Pľúcny emfyzém je ochorenie spojené s chronickou obštrukčnou chorobu, pričom pri ňom nastáva nenávratná deštrukcia pľúcneho tkaniva a zároveň úbytok pľúcnych buniek. Pľúcne mechúriky sú pri tejto chorobe poškodené, prichádza k ich spájaniu a tak sa zmenšuje plocha, kde môže nastať výmena plynov, čiže sa znižuje aj množstvo predýchaného vzduchu. Obvykle sa táto choroba neobjavuje samostatne, ale v súbehu s chronickým zápalom priedušiek.
Príznaky Pľúcneho emfyzému
Charakteristika
Choroba sa nazýva niekedy aj bulózny emfyzém a to podľa búl, ktoré vznikajú na základe vymiznutia pôvodného pľúcneho tkaniva a jeho nahradením tenkovrstvých cýst vyplnených vzduchom. Pri deštrukcii pľúcnych mechúrikov hrajú veľký rozdiel systémy poškodzujúce ľudské bielkoviny, ktoré vplyvom ochorenia v organizme prevážia nad systémami, ktoré ľudské bielkoviny chránia. Veľký vplyv majú na ochorenie aj externé vplyvy, typicky napríklad fajčenie.
Pľúcny emfyzém môže byť získaný alebo vrodený a podľa dĺžky vzniku a rozvoja choroby akútny alebo chronický. Buď postihuje obe strany pľúc a vtedy ide o generalizovanú formu, prípadne je len jednostranný a teda ide o lokalizovanú formu. V dôsledku nenávratnej deštrukcie pľúcneho tkaniva je toto ochorenie veľmi nebezpečné a smrteľné, pričom jedinou skutočnou liečbou je náhrada a transplantácia celých pľúc. Veľmi často pri prasknutí búl dochádza aj ku komplikáciam, najmä pneumotoraxu.
Príčiny
Toto ochorenie vzniká spravidla najčastejšie ako dôsledok fajčenia, pričom v tomto prípade ide o dlhodobejší proces, ktorý je charakterizovaný trvalým miernym zápalom v pľúcach, ktorý postupne likviduje pľúcne tkanivo a prerastá následne vo vznik emfyzému. Druhou častou príčinou je vrodený deficit enzýmu alfa-1-antitrypsínu, ktorý chráni bielkoviny v pľúcach. Ak je ho nedostatok, prevážia systémy spôsobujúce deštrukciu týchto bielkovín a tým aj pľúcneho tkaniva.
Príznaky
Najbežnejším a charakteristickým prejavom tohto ochorenia je dýchavičnosť a ťažké dýchanie, čo je spôsobené zníženým objemom ventilácie v pľúcach v dôsledku ubúdania zdravého pľúcneho tkaniva, kde môže prichádzať k výmene plynov medzi organizmom a vonkajším prostredím. Okrem toho dochádza aj k častému kašľu a niekedy rôznym zvukovým prejavom s ním spojených. Taktiež má človek pri tomto ochorení aj značné problémy s výdychom.
V neskorších štádiách choroby pri jej väčšom rozvoji už dochádza aj k cyanóze, čiže zmodraniu pokožky, pier, nechtových lôžok a ústnej dutiny. Niekedy, avšak nie vždy, môže byť príznakom pľúcneho emfyzému aj výskyt tzv. paličkovitých prstov, kedy nastáva na postihnutých prstoch deformita posledného článku prstu a nechtového lôžka. Čo sa týka intenzity prejavov, postupne ich výskyt rastie, pričom pri emfyzéme v dôsledku fajčenia sa prejavujú obvykle až vo vyššom veku.
Diagnostika
Podľa anamnézy a na základe fyzikálneho vyšetrenia je možné získať prvotné náznaky na podozrenie na vznik pľúcneho emfyzému. Pre potvrdenie diagnózy je nutné spraviť viaceré vyšetrenia, ktoré potvrdia tento stav, napríklad RTG vyšetrenie hrudníka a pľúc, prípadne niekedy aj CT vyšetrenie. Dôležité je aj spirometrické vyšetrenie, ktoré vie preukázať funkčnú kapacitu pľúc a tiež to, koľko zostane v pľúcach vzduchu po vydýchnutí. Vyšetruje sa aj prípadný deficit enzýmu alfa-1-antitrypsín.
Informácie o pľúcnom emfyzéme
Informácie o pľúcnom emfyzéme
Priebeh
Obvykle rozvoj ochorenia trvá dlhšiu dobu, najmä pokiaľ je príčinou choroby fajčenie a ide teda o získanú chorobu. V tomto prípade dochádza vplyvom fajčenia k postupnej a chronickej deštrukcii. Pri akútnej forme ochorenia je samozrejme nábeh choroby rýchlejší a príznaky sa prejavia intenzívnejšie už hneď od začiatku. Postupom času dochádza k deštrukcií už kritického množstva pľúcneho tkaniva a pokiaľ nenastane liečba, ideálne transplantáciou, organizmus dlhodobo neprežije.