späť na zoznam príznakov

Problémy s výdychom

Autor: Michal Hrebík

Problémy s výdychom môžu byť charakterizované buď sťažením dýchaním a vydýchnutím alebo ťažkým výdychom. Niekedy dochádza dokonca aj k pocitom nemožnosti výdychu a tieto stavy je potrebné urgentne riešiť odbornou lekárskou starostlivosťou. Vo väčšine prípadov ide o príznak nejakého zdravotného problému v dýchacích cestách, či už v pľúcach alebo prieduškách. Napríklad pri podráždení priedušiek alebo vdýchnutí prachu je výdych sťažený.

Veľmi často majú problémy s výdychom astmatici, ktorí trpia astmou, čo je jedno z najčastejších ochorení, ktoré postihuje dýchacie cesty, konkrétne priedušky. Výdych je dlhý, postihnutý človek má problémy s výdychom, ale veľkú námahu mu spôsobuje vzápätí aj nasledovný nádych. Časté sú astmatické záchvaty, ktoré môžu niekedy skončiť aj udusením. Najčastejšie astmatikov trápi dýchavičnosť, suchý a vlhký kašeľ a skoro každý astmatik je aj alergik.

Niekedy môže problémy s výdychom spôsobiť aj čierny kašeľ, ktorý je charakteristický najmä dávivým kašľom. Vďaka očkovaniu však dnes už nie je veľmi rozšírený a ide o veľmi vzácnu respiračnú chorobu dýchacích ciest. Je vysoko nákazlivý a prenáša sa kvapôčkovou formou, pričom ide o infekciu bakteriálneho charakteru, ktorá sa zachytí v dýchacích cestách. Baktéria blokuje funkčnosť dýchacích rias a zároveň produkuje špecifický jed zvaný pertussový toxín.

Najčastejšie majú problémy s plynulým dýchaním ľudia s postihnutím pľúc. Ochorenie dolných dýchacích ciest, ktoré je charakteristické najmä vlhkým kašľom, vykašliavaním hlienu a dýchavičnosťou je napríklad chronická obštrukčná pľúcna choroba. V pľúcnom tkanive dochádza k vytvoreniu nejakej prekážky, ktorá zabraňuje plnohodnotnému dýchaniu a je prekážka v prúdení vzduchu a výdychu. Z toho pramenia sťažené vydychovanie a problémy s výdychom.

Pľúcna embólia je tiež ochorenie, pri ktorom dochádza k poruchám dýchania a ťažkému dýchaniu najmä s problémovým výdychom. Ide o ochorenie pľúc, ktoré je ale spôsobené cievnou poruchou, kedy dochádza k vytvoreniu krvnej zrazeniny v pľúcnej tepne. Človek pociťuje tak dýchavičnosť, úzkosť a v prípade upchatia niektorej z pľúcnych ciev hrozí dokonca ohrozenie života. V dôsledku nedostatku kyslíka v tkanivách dochádza aj k zmodraniu kože.

Pri pľúcnom emfyzéme dochádza tiež k problémom s dýchaním a vo väčšine prípadov sa zároveň s touto respiračnou chorobu vyskytuje aj chronický zápal priedušiek. Pľúcny emfyzém je ochorenie spôsobujúce ireverzibilnú deštrukciu pľúcneho tkaniva a veľakrát je spôsobené napríklad vplyvom prostredia. Časté je napríklad pri fajčiaroch. Ochorenie môže byť akútne ale aj chronické, avšak prejavuje sa najmä nemožnosťou vydýchnuť všetok vdýchnutý vzduch.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Meranie krvného tlaku, tepu či dychu doma. Ako sa vyznať v hodnotách? Meranie krvného tlaku, tepu či dychu doma. Ako sa vyznať v hodnotách?

Poznanie správnych hodnôt životných funkcií má význam pre každého človeka. A ich domáca kontrola je v dnešnej dobe jednoduchšia. Nápomocná je prehľadná infografika.

Peľová sezóna útočí: Alergia na peľ, prejavy, liečba? Peľový kalendár Peľová sezóna útočí: Alergia na peľ, prejavy, liečba? Peľový kalendár

S koncom zimy a príchodom jari sa otepľuje a všetko na okolí dostáva zelený nádych. Kvitnúca príroda je nádherná, ale nesie so sebou aj negatíva. Tých by sa mali obávať hlavne...

Ako odlíšiť prechladnutie od važnejších respiračných infekcií? Ako odlíšiť prechladnutie od važnejších respiračných infekcií?

Žijeme v časoch, keď každé obyčajné prechladnutie vzbudzuje v ľuďoch obavy a strach. Vedomosť o základných prejavoch a rozdieloch najčastejších ochorení dýchacích ciest je tým správnym...

Ako sa prejavuje zápal pľúc, a aká liečba je najefektívnejšia? Ako sa prejavuje zápal pľúc, a aká liečba je najefektívnejšia?

Keď povieme liečba zápalu pľúc, väčšina si predstaví antibiotiká, lieky uľahčujúce dýchanie a lieky proti teplote. Zápal pľúc sa týmito farmakami síce lieči, ale iba jeho časť. Dôvodom...

Koronavírus vs. chrípka: Čo nás  ohrozuje viac? Koronavírus vs. chrípka: Čo nás ohrozuje viac?

Ľudia sú vydesení z nového koronavírusu. Obávajú sa nakazenia ako nikdy predtým. Prečo sme sa doteraz žiadneho ochorenia toľko neobávali? Môže za to nie len samotné ochorenie, ale...

Naposledy aktualizované


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.