Opuchnutá príušná žľaza

Opuchnutá príušná žľaza je väčšinou prejavom nejakého zápalového procesu. Príušná žľaza ako taká sa nachádza pod uchom a na okrajoch dolnej čeľuste a patrí medzi tri veľké párové slinné žľazy v oblasti tváre a hlavy. Človek má teda dve príušné žľazy, na každej strane tváre jednu. V niektorých prípadoch môžu byť nielen mierne opuchnuté, ale aj bolestivé na dotyk, pričom...

Opuchnutá príušná žľaza je väčšinou prejavom nejakého zápalového procesu. Príušná žľaza ako taká sa nachádza pod uchom a na okrajoch dolnej čeľuste a patrí medzi tri veľké párové slinné žľazy v oblasti tváre a hlavy. Človek má teda dve príušné žľazy, na každej strane tváre jednu. V niektorých prípadoch môžu byť nielen mierne opuchnuté, ale aj bolestivé na dotyk, pričom sú prípady, kedy je postihnutá opuchom len jedna príušná žľaza, ale niekedy aj obe naraz.

Zápal príušnej žľazy je tiež charakteristický jej opuchnutím, ale aj bolestivosťou, prípadne začervenaním. Tieto zápaly môžu byť bakteriálneho aj vírusového pôvodu, výnimočne aj neinfekčného pôvodu. Napríklad chronické zápaly príušnej žľazy sú charakteristické tým, že sa striedajú obdobia bez príznakov a obdobia, kedy postihnutá príušná žľaza opuchne. Väčšinou ide len o opuch jednaj žľazy a vzniká z dôvodu upchatia tejto žľazy, najčastejšie u detí.

U dospelých môže byť chronický zápal napríklad aj z dôvodu fajčenia alebo v prípade vrodených problémov. Pri akútnom zápale nastáva aj hnisanie zo žľazy, pričom akútne zápaly môžu súvisieť s nedostatočnou produkciou slín, dehydratáciou, ale aj zlou hygienou ústnej dutiny, ochorením obličiek, výnimočne aj s cukrovkou alebo vzniknú na podklade iného zápalu v blízkom okolí, napríklad pri angíne alebo zápale hrtanu. Liečba prebieha podávaním antibiotík.

Vážnym ochorením, ktoré sa prejavuje opuchnutím jednej z príušných žliaz, je aj nádor, ktorý môže postihnúť napríklad ústnu dutinu, alebo priamo príušnú žľazu. Niekedy postihne mandle, jazyk, ale niekedy aj priamo slinné žľazy, napríklad príušné. Tu je treba rozoznávať medzi nezhubnou formou, čiže keď je prítomný benigný nádor a zhubnou, čo sa nazýva aj rakovina a ide o maligný nádor. Pri benignom je nádor na dotyk mäkší a viac pohyblivejší, čiže nie statický.

U detí je veľmi časté ochorenie aj príušnice, čo je vírusové ochorenie, ktoré postihuje slinné žľazy a ako názov hovorí, tak najmä tie príušné. Je prítomný opuch príušných žliaz, ale aj ich bolestivosť a tiež medzi symptómy patrí aj zvýšená telesná teplota. Väčšinou sú chorobou najviac postihnuté deti vo veku od 2 rokov, ale ojedinele môže parotitída, ako sa choroba odborne volá, postihnúť aj dospelých. Ide o veľmi infekčné ochorenie, ktoré sa prenáša vzduchom.

Dnes však už nie je veľmi rozšírené vďaka očkovaniu, pričom po prekonaní ochorenia má človek doživotnú imunitu. Niekedy sa môže ako komplikácia ochorenia vyskytnúť aj zápal pankreasu. Liečba je symptomatická, takže sa liečia skôr príznaky. Niekedy sa opuchnuté obe príušné žľazy vyskytujú aj pri bulímii, čo je porucha príjmu stravy, kedy sa človek snaží čo najviac schudnúť, napríklad aj zvracaním. Práve zo zvracania sa môžu poškodiť ďasná a tiež príušné žľazy.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané