späť na zoznam príznakov

Močenie výkalov

Autor: Michal Hrebík

Choroby s príznakom "močenie výkalov"

Močenie výkalov je veľmi nebezpečný príznak, ktorý signalizuje narušenie stien močových ciest a trubice. Nastáva napríklad ak je buď vrodeným spôsobom alebo v dôsledku nejakej choroby prepojená močová trubica a rektum, takže sa môžu výkaly dostávať do moču, ale aj naopak. Črevné baktérie sa môžu dostávať do močových ciest, kde vedia spôsobiť rôzne infekcie a zápaly, keďže výstelka močových ciest nie je voči nim odolná a nastávajú problémy.

Moč sa u človeka tvorí v obličkách, kde dochádza k filtrácii krvi, pričom obličky vytvárajú primárny a sekundárny moč, ktorý zahŕňa odpadové a nevyužiteľné látky a minerály. Stolica sa zas tvorí v črevách a obsahuje predovšetkým nevstrebané a nestrávené látky, ktoré sa do tela nedostali vstrebaním cez črevo. Tieto odpadové produkty sú z tela vylučované zvlášť, moč močením, odborne nazývaným aj urinácia, stolica sa vylučuje zas vyprázdňovaním, čiže defekáciou.

Aj keď rovnako moč ako stolica sú odpadovým materiálom telesných procesov a organizmu, z hľadiska fyzikálneho ide o odlišné typy vylučovaných látok. Moč je produktom močového systému a výkaly produktom tráviaceho systému, pričom obsahujú asi tretinu baktérií, ktoré sú síce neškodne v čreve, avšak v prípade, ak sa dostanú do močových ciest, spôsobujú ťažké zápaly a infekcie. Môže ísť o zhubné patogény, baktérie, vírusy, améby alebo parazitické červy.

Výkaly v moči, odborne sa tento stav nazýva fekalúria, sa môžu vyskytovať buď v prípade vrodených vád u detí hneď po narodení, prípadne môže dôjsť k výskytu tohto problému aj počas života v dôsledku nejakých ochorení alebo chorobných stavov, kedy došlo k narušeniu črevnej steny a tiež k narušeniu steny močových ciest. V prípade, ak ide o vrodený stav, je potrebné operatívne vyriešiť toto prepojenie a v dnešnej dobe sú pomerne dobré vyhliadky na vyriešenie stavu.

U dospelých môže dochádzať k narušeniu hrubého čreva napríklad rôznymi zápalmi. Známa je choroba divertikulóza, čo je zápalové ochorenie hrubého čreva. Črevo je dlhé meter až meter a pol, u každého človeka je to inak, pričom ide o poslednú časť tráviaceho ústrojenstva. Začína na konci tenkého čreva a končí u análneho otvoru. Súčasťou hrubého čreva sú slepé črevo, trakčník hrubého čreva a konečník. V čreve môžu vzniknúť vyklenutia a vačky, divertikuly.

Samotný výskyt vačkov je obvykle bez príznakov a je častý u tretiny ľudí. Pokiaľ však nastane zápal týchto vačkov, začne sa prejavovať krvácanie. Pri akútnej divertikulóze dochádza aj k bolestiam v ľavom podbrušku, pri chronickej k dlhodobým problémom s vyprázdňovaním. Pri komplikovanom priebehu je možné narušenie týchto vačkov, ich priblíženie k močovým cestám a následne dochádza k fekalúrii, čiže k močeniu výkalov cez močové cesty.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Močenie výkalov patri medzi príznaky Vylučovacej sústavy
Ďalšie názvy: fekalúria
V obsahu nájdete:

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.