späť na zoznam príznakov

Prehĺbené nechty

Autor: Michal Hrebík

Choroby s príznakom "prehĺbené nechty"

Prehĺbené nechty sa niekedy označujú aj ako lyžičkové nechty a ide o tvar nechtu, kedy je stred prehĺbený alebo ak koniec nechtu smeruje nahor. Pri bežných a zdravých nechtov je povrch oblý a kopíruje tvar prsta, avšak pri lyžičkových nechtoch nastáva vznik priehlbiny podobnej ako je tvar lyžičky v strede nechtu. Ak má človek takýto tvar nechtov, môže to znamenať nedostatok železa v organizme, ale aj nejaké mykotické ochorenie spôsobené plesňami.

Nechty môžu o zdravotnom stave človeka prezradiť viaceré veci. Niekedy sú za prehĺbenými nechtami aj poruchy žliaz s vnútorným vylučovaním alebo pohlavne prenosné infekčné choroby, napríklad kvasinkového pôvodu. Poruchy látkovej premeny sú tiež pomerne častou príčinou, prečo môžu byť nechty lyžičkové a v strede prehnuté. Treba si všímať aj to, či nie sú prítomné iné symptómy, ktoré by mohli znamenať aj vplyv nejakého kožného ochorenia na nechty.

S nedostatkom železa súvisí aj anémia, čo je ochorenie krvi, konkrétne červených krviniek. V prípade tejto choroby sa zníži hladina hemoglobínu, čo je červené krvné farbivo ktoré viaže na seba kyslík, pričom sa zníži aj hladina červených krviniek. Nechty sa stanú v dôsledku anémie, ktorá vznikla s nedostatkom železa, aj viac lámavé, krehké a majú konkávny charakter tvaru, čiže sú prehĺbené v strednej časti. V tomto prípade je potrebné doplniť železo v krvi.

Rovnako aj mykotické, čiže plesňové ochorenia, sa môžu prejavovať na nechtoch a tiež aj na koži. Je viac druhov plesní, napríklad dermatofyty, kvasinky alebo huby. V prípade dermatofytov ide o mikroorganizmy, ktoré vyvolávajú rôzne kožné ochorenia a živia sa rohovými bunkami kože, pričom napadajú aj nechty a vlasy. Pri tomto ochorení môže dochádzať nielen k prehĺbeniu nechtov, ale aj ich poškodeniu na okraji a tiež k poškodeniu pokožky.

Medzi plesňové mikroorganizmy patria aj kvasinky a ide o jednobunkové huby, ktoré sú v normálnych prípadoch súčasťou mikroflóry kože. V prípade ak ale dôjde k premnoženiu týchto húb, dochádza ku kvasinkovej infekcie, ktorá môže napadnúť akúkoľvek časť organizmu. Ak napadne pokožku a nechty, prejaví sa to jednak oslabením štruktúry nechtu a lámaním, ale aj oslabením nechtu v jeho lôžku, ojedinele dôjde k prehĺbeniu a zakriveniu.

V prípade problémov s hypotyreózou, čo je porucha štítnej žľazy, kedy nastáva nedostatočná produkcia niektorých hormónov, sa môžu tiež vyskytnúť problémy s prehĺbenými a lyžičkovými nechtami, taktiež aj problémami s kožou. Vo všeobecnosti by mal človek v prípade, ak spozoruje problémy s nechtami, či už ich lámavosť, nedostatočný rast alebo neprirodzený tvar, navštíviť lekára kvôli vyšetreniu zdravotného stavu a zisteniu možných príčin týchto deformácií.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Prehĺbené nechty patri medzi príznaky Kože, nechtov a vlasov
Ďalšie názvy: koilonychia
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Žlté nechty na nohách i rukách. Estetická chyba, alebo zdravotný problém? Žlté nechty na nohách i rukách. Estetická chyba, alebo zdravotný problém?

Žlté nechty sú znakom rôznych príčin. Možu byť úplne neškodné, ale taktiež bývajú signálom ochorenia.

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.