- MIKA K. Fytoterapia z pera lekára. Levisticum officinale Koch. 2016. Osveta. s.222-223. [cit. 04.20.2024]. Dostupné z: ISBN 978-80-8063-436-0
- TREBEN M. Moje léčivé rostliny. Libeček lékařský. 2010. Eminent. s.214. [cit. 04.20.2024]. Dostupné z: ISBN 978-80-7281-413-8
- DUGAS D. 500 nejlepších receptů lidové medicíny. Libeček lékařský. 2007. Knižní expres. s.68-69. [cit. 04.20.2024]. Dostupné z: ISBN 80-7347-036-5
- verywellhealth.com - SHELDON D. What Is Lovage? 2023. Verywellhealth [online] [cit. 04.20.2024]
- britannica.com - THE EDITORS OF ENCYKLOPAEDIA BRITANNICA. Lovage. 2024. Britannica [online] [cit. 04.20.2024]
Ligurček lekársky a jeho účinky: prečo ho používať? Túto rastlinu poznáme tiež ako vegetu či maggi
Ligurček lekársky je bylina s charakteristickou vôňou, ktorá sa používa pri príprave rôznych jedál a čajov. Voľne sa vyskytuje v Alpách. Obsahuje silicu, ktorá nesie aj jej liečivé vlastnosti.
Charakteristika
Z tradičných názvov sú známe apich, libček, lubeček, vegeta, maggi, mágovka, magíčko, opich, opyš, či vlstek. Niektorí rastlinu prezývajú aj „americký zeler“. Bylina rastie divoko v Alpách a na juhu Európy, v našich podmienkach sa pestuje v záhradách. Pochádza z Iránu a Afganistanu.
V stredoveku pestovali ligurček v kláštorných záhradkách a vyrábali z neho extrakt proti uštipnutiu hadom.
Je to dutá, 1,5 metra vysoká a 3 centimetre silná byľ s postrannými vetvami. Nesie delené, lesklé, veľké listy a zložené okolíky matne žltých kvetov. Z nich sa vyvíjajú zvrásnené nažky. Koreň je silný, 20 centimetrov dlhý.
Typickou je aróma ligurčeka, ktorý vonia po zeleri.
Ligurček podnecuje činnosť obličiek a čriev, má močopudné (diuretické) účinky a uvoľňuje kŕče (spazmolytikum). Svojou chuťou sa hodí ku všetkým výživným pokrmom, napr. zeleninovej polievke, šalátom. Jedlo zvykne zjemniť.
Drogou ligurčeka lekárskeho je koreň, vňať, list a plod.
Akú sú jeho obsahové látky?
Najvýznamnejšou látkou je silica (do 2,7 %), ktorú tvorí α-terpineol, karvakrol, estery kyseliny octovej a valeriánovej, zlúčeniny kyseliny ftalovej - ftalidy. V koreni sú prítomné sacharidy, živica, kumarín, bergaptén a iné.
Ostatné časti rastliny majú rovnaké zastúpenie týchto látok, no je ich menej.
Účinky (zhrnutie)
- Diuretikum – pôsobí močopudne, zvyšuje vylučovanie moču.
- Saluretikum – močopudnosť, podporuje vylučovanie chloridu sodného.
- Karminatívum – proti nadúvaniu a plynatosti.
- Stomachikum – podporuje chuť do jedla, zvyšuje apetít.
- Emenagokum – upravuje nepravidelnú menštruáciu.
Silica podporuje vylučovanie chloridov a močoviny, ale jej diuretické účinky sú mierne. Je preto možné ju použiť pri tých chorobách obličky, kde je poškodené samotné tkanivo orgánu (s výnimkou vážnych obličkových postihnutí). Tiež je možné využiť ligurček pri celkovej slabosti a zvýšenej močovine.
Jednotlivé zložky silice dopomáhajú tvorbe žalúdočnej kyseliny a tráviacich enzýmov, rastlina sa preto môže použiť pri liečbe porúch trávenia spojenej s nedostatočnou činnosťou tráviacich orgánov (napr. syndróm lenivého čreva) u starších pacientov.
Ujalo sa tiež používanie tejto drogy pri nepravidelnej menštruácii.
Nie je vykonaný dostatočný klinický výskum ligurčeka, avšak v tradičnej medicíne sa používa dlho pri liečbe obličkových kameňov, syndróme dráždivého čreva, malárií, krčnej angíne, pri dne, žltačke, ako aj vredoch.
Vnútorné použitie
Je tiež možné pripraviť si nálev z koreňa (Levistici radicis infusum) v množstve 10 - 20 g drogy na 2 poháre vody. Pije sa pol pohára 3-krát denne.
Zápar sa môže užívať len niekoľko dní (aj u pacientov so zdravými obličkami). Ligurček lekársky sa často kombinuje v čajovej zmesi s inými bylinkami, ktoré liečia podobné problémy. Patrí sem napríklad nechtík, materina dúška, rebríček, saturejka, ale aj švédske kvapky.
Rastlina sa tiež používa pri príprave polievok, ale aj ako dochucovadlo mäsa či šalátov.
Vonkajšie použitie
Bylina a výťažky z nej sa nezvyknú touto cestou používať.
Zber a skladovanie
Zbiera sa koreň v máji, list počas kvitnutia a semeno po dozretí.
Časti rastliny skladujeme v suchu, nevystavujeme ich priamemu slnečnému žiareniu. Najvhodnejším sú zatváracie nádoby z tmavého skla, kedy sa využíva v sušenej forme. Čerstvý ligurček však môžeme aj zmraziť a taký ho používať pri príprave pokrmov.
Toxickosť - aké sú obmedzenia jeho použitia?
Silica pôsobí dráždivo na obličky, užívanie ligurčeka sa nesmie pri zápale obličiek, ako aj iných ťažkých ochoreniach tohto orgánu. Tiež sa neodporúča dlhodobé užívanie všeobecne, hlavne vysokých dávok.
V niektorých prípadoch bola popísaná alergia na ligurček (vyrážka, ťažkosti s dýchaním). Vtedy treba prerušiť prísun rastliny a vyhľadať lekára.
Nie je vhodné užívanie ligurčeka počas tehotenstva a dojčenia.
Furanokumaríny prítomné v byline môžu viesť pri vyšších dávkach k fotosenzitivite (kožnej precitlivenosti na svetlo).
Dávkovanie a interakcie
Odporúčaná dávka je 4 - 8 gramov denne vo forme vňate, vo forme koreňa by nemala presiahnuť 20 gramov.
Výťažky z ligurčeka lekárskeho môžu interagovať s ostatnými diuretikami (napríklad furosemid, hydrochlorothiazid), čo môže viesť k vysokým stratám tekutín a väčšej záťaži obličiek.
Tiež sú zistené interakcie s liekmi na zrážanie krvi (typu warfarín), ako aj s inými rastlinami, ktoré môžu viesť ku krvácaniu. Patrí sem Matricaria recutita, Trifolium pratense a iné. Z tohto dôvodu je lepšie neužívať ligurček 2 týždne pred plánovanou operáciou.
Bylinka sa hodí ku hovädziemu, ako aj jahňaciemu mäsu. Zlepšuje ich stráviteľnosť.
Esenciálny olej z ligurčeka sa používa v parfumérií.
Ligurček lekársky pochádza z Iránu a Afganistanu. Je to liečivá rastlina, ktorá pôsobí na močový a tráviaci trakt. Používa sa ako prísada do jedál, aj pri príprave čaju.
Zaujímavé zdroje informácií
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →