späť na zoznam príznakov

Prehĺbené nechty

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Choroby s príznakom "prehĺbené nechty"

Prehĺbené nechty sa niekedy označujú aj ako lyžičkové nechty a ide o tvar nechtu, kedy je stred prehĺbený alebo ak koniec nechtu smeruje nahor. Pri bežných a zdravých nechtov je povrch oblý a kopíruje tvar prsta, avšak pri lyžičkových nechtoch nastáva vznik priehlbiny podobnej ako je tvar lyžičky v strede nechtu. Ak má človek takýto tvar nechtov, môže to znamenať nedostatok železa v organizme, ale aj nejaké mykotické ochorenie spôsobené plesňami.

Nechty môžu o zdravotnom stave človeka prezradiť viaceré veci. Niekedy sú za prehĺbenými nechtami aj poruchy žliaz s vnútorným vylučovaním alebo pohlavne prenosné infekčné choroby, napríklad kvasinkového pôvodu. Poruchy látkovej premeny sú tiež pomerne častou príčinou, prečo môžu byť nechty lyžičkové a v strede prehnuté. Treba si všímať aj to, či nie sú prítomné iné symptómy, ktoré by mohli znamenať aj vplyv nejakého kožného ochorenia na nechty.

S nedostatkom železa súvisí aj anémia, čo je ochorenie krvi, konkrétne červených krviniek. V prípade tejto choroby sa zníži hladina hemoglobínu, čo je červené krvné farbivo ktoré viaže na seba kyslík, pričom sa zníži aj hladina červených krviniek. Nechty sa stanú v dôsledku anémie, ktorá vznikla s nedostatkom železa, aj viac lámavé, krehké a majú konkávny charakter tvaru, čiže sú prehĺbené v strednej časti. V tomto prípade je potrebné doplniť železo v krvi.

Rovnako aj mykotické, čiže plesňové ochorenia, sa môžu prejavovať na nechtoch a tiež aj na koži. Je viac druhov plesní, napríklad dermatofyty, kvasinky alebo huby. V prípade dermatofytov ide o mikroorganizmy, ktoré vyvolávajú rôzne kožné ochorenia a živia sa rohovými bunkami kože, pričom napadajú aj nechty a vlasy. Pri tomto ochorení môže dochádzať nielen k prehĺbeniu nechtov, ale aj ich poškodeniu na okraji a tiež k poškodeniu pokožky.

Medzi plesňové mikroorganizmy patria aj kvasinky a ide o jednobunkové huby, ktoré sú v normálnych prípadoch súčasťou mikroflóry kože. V prípade ak ale dôjde k premnoženiu týchto húb, dochádza ku kvasinkovej infekcie, ktorá môže napadnúť akúkoľvek časť organizmu. Ak napadne pokožku a nechty, prejaví sa to jednak oslabením štruktúry nechtu a lámaním, ale aj oslabením nechtu v jeho lôžku, ojedinele dôjde k prehĺbeniu a zakriveniu.

V prípade problémov s hypotyreózou, čo je porucha štítnej žľazy, kedy nastáva nedostatočná produkcia niektorých hormónov, sa môžu tiež vyskytnúť problémy s prehĺbenými a lyžičkovými nechtami, taktiež aj problémami s kožou. Vo všeobecnosti by mal človek v prípade, ak spozoruje problémy s nechtami, či už ich lámavosť, nedostatočný rast alebo neprirodzený tvar, navštíviť lekára kvôli vyšetreniu zdravotného stavu a zisteniu možných príčin týchto deformácií.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Prehĺbené nechty patri medzi príznaky Kože, nechtov a vlasov
Ďalšie názvy: koilonychia
V obsahu nájdete:

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.