Zmena veľkosti červených krviniek

Zmena veľkosti červených krviniek sprevádza najčastejšie rôzne ochorenia krvi a môže nastať buď ich zväčšenie alebo zmenšenie. Na zmenu veľkosti príde lekár obvykle len pri krvnom vyšetrení a preto nie je jednoduché tento príznak odhaliť, napríklad ak človek nechodí na pravidelné a preventívne prehliadky spojené aj s odberom krvi, nie je veľká šanca, aby sa u neho včas odhalila zmena...

Zmena veľkosti červených krviniek sprevádza najčastejšie rôzne ochorenia krvi a môže nastať buď ich zväčšenie alebo zmenšenie. Na zmenu veľkosti príde lekár obvykle len pri krvnom vyšetrení a preto nie je jednoduché tento príznak odhaliť, napríklad ak človek nechodí na pravidelné a preventívne prehliadky spojené aj s odberom krvi, nie je veľká šanca, aby sa u neho včas odhalila zmena vo veľkosti krviniek. To môže byť nebezpečné, lebo ide o vážny symptóm.

Zmenšenie krviniek je typické napríklad pri sideroblastickej anémii, čo je stav, kedy je v organizme nedostatok železa. To môže byť spôsobené buď nedostatočným príjmom železa, čo hrozí napríklad u ľudí vyhýbajúcich sa živočíšnym produktom, alebo aj u ľudí s celkovým nedostatočným príjmom jedla, ako sú napríklad seniori alebo ľudia trpiaci anorexiou. Okrem nedostatočného príjmu môže v organizme nastať aj nadmerná strata železa, čo je najmä pri krvácaní.

To však nemusí byť len vonkajšie a rozpoznateľné na prvý pohľad, ale aj vnútorné. Vnútorné krvácanie môžu spôsobovať rôzne chronické vredové ochorenia, ale aj nádorové choroby, pretože tiež z nádoru môže unikať krv v menších množstvách, ale dlhodobo, čo spôsobí stratu železa a zmenu veľkosti červených krviniek smerom k ich zmenšeniu. Naopak zväčšenie krviniek je pri nedostatku vitamínu B12, pri chronických zápaloch žalúdka alebo pri črevnej anastomóze.

Najčastejšie sa zmena veľkosti červených krviniek vyskytuje ako súčasť krvných ochorení, napríklad pri primárnej myelofibróze. Síce ide o veľmi zriedkavé ochorenie, ale zároveň je mimoriadne rizikové a niekedy sa transformuje aj na myeloidnú leukémiu. Pri ochorení dochádza k nedostatku červených krviniek a k zväčšeniu objemu, pričom naopak pribúda krvných doštičiek a bielych krviniek. Liečba je najčastejšie cez inhibítory alebo cez transplantáciu kostnej drene.

Typicky k zmene veľkosti červených krviniek prichádza aj pri anémii, čiže chudokrvnosti. Pri tomto ochorení dochádza k zníženiu počtu červených krviniek a tiež k zníženiu ich objemu, pričom anémia môže vzniknúť napríklad aj z nedostatku železa, ale aj pri chronických ochoreniach. Pri makrocytárnej anémii sú krvinky zväčšené, pri mikrocytárnej naopak zmenšené, avšak prichádza v oboch prípadoch k zmene ich veľkosti a niekedy aj k atypickej zmene tvaru.

Medzi pomerne vážne ochorenia, pri ktorých môže prísť aj k zmene veľkosti krviniek, patrá tiež leukémia. Ide o ochorenie rakovinového typu a ľudovo sa mu hovorí aj rakovina krvi, kedy je potlačená normálna krvotvorba a dochádza k nedostatku krviniek v krvnom obehu. Aj pri tomto type ochorenia je najlepšou liečbou transplantácia kostnej drene od zdravého darcu, ale je to pomerne výnimočné a preto je ochorenie veľmi nebezpečné, pri akútnej forme aj rýchlo smrteľné.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané