Atopický ekzém je ochorenie kože spôsobené poruchou imunitného systému, ktorý patologicky reaguje na základe genetickej odchýlky na vonkajšie podnety a táto reakcia sa prejaví vo forme charakteristického ekzému na koži. Choroba sa nazýva tiež aj atopická dermatitída a je veľmi častá najmä u detí, pričom sa odhaduje, že každé piate dieťa trpí týmto ochorením. U dospelých nie je choroba až taká rozšírená, obvykle zasahuje menej ako desať percent populácie.
Príznaky Atopického ekzému
Bylinky na Atopický ekzém
Charakteristika
Ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u detí práve preto, že až 80 percent prípadov sa vyskytne počas prvých 5 rokov života. Ide o chronické a recidívujúce ochorenie prejavujúce sa na koži, ktorá človeka zároveň svrbí a tým je atopický ekzém aj veľmi nepríjemný. V dôsledku zníženiu lipidovej bariéry v koži dochádza k zvýšeným stratám vody, zníženiu hydratácie a koža je citlivejšia na rôzne faktory. Tými sú rôzne alergény a dráždivé látky, ktoré sú spúšťačom reakcie.
Najčastejšie ochorenie sprevádzajú aj rôzne formy alergií, pričom toto ochorenie je dané geneticky a najhorší priebeh má na jar a na jeseň a to v dôsledku zmeny klimatických podmienok. Ochorenie má dlhodobý priebeh, aj keď smerom k dospelosti má tendenciu k zlepšovaniu. Na rozvoji ochorenia sa okrem genetiky a imunitného systému podieľajú aj defekty kožnej bariéry, vplyvy životného prostredia a niekedy chorobu a jej priebeh zhoršujú aj hormonálne a psychické faktory.
Príčiny
Na vzniku ochorenia sa podieľa najčastejšie nejaká alergia a patologická odpoveď imunitného systému, ktorá sa prejaví v tomto prípade na pokožke. Okrem toho môže byť za vznikom ochorenia aj defekt a atypická tvorba kožných tukov, ktoré nie sú schopné tak viazať vodu ako v zdravom stave a pokožka sa stane suchou a tenkou, čím umožní prienik rôznych dráždivých látok do tela. V neposlednom rade môže byť na príčine aj nervový systém, ktorý však zvyčajne ochorenie viac zhorší.
Príznaky
Atoická dermatitída sa prejavuje najčastejšie suchou pokožkou v dôsledku dehydratácie, ktorá je zapríčinená nedostatočnou tvorbou kožných tukov. Koža je náchylnejšia na prienik alergénu do podkožných vrstiev, na čo reaguje imunitný systém odpoveď vo forme výskytu typického ekzému na pokožke. Okrem toho môže nervová sústava zhoršiť pocity z ochorenia a pokožka je tak typicky náchylná na svrbenie, ktoré môže byť niekedy veľmi intenzívne a pre človeka až neznesiteľné.
Okrem toho je pokožka aj začervenaná, niekedy zdurená. Pri kojeneckej forme sa vyskytujú na nej menšie pupáky a šupiny. Typické sú aj rôzne chronické zápaly na pokožke, ktoré sú recidivujúce. Celkovo je koža podráždená a toto podráždenie vzniká na podklade alergickej reakcie, ktorá môže byť rôznorodá. Môže ísť o reakciu na roztoče, peľ, perie, prach alebo iné látky v ovzduší, ale tiež môže byť alergia aj na rôzne potravinové látky a zložky, napríklad čokoládu, sóju či mlieko.
Diagnostika
Stanovenie diagnózy je na základe potvrdenie alergickej reakcie pomocou alergénového testu na predloktí, kedy sa skúma, na ktorú konkrétnu formu alergie pokožka reaguje výskytom atopického ekzému. Okrem toho sa skúma alergia aj pri eliminačnej diéte, pokiaľ je človek alergický na nejakú zložku v potravinách. Okrem toho sa vykonáva bakteriologické vyšetrenie, krvný obraz a testuje sa prítomnosť špecifických imunitných látok v krvi, ktoré sú typické pre alergické reakcie.
Vysvetlenie vzniku ekzému
Vysvetlenie vzniku ekzému
Priebeh
Atopický ekzém je ochorenie s dlhodobým priebehom a s opakovanými zápalmi na koži. Obvykle sa prejaví v ranom detstve vo veku do 5 rokov, niekedy dokonca už v kojeneckom veku, kedy sa objavia na pokožke začervenané pupienky a šupiny. V detskom veku sa choroba prejavuje pľuzgiermi, niekedy aj mokvajúcimi. Ochorenie má najhorší priebeh v prípade dlhodobej prítomnosti alergénu, kedy sa vytvorí ekzém a koža je extrémne svrbivá, takže cieľom je držať si odstup od alergénov.