Spomalené dýchanie

Spomalené dýchanie môže nastať v dôsledku ťažkostí s dýchaním, napríklad pri respiračných ochoreniach, ale je niekedy aj prirodzené pre celkové spomalenie organizmu. Človek dýcha pomalšie napríklad počas spánku, pri kľude, relaxácii alebo vtedy, keď nevykonáva žiadnu činnosť, avšak abnormálne spomalená dychová frekvencia môže byť príznakom aj nejakého chorobného stavu alebo ochorenia v organizme. Odborne sa stav spomalenia dýchania...

Spomalené dýchanie môže nastať v dôsledku ťažkostí s dýchaním, napríklad pri respiračných ochoreniach, ale je niekedy aj prirodzené pre celkové spomalenie organizmu. Človek dýcha pomalšie napríklad počas spánku, pri kľude, relaxácii alebo vtedy, keď nevykonáva žiadnu činnosť, avšak abnormálne spomalená dychová frekvencia môže byť príznakom aj nejakého chorobného stavu alebo ochorenia v organizme. Odborne sa stav spomalenia dýchania nazýva bradypnoe.

Ide o stav, kedy je počet dychov za minútu pod úrovňou 12, pričom normálne hodnoty sa pohybujú práve v rozmedzí od 12 do 20. To môže byť veľmi individuálne, nakoľko napríklad športovci majú bežné dýchanie v čase kľudu nižšie ako netrénovaní ľudia. Spomalenie dýchania môžu spôsobiť aj niektoré lieku proti kašľu, ktoré ukľudňujú dýchacie centrum, ale napríklad aj viaceré opiáty spôsobujú pri intoxikácii organizmu spomalenie dýchania, napríklad heroín.

Spomalené dýchanie je prítomné pri rôznych infekčných ochoreniach, napríklad pokiaľ dochádza k poruchám respiračného charakteru a tiež k dýchavičnosti, čiže ťažkému dýchaniu. To je niekedy sprevádzané aj bolesťami na hrudníku. Problémom je v tomto prípade aj pleuritída, čiže zápal pohrudnice a pleury, čo je blana vystielajúca hrudnú dutinu, ktorá pokrýva zároveň pľúca. Pleuritída vzniká aj pri traumatických poraneniach hrudníka alebo pri pneumotoraxe.

V tomto prípade totiž kvôli bolestiam na hrudníku a pri dýchaní sa človek snaží vedome dýchať čo najpomalšie. Problémy s dýchaním a jeho spomalenie postihujú človeka aj pri spomalení metabolizmu alebo pri nedostatočnej produkcii hormónov, čo je typické pre hypotyreózu. Toto ochorenie postihuje štítnu žľazu a prichádza k nedostatku tvorby hormónov. Charakteristicky dochádza napríklad aj k väčšej únave, malátnosti a spomaleniu metabolizmu.

Spomalenie dýchania je niekedy aj prejavom poškodenia alebo zmeny zdravotného stavu v rámci nervovej sústave, napríklad pri poškodení a chorobách centrálnej nervovej sústavy. Napríklad pri úrazoch hlavy a mozgu, ako sú napríklad otras mozgu alebo cievna mozgová príhoda, dochádza k spomaleniu dýchania a to aj z dôvodu utrpenia šoku, kedy sa organizmus musí náhle vyrovnať s nejakou závažnou zmenou. V tomto prípade ide najmä o nedostatok kyslíka v mozgu.

Spomalenie dýchania veľakrát súvisí aj s jeho prehĺbením alebo dlhými pauzami medzi nádychmi a výdychmi. V tomto prípade treba hľadať príčinu niekedy aj v ústnej dutine alebo v hrtane, pretože môže ísť o vznik nejakej prekážky prúdenia vzduchu do pľúc. Problémy s dýchaním sú typické aj pre ochorenia dolného respiračného systému, napríklad pri zápaloch v pľúcach alebo prieduškách. Bradypnoe je pomerne závažný príznak a preto je najlepšie čo najskôr vyhľadať lekárske vyšetrenie.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané