Acerola: Tropický dar pre zdravie a krásu? Spoznajte jej účinky

Acerola: Tropický dar pre zdravie a krásu? Spoznajte jej účinky
Zdroj foto: Getty images

Acerola je exotické ovocie s výnimočným potenciálom nielen v oblasti zdravia, ale aj potravinárstva. Napriek tomu, že ju mnohí z nás ešte vôbec nepoznajú, jej nutričné hodnoty a vysoký obsah vitamínu C ju právom zaraďujú medzi superpotraviny. Presvedčte sa o tom aj vy.

Charakteristika

Acerola je subtropická až tropická rastlina, ktorá sa dostáva do povedomia najmä vďaka svojim plodom obsahujúcim výrazne vysoké hladiny vitamínu C.

Zaraďujeme ju do čeľade rastlín malpígiovité (Malpighiaceae). Jej latinský názov je Malpighia emarginata, avšak môžeme ju nachádzať aj pod synonymami Malpighia glabra alebo Malpighia punicifolia.

Vďaka tomu, že jej plody sa podobajú na čerešne dostala tiež pomenovania barbadoská alebo západoindická čerešňa.

Acerola pôvodne pochádza z tropických južných oblastí Mexika, Karibiku a severnej časti Južnej Ameriky. Plnila funkciu okrasného kra a bola divoko rastúca.

Poznali ju už domorodí obyvatelia týchto oblastí, ktorí využívali jej priaznivé účinky na ľudský organizmus.

Neskôr bola rastlina rozšírená aj do subtropických oblastí a v súčasnosti sa cielene pestuje v oblastiach od južného Texasu smerom na juh až po Brazíliu, a dokonca aj v Indii a Austrálii.

Brazília patrí vďaka svojej klíme a vhodnému typu pôd medzi najväčších pestovateľov aceroly na svete.

Brazília vyprodukuje ročne viac ako 30 000 ton aceroly. Dominuje taktiež vo vývoze aceroly a produktov z nej. Úroda sa vyváža do celého sveta.

Acerola rastie na piesočnatých a ílovitých pôdach. Je to pomerne odolná rastlina, najideálnejšia teplota pre jej rast a prosperovanie je okolo 26 ºC. Je však citlivá na mráz, k poškodeniu rastliny môže dochádzať už pri teplote okolo -2 ºC.

Má rada dostatok vlhkosti. Ak rastie v oblastiach s menej častými zrážkami, je potrebné ju zavlažovať. Dostatok vody zvyšuje mieru úrodnosti, avšak za cenu mäkkších a krehkejších plodov.

Acerola je ovocný vždyzelený ker, niekedy dorastá do veľkosti menšieho stromu. Je pomerne hustý a dosahuje výšku od 2 do 5 metrov. Kmeň je tenký s priemerom 7 – 10 cm a výškou maximálne 1 meter. Kôra má sivo-hnedé zafarbenie.

Listy sú protistojné, tzn. zo stonky vyrastajú oproti sebe. Na dĺžku majú 2 – 9 cm, na šírku 1 – 6 cm. Majú krátke stopky. Sú oválneho alebo elipsovitého tvaru.

Vrchná strana listov je tmavozelená a lesklá. Spodná strana listov má svetlozelenú farbu. Chĺpkami sú pokryté najmä mladé listy.

Kvety aceroly sú obojpohlavné. Majú priemer približne 2 cm a vyrastajú v zhlukoch v počte tri až päť kvetov. Sú sediace alebo vyrastajú na krátkych stopkách. Majú bielu až ružovú farbu a päť okvetných lístkov.

Kvitnú od apríla do novembra.

Približne po 3 – 4 týždňoch po odkvitnutí kvetu sa formuje plod. Plodom aceroly je kôstkovica s veľkosťou 1 – 4 cm a hmotnosťou 2 – 15 g.

Tvarom je podobná čerešniam.

Na povrchu plodu je tenká koža, pod ňou dužina a vo vnútri tri semená. Nezrelé plody majú zelenú farbu, postupným dozrievaním naberajú žltú, oranžovú až červenú farbu.

Dozrievanie plodov trvá približne 22 – 26 dní. Zrelé plody sú jasno červeného sfarbenia, sú mäsité, mäkké a šťavnaté. Väčšina plodov má kyslastú chuť, dozrievaním sladnú.

Po dozretí majú plody aceroly obmedzenú trvanlivosť a veľmi rýchlo prezrejú. Pri normálnej teplote vydržia len 2 – 3 dni. Obsah vitamínu C v plodoch ich dozrievaním klesá.

Kvitnutie a následná tvorba plodov prebieha u aceroly niekoľkokrát za rok. Zvyčajne prebieha v období zvýšených zrážok. Rastlina prináša úrodu už v prvých rokoch jej života, následne počas ďalších rokov je schopná rodiť štyri- až osemkrát za rok.

Jeden ker aceroly dokáže vyprodukovať priemerne 20 – 30 kg plodov ročne.

V súčasnosti existuje niekoľko druhov aceroly. Vzájomne sa líšia veľkosťou rastliny a mierou produkcie, ale tiež veľkosťou, tvarom a zafarbením plodov, množstvom prítomného vitamínu C a pomerom obsahových látok, čo má významný vplyv na celkovú chuť plodov.

Obsahové látky v acerole

Výnimočnosť aceroly spočíva v tom, že obsahuje mnohé zdraviu prospešné makroživiny a mikroživiny. Tieto živiny sú sústredené najmä v plodoch.

Prítomnosť týchto látok a ich kvantita je priamo závislá od niekoľkých faktorov. Od konkrétneho druhu aceroly, enviromentálnych faktorov, prostredia, v ktorom rastlina rastie, miery dozretia plodov a tiež od spôsobu pestovania, spracovania a uchovávania aceroly.

Acerola priťahuje pozornosť hlavne kvôli vysokému obsahu kyseliny askorbovej, tzn. vitamínu C.

Tento vitamín je bezpochyby jedným z najdôležitejších vitamínov rozpustných vo vode, pre ľudský organizmus nenahraditeľný.

Ľudské telo je odkázané na príjem vitamínu z externých zdrojov nakoľko si ho samo nedokáže syntetizovať. Acerola preto predstavuje ideálny zdroj jeho príjmu a to aj z toho dôvodu, že sa zaraďuje medzi ovocie s najvyšším obsahom tohto vitamínu spomedzi všetkých ostatných.

Acerola je teda prírodný a veľmi bohatý zdroj vitamínu C, porovnateľný alebo dokonca bohatší ako citrusy či u nás veľmi obľúbené šípky. Podľa štúdií sa vitamín C pochádzajúci z aceroly lepšie vstrebáva v tráviacom trakte v porovnaní s jeho synteticky vyrábanou alternatívou.

Neobyčajne vysoký obsah vitamínu C v acerole po prvýkrát spozorovali Conrado F. Asenjo a Freiré de Guzman pochádzajúci z Portorika a to v roku 1946.

Obsah vitamínu C sa pohybuje v rozmedzí 1000 – 4500 mg na 100 g dužiny plodov aceroly. V nezrelých plodoch je obsah vyšší (3500 mg a viac), dozrievaním plodov sa obsah vitamínu znižuje.

Hlavným dôvodom znižovania koncentrácie vitamínu v zrejúcich plodoch sú prebiehajúce biochemické reakcie, ktoré ho degradujú.

Pre porovnanie, odporúčaná denná dávka vitamínu C pre dospelého človeka je podľa Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín okolo 90 mg denne. Na dosiahnutie tejto dávky je preto potrebné skonzumovať len pár plodov aceroly.

Dozreté plody aceroly
Dozreté plody aceroly sú jasno červeného sfarbenia, sú mäsité, mäkké a šťavnaté. Vzhľadom pripomínajú čerešne. Zdroj foto: Getty Images

Acerola je jedinečná rastlina nie len preto, že obsahuje vysoké množstvá vitamínu C, ale dokonca sú v nej zastúpené aj mnohé iné prospešné látky. Právom jej tak patrí prívlastok superovocie.

Hovoríme napríklad o látkach ako je:

  • voda, ktorá tvorí až do 95 % obsahu plodu,
  • vitamíny, napríklad vitamín B1, B2, B3, B6 alebo vitamín A,
  • minerály, ako je vápnik, železo, sodík, draslík, horčík či fosfor a zinok,
  • organické kyseliny, z ktorých je najviac zastúpená kyselina jablčná, citrónová a vínna,
  • mastné kyseliny, hlavne kyselina olejová, linolová, palmitová, stearová a linolénová,
  • cukry, ako glukóza, fruktóza a sacharóza.

