späť na zoznam príznakov

Dehydratácia

Autor: Michal Hrebík
Dehydratácia
Zdroj foto: Getty images

Dehydratácia sama o sebe môže znamenať zanedbanie pitného režimu lebo zvýšený výdaj tekutín z tela, ktorý je v nepomere s príjmom tekutín do organizmu. Môže to byť napríklad pri športových výkonoch alebo inej náročnej fyzickej aktivite, kedy sa veľa tekutín z tela napríklad odplaví vo forme potu. Dehydratácia nastáva napríklad aj pri zvýšenom močení alebo pri častej frekvencii močenia, ak človek nedopĺňa tekutiny alebo ak pije močopudné nápoje.


Odvodnenie patrí medzi príznaky aj vážne stavy

Odvodnenie organizmu samo o sebe je príznakom aj niektorých vážnejších ochorení, pričom sa prejavuje najmä suchom v ústach, pocitom smädu, suchými očami, nízkym krvným tlakom, niekedy sa dostaví aj nevoľnosť a mdloby a môže nastať aj zvýšenie teploty organizmu. U detí a seniorov vzniká dehydratácia aj na základe nedostatku tekutín alebo príliš malého prísunu tekutín, prípadne pri pobyte na priamom slnku, vo veľkom teple a pri fyzickej námahe.

Príliš rýchle odvodnenie tela môže nastať najmä počas teplého počasia a po vystavení sa väčšej fyzickej námahe. Rizikové je najmä pre starších ľudí, malé deti a tehotné ženy. Najčastejšími prejavmi, že došlo k príliš rýchlemu a príliš veľkému odvodneniu organizmu, sú nevysvetliteľná a nadmerná únava, výpadky pozornosti a pamäte, bolesť hlavy či krku a samozrejme sucho v ústach. Ak nastanú všetky tieto prejavy, je treba postihnutému čo najskôr pomôcť.

Typický sprievodca infekcií

Pokiaľ sa vyskytujú aj iné symptómy u postihnutého človeka okrem samotnej dehydratácie, napríklad ako horúčky, zvracanie alebo hnačky, ide veľmi pravdepodobne o niektorú z infekčných ochorení, ktoré postihujú tenké alebo hrubé črevo, ako napríklad salmonelóza, šigelóza, paratýfová infekcia, brušný týfus alebo rotavírusová enteritída. V týchto prípadoch nastáva dehydratácia, čiže odvodnenie organizmu, v dôsledku nadmerného vyplavenia tekutín.

Pokročilá dehydratácia nastáva vtedy, ak sa dostavuje malátnosť, únava, zrýchlený tep, ktorý je ale veľmi ťažko nahmatateľný a ak nastáva aj zástava močenia, mal by byť človek rýchlo tranportovaný na hospitalizáciu na jednotku intenzívnej starostlivosti. Takýto stupeň dehydrátacie je totiž aj životohrozujúci, človek môže upadnúť do kómy a je potrebné mu podať tekutiny a živiny intravenózne priamo do žily, najčastejšie prostredníctvom infúzií. Zároveň treba odstrániť príčinu infekcie a potlačiť ju.

Dehydratácia z tepla
Najčastejšie vzniká dehydratácia z tepla

Bulímia aj anorexia

K dehydratácií dochádza aj pri užívaní niektorých liekov, napríklad na odvodnenie organizmu a tieto lieky sa nazývajú diuretiká. Užívajú ich vo zvýšenej miere ľudia trpiaci bulímiou alebo anorexiou, čo sú poruchy príjmu potravín, kedy sa človek snaží prijímať minimálne množstvo potravy aj tekutín a užíva tiež lieky na spôsobenie zvracania, odvodnenie organizmu a na zvýšenie stolice. V prípadne nadmerného užívania hrozí akútne intenzívna dehydratácia.

Dehydratácia bez zjavnej príčiny môže byť aj jedným z príznakov cukrovky, najmä neliečenej, prípadne aj symptóm pomerne vzácneho ochorenia nazvaného diabetes indipidus. Toto ochorenie je spôsobené nedostatkom antidiuretického hormónu, takže organizmus nie je schopný dlhšie udržať vodu v tele a vstrebať z nej živiny do organizmu. V každom prípade je potrebné dehydratáciu urýchlene riešiť a v prípade jej opakovania zisťovať možnú príčinu a začať ju riešiť, aby sa stav neopakoval.

Pozor na dehydratáciu v tehotenstve

Počas tehotenstva je obzvlášť dôležité udržiavať pravidelný pitný režim. Ak je žena tehotná, môže si dehydratáciu privodiť aj nechtiac, pretože na rozdiel od bežného života, je nutné v gravidite dopĺňať tekutiny nielen vtedy, keď je už pocit smädu akútny, ale priebežne. Pri tehotenstve platí jedno zlaté pravidlo a to, že denný príjem vody by mal byť v objeme minimálne 2 litrov plus 0,2 l za každú hodinu väčšej fyzickej alebo inej namáhavej a vyčerpávajúcej aktivity.

Dostatok tekutín je dôležitý aj pre plod, pretože ak pije žena vodu, tak práve pomocou krvného obehu sa dostanú minerály z nej aj do budúceho dieťaťa. Ak je vody nedostatok, je to nebezpečený stav aj pre dieťa. Ku koncu tretieho trimestra navyše môže dehydratácia spustiť aj predčasné kontrakcie a predčasný pôrod. Ak príde v tehotenstve k situácii, že je žena vážne dehydratovaná, je najlepšie vyhľadať lekársku pomoc, pretože len odborník môže zhodnotiť, či stačí "domáca liečba" alebo je treba napríklad hospitalizácia s infúziami.

Odvodnenie u detí
Pozor si treba dať najmä na odvodnenie u detí

U detí je obzvlášť nebezpečná

Dehydratácia dieťaťa je typická najmä pre prípady nadmernej strate tekutín v dôsledku zvracania a hnačiek, čiže v tomto prípade ide aj o symptómy niektorých infekčných či zápalových ochorení. Najčastejšie sú na vine vírusy a baktérie, ktoré sú typicky najviac rizikové pre deti vo veku od 6 do 24 mesiacov. Druhou možnosťou je nedostatočný príjem tekutín, avšak v tomto prípade nesie za takýto stav zodpovednosť najmä rodič, ktorý musí vedieť stav dieťaťa ustrážiť.

Dehydratácia organizmu u detí sa prejavuje podľa jej intenzity:

  1. Ľahšia forma dehydratácie - dieťa má zníženú komunikatívnosť, prejavuje menej záujmu o okolie, je viac ospanlivé, unavené a smutné, má menej časté močenie a sucho v ústach
  2. Bežná forma dehydratácie - najčastejšie dochádza k modro-fialovému sfarbeniu pokožky, objaviť sa môže aj nafúknutie bruška, nepravidelné dýchanie a pomerne výrazná strata hmotnosti
  3. Ťažká forma dehydratácie - pre tento typ odvodnenia sú typické vážne symptómy ako záchvaty, krátkodobé aj strednodobé straty vedomia a v krajnom prípade môže nastať aj poškodenie mozgu

Liečba? Najmä opatrná a s rozumom

Odvodniť telo je jedna vec, ale opätovne ho zavodniť je niečo úplne iné. Pri bežnej dehydratácii postačí jednoducho priebežné dopĺňanie tekutín, ale nielen bežnou vodou, ale najmä vodou bohatou na minerály. To platí najmä v prípade dehydratácie z hnačky, zvracania alebo pri horúčke. Za dehydratáciu môže napríklad niekedy aj káva, nekvalitný čaj, sladené nápoje či konzumácia alkoholu - toto všetko sú ale bežné prípady a nejde o odvodnenie napríklad na základe vážnej choroby.

Najlepšie je nadmernému odvodneniu predchádzať - nasledujúca infografika ukazuje, aká môže byť prevencia:

Prevencia dehydratácieČo sa týka vážnejších prípadov, v tomto prípade je treba postupovať opatrne a premyslene - nestačí napríklad len jednoducho vypiť liter vody a je po probléme. Človek s vážnejšou dehydratáciou musí naopak prijímať tekutiny častejšie a v menšom množstve, nie je vhodné piť len obyčajnú vodu, ale striedať to napríklad aj s minerálkami alebo špeciálnymi zavodňovacími roztokmi, ktoré sa dajú nájsť aj v lekárni a dôležitý je kľudový režim. Ak sa stav nezlepší, treba určite navštíviť lekára.

Dehydratácia hrozí najmä v lete

Dehydratácia hrozí najmä v lete

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Dehydratácia patri medzi príznaky Tráviacej sústavy
Ďalšie názvy: odvodnenie organizmu
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Sodík a jeho účinky na zdravie. Vedeli ste, že ho nájdeme i v liekoch? Sodík a jeho účinky na zdravie. Vedeli ste, že ho nájdeme i v liekoch?

Koľko soli denne prijmete? Budete nemilo prekvapený. Aký vplyv má sodík na náš organizmus? Poznáte bezpečné množstvo?

Vitamín D a jeho účinky. Naše zdravie, pevné kosti či silná imunita? Vitamín D a jeho účinky. Naše zdravie, pevné kosti či silná imunita?

Áno, vitamín D je potrebný pre kosti. Avšak, je veľmi dôležitý pre imunitu a množstvo iných procesov. Jar, leto a slnko sú hlavným zdrojom. Nezabúdajme na stravu. Počas zimných mesiacov...

Čo je otrava hubami, ako sa prejavuje? Opatrenia a postup prvej pomoci Čo je otrava hubami, ako sa prejavuje? Opatrenia a postup prvej pomoci

Otrava hubami sa zaraďuje medzi najfrekventovanejšie typy otráv vôbec. Najčastejšie sa s ňou stretávame počas sezóny zberu a to od apríla až do novembra. 

Aké sú príznaky dehydratácie? Poznáte príčiny, ako telo opäť zavodniť? Aké sú príznaky dehydratácie? Poznáte príčiny, ako telo opäť zavodniť?

Odvodnenie organizmu či dehydratácia znamená, že je v tele nedostatok vody. Znížené množstvo vody v organizme je dôsledok zníženého príjmu tekutín, ale aj ako následok ich zvýšenej...

5 tipov: Ako sa v lete vyhnúť problémom a zostať zdravý? 5 tipov: Ako sa v lete vyhnúť problémom a zostať zdravý?

Čo môže ohroziť naše zdravie v lete alebo ako sa správať, aby sme zostali zdraví? Možných príčin ohrozenia zdravia je aj v letných mesiacoch neúrekom. Pre zvýšenú fyzickú aktivitu je...

Naposledy aktualizované 15.09.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.