- mayoclinic.org - Evening primrose
- verywellhealth.com - Evening Primrose Oil Benefits And Risks
- healthline.com - Evening Primrose Oil to Treat Menopausal Symptoms
- healthline.com - Evening Primrose Oil: Benefits, Uses, Side Effects
- webmd.com - Health Benefits of Evening Primrose Oil
- britannica.com - Evening Primrose
- medicinapropraxi.cz - Mastné kyseliny
Pupalka dvojročná a pupalkový olej: Poznáte účinky? Pomôže kráse či ženským problémom?
Pupalka dvojročná, prezývaná aj „kráľovský všeliek“, je liečivá bylina. Obsahuje esenciálnu kyselinu gama-linolénovú, ktorá má antioxidačné vlastnosti.
Charakteristika
V anglickej literatúre sa stretneme s voľným prekladom „večerná prvosienka“, pretože kvitne večer. Preto musíme odlíšiť prvosienku pravú, ktorá patrí do inej čeľade ako pupalka.
Iné názvy pupalky sú „nočná vrbina“, „horúčkovitá bylina“ či „kráľovský všeliek“.
Pôvodní obyvatelia Ameriky ju používali pri hojení rán, bolestiach brucha, ako aj pri bolestiach v krku.
Pupalka rastie do výšky 90 - 150 centimetrov a je to dvojročná rastlinka. Zo stonky vyrastajú striedavo listy, kvety sú žltej farby a merajú 2 - 5 centimetrov v priemere. Zo semien sa vyrába studeným lisovaním olej.
Pupalka dvojročná sa využívala v genetickom výskume pri dokazovaní niektorých princípov dedičstva.
Celá rastlina aj s koreňom sa dá využiť ako v kuchyni, tak aj v kozmetike. Pupalke sa v tradičnej medicíne prikladajú rôzne liečivé vlastnosti. Najviac účinný je pupalkový olej.
Pupalkový olej
Olej získaný z tejto rastliny je možné kúpiť v obchode, alebo si ho vyrobiť studeným lisovaním. Obsahuje kyselinu linolénovú, esenciálnu kyselinu gama-linolénovú (z angl. gama- linolenic acid - GLA) a iné omega-6 mastné kyseliny.
Práve kyselina gama-linolénová má podľa niektorej literatúry antioxidačný a analgetický efekt. To, že je esenciálna znamená, že telo si ju nevie syntetizovať a musí byť prijatá v potrave.
Z kyseliny gama-linolénovej sa v ľudskom organizme tvoria prostaglandíny a leukotriény. Prostaglandíny majú vplyv na kontrakciu hladkej svaloviny, no niektoré z nich pôsobia aj prozápalovo. Leukotriény majú protizápalový účinok a zohrávajú úlohu v imunitných pochodoch.
Tieto novovzniknuté tkanivové hormóny zohrávajú rolu v udržaní jemnej rovnováhy v tkanivách.
V kozmetike si našla GLA uplatnenie preto, lebo pomáha zvlhčovať pokožku. V literatúre sa tiež spomína, že pupalka má blahodárny vplyv na kožu a zabraňuje jej starnutiu.
Keďže samotný výskum veľmi nepodporuje pupalkový olej ako liečivinu, jeho využitie spadá skôr do rámca alternatívnej liečby.
Medzi ľuďmi sa rozšírilo jeho použitie hlavne pri menopauzálnych ťažkostiach ako sú návaly tepla. Uplatnenie by mal mať aj pri ekzémoch, cukrovkovej (diabetickej) neuropatii, alebo pri predmenštruačnom syndróme (PMS) spojenom s bolesťou prsníkov.
Výskum však nepreukázal pri orálnom (cez ústa) podaní oleja jeho významné vlastnosti. Týka sa to práve vyvrátenia jeho účinkov pri ekzéme, pri diabetickej neuropatii, aj pri PMS. Zdá sa teda, že sa medzi ľuďmi zaužíval aj placebo efekt pupalky.
Väčšina štúdií zameraných na pupalku dvojročnú bola vykonaná s malou skupinou probandov a teda nie je priekazná. Možno by do problému vniesli viac svetla ďalšie výskumy.
To, ako bylinka pupalka účinkuje v organizme, nie je doteraz celkom jasné ani vďaka spomínaným výskumom. Je však možné, že práve GLA môže byť tou účinnou látkou z rastliny, ktorá nesie jej liečivé vlastnosti.
Existuje veľa spokojných užívateľov, užívateliek pupalky. Má teda svoje pevné miesto na poli tradičnej medicíny.
Účinky (zhrnutie)
- Menštruačné analgetikum – znižuje bolesť prsníkov počas menštruačného cyklu. Olej by mohol tiež prospievať pri zmenách nálady počas menses, štúdie však nepodporujú tieto hypotézy.
- Liek pri menopauze – výťažok z rastliny by mohol podľa tradičnej liečby znižovať návaly tepla u pacientiek v menopauze, štúdia však zníženie návalov nepreukázala.
