Zápal obličiek je infekčné zápalové ochorenie tohto párového orgánu vylučovacej sústavy, ktoré má obvykle bakteriálny pôvod. Choroba môže byť v akútnej alebo chronickej forme a najčastejšie vzniká vzostupnou cestou, kedy príde k zápalu obličiek na základe prenosu infekcie z dolnej časti močových ciest. pokiaľ nie je však zápal liečený alebo je liečený len nedostatočne, môže viesť až k zlyhaniu obličiek, čo je vážny problém, keďže obličky sú zodpovedné za očisťovanie krvi v tele.
Príznaky Zápalu obličiek
- Časté nutkanie na močenie
- Časté močenie
- Zvýšená telesná teplota
- Bolesť bedier
- Bolesť pri močení
- Mikroskopická krv v moči
- Zapáchajúca moč
- Bledosť
- Zakalený moč
- Vysoký krvný tlak
- Zníženie počtu červených krviniek
- Chudokrvnosť
- Bolesť v pravom boku
- Vysilenosť
- Triaška
- Horúčka
- Bolesť brucha
- Krv v moči
- Zmätenosť
- Zvracanie
- Pomočovanie
- Časté infekcie
- Rednutie kostí
- Strata telesnej hmotnosti
- Svrbenie kože
Bylinky na Zápal obličiek
Charakteristika
Nefritída, ako sa toto ochorenie odborne nazýva, je charakteristická napadnutím tkaniva obličiek, pričom nebezpečenstvo ochorenia je v tom, že vzhľadom na funkciu čistenia krvi obličkami hrozí, že sa zápal rozšíri veľmi ľahko do krvného obehu a môže tak prísť aj k otrave krvi. Navyše pri neliečenom zápale dochádza veľakrát aj k zlyhávaniu samotných obličiek. Veľakrát súvisí zápal aj s problémami odtoku moču, čo nastáva pri močových kameňoch alebo pri nádorových chorobách močových ciest.
Môže ísť buď o akútny zápal obličiek, ktorý nastupuje rýchlo a prejavy sú intenzívne, prípadne chronický zápal obličiek, kedy ide o dlhodobú a vleklú chorobu s menej špecifickými príznakmi. Choroba môže niekedy súvisieť aj so zápalom v dolnej časti močových ciest kedy sa sem infekcia rozšíri vzostupnou cestou, prípadne sa sem dostane krvným obehom z inej časti organizmu. Zápal obličiek je však vždy dôležité čo najskôr diagnostikovať a začať liečiť, prípadne liečiť aj príčinu, ktorá ho mohla spôsobiť.
Príčiny
Príčin vzniku zápalu môže byť viacero. Najčastejšie ide o bakteriálnu infekciu, ktorá sa dostala do obličiek z močových ciest (vtedy býva spojený zápal obličiek a močových ciest) alebo krvným obehom z inej časti tela. Rizikovými faktormi sú aj obličkové kamene, zväčšenie prostaty alebo iné problémy močových ciest, ktoré môžu spôsobiť problémy s hromadením moču a tak je riziko vzniku infekcie väčšie. Rizikom je aj cukrovka alebo porucha vracania sa moču do obličiek. Častejšie postihuje zápal ženy, tehotné mamičky a ľudí s oslabenou imunitou.
Príznaky
Ako sa prejavuje zápal obličiek? Ak ide o chronický zápal obličiek, dochádza k menej intenzívnemu prejavu a príznaky zápalu postupujú nenápadne, prípadne niekedy môže v úvodných fázach prebiehať zápal obličiek aj asymptoticky. U akútnych formách je naopak nástup rýchly a intenzívny. Najčastejšie klinické príznkay u dopselých aj u detí sú časté močenie a nutkanie na močenie, najmä počas noci, pálenie a bolesť počas močenia a niekedy aj výskyt krvi alebo hnisu v moči. Okrem toho sa objavuje teplota, triaška, zakalená moč, niekedy aj horúčka.
Medzi typické prejavavy patria aj bolesti pri močení ale aj bolesti brucha a bedier, pričom v prípade postupujúcej choroby je krv v moči aj viditeľná. V dôsledku krvácania dochádza aj k anémii, čiže k zníženiu počtu červených krviniek. Niekedy sa vyskytuje najmä u detí nočné pomočovanie, všeobecne zvýšenie krvného tlak, svrbenie na pokožke. Pokiaľ je spôsobená nefritída oslabením imunitného systému, sprevádzajú ju aj častejšie infekcie. Ochorenie môže mať aj iné príznaky, ktoré sú už ale nešpecifické a nevyskytujú sa u každého pacienta rovnako, niektoré len u mužov, iné len u žien. U malých detí sa môže vyskytovať aj zvracanie a redčia stolica.
Diagnostika
- Zápal sa diagnostiku jednak na základe príznakov zvýšeného a častého močenia v spojení s pálením alebo bolesťou pri močení a tiež podľa vyšetrení
- Zisťuje sa na základe odberu krvi v laboratórnych podmienkach vyššie CRP alebo vyšší počet bielych krviniek, avšak najviac preukáže zápal obličiek vyšetrenie moču
- Chemické vyšetrenie preukáže biele krvinky, baktérie, bielkoviny aj červené krvinky, mikrobiologické vyšetrenie pomôže diagnostikovať konkrétny druh baktérie
Čo spôsobuje infekciu a zápal obličiek
Čo spôsobuje infekciu a zápal obličiek
Priebeh
V prípade akútneho zápalu prebieha ochorenie s rýchlym nástupom a intenzívnymi príznakmi, ak ide o chronickú formu, je choroba vleklá, dlhodobá a príznaky sú menej intenzívne alebo sporadické. V prípade vzniku zápalu je potrebná čo najskôr diagnostika a liečba, pretože hrozí, že zápal prejde do krvi a do iných častí tela. ak nie je zápal liečený alebo je liečený nedostatočne, hrozí tiež riziko zlyhania obličiek a následne je potrebné zabezpečiť ich transplantáciu alebo mimotelové čistenie krvi.
Zápal obličiek v tehotenstve
Ochorenie tak obličiek ako aj močových ciest vie skomplikovať tehotenstvo, pričom práve počas tehotenstva dostáva tento párový orgán najviac zabrať. Obvykle počas tehotenstva musia pracovať obličky až o 20 či 50 % viac. Veľa žien zvykne prvé príznaky ako sú napríklad časté močenie alebo bolesť či pálenie pri močení a nočné močenie ignorovať, ale to je chyba, pretože infekcia sa môže ďalej šíriť. Väčší problém je samozrejme v prípade asymptotického priebehu.
Vtedy je veľmi ťažké zápal rozoznať a neliečený zápal môže najmä v treťom trimestri spôsobiť aj predčasný pôrod s pomerne vysokým rizikom popôrodnej mortality plodu. Najčastejšie postihuje zápal pravú obličku a prejavuje sa aj bolesťami driekovej chrbtice po stranách. Naopak v prvotných fázach tehotenstva hrozí v dôsledku ochorenia aj potrat. Liečba je zásadne formou hospitalizácie a obvykle prvé dni sa podávajú antibiotiká do žily, ďalej vo forme tabliet. Konkrétna indikácia ATB je už na lekárovi tak, aby neohrozil plod, ale ani matku.