Plody aceroly obsahujú vo veľkom množstve aj polyfenoly. K nim zaraďujeme flavonoidy a fenolové kyseliny. Zo skupiny flavonoidov sú prítomné hlavne antokyaníny, flavonoly či katechíny.

Polyfenoly sa vo všeobecnosti vyznačujú silnými antioxidačnými vlastnosťami. Antokyaníny a žlté flavonoidy sú zodpovedné aj za sfarbenie plodov aceroly.

Početné zastúpenie majú aj karotenoidy, ktoré sú známe ako organické pigmenty a ktoré sa zapájajú do mnohých fyziologických funkcií organizmu.

Tabuľka uvádza nutričné hodnoty na 100 g čerstvej Aceroly

Energia 32 kcal
Sacharidy 7,6 g
Vláknina 1,1 g
Tuky 0,1 g
Bielkoviny 0,4 g

Tabuľka uvádza hodnoty vitamínov a minerálov na 100 g čerstvej Aceroly

Vitamín A 38 µg Draslík 146 mg
Vitamín B2 0,06 mg Horčík 18 mg
Vitamín B3 0,4 mg Vápnik 12 mg
Vitamín B5 0,3 mg Fosfor 11 mg
Vitamín B6 0,009 mg Sodík 7 mg
Vitamín B9 14 mcg Železo 0,2 mg
Vitamín C 1680 mg

Dozrievanie aceroly spôsobuje straty vitamínu C

Prirovnanie "čím starší, tým lepší" nie je v prípade aceroly úplne na mieste. Počas dozrievania plodov aceroly v nich dochádza k prirodzeným biochemickým reakciám, ktoré menia pôvodné zloženie a množstvo obsahových látok.

Príkladom týchto reakcií je syntéza karotenoidov a antokyanínov, hydrolýza škrobu, rozklad chlorofylu, či tvorba aromatických prchavých látok. Výsledkom týchto reakcií je jedinečná chuť a vlastnosti ovocia.

Dozrievaním aceroly sa zvyšuje podiel cukrov, karotenoidov a rozpustných pevných látok. Naopak klesá množstvo vitamínu C, polyfenolov a proteínov, a oslabuje sa kyslosť. Pokles obsahu vitamínu C a fenolov vedie súčasne k znižovaniu antioxidačnej aktivity.

Vitamín C je degradovaný za pomoci oxidačných reakcií až na látku bez vitamínovej aktivity – kyselinu diketogulonovú. Pokles hladín vitamínu C v dozretých červených plodoch dosahuje mieru až 45 % oproti nezrelým plodom.

Rýchle ubúdanie vitamínu C znemožňuje potenciál vyvážať acerolu ako čerstvé ovocie.

Pre zachovanie nutričnej hodnoty aceroly je nevyhnutné jej správne a včasné spracovanie. Veľký dôraz sa kladie aj na činnosti ako je manipulácia a uchovávanie aceroly. Zníženie teploty napomáha zastaviť procesy dozrievania a teda aj úbytok zdraviu prospešných látok.

Vnútorné použitie

Na vrchole rebríčka najlepších vlastností aceroly stojí jednoznačne jej antioxidačné pôsobenie.

Za tento účinok je zodpovedný hlavne už niekoľkokrát spomenutý vitamín C, ale v neposlednom rade aj polyfenoly a karotenoidy.

Hlavnou úlohou antioxidantov je vychytávať voľné kyslíkové radikály v organizme. Kyslíkové radikály sú škodlivé reaktívne molekuly, ktorých pôsobením dochádza k poškodzovaniu buniek. Hovoríme o oxidačnom strese.

Oxidačný stres významne prispieva k rozvoju chronických porúch a ochorení ako je vysoký krvný tlak, rôzne srdcové ochorenia, cukrovka, rakovina a pod.

Hoci ľudský organizmus disponuje vlastnými antioxidačne pôsobiacimi bunkami, príjem potravy bohatej na antioxidanty zvyšuje a podporuje preventívny účinok pred poškodením a vznikom ochorení.

Práve z antioxidačného efektu aceroly môžeme odvodiť niekoľko priaznivých účinkov na ľudský organizmus:

  • podpora zdravia a udržiavanie správnej funkcie srdca a ciev.
  • regulácia hladiny krvného cukru.
  • protektívny účinok na pečeň.
  • protirakovinové pôsobenie.
  • anti-aging pôsobenie.

Prítomnosť vysokých hladín vitamínu C prispieva k zlepšeniu funkcie imunitného systému a tvorbe bielych krviniek. Organizmus je tak odolnejší voči patogénom. Acerola je preto výbornou voľbou pri sezónnych ochoreniach, ako je nádcha alebo chrípka.

Vitamín C je dôležitý pre zdravie slizníc (prevencia skorbutu) a zároveň sa podieľa na tvorbe kolagénu, čo napomáha tvorbe nových a regenerácii poškodených buniek a tkanív.

Prítomné vitamíny skupiny B podporujú metabolické procesy. Karotenoidy zas majú priaznivý vplyv na zdravie očí a pokožky.

Acerola má zároveň aj adstringentné, tzn. sťahujúce účinky. Tie sa využívajú pri hnačkách alebo problémoch s trávením. Vykazuje tiež antimikrobiálnu aktivitu.

Niektoré štúdie naznačujú aj antidepresívne účinky aceroly, či účinok proti plesniam. Tento efekt však na základe chýbania dostatočných informácií nie je definitívne potvrdený.

Nakoľko nie je k dispozícii ani dostatok informácií týkajúcich sa užívania aceroly v tehotenstve alebo v období dojčenia, jej užívanie sa v týchto skupinách neodporúča.

Vonkajšie použitie

Acerola môže byť tiež súčasťou prípravkov určených na vonkajšie použitie. V tomto smere sa využívajú opäť jej adstringentné vlastnosti.

Je súčasťou krémov alebo pleťových vôd, napomáha redukovať kožné škvrny či zlepšovať vzhľad a pružnosť pokožky.

Antimikrobiálny účinok aceroly sa uplatňuje napríklad v ústnych vodách.

V akej forme je acerola dostupná na trhu?

Nutrične najhodnotnejšou formou aceroly je čerstvý plod skonzumovaný tesne po zbere. V našich zemepisných šírkach je žiaľ tento spôsob nemožný.

Najväčšou nevýhodou aceroly je jej krátka trvanlivosť. Ovocie veľmi rýchlo dozrieva a veľmi rýchlo sa kazí. Jedinou cestou, ako acerole predĺžiť životnosť je jej vhodné spracovanie.

Spracováva sa do formy šťavy alebo dužiny. Najčastejšie sa z nej pripravuje pyré, džúsy, limonády, čaje, koncentráty štiav, džemy, zmrzlina alebo želé. Môže sa konzervovať alebo pridávať do jogurtov, dokonca sa z nej pripravuje víno.

V čerstvej podobe sa acerola môže konzumovať samostatne alebo pridávať do ovocných šalátov.

V súčasnosti čoraz častejšie nachádzame acerolu spracovanú aj v podobe výživových doplnkov. Výhoda výživových doplnkov z aceroly spočíva najmä v tom, že oproti synteticky pripravovanej kyseline askorbovej má táto prírodná forma lepšiu mieru vstrebateľnosti.

Nachádzame ich najčastejšie vo forme kapsúl, tabliet, žuvacích tabliet, práškov alebo tinktúry.

Predstavuje konzumácia aceroly riziko pre zdravie?

Ako asi pri všetkom, aj pri acerole platí pravidlo – všetkého veľa škodí. Napriek tomu, že sa jedná o ovocie, pri konzumácii aceroly je potrebné riadiť sa hlavne rozumom.

Klinickými štúdiami zatiaľ nebola potvrdená jej maximálna bezpečná dávka a ani vplyv jej dlhodobého užívania na ľudský organizmus.

Pri užívaní môže byť nápomocné riadiť sa odporúčaniami pre maximálny denný príjem vitamínu C alebo odporúčaniami od výrobcov konkrétnych výživových doplnkov.

Na to, že užívate nadmerné dávky aceroly vás môžu upozorniť vedľajšie účinky ako je:

  • hnačka,
  • kŕče v bruchu,
  • nevoľnosť alebo vracanie,
  • bolesť hlavy,
  • závrat,
  • časté močenie.

V prípade ich výskytu znížte dávky aceroly alebo produkt prestaňte užívať.

Vo výnimočných prípadoch, pri konzumácii veľmi vysokých dávok aceroly dlhodobo, boli popisované prípady výskytu obličkových kameňov.

Džús acerola
Plody aceroly môžu byť spracované do rôznych podôb – nachádzame ich vo forme pyré, džúsov, limonád, čajov, koncentrátov štiav, džemov či dokonca zmrzliny. Zdroj foto: Getty Images

Zber a skladovanie

Akékoľvek činnosti súvisiace so zberom, manipuláciou, spracovaním, balením a uchovávaním aceroly predstavujú pre producentov veľkú výzvu. Je to najmä z už viackrát spomenutého dôvodu, že plody aceroly rýchlo dozrievajú až prezrievajú.

Dozretý plod aceroly je veľmi krehký produkt náchylný na poškodenie a má krátku dobu trvanlivosti. Pri teplotách vyšších ako 20 ºC vydrží maximálne od 2 do 4 dní.

Práve preto boli producenti nútení vynájsť spôsoby ako s acerolou šetrne manipulovať a predĺžiť dobu jej uchovávania, aby bola čo najviac zachovaná jej kvalita.

Plody aceroly sa zbierajú v rôznych štádiách dozrievania. Vždy to závisí od toho, aký je ďalší zámer – či je ovocie určené na priamu konzumáciu v čerstvom stave alebo sa bude ďalej spracovávať.

  • Ak sa acerola bude používať v čerstvom stave alebo je určená na prípravu štiav alebo produktov z dužiny – zbierajú sa plne dozreté plody sýtej červenej farby. Vtedy majú plody najviac cukru a najnižšiu kyslosť.
  • Ak sa acerola bude následne spracovávať na priemyselné účely (potravinárstvo alebo farmácia) – zbierajú sa nezrelé plody zelenej farby bohaté na vitamín C.
  • Ak je acerola určená na vývoz do vzdialenejších krajín – zbierajú sa fyziologicky dozreté plody čo najväčšej veľkosti červeného zafarbenia. Práve tieto plody vyžadujú dôkladnú starostlivosť pri zbere aj uchovávaní, aby nedochádzalo k ich urýchlenému prezretiu a zníženiu kvality.

Úrodnosť aceroly je pomerne dobrá, plody prináša niekoľkokrát do roka. Zber prebieha na dennej báze, prípadne každé 2 – 3 dni. Vykonáva sa v chladnejších častiach dňa, tzn. skoro ráno alebo neskoro večer, prípadne aj v noci.

Plody sa zbierajú zvyčajne ručne, nakoľko je pri zbere potrebná opatrnosť, aby nedochádzalo k stratám plodov alebo opadávaniu kvetov.

Priamy kontakt medzi zberačom a plodmi by mal byť čo najkratší, aby teplo ľudského tela neurýchľovalo metabolické procesy v plodoch.

Ak je ovocie určené na ďalšie spracovanie, využíva sa aj technika striasania plodov na podložku.

Zozbierané ovocie by sa malo chrániť pred slnečným žiarením. Umiestňuje sa preto do tieňa alebo vetraných miestností. Tak čaká na prevoz alebo na ďalšie spracovanie.

Preprava aceroly by mala v ideálnom prípade prebiehať pri regulovanej teplote a vlhkosti, napríklad v chladiarenských vozidlách alebo letecky. Ak taká možnosť neexistuje, vhodnou alternatívou je plastová prepravka prekrytá svetlou a priedušnou tkaninou (môže byť navlhčená).

Nazbieraná úroda aceroly je určená buď na priamu konzumáciu v čerstvom a surovom stave alebo sa spracováva na finálne produkty, ktoré sa využívajú v potravinárstve alebo farmácii.

Jedným zo spôsobov spracovania aceroly je aj jej zmrazenie, a to v čo najkratšej dobe až na teplotu -18.

Uchovávanie čerstvých plodov aceroly je náročný proces. Ideálne uchovávanie by malo prebiehať v plastových vreckách pri teplote 7 – 8 ºC a vlhkosti 90 – 95 %.

Teplota pri skladovaní aceroly by kvôli možnému znehodnoteniu plodov nemala klesnúť pod 5 ºC.

Aby plody aceroly vykazovali dostatočnú kvalitu, nie je možné ich uchovávať dlhodobo, ale maximálne len pár dní. Znížená teplota a vhodný obal (PVC vrecko alebo fólia) dokážu predĺžiť dobu uchovávania plodov na približne 12 dní.

Kritériá kvality aceroly

Kvalitou rozumieme súbor vlastností, ktoré acerola musí mať, aby bola ako potravina oceniteľná.

