späť na zoznam príznakov

Poruchy menštruačného cyklu

Poruchy menštruačného cyklu

Ich príčiny sú rôznorodé. Spôsobujú ich ochorenia endokrinného systému, pečene, obličiek. Samozrejme, príčina je aj v pohlavnej sústave. Niekedy sú príčinou cysty, zápal alebo pohlavne prenosné ochorenia. 

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Poruchy menštruačného cyklu patri medzi príznaky Pohlavnej sústavy
V obsahu nájdete:


Choroby s príznakom "porúch menštruačného cyklu"

Byliny používané na poruchy menštruačného cyklu

Poruchy menštruačného cyklu môžu byť buď formou nadmerného krvácania, príliš slabého krvácania počas menštruácie, ale aj krvácaním mimo pravidelný menštruačný cyklus. Niekedy ide priamo o ochorenia pohlavných orgánov.

Ochorenia pohlavnej sústavy

Typické ochorenia s poruchou menštruácie sú ochorenia ženskej pohlavnej sústavy, napríklad endometrióza. Pri nej zas nastáva nadmerné krvácanie a to aj mimo samotnú dutinu maternice.

Maternicu ale trápia aj iné vážne choroby, napríklad rakovina maternice. Najčastejšou formou je rakovina krčka maternice. Ale nemusí ísť len o zhubné nádory, ale aj o nezhubné, ktoré spôsobujú problémy s krvácaním aj mimo menštruačný cyklus.

Poruchy menštruačného cyklu vyvoláva aj zápal maternice. Pričom väčšinou je bakteriálneho typu a postihuje hrdlo, sliznicu alebo svalovinu maternice. Typické je krvácanie mimo menštruačný cyklus alebo aj po ňom.

Ochorenia vaječníkov

Medzi gynekologické ochorenia, ktoré spôsobujú problémy s menštruáciou, patria aj choroby vaječníkov. Napríklad pri zápale vaječníkov nastáva krvácanie aj mimo menštruačný cyklus, prítomné sú aj bolesti v podbruškukŕče.

Na vaječníkoch sa môžu nachádzať aj cysty. Pričom najčastejšou formou ochorenia je polycystický syndróm, ktorý spôsobuje poruchy menštruačného cyklu, napríklad slabé krvácanie počas menštruácie alebo jej úplné vynechanie.

kondóm na žensjek ruke, muž leží v posteli
Časté striedanie sexuálnych partnerov je rizikom pre pohlavne prenosné ochorenia

Pohlavne prenosné ochorenia

Krvácanie mimo menštruačný cyklus môže byť tiež jednou z foriem porúch menštruačného krvácania. Takéto krvácanie je typické pre infekčné pohlavne prenosné ochorenia. Napríklad pre chlamýdiovú infekciu spôsobenú organizmom Chlamydia trachomatis alebo pre kvapavku, čo je pohlavne prenosné ochorenie, spôsobené baktériou Neisseria gonorrhoeae.

Hormonálne ochorenia

Problém nastáva aj pri hormonálnych ochoreniach. Akékoľvek výkyvy v hladine hormónov majú za následok poruchy menštruačného cyklu. Pri nedostatočnej produkcii hormónov dochádza k menej častej menštruácii alebo k jej vymiznutiu.

Podobne je to pri nadbytočnej produkcii hormónovo, ktorá je nebezpečná zvlášť v tehotenstve, lebo môže viesť až k potratu. Nebezpečné sú aj Cushingov syndŕomadenom hypofýzy, čo sú tiež metabolické choroby endokrinného systému.

Problém s menštruačným krvácaním nastáva aj pri endokrinnom ochorení, ktoré narúša hypotalamo-hypofyzárnu os. Rovnako, poruchy cyklu sa môžu vyskytnúť pri ochorení štítnej žľazy nadobličiek,  

Iné ochorenia

Lieky voľne rosypané, červenobielej farby a v pozadí lieky zelenej farby vo fľaštičke
Aj niektoré lieky môžu byť za poruchou menštruácie

Poruchy pravidelnej menštruácie môžu spôsobiť aj iné choroby, napríklad poškodenie pečene. Pri cirhóze pečene dochádza napríklad k zníženiu libida a niekedy aj k úplnému prerušeniu menštruačného cyklu.

