Liečba Huntingtonovej choroby: Lieky? Hlavnou je psychoterapia a podpora rodiny

V súčasnej dobe aj napriek veľkému pokroku v medicíne je ochorenie neliečiteľné.

Dôležitá je preto dostatočná podpora človeka po psychologickej stránke. Odporúčajú sa konzultácie so psychológom.

Ochorenie zasahuje celú rodinu a nie len jedinca. Nakoľko psychické a motorické zmeny progredujú do invalidity. Do popredia vystupuje otázka prenosu chybných génov na deti.

V rámci liečby v súčasnej dobe nie je možné zmutované gény opraviť alebo ich vyliečiť. Prebieha aj výskum neuroprotektívnych látok, ktoré by mali progresiu ochorenia spomaliť.

Doteraz však neúspešne

A preto sa liečba sústredí prakticky na dve oblasti, a to potlačenie nežiadúcich symptómov choroby. A jednak aj na psychologickú podporu či psychiatrickú liečbu pacienta. Tlmia sa mimovoľné pohyby najmä končatín, prípadne tváre sa podávajú pre postihnutého jedinca lieky.

Využívajú sa látky zo skupiny neuroleptík. Na zlepšenie psychického stavu postihnutého pacienta je možné predpísať aj lieky z kategórie antidepresív anxiolytík.

Vhodné sú aj konzultácie a cvičenia s logopédom.

Následne je dôležitá aj ošetrovateľská starostlivosť. Na základe obmedzenej sebestačnosti dochádza k poruchám stravovania. Spolu so zhoršeným prehĺtaním a zabiehaním stravy sa stav komplikuje malnutríciou, čiže podvýživou a človek chudne.

V tomto období je potrebné stravovanie sondou. Ako je napríklad PEG, čo je sonda zavedená do žalúdka cez brušnú stenu. Označenie PEG je skratka zo slov perkutánna endoskopická gastrostómia. Neskoré štádium si vyžaduje celodennú ošetrovateľskú starostlivosť v zariadení mimo domova.

Iná liečba v súčasnej dobe nie je možná a moderná medicína zatiaľ nepozná odpoveď na riešenie otázok, ako odstrániť tieto a iné genetické deformácie DNA.

fzdieľaj na Facebooku