Medzi fyzikálne atribúty kvality patrí veľkosť a hmotnosť plodov. Dozretý plod má veľkosť 1 – 4 cm a hmotnosť 2 – 15 g. Má šťavnatú dužinu, ktorá tvorí cca 80 % celkovej hmotnosti a v porovnaní s nezrelými plodmi je mäkká.

Za pevnosť plodov sú zodpovedné bunkové steny a membrány. V nich sú prítomné lipidy, ktoré pri dozrievaní plodov vplyvom voľných radikálov oxidujú a tým membrány strácajú na pevnosti.

Dôležitým aspektom kvality aceroly je farba plodov. Počas dozrievania sa farba mení zo zelenej cez žltú, oranžovú až na dozreté červené plody. Zmena farby je spôsobená rozkladom chlorofylu, ktorý ustúpi ostatným farbivám, ale tiež syntézou nových farbív.

Chuť plodov aceroly je tvorená zmesou aromatických prchavých látok, ako sú estery, ketóny alebo terpény. Sťahujúce účinky sa pripisujú flavonoidom a tanínom.

Zrelá acerola má sladkú chuť a arómu. Prevaha sladkej chuti u zrelých plodov je spôsobená tým, že organické kyseliny prítomné v plodoch sa spotrebujú ako substráty v prebiehajúcich biochemických procesoch, a tým sa zníži ich podiel.

Na jednotlivých trhoch vo svete existujú rozdiely v požiadavkách na kvalitu aceroly. Producenti tak prispôsobujú zber práve požiadavkám danej krajiny.

Na celkovú kvalitu aceroly vplýva niekoľko vonkajších faktorov. Rozdeľujeme ich na pred-zberové a po-zberové faktory.

Pred zberom, čiže v čase rastu a dozrievania plodov, sú pre celkovú úrodnosť a kvalitu aceroly rozhodujúce nasledovné prvky – konkrétny druh aceroly, teplotné podmienky a miera slnečného žiarenia, typ pôdy a priestorové rozmiestnenie rastlín, vlaha, pôsobenie škodcov a choroby.

Po zbere úrody je kľúčovým faktorom vplývajúcim na kvalitu najmä teplota, či už pri preprave alebo uchovávaní.

Ďalej to môže byť mechanické poškodenie zrelých a mäkkých plodov. Tenká koža plodov sa ľahko naruší, vedie to k rýchlejšiemu skazeniu dužiny. Plody môžu byť odreté, poškodené pri zbere (napríklad prepichnuté nechtami zberačov), utlačené v zberných nádobách a pod.

Medzi po-zberové faktory patrí aj strata vlhkosti spôsobujúca zosušenie a zmrštenie plodov.

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • ncbi.nlm.nih.gov - Acerola, an untapped functional superfruit: a review on latest frontiers, Anand Prakash, Revathy Baskaran
  • pubmed.ncbi.nlm.nih.gov - Acerola (Malpighia glabra L., M. punicifolia L., M. emarginata D.C.): agriculture, production and nutrition, Paul D Johnson
  • sciencedirect.com - Acerola—Malpighia emarginata, Carlos F.H. Moura, Luciana de S. Oliveira, Kellina O. de Souza, Lorena G. da Franca, Laiza B. Ribeiro, Pahlevi A. de Souza, Maria R.A. de Miranda
  • sciencedirect.com - Acerola (Malpighia emarginata DC.), M. Mohammed
  • pubmed.ncbi.nlm.nih.gov - The protective effect of acerola (Malpighia emarginata) against oxidative damage in human dermal fibroblasts through the improvement of antioxidant enzyme activity and mitochondrial functionality, José M Alvarez-Suarez, Francesca Giampieri, Massimiliano Gasparrini, Luca Mazzoni, Celestino Santos-Buelga, Ana M González-Paramás, Tamara Y Forbes-Hernández, Sadia Afrin, Timothy Páez-Watson, José L Quiles, Maurizio Battino
  • pubmed.ncbi.nlm.nih.gov - The acerola fruit: composition, productive characteristics and economic importance, Tatiana Mezadri, Ma Soledad Fernández-Pachón, Débora Villaño, Ma Carmen García-Parrilla, Ana M Troncoso
  • healthline.com - What Is Acerola Cherry?
  • webmd.com - Acerola - Uses, Side Effects, and More
  • multimedia.efsa.europa.eu - Dietary Reference Values for the EU
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.