- Zlepšenie kostného zdravia- tiež spadá len do hypotetických rovín. Mohlo by k nemu dôjsť cestou esenciálnej GLA. Možno viac svetla do problematiky vnesie výskum v budúcnosti.
- Dermatologicum - Ekzém – účinky na ekzém boli štúdiami vyvrátané, tiež v porovnaní s placebom.
- Dermatologicum – Akné a psoriáza – v jednej štúdií sa dokázal u polovice z 50 respondentov priaznivý účinok na akné, spojený aj s lokálnou hydratáciou. Tiež sa zistilo, že by mohol olej z pupalky mať dobrý vplyv pri psoriáze, výstup štúdie do praxe však nie je zrejmý.
- Antireumaticum – v inej štúdií sa zistilo, že vďaka oleju z pupalky sa znížila bolestivosť kĺbov u pacientov s reumatoidnou artritídou.
- Angioprotectivum – podľa animálnej štúdie by mohol mať olej z pupalky priaznivý vplyv na cholesterolový metabolizmus. To by mohlo byť potencionálne cenné v boji proti ateroskleróze a pôsobiť tak kardioprotektívne. U ľudí však výskum zatiaľ nepokročil.
Čítajte tiež článok: Ekzém alebo psoriáza? Rozdiely a príznaky kožných ochorení
Vnútorné použitie
Čaj – do 3 dcl vriacej vody pridáme 2 čajové lyžičky vňate pupalky a necháme vylúhovať 7 minút.
Olej – je možné ho požívať 2x denne 1 čajovú lyžičku. Na smaženie nie je vhodný, avšak ako prísada do šalátov si našiel uplatnenie.
Tinktúra – na trhu existuje aj tinktúra z púčikov pupalky. Je potrebné držať sa dávkovania uvedeného na produktoch.
Vonkajšie použitie
Masť – pupalka sa pridáva aj do mastí, niekedy s inými bylinami (skorocel a pod.). V tejto podobe si nájde uplatnenie ako protistarnúca kozmetika, prípadne v boji s akné.
Zber a skladovanie
Oenothera biennis kvitne od júna do augusta, k večeru. Zbiera sa počas celého roka, koncom leta má dostatočné korene, ktoré môžeme následne využiť v príprave jedál či tinktúry.
Ako sušinu z rastliny skladujeme v tmavej sklenej alebo kovovej nádobe. Olej je vhodné skladovať v sklenom či hlinenom krčahu.
Vedľajšie účinky
Keď sú užívané prijateľné množstvá oleja, nevykazuje vedľajšie účinky. Niekedy však môže viesť k pocitu nafúknutia žalúdka či k bolestiam hlavy, pocitu na vracanie, k vracaniu.
Veľmi zriedka by sa mohla objaviť aj alergická reakcia. Pri akýchkoľvek ťažkostiach s dýchaním či novovzniknutou kožnou vyrážkou po užití pupalky je nutné kontaktovať poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.
Nie je vhodné užívať pupalku pri riziku krvácania. Pred plánovanou operáciou je potrebné neprijímať túto rastlinu v žiadnej forme, aby nedošlo k zhoršeniu zastavenia krvácania a hojeniu pooperačných rán.
Tiež nie je vhodné užívať pupalku pri epilepsii a schizofrénií. Pozoroval sa zvýšený výskyt záchvatov pri týchto ochoreniach.
Výťažky z pupalky dvojročnej tiež môžu viesť k problémom počas tehotnosti, je preto zakázané užívať túto bylinu v gravidite. Tiež sa neodporúča jej užívanie počas obdobia kojenia.
Dávkovanie
Odporúčaná dávka je 500 - 2000 miligramov denne vo forme kapsúl.
Interakcie
Riziko krvácania narastá, keď sa kombinuje pupalka s liekmi zo skupín antikoagulancií (warfarin) a antitrombotík (kyselina acetylsalicylová). Pri užívaní takýchto liekov je nutné vysadiť pupalku, nakoľko by mohla potencovať efekt týchto liečiv a to by mohlo viesť ku krvácavým stavom.
Zistilo sa, že kombinácia pupalky a liekov zo skupiny statínov (na zníženie cholesterolu) nie je vhodná.
Pri antivirotikách používaných v liečbe AIDS je tiež potrebná opatrnosť. Ich kombinovanie s pupalkou môže viesť k spomaleniu vylučovania týchto liečiv.
Užívanie fenotiazínových preparátov určených k liečbe niektorých psychických porúch nie je v kombinácií s pupalkou tiež vhodné.
Zaujímavosť: Pupalka dvojročná je bylina, ktorá pochádza zo Severnej Ameriky a je prezývaná „kráľovský všeliek“. Pupalkový olej zo semien obsahuje kyselinu gama- linolénovú.
Zaujímavé zdroje informácií
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →