Pleseň na nohách a nechtoch patrí medzi najčastejšie kožné ťažkosti. Prispieva tomu spôsob života a vhodné prostredie pre množenie patogénov. Prebieha chronicky, má negatívny telesný, aj duševný dopad. Všeobecne známe sú pomenovania ako mykóza, kvasinkové či hubové ochorenie.
Príznaky Plesní na nohách a nechtoch
Charakteristika
Pleseň, mykóza nechtov - odborne onychomykóza, trápi množstvo ľudí a postihuje hlavne nechty a blízku kožu nôh, teda dolných končatín. Prečo je tomu tak? Aké má príznaky a čo pri nej pomáha?
Často sa pýtate:
Môže za hrubnutie nechtov nechtová mykóza?
Ako odstrániť pleseň na nechtoch?
Pomôže, ak si budeme nanášať na nechty ocot, cesnak či koloidné striebro. A ako je na tom ich eliminácia laserom?
Plesňové ochorenia patria medzi najčastejšie sa vyskytujúce kožné problémy. Huby vedia napáchať rôzne ťažkosti, ktoré do značnej miery znepríjemňujú život. Avšak, nepostihujú iba povrch kože či nechtov. Ale aj hlbšie časti kože. V niektorých prípadoch môžu aj za orgánové choroby.
Plesne na nohách a nechtoch sa v dnešnej dobe stávajú čoraz častejším problémom. Môžu za to vhodné podmienky, ktoré im vytvárame. Ťažkosti s kožnou formou plesňových ochorení preberieme v ostatnej časti článku.
O hubách, čiže plesniach v skratke
Do dnešnej doby bolo popísaných približne 150 000 druhov húb. Z nich je pre človeka nebezpečných približne 180 druhov. Huby sú bunečné rastliny. Majú bunkovú stenu, jadro. Nakoľko nemajú chlorofyl, potrebujú k svojmu životu, rastu a rozmnožovaniu organické zložky a kyslík.
Okrem toho je pre huby dôležité vhodné prostredie. A to napríklad vyššia vlhkosť, alkalické prostredie a veľmi dôležitá je aj teplota. Pre ich rast a množenie je najlepšia teplota okolo 36,7 °C. Tu je vidieť súvislosť s častým výskytom najmä na plochách nohy a nechtov prstov.
Prostredie, ktoré im vytvárame obuvou, nevhodným zložením umelých vlákien odevu, ako sú ponožky. Praje im športová činnosť a aj hromadné aktivity. Následne k ich množeniu prispieva znížená imunita a pridružené ochorenia, ako je napríklad aj cukrovka.
Huby sú delené na základe viacerých vlastností. Napríklad podľa štruktúry na vláknité huby, hyfy a jednobunkové kvasinky. Poznáme huby geofilné, ktoré sa prenášajú na človeka z pôdy, zoofilné, čiže zo zvieraťa a antropofilné, teda z človeka na človeka.
Iný spôsob ich rozdeľuje na také, ktoré vyvolajú ťažkosti iba pri vytvorení vhodných podmienok a pri ich premnožení. Označujú sa aj ako saprofytické. Druhou skupinou sú patogénne. Tie vyvolajú ťažkosti v každom prípade.
Poznáme rôzne druhy mykóz
Plesne môžu vytvoriť širokú paletu ochorení. Avšak, aj samotné mykotické ochorenie môže podporiť prítomnosť iného, základného ochorenia. Ako je napríklad cukrovka či onkologické ochorenie. Mykózy sa delia do troch hlavných kategórií.
Tri kategórie mykotických ochorení kože:
- dermatofytózy
- kožné kandidózy
- ochorenia spôsobené malasseziami
Dermatofytózy, označujú sa aj ako tinea. Tieto ochorenia sa následne delia podľa miesta, ktoré postihujú, ako napríklad tinea pedis. To je forma, ktorá postihuje nohu. Známe je aj označenie tejto skupiny ochorení ako atletická noha. Aby to nebolo jednoduché, tak podliehajú aj ďalšiemu deleniu.
Užšie rozdelenie kožných mykóz v tabuľke
Tinea | Kandidóza | Malassezia |
uvádza sa aj názov dermatofytóza |
najčastejšími patogénmi sú:
vhodné vlhké prostredie, hlavne v oblasti sliznice úst |
ochorenie najčastejšie vyvoláva aj na zdravej koži sa okrem tej nachádzajú aj druhy ako:
|
Tinea pedis už od 18 rokov ďalej sa delí na:
|
Candidosis mucosea oris známejšia je pod pomenovaniami ako:
|
Pityriasis versicolor prevažne u dospelých na miestach s vyšším výskytom mazových žliaz
|
Tinea unguium najčastejšie vzniká následkom chronického výskytu tinea pedis
|
Candidosis intertriginosa sa vyskytuje v oblastiach medzi prstami na ruke u starších a obéznych žien na trupe - zapareniny u malých detí ako niektoré druhy plienkových dermatitíd |
Malaseziová folikulitis vzácne a chronické ochorenie postihuje najmä ženy vo veku 25 - 35 rokov |
Tinea corporis zasahuje trup často vzniká pri oslabenej imunite či po liečbe kortikoidmi |
Vulvovaginitis candidosa je ochorenie ženských genitálií vo väčšine prípadov ako akútna infekcia v niektorých prípadoch ako chronická a recidivujúca forma, ktorá sa ťažko lieči |
|
Tinea inguinalis postihuje oblasť slabín a blízku časť stehien najmä mladých mužov prispieva jej tesné a nevzdušné oblečenie |
Balanitis candidosa je ochorenie žaluďa penisu najmä po pohlavnom styku |
|
Tinea capitis zasahuje oblasť hlavy, vlasatú časť najčastejšie postihuje deti, a to po prenose zo zvieraťa vyvolávateľom je hlavne Microsporum canis |
Kandidová onychomykóza ako následok paronychia |
|
Tinea faciei postihuje časť tváre |
Kandidové paronychium je postihnutie nechtových kožných valov | |
Tinea manus najčastejšie sa prenesie z nôh vzácna forma |
chronická mukokutánna kandidóza zvyčajne ako následok poruchy imunity a endokrinného systému frekventovane začína už v detstve |
TIP: Užitočné informácie aj v článku o príznakoch Bolesť kože a Deformované nechty.
Tabuľka rozdeľuje mykózu podľa klinického hodnotenia
Názov | Popis |
Povrchová mykóza |
postihuje epidermis, čiže pokožku, vrchnú časť kože |
Hlboká mykóza | zasahuje kožu a aj podkožné štruktúry |
Systémová mykóza | postihuje telesné systémy a orgány |
Príznaky spojené s kožou, nechtami a vlasmi.
Pri plesňovom ochorení nôh a nechtov treba myslieť na ...
Plesne na nohách a na nechtoch robia vrásky nejednému človeku. Patria medzi najčastejšie kožné problémy ľudskej populácie. Pri ťažkostiach treba myslieť na choroby, ktoré sa označujú ako Tinea pedis, Tinea unguium alebo aj onychomykóza.
Tinea pedis
Už z odborného názvu je zrejmé, že ide o ochorenie nôh. Zaraďuje sa medzi dermatofytózy. Je najčastejším mykotickým ochorením. Postihovať môže až 50 % populácie. Najčastejšie ju vyvoláva T. rubrum, T. interdigitalis, E. floccosum, ale aj Candida či Trichosporon.
Toto mykotické ochorenie sa následne delí podľa miesta postihnutia. A teda na plantárnu (chodildovú) a interdigitálnu (medziprstovú) tineu. Ochorenie je často chronické a recidivuje. Ľudia s týmto problémom majú aj ťažkosti so zvýšeným potením. Preto je dôležitá prevencia ochorenia, ako je nosenie vhodnej obuvi či vzdušných a nie umelých ponožiek.
Tinea unguium a onychomykóza nechtov
Je pomenovanie pre hubovú infekciu nechtov. Táto forma sa najčastejšie vyvíja z tinea pedis. Len vo veľmi vzácnych prípadoch dochádza k primárnemu ochoreniu nechtu. Tinea unguium sa zaraďuje pod širší pojem onychomykóza. Tinea je teda dermatofytóza.
