Koriander: účinky na zdravie a využitie aromatickej rastliny?

Koriander: účinky na zdravie a využitie aromatickej rastliny?
Zdroj foto: Getty images

Koriander ako zdravé a aromatické korenie? Aké má účinky a využitie v kuchyni?

Charakteristika

Koriander je celosvetovo rozšírená rastlina pochádzajúca z Indie a Sredomoria. Je známa ako aromatické zdravé korenie na dochutenie jedál. Poznáte všetky zdravotné benefity koriandru?

Koriander je bylina disponujúca mnohými priaznivými účinkami na zdravie. Medzi najznámejší benefit patrí podpora trávenia. Obsahuje množstvo vitamínov, minerálov, antioxidantov i flavonoidov.

Obsah živín, zdravotné účinky, využitie, pestovanie a mnoho iného sa dočítate pokračovaním v článku.

Čo je to Koriander?

Pod názvom Koriander je asociované korenie v podobe guličiek (prášku) s typickou hnedožltou farbou. Semiačka sú plodom byliny nazývanej Koriander siaty. V kuchyni sa však využíva celý vo forme vňati.

Z koriandra sú využívané všetky časti rastliny. Listy, koreň i semiačka. 

Koriander siaty (Coriandrum sativum),  je celoročná rastlina patriaca do čeľade mrkvovitých. Táto mäkká rastlina bez chĺpkov s delenými listami dorastá až do výšky 50 cm. Súkvetie okolík má bledú farbu.

Rastlina pochádza najmä z oblasti Indie, no korene však siahajú od Európy, severnej Afriky po juhozápadnú Áziu. V podobe korenia jedlám dodnes dodáva sladkastú a jemne štipľavú chuť.

Okrem surových listov a plodov je možné koriander spracovať a využiť v rôznych formách. Bylinu je okrem konzumácie možné pre svoje liečivé účinky využiť aj vo forme kozmetických produktov.

Formy spracovania koriandru:

  • Surová vňať
  • Plody – semiačka celé alebo podrvené
  • Čajová zmes
  • Extrakty v kapsulách a tabletách
  • Olej z koriandru
  • Masť, krém a gél

Obsah živín

Pozitívne účinky Koriandru vychádzajú z jeho bohatého zloženia. Jedná sa o vitamíny, minerály, silice, kyseliny, fytosteroly, antioxidanty a flavonoidy.  

Z vitamínov je zastúpený najmä vitamín B a C. Ďalej vitamín A, E i K. Z minerálov vápnik, horčík, železo, draslík, selén, mangán, fosfor a meď.

Dôležitou zložkou koriandrových semien (plodov) sú éterické oleje. Koriander obsahuje okrem základných látok aj vodu, bielkoviny a zdravú vlákninu.

Tabuľka uvádza nutričné hodnoty na 20 g čerstvého koriandru

Energia 4,6 kcal
Sacharidy 0,73 g
Vláknina 0,56 g
Tuky 0,10 g
Bielkoviny 0,42 g

Tabuľka uvádza hodnoty vitamínov a minerálov na 20 g čerstvého koriandru

Vitamín A 1350 IU Draslík 104 mg
Vitamín B1 0,01 mg Horčík 5,2 mg
Vitamín B2 0,03 mg Vápnik 13,4 mg
Vitamín B3 0,22 mg Sodík 9,2 mg
Vitamín B5 0,11 mg Železo 0,35 mg
Vitamín B6 0,03 mg Zinok 0,1 mg
Vitamín B9 12,4 mcg Fosfor 9,6 mg
Vitamín C 5,4 mg Meď 0,04 mg
Vitamín E 0,5 mg Mangán 0,08 mg
Vitamín K 62 mcg Selén 0,18 mcg

Zdravotné benefity Koriandru

Okrem farby a výraznejšej chuti dodáva koriander jedlu značnú dávku výživných látok. 

Koriander a jeho formy spracovania (listy, semiačka, korenie, olej..). Zdroj foto: Getty images.

Vnútorné použitie

Podpora imunity a celkového zdravia

Vzhľadom na silné zloženie, pravidelná konzumácia koriandru prispieva k celkovému zdraviu. Podporuje imunitný systém a obranyschopnosť organizmu, a to i vďaka vysokému podielu vitamínu C.

podporný antioxidačný, anti-mikrobiálny a antibakteriálny účinok. Olej zo semien koriandru môže pomôcť zničiť baktérie z potravín a je tak prírodným pomocníkom pri otrave jedlom.

Podpora zdravia srdcovocievnej sústavy

Semená koriandru vďaka obsahu silíc a kyselín podporujú reguláciu a zníženie hladiny cholesterolu. Pomáha znižovať zlý LDL cholesterola triglyceridyrozširovať krvné cievy a regulovať krvný tlak.

Bylina obsahuje i polyfenoly, ktoré chránia srdce a pomáhajú predchádzať oxidačnému pôsobeniu. Je tak súčasťou prevencie vzniku rôznych srdcovocievnych ochorení.

Podpora trávenia a gastrointestinálneho traktu

Koriander sa využíva ako stimulant trávenia. Koriander prispieva k zdraviu črevnej mikroflóry, vylučovaniu žlče a produkcii žalúdočných štiav. Bylina môže pomôcť liečiť aj nevoľnosť a hnačku.

Žlčové kyseliny majú dôležitú úlohu pri trávení a vstrebávaní potravy. Koriander zmierňuje plynatosť a nadúvanie.  Antioxidanty koriandru posilňujú činnosť pečene, črevného traktu a tvorbu tráviacich enzýmov.

Podpora prirodzenej detoxikácie tela

Bylina má vďaka zloženiu antioxidačné pôsobenie znižuje vplyv voľných radikálov v tele. Disponuje prírodnými detoxikačnými účinkami na pečeň, tráviaci systém a podporuje vylučovanie ťažkých kovov a toxínov z tela. Je tak podporou prirodzenej očisty organizmu.

Regulácia hladiny cukru v krvi

Extrakt a oleje zo semien koriandru pomáhajú s reguláciou a zníženín hladiny glykémie v organizme.  Pomáha regulovať činnosť pankreasu a pôsobí pozitívne na vylučovanie inzulínu, čím následne ovplyvňuje hladinu cukru v krvi. Koriadner tak disponuje anti-diabetickým účinkom.

Podpora činnosti a zdravia mozgu

Linalool v Koriandri pomáha pri liečbe záchvatov vrátane epilepsie. Má antikonvulzívny účinok je tak pomocníkom v prevencii rôznych neurologických ochorení.

Niektoré štúdie spájajú Linalool s priaznivým účinkom i na kognitívne funkcie mozgu. Koriander taktiež podporuje psychické zdravie, upokojuje myseľ a zlepšuje kvalitu spánku.

Pomoc v prevencii zdravia kĺbov

Semená koriandru pomáhajú zmierniť bolesť pri reumatoidnej artritíde. Kineol a kyselina linolová disponuje antireumatickými a antiartritickými vlastnosťami. Okrem konzumácii rastliny je možné využiť aj masť koriandru, ako prírodný obklad na zníženie zápalu a bolesti priartritíde.

Vonkajšie použitie

Podpora zdravia a krásy pokožky

Koriander podporuje zdravý stav  kože, pleti i vlasov. Je využívaný na rýchlejšie hojenie rán, vyrážok, plesníekzémov či zápalov (kožných i očných).

Okrem toho, že podporuje zdravé trávenie, ktoré je jedným z kľúčov pre  zdravú pleť, funguje ako antioxidant s má antiseptickými a protiplesňovými účinkami.

Obsahuje tkzvn. prirodzené antihistaminiká, ktoré pomáhajú zmierniť kožnú reakciu imunitného systému proti alergénom.

Zber a skladovanie

Pestovanie, zber a skladovanie

Pestovanie koriandra nie je zložité, nakoľko rastie spontánne na rôznych miestach a nevyžaduje príliš veľkú starostlivosť. Možné je pestovanie na balkóne i v záhrade.

Rastlina nemá rada mrazivé počasie. Je to jednoročná bylina, ktorá ideálne rastie na svetlom mieste a polotieni. Pôda by mala byť  kvalitná a dobre priepustná. Nie je vhodné pestovať rastlinu v blízkosti ovocných stromov.

Koriander je vhodné zasadiť v skorú jar alebo v neskoré leto. V nasledujúcom období intenzívneho rastu je potrebný dostatok pravidelnej vlahy.

Ak koriander pestujeme pre jeho listy, vhodný je výsev nahusto a plošne. Ak pestujeme koriander pre jeho semená, vhodný je výsev do riadkov s rozstupmi.

Listy je možné zberať  priebežne podľa potreby. So zberom semien sa začína až v čase, keď je väčšia časť rastliny suchá.  

