Vtiahnutá koža bradavky prsníka

Vtiahnutá koža bradavky prsníka býva zapríčinená buď na základe nejakého vonkajšieho pôsobenia, napríklad pri úraze, alebo môže byť symptómom zápalového procesu v prsníku. V prípade, že sa vyskytne náhle napríklad pri zranení, ide o stav krátkodobý, ktorý sa po istom čase dostane znova do normálu. Vtiahnutie bradavky a jej pokožky, ktoré ale nie je zapríčinené nejakým externým faktorom, však...

Vtiahnutá koža bradavky prsníka býva zapríčinená buď na základe nejakého vonkajšieho pôsobenia, napríklad pri úraze, alebo môže byť symptómom zápalového procesu v prsníku. V prípade, že sa vyskytne náhle napríklad pri zranení, ide o stav krátkodobý, ktorý sa po istom čase dostane znova do normálu. Vtiahnutie bradavky a jej pokožky, ktoré ale nie je zapríčinené nejakým externým faktorom, však môže byť príznakom aj cysty alebo karcinómu.

Zápal prsníka, konkrétne zápal prsnej žľazy, je charakteristický zápalom mliečnej žľazy, ktorá sa vyvíja najmä u žien a nazýva sa aj mastitída. Mliečna žľaza ale nemusí byť vždy len zapálená, niekedy ju môžu postihnúť aj iné zmeny, napríklad rôzne tukové alebo krvácajúce nekrózy. Samotná mastitída môže mať dve formy a to puerpálnu a neuperpálnu. Prvá je typické pre zápal počas kojenia, druhá nastáva pri infekcii, blokáde či pri zmenách epitelu.

Typickými príznakmi mastitídy sú bolesť v prsníku, zväčšené uzliny v blízkosti prsníka v podpaží, ktoré môžu byť aj bolestivé a pokiaľ došlo k mastitíde počas kojenia, tak samotný akt kojenia je pre ženu bolestivý. Vtiahnutá koža bradavky prsníka je ale príznakom nielen zápalu, ktorý sa dá pomerne jednoducho liečiť antibiotickou formu, ale môže byť aj príznakom pre výskyt cysty v prsníku. Tá môže byť vyplnená tekutinou alebo väzivom a je dobre hmatateľná.

Najčastejšie sa vyskytujú cysty spôsobené zápalmi a to počas kojenia. Napríklad počas kojenia príde ľahko k menším poraneniam bradavky a cez tieto poranenia sa dostane do vnútra infekcia, ktorá sa prejaví najskôr infekciou samotnej bradavky a neskôr už dobre známou mastitídou. Cysty sú ale prítomné aj pri dysplázii prsníka, čo sú poruchy vývoja a sú spôsobené najmä nadmernou hladinou ženských hormónov estrogénov. Takéto cysty sú ale nebezpečné.

Vyskytujú sa obvykle medzi 25. až 35. rokom života a môžu prerásť až do rakoviny prsníka, čiže do karcinómu. Vtiahnutá koža bradavky prsníka môže byť teda symptómom aj pre nádorové ochorenie v danom prsníku. V prípade zhubného nádoru ide o rakovinu, ktorá je u žien najčastejším nádorovým ochorením zhubného typu. Charakteristickým príznakom pre nádor je nahmatanie si menšej hrčky v prsníku, čo sa ale dá najlepšie zistiť len v mladšom veku.

Takáto hrčka je nebolestivá a je typická až pre tri štvrtiny prípadov rakoviny. Na zvýšené riziko vzniku rakoviny má vplyv viacero faktorov, ako sú napríklad genetické, hormonálne či vekové faktory, pričom tento typ rakoviny je najčastejší u žien vo veku nad 45 rokov. Medzi príznaky ochorenia okrem spomenutej hrčky patria aj bolesť prsníka, šupinatenie bradavky a tiež aj vtiahnutá koža bradavky prsníka. Nádor je treba diagnostikovať čo najskôr a preto tento symptóm netreba určite podceniť.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané