späť na zoznam článkov

Strie v tehotenstve nielen na bruchu? Viete, kedy vznikajú?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
Strie v tehotenstve nielen na bruchu? Viete, kedy vznikajú?
Zdroj foto: Getty images

Strie vznikajú počas tehotenstva u mnoho žien. Ako vznikajú a ako sa im dá zabrániť, sa dočítate v našom článku. 


Počas tehotenstva sa u budúcej mamičky objavujú väčšie i menšie ťažkosti. Tehotenské strie predstavujú skôr estetický, než zdravotný problém. Mnoho žien sa kvôli nim cíti frustrovane a menejcenne.

Dá sa však s nimi, do určitej miery, bojovať. Existujú nielen preventívne opatrenia, ale tiež krémy, oleje i rôzne maste. Čo naozaj pomáha a čo na ne platí?

Čo sú to strie?

Naša koža nás chráni pred škodlivými vplyvmi vonkajšieho prostredia. Skladá sa z troch základných vrstiev. Je to pokožka, zamšapodkožné väzivo.

Strie vznikajú pri nadmernom a rýchlom natiahnutí kože. Teda napríklad pri pribratí v krátkom časovom rozmedzí, rýchlom raste svalovej hmoty pri posilňovaní, ale i v tehotenstve.

V súvislosti s posilňovaním a priberaním svalovej hmoty si môžete prečítať zaujímavý článok: Cvičenie a doplnky výživy. Sú sublementy pre každého?

Po prekročení určitej hranice pružnostielasticity, vznikajú na koži trhlinky. Následne sa menia v drobné prúžkovité jazvy. Deje sa tak v strednej vrstve kože, zvanej zamša.

Viac o striách, rizikových faktoroch i o tom, či môžu značiť aj iné ochorenie, sa dočítate v článku: Čo sú to strie (biele, červené), ako vznikajú? Ako ich odstrániť?

Tehotenské strie

tehotenstve prechádza telo ženy mnohými zmenami. Platí to i pre kožusliznice. Tie sa vplyvom nárastu hmotnosti ženy naťahujú.

Na koži ženy sa počas tehotenstva vyskytujú rôzne zmeny. Strie žiaľ patria medzi tie, ktoré sa po ukončení gravidity nie celkom strácajú.

Tehotenské strie sa odborne nazývajú striae gravidarum. Môžu byť ružovejbordovo – červenej farby, neskôr zvyknú zblednúť. Hoci sú tieto zmeny na koži prirodzené a nepredstavujú zdravotný problém, vplývajú na psychiku žien.

Už v starom Egypte sa tehotné ženy snažili vyhnúť vzniku strií. Pokožku si natierali preto rôznymi olejmi.

Najtypickejším miestom vzniku týchto trhlín kože v tehotenstve je bruško budúcej mamičky. Objaviť sa však môžu i v oblasti bokov, stehien i na prsiach.

K vzniku týchto jazvovitých trhlín prispieva i vplyv hormónov v tehotenstve. Postihujú až 90% tehotných žien.

Pýtate sa: Môžu byť strie bolestivé?

Počas tehotenstva môže žena pociťovať mnoho nepríjemných pocitov na svojej pokožke. Nielen napínanie kože, ale i vplyv hormónov, spôsobujú často svrbenie, štípanie či nepríjemný pocit napnutia.

Ak pociťujete podobné nepríjemnosti, poraďte sa o tom so svojím lekárom. Ten vám môže odporučiť i návštevu dermatológa.

Prečítajte si tiež náš článok: Svrbenie pokožky v tehotenstve? Čo spôsobuje pálenie kože a čo pomáha?

Kedy vznikajú strie v tehotenstve?

Tehotenské strie sa väčšinou objavia niekedy v priebehu tretieho trimestra gravidity. Častejšie postihujú prvorodičky.

Na ich vznik má vplyv niekoľko faktorov ako je dedičnosť, nadváha, výživa či vek.

Vznik týchto jazvovitých trhlín súvisí najmä s pružnosťou kože a množstvom kolagénu. Preto mladšie ženy so správnou výživou a životosprávou sú na ne menej náchylné.

Na strie v tehotenstve negatívne vplýva:

 • výskyt strií v rodinnej anamnéze
 • nadváha a obezita
 • dehydratácia
 • nedostatočná výživa
 • nedostatok oddychu, stres

V tehotenstve nezabúdajte na vyváženú stravu a dostatok vitamínov i minerálov. Možno vás zaujme i článok: S kyselinou listovou k vytúženému bábätku i zdravým cievam?

Čo pomáha proti striám?

Hoci sa strie začínajú objavovať až niekedy v priebehu tretieho trimestra tehotenstva, bojovať proti nim sa rozhodne oplatí už od prvých dní gravidity.

Ste na konci tehotenstva a strie sa vám vyhli?

Tieto trhlinky, jazvy i iné zmeny na pokožke sa žiaľ môžu objaviť i počas samotného pôrodu či po ňom. Časté sú i strie vzniknuté v čase laktácienárastu objemu pŕs pri dojčení. 

Možno vás zaujme článok o možnej komplikácii počas dojčenia: Zápal prsnej žľazy

Krémy, maste a oleje

Žiaden prípravok vám nezaručí sto percentnú záruku, že sa vám tieto chybičky krásy vyhnú. Napriek tomu má prevencia veľký význam.

Prípravky používajte dva krát denne. Nezabúdajte pri tom i na iné rizikové oblasti ako sú stehná, boky a prsia. 

Pamätajte, že pokožka v tehotenstve je obzvlášť citlivá. Preto je dôležité používať prípravky, ktoré sú šetrné a vyhovujú práve vám.

O akú značku sa rozhodnete je na vás. My prinášame zopár typov a rád, ktoré vám pomôžu zorientovať sa pri ich výbere.

Obsah vitamínu A, C a E

I pokožka potrebuje vitamíny. Preto okrem dostatočného prímu vitamínov  v strave, je vhodné doplniť ich tiež prostredníctvom krémov, či iných prípravkov.

Vyživená pokožka je pružnejšia i odolnejšia. Prospešné sú najmä vitamín A, C a E.

Tabuľka ukazuje vplyv vitamínov na strie i pokožku

vitamín A
 • ochrana pokožky
 • udržuje pleť zdravú a mladú
vitamín C
 • antioxidant
 • podporuje produkciu kolagénu
vitamín E
 • antioxidant
 • hydratuje pokožku
 • podporuje silu a pružnosť pokožky

 

 

Spevňovanie a podpora obnovy pokožky

Starnutie je nezvratný proces. I naša pokožka starne. Svoj vplyv na to má i pôsobenie vonkajšieho prostredia. 

Preto je potrebná starostlivosť o pleť, pomocou správnych kozmetických prípravkov. To platí nielen v tehotenstve.

Vyberajte krémy, ktoré okrem vitamínov obsahujú i látky, podporujúce rast nových buniek.

Medzi zložky s pozitívnym účinkom patria najmä prírodné oleje, ako je napríklad kokosový, olivový, argánový a slnečnicový olej. Priaznivo vplýva napríklad i aloe vera, harmanček či bambucké maslo.

Viete ako sa starať o pleť počas slnečných dní? Prečítajte si náš článok: Ako vybrať opaľovací krém? Prečo u detí 50 a čo je UV, SPF, fototyp?

Hydratácia a zvláčňujúce vlastnosti

Dostatočná hydratácia je pre zdravie a pružnosť pokožky veľmi dôležitá. Krémy s hydratačným účinkom pleť zmäkčujú a zvláčňujú. Tým ju robia pružnejšou a odolnejšou. 

Zlepšenie prekrvenia pokožky

Prekrvená pokožka je vyživená pokožka. Pri slabšom prekrvení sa do kože privádza menej kyslíka i živín. To spôsobuje jej oslabenie a náchylnosť k narušeniu. 

Preferujte prírodné zloženie

Ako sme už písali, počas tehotenstva sa pleť i celá pokožka stávajú citlivejšími. Nie každý prípravok vám môže sadnúť. Preto pri podráždení krém radšej nepoužívajte a rozhliadnite sa po inom, ktorý vám bude vyhovovať. 

S výberom vhodného produktu vám určite budú ochotný poradiť v každej lekárni.

Prípravky je ideálne aplikovať aspoň dva krát denne. Vhodné je i použitie masážnych rukavíc, ktorými ešte viac podporíte prekrvenie pokožky.

Vplyv životného štýlu na vznik strií

Nielen v boji proti vzniku striám je dôležitý správny životný štýl. Sú faktory, ktoré výrazne vplývajú na pleť i celú kožu. 

Strava a pitný režim

Vyvážená strava a pestrí jedálniček je v tehotenstve veľmi dôležitý. Dostatok ovocia, zeleniny, antioxidantov i celozrnných potravín, priaznivo vplývajú na celý organizmus. 

Nezabúdajte i na dostatočný pitný režim. Zabezpečíte tak hydratáciu pokožky, ktorá bude pevnejšia, vyživenejšia i odolnejšia.

Prečítajte si tiež náš článok: Dôležitosť pitného režimu: Čo je nedostatočný či nadmerný príjem tekutín? + výpočet 

Pohyb

Cvičenie pôsobí ako prevencia, nielen voči striám. Každý pohyb musí byť samozrejme vhodný pre obdobie tehotenstva. Pravidelná pohybová aktivita zlepšuje nielen celkové zdravie, ale i prekrvenie a pružnosť pokožky.

Pre lepšie prekrvenie pokožky sa nebojte použiť i ľahké otužovanie. Sprcha so striedavo studenou a teplou vodou podporí prekrvenie a celkovú cirkuláciu krvi v pokožke.

Relax a oddych

Je úplne prirodzené, keď tehotné ženy pociťujú zvýšenú únavu a slabosť. Nie je celkom známe čo to  spôsobuje. Pravdepodobne je to účinkom hormónov. Je možné, že je to obranný mechanizmus, ktorý chráni matku pred neprimeranou záťažou. 

Rozhodne sa nesnažte proti tomu bojovať a doprajte si dostatok oddychu i spánku. Vyhýbajte sa stresu. Nielen pokožka sa vám za to poďakuje.

Možno vás zaujmú i iné témy z oblasti tehotenstva:

 

Ďalšie zaujímavé zdroje:

Naposledy aktualizované 01.03.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ultrazvuk v tehotenstve: Veľkosť plodu, čo je to fetálna biometria? Ultrazvuk v tehotenstve: Veľkosť plodu, čo je to fetálna biometria?

Ultrazvukové vyšetrenie je jednou z najdôležitejších zobrazovacích vyšetrení v gynekológii a pôrodníctve. Je to neinvazívne, neškodné vyšetrenie pomocou ultrazvukových vĺn, ktoré...

Bolesti krčnej chrbtice v tehotenstve? Prečo sú tak časté a ako sa naučiť ich zvládať? Bolesti krčnej chrbtice v tehotenstve? Prečo sú tak časté a ako sa naučiť ich zvládať?

Tehotenstvo je niekoľkomesačný proces veľkých zmien ženského tela. Niektoré zmeny prinášajú nepríjemné pocity a bolesti, avšak správnou prípravou sa im dá aspoň z časti predísť.

Sex v tehotenstve. Na čo si dať pozor a aké zmeny so sebou prináša? Sex v tehotenstve. Na čo si dať pozor a aké zmeny so sebou prináša?

Tehotenstvom sa mení množstvo vecí. Intímny život je jednou z nich. Niektoré páry si milovanie naďalej užívajú, iné sa sexu počas tehotenstva vyhýbajú. Mnohých trápia rôzne otázky i obavy.

Výtok v tehotenstve. Čo sa považuje za normálny výtok? A ako sa prejavuje infekcia? Výtok v tehotenstve. Čo sa považuje za normálny výtok? A ako sa prejavuje infekcia?

Výtok je častým sprievodným javom tehotenstva. Počas tehotenstva je sliznica pošvy viac zdurená, vplyvom hormónov a je náchylnejšia aj na výskyt infekcií. 

Koľko pribrať počas tehotenstva? Od čoho to závisí a na čo dať pozor? Koľko pribrať počas tehotenstva? Od čoho to závisí a na čo dať pozor?

Tehotenstvo je dar, ktorý môže ženu stretnúť a radostne očakáva bábätko aj napriek nepohodliu z rastúceho bruška a prírastkom na váhe, ktorý môže byť rôzny. Tých pár kíl navyše nie je...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.