späť na zoznam príznakov

Poruchy menštruačného cyklu a ich hlavné príčiny? (+ Typy)

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Poruchy menštruačného cyklu a ich hlavné príčiny? (+ Typy)
Zdroj foto: Getty images

Ich príčiny sú rôznorodé. Spôsobujú ich ochorenia endokrinného systému, pečene, obličiek. Samozrejme, príčina je aj v pohlavnej sústave. Niekedy sú príčinou cysty, zápal alebo pohlavne prenosné ochorenia. 


Poruchy menštruačného cyklu môžu byť buď formou nadmerného krvácania, príliš slabého krvácania počas menštruácie, ale aj krvácaním mimo pravidelný menštruačný cyklus. Niekedy ide priamo o ochorenia pohlavných orgánov.

Ochorenia pohlavnej sústavy

Typické ochorenia s poruchou menštruácie sú ochorenia ženskej pohlavnej sústavy, napríklad endometrióza. Pri nej zas nastáva nadmerné krvácanie a to aj mimo samotnú dutinu maternice.

Maternicu ale trápia aj iné vážne choroby, napríklad rakovina maternice. Najčastejšou formou je rakovina krčka maternice. Ale nemusí ísť len o zhubné nádory, ale aj o nezhubné, ktoré spôsobujú problémy s krvácaním aj mimo menštruačný cyklus.

Poruchy menštruačného cyklu vyvoláva aj zápal maternice. Pričom väčšinou je bakteriálneho typu a postihuje hrdlo, sliznicu alebo svalovinu maternice. Typické je krvácanie mimo menštruačný cyklus alebo aj po ňom.

Ochorenia vaječníkov

Medzi gynekologické ochorenia, ktoré spôsobujú problémy s menštruáciou, patria aj choroby vaječníkov. Napríklad pri zápale vaječníkov nastáva krvácanie aj mimo menštruačný cyklus, prítomné sú aj bolesti v podbruškukŕče.

Na vaječníkoch sa môžu nachádzať aj cysty. Pričom najčastejšou formou ochorenia je polycystický syndróm, ktorý spôsobuje poruchy menštruačného cyklu, napríklad slabé krvácanie počas menštruácie alebo jej úplné vynechanie.

Pohlavne prenosné ochorenia

Krvácanie mimo menštruačný cyklus môže byť tiež jednou z foriem porúch menštruačného krvácania. Takéto krvácanie je typické pre infekčné pohlavne prenosné ochorenia.

Napríklad pre chlamýdiovú infekciu spôsobenú organizmom Chlamydia trachomatis alebo pre kvapavku, čo je pohlavne prenosné ochorenie, spôsobené baktériou Neisseria gonorrhoeae.

kondóm na žensjek ruke, muž leží v posteli
Časté striedanie sexuálnych partnerov je rizikom pre pohlavne prenosné ochorenia. Zdroj foto: Getty images

 

Hormonálne ochorenia

Problém nastáva aj pri hormonálnych ochoreniach. Akékoľvek výkyvy v hladine hormónov majú za následok poruchy menštruačného cyklu. Pri nedostatočnej produkcii hormónov dochádza k menej častej menštruácii alebo k jej vymiznutiu.

Podobne je to pri nadbytočnej produkcii hormónovo, ktorá je nebezpečná zvlášť v tehotenstve, lebo môže viesť až k potratu. Nebezpečné sú aj Cushingov syndŕomadenom hypofýzy, čo sú tiež metabolické choroby endokrinného systému.

Problém s menštruačným krvácaním nastáva aj pri endokrinnom ochorení, ktoré narúša hypotalamo-hypofyzárnu os. Rovnako, poruchy cyklu sa môžu vyskytnúť pri ochorení štítnej žľazy nadobličiek,  

Iné ochorenia

Lieky voľne rosypané, červenobielej farby a v pozadí lieky zelenej farby vo fľaštičke
Tiež niektoré lieky môžu byť za poruchou menštruácie. Zdroj foto: Getty images

Poruchy pravidelnej menštruácie môžu spôsobiť aj iné choroby, napríklad poškodenie pečene. Pri cirhóze pečene dochádza napríklad k zníženiu libida a niekedy aj k úplnému prerušeniu menštruačného cyklu.

Podobne je to aj pri ochorení obličiek. Narušená funkcia pečene a obličiek má za následok poruchu metabolizmu steroidov, čo následne spôsobuje ťažkosti s menštruačným cyklom a krvácaním.

Vplyv majú aj ochorenia krvi, systémové ochorenia a liečba liekmi proti zrážaniu krvi (antikoagulanciá), antipsychotiká a niektoré antidepresíva.

Pri poruche príjmu stravy

Váha, krajčirsky meter a jablko
Nevyvážená strava a poruchy stravovania sú tiež jednou príčinou. Zdroj foto: Getty images

U žien, ktoré trpia bulímiou alebo anorexiou, čiže poruchou príjmu potravy, môže byť krvácanie počas menštruačného cyklu príliš slabé. A niekedy dokonca menštruačné krvácanie ani nenastane.

Ochorenie má celkovo zlý vplyv na organizmus a kondíciu ženy.

Pokiaľ žena spozoruje akékoľvek neprirodzené poruchy menštruačného cyklu alebo, ak ich sprevádzajú aj bolesti, mala by hneď navštíviť gynekológa. Pri zanedbaní hrozia skoré, ale aj neskoré komplikácie a problém s plodnosťou.

Infografika uvádza rozdelenie porúch menštruačného cyklu a aj normálnu dĺžku cyklu a krvácania
Delenie menštruačných porúch

Video o poruchách menštruačného cyklu

Video o poruchách menštruačného cyklu

Ďalšie zaujímavé zdroje

  • solen.sk - článok v pdf o diagnostike porúch menštruačného cyklu
  • viapractica.sk - článok v pdf o poruchách menštruačného cyklu
  • wikiskripta.eu - informácie o menštruačnom cykle
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Poruchy menštruačného cyklu a ich hlavné príčiny? (+ Typy) patri medzi príznaky Pohlavnej sústavy
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Žena v prechode? Aké sú príznaky blížiaceho sa obdobia klimaktéria? Žena v prechode? Aké sú príznaky blížiaceho sa obdobia klimaktéria?

Pojmy ako klimaktérium, menopauza či prechod, právom vyvolávajú u žien obavy. Prejavy tohto obdobia výrazne ovplyvňujú život i bežné fungovanie. Ako zvládnuť toto nepríjemné obdobie?

Ako dochádza k oplodneniu vajíčka a ako dlho trvá jeho uhniezdenie? Ako dochádza k oplodneniu vajíčka a ako dlho trvá jeho uhniezdenie?

Oplodnenie vajíčka spermiou, jeho vývoj a následné uhniezdenie v maternici je veľmi dôležité pre priebeh tehotenstva a život samotný.

Ako sa prejavuje mimomaternicové tehotenstvo? Spoznajte príznaky včas Ako sa prejavuje mimomaternicové tehotenstvo? Spoznajte príznaky včas

Pojem mimomaternicové tehotenstvo je strašiakom mnohých žien. Kedy môže nastať, ako sa prejaví, ale i to čo obnáša tento problém sa dočítate v našom článku.

Prvé príznaky tehotenstva. Kedy začínajú a ako ich rozpoznať? Prvé príznaky tehotenstva. Kedy začínajú a ako ich rozpoznať?

Či už sa o bábätko pokúšate, alebo nie, je dobré poznať aké sú prvé príznaky tehotenstva. Tie často nastanú ešte pred pozitívnym tehotenským testom.

Čo je to choroba z vibrácií? Patrí medzi najčastejšie choroby z povolania Čo je to choroba z vibrácií? Patrí medzi najčastejšie choroby z povolania

Choroba z vibrácií patrí medzi profesijné ochorenia, a predstavuje druhú najčastejšiu chorobu z povolania z podstatne dlhého zoznamu. Vyskytuje sa u rizikových pracovníkov , ktorý...

Naposledy aktualizované 23.02.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.