Choroby vyšetrované končatinovou pletyzmografiou

Dna: Čo je choroba dna, prečo vzniká, čo evokuje záchvaty a aká je liečba?
Dna patrí medzi najstaršie zdokumentované ochorenia v dejinách ľudstva. Existujú o nej správy, ktoré siahajú až do staroveku. Ide o jedinú chorobu, tak podrobne popísanú starovekými lekármi. Napriek známej liečbe nepatrí minulosti, dokonca sa jej výskyt v posledných rokoch zvyšuje .

Čo sú to kŕčové žily, varixy? Prečo vznikajú, ako sa prejavujú, liečia
Kŕčové žily sú najrozšírenejším ochorením vo vyspelých krajinách. Zaraďujú sa medzi civilizačné choroby. Predpokladá sa, že postihujú 10 - 40 % populácie sveta. Ich výskyt závisí aj od veku, pričom frekventovanejšie trápia ženy.

Čo je to chronická žilová nedostatočnosť, ako sa prejavuje, má riziká?
Chronická žilová nedostatočnosť sa radí medzi civilizačné ochorenia. Ide o novodobú epidémiu. Má multifaktoriálny základ a negatívne ju podporuje i dnešný životný štýl.

Chronické venózne ochorenie
Chronické žilové ochorenie je často sa vyskytujúci problém, ktorého rozvoj podporuje i moderný životný štýl. Negatívne vplýva na kvalitu života, časom sa zhoršuje.

Raynaudov syndróm
Raynaudov syndróm sa prejavuje záchvatmi nedokrvenia koncových častí ľudského tela, najčastejšie prstov ruky a nohy. Nemusí, ale taktiež môže značiť závažnejší zdravotný problém.

Čo je to sklerodermia, aké má formy? Systémová/lokalizovaná + príznaky
Sklerodermia je chronické systémové a autoimunitné ochorenie. Delí sa na dve základné formy, pričom obe sa od seba odlišujú priebehom a možnými komplikáciami.

Čo je to Sjögrenov (Sicca, suchý) syndróm? Príznaky, liečba, strava
Sjögrenov syndróm je autoimunitné reumatické ochorenie, ktoré sa vyznačuje nedostatočnou produkciou slzných a slinných žliaz, ale i ostatných žliaz s vonkajšou sekréciou. Postihuje najmä ženy.