Podobne je to aj pri ochorení obličiek. Narušená funkcia pečene a obličiek má za následok poruchu metabolizmu steroidov, čo následne spôsobuje ťažkosti s menštruačným cyklom a krvácaním.

Vplyv majú aj ochorenia krvi, systémové ochorenia a liečba liekmi proti zrážaniu krvi (antikoagulanciá), antipsychotiká a niektoré antidepresíva.

Pri poruche príjmu stravy

Váha, krajčirsky meter a jablko
Nevyvážená strava a poruchy stravovania sú ťiež jednou príčinou

U žien, ktoré trpia bulímiou alebo anorexiou, čiže poruchou príjmu potravy, môže byť krvácanie počas menštruačného cyklu príliš slabé. A niekedy dokonca menštruačné krvácanie ani nenastane. Ochorenie má celkovo zlý vplyv na organizmus a kondíciu ženy.

Pokiaľ žena spozoruje akékoľvek neprirodzené poruchy menštruačného cyklu alebo, ak ich sprevádzajú aj bolesti, mala by hneď navštíviť gynekológa. Pri zanedbaní hrozia skoré, ale aj neskoré komplikácie a problém s plodnosťou.

Infografika uvádza rozdelenie porúch menštruačného cyklu a aj normálnu dĺžku cyklu a krvácania
Delenie menštruačných porúch

Video o poruchách menštruačného cyklu

Video o poruchách menštruačného cyklu

Ďalšie zaujímavé zdroje

  • solen.sk - článok v pdf o diagnostike porúch menštruačného cyklu
  • viapractica.sk - článok v pdf o poruchách menštruačného cyklu
  • wikiskripta.eu - informácie o menštruačnom cykle

Autor článku

Bc. Lukáš Tóth

Bc. Lukáš Tóth

Redaktor

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Jedálniček pre pacientov s celiakiou, dôležité obmedzenia Jedálniček pre pacientov s celiakiou, dôležité obmedzenia

Celiakia  je novodobé ochorenie. Existovala aj v minulosti, ale pôvod zdravotných ťažkostí bol dlho nejasný. Prejavy boli závislé od stravovacích návykoch . Časom sa prišlo na...

Počas tehotenstva sa chráňte pred zápalom vaječníkov Počas tehotenstva sa chráňte pred zápalom vaječníkov

Zápal vaječníkov je pomerne časté gynekologické ochorenie. Na svedomí môže mať rôzne zdravotné komplikácie, v rátane neplodnosti. V tehotenstve toto zápalové ochorenie predstavuje riziko...

V tehotenstve si dajte pozor na chudokrvnosť V tehotenstve si dajte pozor na chudokrvnosť

Tehotenstvo predstavuje určitú záťaž pre celý organizmus. Srdce i pľúca už nepracujú len pre jedno telo. Zvyšuje sa objem krvi, ktorá sa musí postarať i o potreby nenarodeného dieťaťa. S...

Čo môže spôsobiť zápal maternice? Čo môže spôsobiť zápal maternice?

Zápal maternice alebo tiež endometritis je menej častá infekcia ženskej pohlavnej sústavy. Infekt sa do maternice zväčša dostáva z iných ložísk, ojedinele krvnou cestou. Neliečená...

Rakovina vaječníkov - ako ju včas rozpoznať? Rakovina vaječníkov - ako ju včas rozpoznať?

Rakovina vaječníkov (cancer ovaries) je závažné nádorové ochorenia postihujúce ženy bez ohľadu na vek. Začiatok ochorenia býva nenápadný. V úvode bezpríznakový (asymptomatický)....

Naposledy aktualizované 16.01.2019


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.