Koriander je potrebné skladovať v uzavretých nádobách na tmavom a suchom mieste. Semená je potrebné usušiť a následne rozdrviť a preosiať. 

Koriander a jeho pestovanie v záhrade. Zdroj foto: Getty images.
Koriander a jeho pestovanie v záhrade. Zdroj foto: Getty images.

Súhrn benefitov Koriandru

  • podpora imunitného systému
  • podpora obranyschopnosti
  • antioxidačný účinok
  • antimikrobiálny účinok
  • podpora tráviacich procesov
  • podpora zdravia tráviacej sústavy
  • podpora prirodzenej detoxikácie
  • regulácia hladiny cukru v krvi
  • antidiabetický účinok
  • zníženie cholesterolu a triglyceridov
  • podpora zdravia a činnosti mozgu
  • afrodiziakálny účinok
  • priaznivý vplyv na stav pokožky
  • pomoc pri prevencii artritídy
  • pomoc pri prevencii očných zápalov
  • protirakovinový potenciál
Benefity Koriandru: podpora detoxikácie, podpora trávenia, prevencia nadúvania, regulácia hladiny cholesterolu, podpora zdravia kĺbov a protirakovinový potenciál.  Zdroj foto: Getty images.
Benefity Koriandru: podpora detoxikácie, podpora trávenia, prevencia nadúvania, regulácia hladiny cholesterolu, podpora zdravia kĺbov a protirakovinový potenciál. Zdroj foto: Getty images.

Možné nežiadúce účinky Koriandru

Tak, ako aj pri mnohých iných koreninách a bylinkách, aj v prípade Koriandru je potrebné regulovať prijaté množstvo.

Koriander je bežne znášaný bez problémov. Nie je problémom ani v tehotenstve.

Ľudia s potravinovou alergiou či citlivosťou na koriander musia byť ostražití pri konzumácií jedál. Ak máte problém s alergiami na potraviny (najmä aníz, fenikel, rasca či kôpor), buďte opatrní. Alergia a skrížená alergia na Koriander je zriedkavá, no možná.

Jedinci s nízkou hladinou glykémie a diabetici by mali byť ostražití na nadmernú konzumáciu, nakoľko koriander hladinu cukru v krvi znižuje.

Koriander v kuchyni

Koriander sa používa ako korenie v studenej, tak i teplej kuchyni.

Koriander má v kuchyni široké využitie a slúži na dochutenie jedál. Koriander je spájaný najmä mexickým, indickým alebo thajským jedlom, no funguje dobre aj s bežnými pokrmami.

Je možné využívať koriander na rôzne omáčky, nátierky, salsy, polievky či zeleninové a cestovinové šaláty. Môžete ho taktiež použiť na dochutenie mäsa či rýb.

Pokiaľ použijete čerstvú vňať, nezabudnite ju najprv riadne umyť pod tečúcou vodou. V podobe mletých semien resp. korenia sa koriander hodí k ešte väčšiemu množstvu pokrmov.

Vhodné je ochutiť pokrm koriandrom tesne pred koncom procesu varenia. Mletý koriander sa pridáva už počas varenia, aby sa chute mali včas prepojili.

Koriander v kuchyni ako aromatické dochutenie jedál. Zdroj foto: Getty images.
Koriander v kuchyni ako aromatické dochutenie jedál. Zdroj foto: Getty images.

Dôležité informácie a zaujímavosti

Koriander rastlina, z ktorej vzniká aromatické korenie.

Okrem chuti Koriander disponuje silným zložením a podporuje celkové zdravie organizmu.

Priaznivo vplýva na tráviace procesy, redukuje nadúvanie brucha a plynatosť.

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • medicalnewstoday.com (Why is cilantro (coriander) good for you? Medical News Today. Jillian Kubala, MS, RD)
  • POKLUDA, Robert. Zelenina: pěstování, výživa a ochrana. Druhé, aktualizované vydání. Praha: Profi Press, 2022. ISBN 978-80-88306-20-7.
  • news-medical.net (The Health Benefits of Cilantro (Coriander). News Medical Life Sciences. Chloe Bennett, B.Sc.)
  • TRENCHI, Cinzia. Bylinky a koření: žijte zdravě díky přírodě. Přeložil Sára LEBEDOVÁ. Praha: Dobrovský, 2019. Knihy Omega. ISBN 978-80-7585-110-9.
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.