Onychomykóza poukazuje na rôznorodé patogény. Pričom najčastejšie je spôsobená dermatofytmi a menej často aj kvasinkami a inými patogénmi. Až v 50 percentách prípadov je dôsledkom deformácie nechtu. Postihuje najmä dospelých a hlavne nechty na prstoch nôh.
Na jej vzniku sa podieľajú faktory ako sú:
- pohlavie, pričom častejšie sú postihnutí muži
- vek, postihuje až 60 % starých ľudí
- zamestnanie, pri plesňových ochoreniach rúk, napríklad dlhodobé máčanie rúk (upratovačky, umývačky a podobne)
- podnebie
- cestovanie
- športové aktivity a záľuby
- nevhodný druh obuvi, uzavretá a neprievzdušná obuv
- znížená úroveň hygieny, nízka nechtová hygiena
- poranenia nechtov
- lieky, ako antibiotiká, imunosupresíva
- pridružené ochorenia
- cukrovka
- oslabená imunita
- chronická venózna insuficiencia dolných končatín, čiže zhoršené prekrvenie nôh
- psoriáza
7 krát častejšie sú postihnuté nechty na nohách
Samozrejme, plesne nie sú jediná príčina ťažkostí. Preto je dôležitá diferenciálna diagnostika, čiže určenie správnej diagnózy. Aj keď približne 50 % ochorení nechtov spôsobujú huby, môže ísť aj o iné problémy, ako je napríklad nechtová psoriáza či známy zarastajúci necht (unguis incarnatus) a iné.
Príčiny
Tak ako je vidieť v predchádzajúcej časti s charakteristikou, mykotické ochorenia majú rôznych pôvodcov. A preto aj príčiny vzniku týchto ochorení sú rôzne. Na človeka sa môže preniesť huba z pôdy, zvieraťa či najčastejšie z iného človeka.
Dnešný moderný spôsob života prispieva k vzniku ťažkostí. Huby, plesne, kvasinky, a teda všeobecne mykózam sa darí vo vhodnom prostredí. To predstavuje vyššiu vlhkosť či teplotu. K množeniu prajú aj hromadné športy a zdržovanie sa ľudí vo väčšom množstve napríklad na kúpaliskách alebo plavárňach.
Iným príkladom je aj dnešná obuv a oblečenie, ktoré sa vyrába z umelých vlákien. Tento druh odevu je neprievzdušný, vytvára vlhké prostredie, a tým prospieva k rozmnožovaniu patogénov. Najhoršou kombináciou je neprievzdušné a tesné oblečenie.
Samozrejme, k predispozícii vzniku mykóz prajú aj niektoré druhy zamestnaní. Najmä tie, kde je vyžadované nosenie bezpečnej obuvi počas celej pracovnej doby. A teda tesné topánky a zvýšené potenie nôh.
Onychomykózu najčastejšie vyvoláva:
Trichophyton rubrum 65 - 90 %
Trichophyton interdigitale 5 - 15 %
Scopulariopsis brevicularis 2 - 8 %
Aspergillus 2 - 8 %
Fusarium 1 - 3 %
Epidermophyton floccosum 1 %
menej často Candida albicans a tropicalis
Zvláštnou skupinou sú systémové ochorenia, ktoré sa spájajú s mykózou. Tieto choroby sa dávajú do súvislosti najmä s kožou. Tú zasahujú povrchovo alebo aj do hĺbky. Avšak, poškodiť môžu aj podkožné štruktúry.
Mykotické ochorenie môže mať na svedomí aj ťažkosti s telovými systémami a orgánmi. Ako je to napríklad u žien v prípade vulvovaginitídy spôsobenej kvasinkami. Iným prípadom je aspergilóza a aj iné invazívne mykotické infekcie.
Ku vzniku mykózy prispieva aj prítomnosť základného ochorenia. Vo zvýšenej miere sú náchylní ľudia s cukrovkou, s poruchou endokrinného systému, ale aj v prípade oslabenej imunity. Závažným rizikom je ochorenie AIDS či onkologické choroby.
Najčastejším zdrojom nákazy je infikovaný človek
Miesta prenosu sú hlavne spoločenské priestory, kde sa človek pohybuje bosý
Kúpaliská, plavárne, spoločné sprchy
K prenosu dochádza cez poranenú kožu či sliznice a dotykom
Svoj vplyv majú aj lieky. Častý je výskyt hubových ochorení po liečbe antibiotikami. Ale aj pri liečbe kortikosteroidmi, cytostatikami a pri imunospupresívnej liečbe, ktorá má za úlohu potlačiť imunitu človeka, a to najmä po transplantácii.
Prečítajte si tiež články:
Poznáme časté letné problémy?
Kúpeme sa v jazierkach či na kúpaliskách
Alkohol a vodné plochy
Príznaky
Príznaky mykotických ochorení sú rôznorodé. Záleží hlavne od druhu ochorenia, a teda aj od jeho pôvodcu. Pri povrchovom poškodení kože sú badateľné zmeny na pokožke a prítomná môže byť bolesť či iné nepríjemné dráždenie kože.
Infekcia kože na prstoch nôh a v okolí nechtov má za následok ťažkosti ako je neznesiteľné svrbenie alebo aj pálenie. Avšak, bolesť nemusí byť prítomná vždy. V niektorých prípadoch sa vyskytuje premočená, baž pľuzgiere.
Koža je bledá. Prípadne je suchá. Popraskaná koža môže byť na chodidlách či pätách. Nohy navyše zapáchajú.
Pri rozšírení infekcie na necht, sa koža pod ním mení. Prítomné je zvýšené rohovatenie, čiže hyperkeratóza. Platnička nechtu je zatiaľ nepoškodená, ale dochádza k jej podvihnutiu. Necht sa sfarbuje do žlta. Neskôr môže byť zasiahnutý aj nechtový val a nechtové lôžko. Koža nad nechtom je červená a opuchnutá.
Príznaky, ktoré sa vyskytujú pri mykóze nohy a nechtov v tabuľke
Názov ochorenia | Druh | Príznaky |
Tinea pedis | Interdigitálna forma | najčastejšie plesne na nohách, a to vo 4. medziprstovom priestore biela a premočená koža svrbenie po akútnej fáze suchá koža, ktorá sa olupuje |
Hyperkeratorická forma |
najčastejšie na chodidle, hranách nohy a na päte |
|
Vesikulo - bulózna forma |
silné svrbenie |
|
Onychomykóza tiež ako Tinea unguium |
najmä Trichophyton rubrum, T. interdigitale, Epidermophyton floccosum či kvasinky | plesne na nechtoch vznikajú najčastejšie ako rozšírenie mykózy kože |
distálna subunguálna forma |
najčastejšia forma, postihuje nechty rúk ale najmä nôh |
|
proximálna subunguálna forma | je vzácna začína od nechtového valu na nechtoch rúk a nôh v približne rovnakom pomere nadmerné rohovatenie kože biele škvrny na nechtoch deštrukcia nechtovej platničky |
|
povrchová - biela forma | najčastejšie pri zníženej imunite najmä na nechtoch nôh matné biele ohraničené ložiská drsný vzhľad nechtu môže byť postihnutá aj veľká plocha nechtu |
|
endonyx | zriedkavý výskyt postihnutie nechtovej platničky belavo sfarbený necht |
|
totálna dystrofická onychomykóza | úplné poškodenie nechtu pri chronickom priebehu až konečná strata nechtu |
Diagnostika
Pri diagnostike plesňových ochorení nôh a nechtov poslúži najmä zhodnotenie klinického obrazu, a teda aj anamnéza postihnutého človeka. Samozrejme, pri týchto ochoreniach je nutné, aby bola vykonaná diferenciálna diagnostika. Tá ma za úlohu rozlíšiť iné ochorenia, ako môže byť napríklad lupienka či zarastajúci necht.
K určeniu plesňového ochorenia je potrebné mykologické vyšetrenie. Používa sa mikroskopické vyšetrenie (KOH) a kultivácia. Významnú rolu má určenie pôvodcu, a teda patogénu, ktorý ťažkosti vyvolal. Dôležité je to hlavne pre antimykotickú liečbu, keďže nie každý liek má účinok na všetky huby.
