Močenie výkalov

Močenie výkalov je veľmi nebezpečný príznak, ktorý signalizuje narušenie stien močových ciest a trubice. Nastáva napríklad ak je buď vrodeným spôsobom alebo v dôsledku nejakej choroby prepojená močová trubica a rektum, takže sa môžu výkaly dostávať do moču, ale aj naopak. Črevné baktérie sa môžu dostávať do močových ciest, kde vedia spôsobiť rôzne infekcie a zápaly, keďže výstelka močových...

Močenie výkalov je veľmi nebezpečný príznak, ktorý signalizuje narušenie stien močových ciest a trubice. Nastáva napríklad ak je buď vrodeným spôsobom alebo v dôsledku nejakej choroby prepojená močová trubica a rektum, takže sa môžu výkaly dostávať do moču, ale aj naopak. Črevné baktérie sa môžu dostávať do močových ciest, kde vedia spôsobiť rôzne infekcie a zápaly, keďže výstelka močových ciest nie je voči nim odolná a nastávajú problémy.

Moč sa u človeka tvorí v obličkách, kde dochádza k filtrácii krvi, pričom obličky vytvárajú primárny a sekundárny moč, ktorý zahŕňa odpadové a nevyužiteľné látky a minerály. Stolica sa zas tvorí v črevách a obsahuje predovšetkým nevstrebané a nestrávené látky, ktoré sa do tela nedostali vstrebaním cez črevo. Tieto odpadové produkty sú z tela vylučované zvlášť, moč močením, odborne nazývaným aj urinácia, stolica sa vylučuje zas vyprázdňovaním, čiže defekáciou.

Aj keď rovnako moč ako stolica sú odpadovým materiálom telesných procesov a organizmu, z hľadiska fyzikálneho ide o odlišné typy vylučovaných látok. Moč je produktom močového systému a výkaly produktom tráviaceho systému, pričom obsahujú asi tretinu baktérií, ktoré sú síce neškodne v čreve, avšak v prípade, ak sa dostanú do močových ciest, spôsobujú ťažké zápaly a infekcie. Môže ísť o zhubné patogény, baktérie, vírusy, améby alebo parazitické červy.

Výkaly v moči, odborne sa tento stav nazýva fekalúria, sa môžu vyskytovať buď v prípade vrodených vád u detí hneď po narodení, prípadne môže dôjsť k výskytu tohto problému aj počas života v dôsledku nejakých ochorení alebo chorobných stavov, kedy došlo k narušeniu črevnej steny a tiež k narušeniu steny močových ciest. V prípade, ak ide o vrodený stav, je potrebné operatívne vyriešiť toto prepojenie a v dnešnej dobe sú pomerne dobré vyhliadky na vyriešenie stavu.

U dospelých môže dochádzať k narušeniu hrubého čreva napríklad rôznymi zápalmi. Známa je choroba divertikulóza, čo je zápalové ochorenie hrubého čreva. Črevo je dlhé meter až meter a pol, u každého človeka je to inak, pričom ide o poslednú časť tráviaceho ústrojenstva. Začína na konci tenkého čreva a končí u análneho otvoru. Súčasťou hrubého čreva sú slepé črevo, trakčník hrubého čreva a konečník. V čreve môžu vzniknúť vyklenutia a vačky, divertikuly.

Samotný výskyt vačkov je obvykle bez príznakov a je častý u tretiny ľudí. Pokiaľ však nastane zápal týchto vačkov, začne sa prejavovať krvácanie. Pri akútnej divertikulóze dochádza aj k bolestiam v ľavom podbrušku, pri chronickej k dlhodobým problémom s vyprázdňovaním. Pri komplikovanom priebehu je možné narušenie týchto vačkov, ich priblíženie k močovým cestám a následne dochádza k fekalúrii, čiže k močeniu výkalov cez močové cesty.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané