späť na zoznam chorôb

Rakovina prostaty

Autor: Michal Hrebík
Rakovina prostaty
Zdroj foto: Getty images

Rakovina prostaty u mužov tvorí nepatrné množstvo zo všetkých nádorových chorôb, avšak u mužov je to jedno z najčastejších zhubných nádorových ochorení. Najviac postihuje mužov po 50ke, pričom veľmi veľa mužov ani nevie, že rakovinu prostaty má, pretože v mnohých prípadoch sa prejavuje nádor asymptoticky a to aspoň počas úvodných fáz. Riziko vzniku karcinómu prostaty stúpa úmerne s vekom, pričom štatistika hovorí, že najviac pacientov je vo veku nad 70 rokov, ale vyskytnúť sa môže kedykoľvek, takže neobvyklá nie je ani rakovina prostaty v mladom veku u mladých mužov.


Charakteristika

Najčastejšie je rakovina prostaty u mužov tvorená dvoma typmi nádorov. Prvý typ je menej invazívny, rastie dlhšie obdobie a niekedy to môže byť aj niekoľko rokov alebo desaťročí, pričom tento typ nádoru sa obvykle nešíri mimo prostatu. Druhý typ je agresívnejší a metastázy prerastajú cez prostatu, pričom práve v tomto období sa začne prejavovať navonok niektorými klinickými príznakmi. To, aká je prognóza a či bude liečba úspešná, každopádne závisí od včasnej diagnostiky nádoru.

Najčastejšie sa vykonáva vyšetrenie palpačné a to per rectum, avšak čoraz viac mužov podstupuje aj screeningové preventívne vyšetrenia, ktoré môžu nádor odhaliť už v jeho počiatkoch, kedy ešte nie je dostatočne veľký pre fyziologické vyšetrenie. V prípade, že nádor vznikne, ide o primárny nádor tvorený priamo bunkami sliznice prostaty, pričom dochádza k nekontrolovateľnému množeniu karcinogénnych buniek a nádor v prostate rastie, čím spôsobuje viaceré komplikácie. V najvážnejších prípadoch ide až o rakovinu s metastáza do kostí.

Príčiny

Rakovinové bujnenie môže vyvolať viacero príčin. Môže ísť o hormonálne zmeny, infekcie v oblasti prostaty alebo v jej bezprostrednej blízkosti, svoj vplyv má samozrejme aj genetická predispozícia a dedičnosť, ale taktiež medzi rizikové faktory patria napríklad aj strava s vysokým obsahom tukov, fajčenie, nadbytok alkoholu alebo niektoré sexuálne prenosné ochorenia infekčného typu. Najviac rizikovým faktorom je vek, čím je muž starší, tým je riziko vzniku rakoviny väčšie.

Príznaky

Skoré štádiá rakoviny prostaty sú bez viditeľných príznakov a obvykle sa na ne príde len náhodou. Obvykle prvotné prejavy sú problémy močením, keďže nádory metastázujú aj do okolia prostaty a môžu tak tlačiť na močové cesty, močový mechúr alebo močovú trubicu. Typické je teda buď časté močenie, prípadne problémy so začiatkom močenia z dôvodu nádoru v prostate, ktorý na močové cesty tlačí. Niekedy sa môže dokonca v moči objaviť aj krv, zväčša mikroskopická.

V prípade pokročilých nádorov dochádza aj k metastázovaniu do blízkych kostí, najmä chrbtových, čo sa prejaví aj bolestivosťou v tejto oblasti. Okrem toho sa karcinóm prejavuje aj typickými rakovinovými príznakmi ako sú únava, chudnutie, nechutenstvo do jedla a celová slabosť organizmu. Najčastejším príznakom je však častejšie močenie a to najmä v noci a chronická bolesť v oblasti panvy v dôsledku metastázovania nádorov práve do okolitých kostných štruktúr.

Diagnostika

 • V prípade výskytu prvotných príznakov obvykle zájde muž za urológom, ktorý na základe anamnézy môže vysloviť podozrenie práve na rakovinu prostaty
 • Vykonáva sa tak viacero vyšetrení na preukázanie prítomnosti nádoru. V krvi je cez test možné zbadať zvýšenú hladinu špecifického antigénu PSA pre karcinóm, pričom čím je rakovina vo vyššom štádiu, tým sú hodnoty vyššie a najvyššie sú pre 4. štádium
 • Taktiež sa vykonávajú aj zobrazovacie vyšetrenia ako napríklad CT alebo magnetická rezonancia, ktoré môžu odhaliť aj menšie nádory, prípadne sa cez konečník vykonáva ultrazvukové vyšetrenie sondou, pričom prevencia screeningovými vyšetreniami môže znížiť úmrtnosť až o 20%

Možnosti liečby rakoviny prostaty

Možnosti liečby rakoviny prostaty

Priebeh

Ochorenie sa obvykle rozvíja dlhé roky. Niektoré nádory nie sú agresívne pri metastázovaní, iné však áno a napádajú aj okolité tkanivá. Obvykle prvotné štádia sú bez príznakov a rakovina sa prejaví až vtedy, keď začne prenikať do iných tkanív a tiež napádať močové cesty, mechúr alebo močovú rúru. Prvotné príznaky tak súvisia s problémami s močením. Veľmi často karcinóm metastázuje do kostí, ale aj pečeni a preto pre úspešnú liečbu je potrebná čo najskoršia diagnostika. Ak nastane odhalenie až vtedy, keď už je posledné štádium, prognóza je horšia.

Prevencia, Omega 3 a rakovina prostaty

Veľmi často sa spomína napríklad rybí olej a omega 3 mastné kyseliny s nižšími rizikami na ochorenia srdca alebo Alzheimerovej choroby, no zároveň treba vidieť aj druhú stránku veci a to, že posledné vedecké štúdie ukazujú, že nadmernou konzumáciou jedál s obsahom rybieho oleja a omega 3 mastných kyselín sa zvyšuje riziko vzniku rakoviny prostaty. Strava s vysokou koncentráciou morských omega-3 mastných kyselín sa v krvi odrazí až o 43 percent vyšším rizikom vzniku rakoviny prostaty.

V rámci prevencie je dobré prijať aj iné režimové opatrenia a dať si pozor viac na to, čo muž je. Samozrejmosťou je obmedziť fajčenie, ktoré má veľmi veľa negatívnych vplyvov na ľudský organizmus a tiež obmedziť konzumáciu živočíšnych tukov. V praxi to znamená obmedziť tučné a mastné mäso a tučné mliečne výrobky. V rámci prevencie je dôležitý aj častý pohyb na zdravom vzduchu a konzumácia zeleniny, pričom niektorí odborníci odporúčajú najmä tepelne spracované rajčiny.

Rastlinné tuky a vitamín D môžu taktiež byť vhodnou stravou v rámci prevencie pred vznikom rakoviny, podobne ako celkovo zdravý životný štýl, avšak pri tomto type rakoviny zohráva zároveň istú úlohu aj dedičnosť, takže samozrejme je možné nájsť aj prípady, kedy na rakovinu prostaty ochoreli aj ľudia s dobrým a kvalitným životným štýlom. V rámci doplnkov výživy sa doporúčajú výživové produkty zo sóje, naopak treba sa strániť výživovým doplnkom s obsahom rybieho oleja.

Aké sú možnosti včasného odhalenia rakoviny

Rakovina prostaty je jednou z tých, ktorú môžu mať aj agresívnu formu s metastázovaním do kostí a preto je dôležité absolvovať aj rôzne preventívne a včasné vyšetrenia. Samotná rakovina prostaty sa dá zistiť buď na základe zvýšeného antigénu prostatíckeho séra, zvaného v skratke PSA, prípadne na základe digitálneho rektálneho vyšetrenia DRE, ktoré preukáže abnormality v oblasti prostaty, ale novým testom, ktorý odhalí zvýšený antigén 3 rakoviny prostaty cez PCA3 test.

U mužov bez viditeľných problémov je účinným typom diagnostiky screening. Mužom do veku 40 rokov by sa mal robiť najmä PSA test a DRE vyšetrenie a následné vyšetrenia až na základe týchto prvotných testov. Najčastejšie sa vykonávajú sreeningové testy raz za rok a to najmä u mužov nad 40 rokov. Čo sa týka hornej vekovej hranice, nie je univerzálne stanovená, ale po 75. roku života sa riziko prípadného výskytu zmenšuje a v tomto prípade sa môže obmedziť pravidelnosť testov na základe individuálnej situácie.

Ako sa lieči: rakovina prostaty

Zobraziť liečbu

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 03.06.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Vianočná kapustnica na zdravý spôsob? Vyskúšajte náš recept Vianočná kapustnica na zdravý spôsob? Vyskúšajte náš recept

Pripravte si s nami vegánsku kapustnicu, ktorou ulahodíte chuťovým pohárikom aj zdraviu.

Čo spôsobuje chronickú panvovú bolesť a ako sa lieči? Čo spôsobuje chronickú panvovú bolesť a ako sa lieči?

Samotná bolesť panvového dna spôsobuje ťažkosti pri močení alebo pohlavnom styku. Je spôsobená rôznymi súvislosťami porúch v tejto oblasti. Zahrnuté sú ako syndróm chronickej panvovej...

Fit cesnaková polievka ako zdravý recept na postrach chrípky? Fit cesnaková polievka ako zdravý recept na postrach chrípky?

Cesnak je od pradávna považovaný za prírodný liek. Využite jeho liečivé vlastnosti a pripravte si s nami zdravým nabitú cesnakovú polievku.

Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby? Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby?

Je druhým najčastejším zhubným nádorom v Európe i vo svete a najčastejšie sa vyskytujúcim nádorom u mužov . Asi 95% chorých sa dožíva 5 rokov a asi polovica z nich zomiera. 

Fajčenie a jeho dopad na zdravie. Kde to všetko začalo? Fajčenie a jeho dopad na zdravie. Kde to všetko začalo?

Fajčenie predstavuje celosvetový problém , ktorý pripraví o život jednu miliardu ľudí ročne. Napriek tomuto faktu, počet fajčiarov stúpa . Kde sa tu cigarety vzali, ako je možné, že...

Zoznam nemocníc liečiacich chorobu

 • Bratislavský kraj
  • Železničná nemocnica a poliklinika, NOVAPHARM s.r.o.

   Šancová 110, 83299 Bratislava

   Web: http://www.znap.sk
   Telefón - ústredňa: 02 2029 4112

   Chirurgické ambulancie (1)

   • MUDr. Danuša Zábojníková
    Adresa: Ambulancia všeobecného lekára pre dospelých, Šancová 110, 83104 Bratislava
    deň oddo
    Pondelok  11:00 16:00 
    Utorok 07:30 13:30 
    Streda 07:30 13:30 
    Štvrtok 07:30 13:30 
    Piatok 07:30 11:30 
 • Trnavský kraj
  • NsM, a.s. - Nemocnica svätého Michala, a.s. - Kollárova

   Kollárova 31, 91701 Trnava

   NsPMVSR (NsP ministerstva vnútra) a NMO (Nemocnica ministerstva obrany) boli zlúčené do jedného celku NsM, a.s.(Nemocnica svätého Michala, a.s.).

   • MUDr. Jaroslav Novák
    Adresa: Ambulancia praktického lekára pre dospelých, Kollárova 31, 91701 Trnava
 • Trenčiansky kraj
  • NsP Považská Bystrica

   Nemocničná 986, 01701 Považská Bystrica

   Telefón - ústredňa: 042 4304 111

   Diabetologické ambulancie (1)

   • MUDr. Ján Šebo
    Adresa: Urologická ambulancia, Centrum urologie PB , s.r.o., Nemocničná 986, 01701 Považská Bystrica
    deň oddo poznámka
    Pondelok  07:00 13:00  po 13 hod. konzilia pre NsP denne resp. akutne stavy 
    Utorok 07:00 13:00   
    Streda 07:00 13:00   
    Štvrtok    operačný deň,objednaní pacienti na diagnostiku 
    Piatok 07:00 13:00   
 • Nitriansky kraj
  • Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky

   Slovenská 11/A, 94034 Nové Zámky

   Web: http://www.nspnz.sk/
   Telefón - ústredňa: 035 6912 111

   Alergologické a imunologické ambulancie (1)

   • MUDr. Ivan Kalinay
    Adresa: Onkourologická ambulancia, Slovenská 11, 94001 Nové Zámky
    deň oddo prestávka
    Pondelok  08:00 15:00  12:00-12:30 
    Utorok 11:00 15:00  12:00-12:30 
    Streda 08:00 15:00  12:00-12:30 
    Štvrtok 08:00 15:00  12:00-12:30 
    Piatok 08:00 15:00  12:00-12:30 
 • Žilinský kraj
  • NsM, a.s. - Nemocnica svätého Michala, a.s. - Kuzmányho

   Kuzmányho 26, 01001 Žilina

   NsPMVSR (NsP ministerstva vnútra) a NMO (Nemocnica ministerstva obrany) boli zlúčené do jedného celku NsM, a.s.(Nemocnica svätého Michala, a.s.).

   • MUDr. Jozef Vrúbeľ
    Adresa: Ambulancia praktického lekára pre dospelých, Kuzmányho 26, 01001 Žilina
    deň oddo prestávka poznámka
    Pondelok  07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Utorok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Streda 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Štvrtok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Piatok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
 • Banskobystrický kraj
  • NsP Rimavská Sobota - NaP,n.o. prevádzka Všeobecná nemocnica Rimavská Sobota

   Šrobárová 1, 97901 Rimavská Sobota

   Telefón - ústredňa: 047 5612 111

   Onkologické ambulancie (1)

   • MUDr. Iveta Pálkovácsová
    Adresa: Onkologická ambulancia, Šrobárova 1, 97901 Rimavská Sobota
    deň oddo
    Pondelok  07:30 13:30 
    Utorok 07:30 13:30 
    Streda 07:30 13:30 
    Štvrtok 07:30 13:30 
    Piatok 07:30 13:30 
 • Prešovský kraj
  • NsP Vranov nad Topľou - Vranovská nemocnica n.o.

   M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou

   Web: http://www.vnno.eu/
   Telefón - ústredňa: 057 4865 111

   Alergologické a imunologické ambulancie (1)

   • MUDr. Beáta Pacanová
    Adresa: Onkohematologická ambulancia, M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou
    deň oddo prestávka
    Pondelok  07:30 16:00  12:00-13:00 
    Utorok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Streda 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Štvrtok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Piatok 07:30 16:00  12:00-13:00 
   • MUDr. Andrej Sabanoš
    Adresa: Onkologická ambulancia, M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou
    deň oddo prestávka
    Pondelok  07:30 16:00  12:00-13:00 
    Utorok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Streda 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Štvrtok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Piatok 07:30 16:00  12:00-13:00 
   • MUDr. Ján Kleščinský
    Adresa: Urologická ambulancia, M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou
    deň oddo prestávka
    Štvrtok 10:00 16:00  12:00-13:00 
   • MUDr. Milan Slivenský
    Adresa: Ambulancia praktického lekára pre dospelých, M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou
    deň oddo prestávka
    Pondelok  07:30 16:00  12:00-13:00 
    Utorok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Streda 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Štvrtok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Piatok 07:30 16:00  12:00-13:00 
 • Košický kraj
  • NsP Trebišov - Nemocnica s poliklinikou Trebišov, a.s.

   SNP 1079/76, 07501 Trebišov

   Web: http://www.nsptv.sk/
   Telefón - ústredňa: 056 6660 111

   Dialyzačné strediská (1)

   • MUDr. Michal Licko
    Adresa: Onkologická ambulancia, SNP 1079/76, 07501 Trebišov
    deň oddo poznámka
    Pondelok  07:30 14:42  MUDr. Michal Licko 
    Utorok 07:30 14:42  MUDr. Bibiána Brezinová 
    Streda 07:30 14:42  MUDr. Bibiána Žiarna 
    Štvrtok 07:30 14:42  MUDr. Michal Licko 
    Piatok 07:30 14:42  MUDr. Bibiána Brezinová 
   • MUDr. Bibiana Žiarná
    Adresa: POKO, SNP 1079/76, 07501 Trebišov
    deň oddo prestávka poznámka
    Pondelok  07:30 14:42  12:30-13:00  MUDr. Andrej Čierny - onkochirurg 
    Utorok 07:30 14:42  12:30-13:00  MUDr. Bibiána Žiarná 
    Streda 07:30 14:42  12:30-13:00  MUDr. Bibiána Brezinová 
    Štvrtok 07:30 14:42  12:30-13:00  Administratíva 
    Piatok 07:30 14:42  12:30-13:00  MUDr. Andrej Čierny - onkochirurg. 

Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Rakovina prostaty - Makiavelli 16.07.2018 00:00

Rad by som rpidal uzitocny clanok - kazdopadne upozornujem, aby ste neriskovali ziadne "alternativne" metody. Obvykle vam nic nezlepsia, naopak mozu prispiet k rychlejsiemu sireniu karcinomu.. Verte liekom, pripadne operacii.. Ziadne sarlatanske metody... !!

Čo mi pomohlo

Ziadne sarlatanske metody... !! Clanok tu -- https://www.lepsia-erekcia.sk/rakovina-prostaty/

vladimír 21.11.2018 11:12

som po operácii vyše roka,prebehlo už ožarovanie,momentálne hormonálna liečba,metastázy na kostiach.....nepijem,nefajčím,dodržujem správnu životosprávu,napriek tomu mierne stúpajúca tendencia PSA,liečba aj metodou dr.Budwigovej-momentálne 291 deň,výsledok mizivý,malo to údajne pomôcť už po 50 dňoch.........