Preto by sa liečba nemala opierať iba na klinické zhodnotenie viditeľných príznakov. Vykonáva sa aj odber nechtových vzoriek. Tieto vzorky sa odoberajú pred začiatkom liečby, ale aj po minimálne 2 - 4 týždňoch. Následne sa vykonáva kontrolné vyšetrenie po 3 - 6 mesiacoch.
Nechtová vzorka sa odoberá kyretážou. Pri mikroskopickom vyšetrení sa využíva farbenie preparátov. Pri negatívnom vyšetrení je možné vykonať histopatologické vyšetrenie vzorky nechtu. Biopsia nechtu je významná napríklad pri vylúčení nechtovej psoriázy.
Video o plesňových ochoreniach
Video o plesňových ochoreniach
Priebeh
Priebeh ochorenia je typický tým, že mykóza postihuje najskôr kožu prstov nôh. Menej často zasahuje pleseň aj prsty rúk. Avšak, neskôr sa presúva na nechty. Len vo vzácnych prípadoch je necht postihnutý primárne.
Medzi prvé príznaky môže patriť nepríjemné svrbenie. Následne môže byť koža vlhká, premáčaná, macerovaná. Toto akútne štádium prechádza, koža je suchá a olupuje sa. Šupiny kože môžu byť prítomné dlhšiu dobu. Pri chronickej forme nemusí byť prítomná bolesť, čiže ani svrbenie.
Nebezpečný je potravinový plesňový jed aflatoxín, ktorý je príčinou rakoviny pečene.
Koža môže byť aj červená, v niektorých prípadoch je opuchnutá. Tak to býva hlavne pri infekcii, ktorá sa nachádza v mieste kožného nechtového valu. V podnechtovej oblasti koža nadmerne rohovatie, čo podvihne nechtovú platničku. Pri postihnutí nechtu sa mení farba, pričom môže byť žltá, hnedá. Na nechte môžu biele škvrny alebo je biely v celom rozsahu.
Necht hrubne a neskoršom štádiu dochádza k jeho deformácii. Totálna dystrofická onychomykóza je význačná tým, že necht je totálne poškodený a dochádza aj k jeho úplnej strate. Tento stav je charakteristický pre dlho trvajúce mykotické ochorenie.
Včasná diagnostika a určenie patogénu sú dôležité pre liečbu. V niektorých prípadoch je liečba zdĺhavá. Ochorenie prebieha chronicky alebo recidivuje, čo znamená, že sa opakovane vracia.
Prevencia mykózy má svoj veľký význam
Pred samotným vznikom ochorenia, ale aj po vyliečení ťažkostí je významná prevencia. Huby potrebujú pre svoj rast, premnoženie a rozšírenie vhodné prostredie. A to je vlhko a teplo. Negatívne vplýva aj nedostatočná hygiena, nevhodná obuv a oblečenie či spodná bielizeň.
Je dobré myslieť na vlastnú obuv a uterák, ak je nutnosť využitia spoločných hygienických zariadení. Po umývaní je potrebné dostatočné usušenie pokožky, a to aj v miestach medzi prstami. Dôležité je aj pravidelné dezinfikovanie obuvi, a teda hlavne športovej či uzavretej, ktorá nie je priedušná.
Zvýšený výskyt plesní je na miestach ako:
- kúpaliská
- kúpele
- plavárne
- okolie bazénov
- cvičiská
- telocvične
- šatne
- spoločné sprchy a umyvárne
- všade tam, kde chodia ľudia bosí
Spóry dermatofytov prežívajú týždne, mesiace až roky, a to napríklad v obuvi, bielizni, kobercoch ale aj na pilníkoch na nechty či v obuvi v predajniach.
Vhodné je aj vzdušné oblečenie či bavlnené ponožky. Rovnako pomôže pravidelné vetranie nôh. Pre ľudí, ktorí trpia na zvýšené potenie existujú antihidrotiká, ktoré pôsobia proti poteniu. Pri ťažkostiach je veľmi dôležitá včasná liečba. Najskôr možno postačí voľnopredajný prípravok z lekárne.