späť na zoznam chorôb

Nekrotizujúca enterokolitída

Autor: Michal Hrebík
Nekrotizujúca enterokolitída
Zdroj foto: Getty images

Nekrotizujúca enterokolitída je ochorenie, ktoré postihuje najčastejšie predčasných novorodencov a ide o veľmi nebezpečné ochorenie tenkého aj hrubého čreva. Už samotný názov znamená v preklade odumieranie tenkého a hrubého čreva, čo je pomerne presné vyjadrenie. Ide vlastne o zápal čreva, pri ktorom dochádza k odumieraniu menšej či väčšej časti čreva a vyskytuje sa zhruba u každého desiateho novorodenca s hmotnosťou nižšou ako 1,5 kg.


Charakteristika

Ochorenie sa vyskytuje takmer výlučne u predčasne narodených detí a ide o zápal čreva, ktorý napadá časti tenkého a hrubého čreva, pričom počas ochorenia nastáva odumieranie čreva. Tento zápal spôsobuje infekcia, ktorá postihuje predčasných novorodencov a na jednotkách intenzívnej starostlivosti sa toto ochorenie vyskytuje zhruba u každého dvadsiateho novorodenca. Deti sú postihnuté ochorením práve kvôli tomu, že majú ešte nezrelo vyvinuté črevá.

K ochoreniu prispieva tak aj citlivosť takto nevyvinutého čreva napríklad na zmeny krvného tlaku, prekrvenie čreva a okysličovanie krvi, čo vedie tiež k rozvoju nekrotizujúcej enterokolitídy u novorodencov. Ochorenie je veľmi závažné, nakoľko ak sa nelieči dostatočne včas a zodpovedne, môže viesť k odumieraniu aj veľkých častí čreva a je potrebný chirurgický zákrok. V prípade odumretia celého tenkého čreva nastáva stav, ktorý je nezlučiteľný so životom.

Príčiny

Príčinu ochorenia sa naisto nepodarilo zatiaľ zistiť, ale s najväčšou pravdepodobnosťou je to kombinácia zníženého prietoku krvi v čreve v spojení s nedostatočnou odolnosťou črevnej steny. Vďaka tomu baktérie, ktoré za normálnych okolností nepôsobia problémy v čreve, môžu prechádzať cez črevnú stenu a spôsobiť infekciu a zápal tejto časti čreva. Nastáva neskôr odumieranie, pričom odumretá časť sa môže pretrhnúť a môže vzniknúť aj zápal pobrušnice.

Príznaky

Symptómy choroby možno pozorovať jednak priamo pri trávení, ale je tu aj niekoľko sprievodných príznakov. V prvom rade ide o zlú toleranciu stravy a to, že v žalúdku dieťaťa zostáva strava dlhšie, napríklad pri kŕmení je možné nájsť zvyšky nestráveného mlieka. Okrem toho možno pozorovať napríklad nafúknuté bruško alebo napätú brušnú stenu, čo tiež súvisí s tým, že črevo nepracuje správne a tak, ako by malo. Veľakrát možno pozorovať aj krv v stolici.

Okrem toho sú častým zastavenie dýchania a spomalená činnosť srdca. Zastavenie dýchania môže trvať aj 20 sekúnd, čo je už neprehliadnuteľné. Dieťa je aj apatické, ospalé, strieda sa u neho podchladenie a zvýšená telesná teplota, pričom častejšie sú ale nízke teploty než vysoké teploty. V prípade pravidelného odberu krvi je možné sledovať kolísajúcu a nestálu hladinu pH v krvi. Príznaky nekrotizujúcej enterokolitídy sa prejavujú u dieťaťa väčšinou už do dvoch týždňov od narodenia.

Diagnostika

Pri diagnostike je potrebné skúmať samozrejme nielen vyššie zmienené symptómy príznaky u dieťaťa, ale robia sa aj zobrazovacie vyšetrenia. Jednak ide o ultrazvukové vyšetrenie a tiež aj o RTG vyšetrenia bruška a brušnej dutiny. Na základe týchto vyšetrení je možné spolu so zisťovaním a sledovaním príznakov určiť, či ide naozaj o toto závažné ochorenie. Pri RTG je možné sledovať jednak vzduch v brušnej dutine, ale taktiež aj v črevnej stene v rámci čreva.

Priebeh nekrotizujúcej enterokolitídy

Priebeh nekrotizujúcej enterokolitídy

Priebeh

Vplyvom zníženého krvného prietoku v čreve vznikajú pôsobením baktérií, ktoré sa nachádzajú v nezrelom črevnom systéme novorodenca, menšie zápaly a infekcie. Tieto baktérie prenikajú cez črevnú stenu a spôsobujú postupné odumieranie najprv menších, potom väčších častí čreva. V prípade neliečenia ochorenia nastáva aj pretrhnutie čreva, zápal pobrušnice a v prípade odumretia celého čreva nastáva u postihnutého dieťaťa stav, ktorý nie je zlučiteľný so životom.

Chcete sa dozvedieť ako sa lieči nekrotizujúca enterokolitída?

Liečba

Naposledy aktualizované 24.08.2015

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Rezistencia na antibiotiká: Prečo ich užívať presne? Rezistencia na antibiotiká: Prečo ich užívať presne?

Antibiotiká patria medzi najčastejšie predpisované a používané liečivá vôbec. Slovensko dokonca patrí medzi krajiny s ich najväčšou spotrebou. Ich nadmerné a hlavne nesprávne užívanie...

Apatia, únava, ospalosť. Tu je 5 tipov ako ich prekonať Apatia, únava, ospalosť. Tu je 5 tipov ako ich prekonať

Aj vás premohla únava ? Ste ospalí, padajú vám viečka, zahmlieva sa vám pred očami, často zívate a jediné na čo dokážete myslieť je vaša posteľ? Prestávate vnímať okolie, ste...

Rakovina hrubého čreva a diéta Rakovina hrubého čreva a diéta

Rakovina hrubého čreva a konečníka je veľmi závažné ochorenie so zdĺhavou a často neúspešnou liečbou. U viac ako polovice prípadov sa končí fatálne. Život s ňou tiež nie je...

Trombóza nie je ochorením starých ľudí. Ohrozuje aj mladých! Trombóza nie je ochorením starých ľudí. Ohrozuje aj mladých!

Cievna trombóza je ochorenie resp. stav predstavujúci závažný medicínsko - spoločenský problém . Postihuje prevažne dospelých, menej často mladistvých a výnimkou nie sú ani deti. Z...

Črevná viróza prichádza rýchlo, je intenzívna ale trvá krátko Črevná viróza prichádza rýchlo, je intenzívna ale trvá krátko

Prekvapila Vás niekedy intenzívna hnačka, ktorá sa objavila odnikiaľ? Potrápila Vás pár dní a tak rýchlo ako prišla aj sama odišla? Možno k Vám zavítala črevná chrípka . 


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.