späť na zoznam príznakov

Pomočovanie: Aké má príčiny? Nie len u detí, niekedy i v dospelosti

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Pomočovanie: Aké má príčiny? Nie len u detí, niekedy i v dospelosti
Zdroj foto: Getty images

Deti ním trpia častejšie. Táto ťažkosť neobchádza ani dospelých. Na vine môže byť problém psychického rázu, ale aj organické poškodenie alebo ochorenie. Môže sa jednať o ochorenie močovej sústavy, či inej časti organizmu. Môže byť dlhodobé, aj prechodné.


Choroby s príznakom "pomočovania"

Pomočovanie, nazvané odborne aj enuréza, sa najčastejšie vyskytuje u malých detí. Avšak pokiaľ sa pomočuje dieťa staršie ako 5 rokov, je to už problém.

Avšak tento problém zasahuje aj určité percento dospelých. A to ženy aj mužov bez rozdielu.

Najčastejšie je nočné pomočovanie

Najčastejšou formou enurézy je nočné pomočovanie. Tento druh pomočovania sa odborne nazýva enuresis nocturna.

Nočné pomočovanie rozdeľujeme na primárne a sekundárne. Primárna forma sa vyskytuje približne v 20 % päťročných detí, 10 % sedem, 5% desať a 3% dvanásť ročných detí. V dospelosti sa vyskytuje u asi 1% populácie.

noc, mesiac, nočná obloha
S pomočovaním v nočných hodinách sú spojené viaceré faktory. Zdroj foto: Getty images

Hlavné príčiny primárneho nočného pomočovania sú:

 • hormonálna príčina, kedy je prítomná porucha sekrécie hormónu, ktorý reguluje tvorbu moču, v nočných hodinách
 • ochorenie nervového systému, u detí je okrem toho prítomná porucha pozornosti, správania, reči
 • spomalené dozrievanie nervového systému a reflexov na močenie
 • dedičný faktor, keď sa pomočoval rodič je zvýšená šanca aj na pomočovanie dieťaťa
 • porucha chromozómov (8q, 12q, 13q, a 22q11)
 • znížená kapacita močového mechúra
 • neutlmené kontrakcie mechúra počas spánku
 • poruchy spánku a to hlavne pri príliš tvrdom spánku, porucha prebúdzania sa alebo námesačnosť
 • zlý návyk pitného režimu, kedy je zvýšený príjem tekutín pred spaním alebo zadržiavanie moču cez deň
 • pri nesprávnej výžive a príjme potravín a tekutín s kofeínom, čokolády, ďžúsov

Sekundárna enuréza nastupuje po období bez pomočovania a to približne nad 6 mesiacov. A jej najčastejším vyvolávateľom je psychická záťaž a stres.

Čo ho vyvoláva u detí?

malý chlapec plače, psychická záťaž
U detí sú najhoršie stres, zvýšená psychická záťaž. Zdroj foto: Getty images

U detí môžu tento stav vyvolať nástup do školy, šikana, preťažovanie, úmrtie v rodine, hádky, rozvod rodičov. Alebo iné stresujúce faktory, ktoré deti nevedia spracovať.

Dochádza k pomočovaniu detí cez deň, ale častejšie je práve pomočovanie počas spánku. Vplýva naň viac už vyššie spomínaných faktorov.

Samotné pomočovanie je psychická záťaž pre dieťa, aj celú rodinu. Ak je nočné pomočovane u staršieho dieťaťa, má to za následok nízke sebavedomie. Avšak po vyriešení problému sa napraví.

Pomočovanie u dospelých

Ide hlavne o psychické a stresové faktory, ktoré tento jav spôsobujú. V dospelosti ide najčastejšie o príznak nejakého ochorenia.

Ktoré môže byť spôsobené poruchou močového mechúra, nervov alebo nízkou sekréciou antidiuretického hormónu.

Neschopnosťou udržať moč a pomočovaním v dospelosti je typické ochorenie zvané inkontinencia. Tá môže mať viaceré formy. 

A to stresovú, kedy dochádza k úniku moču v dôsledku porušenia funkcie svalov. Urgentnú, kedy ide o poruchu zvládnuť náhle nutkanie na močenie.

Reflexná, kedy ide o poruchu nervového spojenia s močovým mechúrom. Niekedy je aj zmiešaného typu. Veľakrát je na príčine aj bakteriálny zápal močových ciest.

Enuréza pri zápale močového systému

močový systém, močovody, močový mechúr, prostata, močová rúra
Močovody, močový mechúr, prostata a močová rúra. Zdroj foto: Getty images

Pomočovanie môže byť spôsobené aj inými ochoreniami močového systému. Príkladom je zápal obličiek. Je to napríklad u detí, kedy je časté nočné pomočovanie.

Zápal je infekčného pôvodu a môže sa vyskytovať buď v akútnej forme alebo v chronickej forme. Pri chronickej sú príznaky menej badateľné, ale choroba je dlhodobejšia.

Najčastejšie dochádza k zápalu obličiek rozšírením infekcie priamo z močových ciest. Pri dlhodobých a opakovaných zápaloch môže dôjsť až k zlyhaniu obličiek.

Zväčšená prostata

Pri zväčšení prostaty nastávajú problémy napríklad s nedokonalým vyprázdnením močového mechúra. Keďže u mužov na močové cesty zo spodnej časti močového mechúra tlačí zväčšená predstojná žľaza.  

To zároveň znamená, že má človek častejšie nutkanie na močenie a pri niektorých záchvatoch urgentnej potreby na močenie dochádza až k pomočovaniu a samovoľnému úniku menšieho objemu moču.

Následok vrodených vývojových chýb

Dochádza k nemu aj pri vrodenej vývojovej chybe močovej trubice u chlapcov, teda pri chlopni zadnej uretry. Ak sa neprejaví hneď po narodení, tak najčastejšie až v predškolskom veku.

Dysunkcia dolných močových ciest je v niektorých prípadoch príčinou vrodenou vývojovou vadou a neurogénnou poruchou.

Aj pri ochoreniach mimo močový systém

Nie vždy sú ale problémy s únikom moču spojené len s močovým systémom. Inkontencia môže byť následkom iných ochorení a teda je ich prejavom.

Epilepsia je ochorenie nervového systému. Je charakteristická epileptickými záchvatmi. Ich epicentrum je v mozgu, pričom dochádza k abnormálnym "elektrosignálom".

Pri klonických epileptických záchvatoch dochádza k svalovým zášklbom. Sú mimovoľné a postihujú svaly tela. A rovkano aj svaly močového mechúra, čiže pri záchvate môže prísť k inkontinencii.

U dospelých dochádza k nočnej enuréze aj na základe ochorení srdcaAlzeimerova choroba je tiež dobrým príkladom kedy dochádza k enuréze.

V prípade slabých svalov močového mechúra a preplneniu mechúra. Alebo na podklade nervového poškodenia následkom cukrovky.

Infografika udáva definície pojmov podľa Medzinárodnej spoločnosti detskej kontinencie
Infografika udáva definície pojmov podľa Medzinárodnej spoločnosti detskej kontinencie

K pomočovaniu prichádza aj v prípade ochorení ako je detská mozgová obrna, infekcia nervového systému alebo u detí po nedokrvení mozgu.

Nočné pomočovanie sa môže vyskytovať aj u niektorých ľudí s enterobiózou. Čo je infekčné ochorenie spôsobené parazitárnou infekciou vyvolanou červom Enterobius.

Ľudovo sa týmto parazitom hovorí mrle a žijú v tenkom a hrubom čreve človeka. Aj preto sa ochorenie prejavuje najmä svrbením konečníka, nervozitou a nekľudom.

V prípade že sa tieto parazity dostanú do močového mechúra, spôsobia tu zápal. Prejavom je nočné pomočovanie a problémy s močením.

Prechodná inkontinencia

Veľký vplyv na pomočovanie majú aj lieky. A to hlavne psychiatrické. Husmann tvrdí, že pomočovanie môže byť ako následok potravinovej alergie. Preukázal to u pacientov zo svojej štúdie.

Nastáva aj pri už spomínaných zápaloch, pri obmedzenej mobilite. Ale aj pri zápche, kedy stolica tlačí na močový systém a ovplyvňuje jeho správne fungovanie.

Video o nočnom pomočovaní u detí

Video o nočnom pomočovaní u detí

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Pomočovanie: Aké má príčiny? Nie len u detí, niekedy i v dospelosti patri medzi príznaky Vylučovacej sústavy
Ďalšie názvy: enuréza
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Metóda Ludmily Mojžíšovej: Cvičenie na podporu otehotnenia? Na čo všetko pomôže? Metóda Ludmily Mojžíšovej: Cvičenie na podporu otehotnenia? Na čo všetko pomôže?

Fyzioterapeutická metóda Ludmily Mojžíšovej je založená na špecifických cvičeniach a polohách, ktoré pomáhajú pri liečbe gynekologických diagnóz. Metóda je známa najmä pre svoju...

Trombóza: Ochorenie starých? Ohrozuje i mladých. + Príčiny a prejavy Trombóza: Ochorenie starých? Ohrozuje i mladých. + Príčiny a prejavy

Cievna trombóza je ochorenie resp. stav predstavujúci závažný medicínsko - spoločenský problém. Postihuje prevažne dospelých, menej často mladistvých a výnimkou nie sú ani deti. 

Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby? Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby?

Je druhým najčastejším zhubným nádorom v Európe i vo svete a najčastejšie sa vyskytujúcim nádorom u mužov . Asi 95% chorých sa dožíva 5 rokov a asi polovica z nich zomiera. 

Pomočovanie u detí? Predstavuje záťaž pre dieťa, ale i jeho rodinu Pomočovanie u detí? Predstavuje záťaž pre dieťa, ale i jeho rodinu

Kedy je pomočovanie u detí akceptovateľné a kedy treba zbystriť či vyhľadať odbornú pomoc? Aký postoj má rodič zaujať?

Separačná úzkosť detí: Ako ju riešiť a aký postoj by mal rodič zaujať? Separačná úzkosť detí: Ako ju riešiť a aký postoj by mal rodič zaujať?

Každý človek si počas života prechádza určitými vývinovými obdobiami. Tieto fázy majú svoje špecifické znaky. V dojčeneckom veku je jedným z nich aj separačná úzkosť. Tá sa objavuje...

Naposledy aktualizované 19.02.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.