Zmena farby na zube

Zmena farby na zube môže mať viacero príčin, buď ide napríklad o začínajúcich zubný kaz, prípadne môže byť problém s výživou zubu, kedy napríklad odumrel jeho koreňový systém. Veľakrát je však príčina aj oveľa prirodzenejšia a to najmä vtedy, ak sa mení farba viacerých zubov a nielen jedného osamoteného. V tomto prípade je treba hľadať dôvod najmä v jedle a nápojoch, ktoré...

Zmena farby na zube môže mať viacero príčin, buď ide napríklad o začínajúcich zubný kaz, prípadne môže byť problém s výživou zubu, kedy napríklad odumrel jeho koreňový systém. Veľakrát je však príčina aj oveľa prirodzenejšia a to najmä vtedy, ak sa mení farba viacerých zubov a nielen jedného osamoteného. V tomto prípade je treba hľadať dôvod najmä v jedle a nápojoch, ktoré človek požíva a ktoré spôsobujú farbenie zubov, najmä smerom k tmavším odtieňom.

Farbu zubov ovplyvňujú aj genetické predispozície, pričom práve kombináciou genetických informácii a zdedených faktorov od matky aj otca sa vytvorí pre zubnú sklovinu jej vlastná prirodzená farba a odtieň. Najviac je tento prirodzený odtieň prítomný pri krčku zuba, čiže žiarivo biele zuby nie sú úplne prirodzené. Na druhú stranu je pravda, že k bielej by mala byť farba zdravého zubu čo najbližšie. Sklovina zubov však slúži ako úložisko pigmentov a tak odráža všetko, čo prejde zubnou dutinou.

Tmavšei farbenie a zožltnutie zubov spôsobujú viaceré druhy potravín a nápojov. Napríklad červené víno, fluoridy v niektorých potravinách alebo zubných pastách, káva, paradajky, džúsy, potraviny s umelými farbivami a podobne. Okrem toho aj mnoho liekov, napríklad aj tetracyklínových antibiotík, môže za zmenu farby na zuboch. Prirodzene sa tiež hovorí aj o vplyve fajčenia na zubnú sklovinu, takže najmä pravidelní fajčiari majú žlté a tmavé zuby.

Zmena farby na zube, ktorá sa prejaví len na jednom zube a na okolitých nie, ale môže byť príznakom problému práve v tomto zubu. Napríklad môže ísť o začínajúci zubný kaz, ktorý sa vytvorí na podklade zubného povlaku, ktorý obsahuje rôzne organické kyseliny a baktérie, ktoré odoberajú zubnej sklovine vápnik a tak sa sklovina postupne odbúrava. Vzniká tmavo zafarbené miesto, ktoré je už typickým príznakom zubného kazu, ktorý zubár okamžite odhalí.

Zubný kaz sprevádza aj bolesť konkrétneho zuba, ale to až v neskoršom štádiu, kedy je už zmena farby na zube neodvrátiteľná, aspoň nie sama od seba. Okrem toho môže stmavnúť zub aj celý, kedy nastane zmena farby smerom k šedému odtieňu. Toto je typický príznak odumretia zubu, napríklad ak došlo k prerušeniu jeho výživy cez koreňový systém v dôsledku infekcie, zápalu alebo nejakého mechanického poškodenia. V tomto prípade je už pôvodná farba neobnoviteľná.

Poškodenie zubov môže nastať aj v dôsledku zmien v ďasne, napríklad pri rôznych ochoreniach ako paradontitída alebo paradentóza. Keďže na stave zubu sa prejavuje aj celkový stav výživy a látok v organizme, môže byť zmena farby na zube spôsobená aj týmito príčinami a obvykle sa týka viacerých zubov, nielen jedného. Je to spojené napríklad aj s bulímiou alebo anorexiou. Každopádne, ak spozoruje človek zmenu zafarbenia, mal by čo najskôr vyhľadať lekára.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané