. Dáme čelenku a účes je hotový.

2. Cop

Ďalším jednoduchým spôsobom je konský chvost. Vlasy prečešeme a stiahneme gumičkou. Cop prežehlíme. Potom nalakujeme a účes je hotový.

3. Mokrý vzhľad

Mnoho známych osobností zvolí práve tento typ účesu. Gél rozotrieme smerom od čela ku temenu hlavy. Následne rozčešeme hrebeňom.

4. Drdol

Veľmi obľúbeným typom účesu je drdol. Vlasy uhladíme, stiahneme gumičkou a vytvoríme drdol.

5. Strapatý cop

Vlasy prečešeme len prstami. Stiahneme gumičkou do chvosta. Nakoniec vlasy prelakujeme.

Omladenie vlasov pre zdravie i krásu vlasov či vaše sebavedomie?

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané