Liečba krátkozrakosti: Okuliare, šošovky, laser?
Pri predpisovaní správnej korekcie by sa mala použiť tá najslabšia, s ktorou človek vidí najlepšie do diaľky. Pri hodnotení Snellenoveho ototypu je to hodnota 6/6. Pri prekorigovaní sa môžu objaviť ťažkosti ako je bolesť hlavy, nevoľnosť a únava.
Myopia sa nedá liečiť inak ako dočasnou alebo trvalou - operačnou úpravou. Nie je možné ju liečiť konzervatívne ani farmakologicky. Môže sa dočasne riešiť použitím správnych dioptrických skiel.
Či už človek použije okuliare alebo kontaktné šošovky, ide len o dočasné riešenie a nie priamu liečbu príčiny, ale symptómu.
Najčastejšie sa v rámci moderných medicínskych metód využíva laserové operačné riešenie. Ide o takzvanú korekciu krátkozrakosti refrakčnými lasermi typu LASIK/LASEK.
V tomto prípade sa človek úplne a trvalo zbaví refrakčnej poruchy. Pričom cieľom je odstrániť niekoľko tisícin milimetra hrubú vrstvu rohovky, čím sa upraví jej povrch tak, aby pôsobila priamo rohovka ako rozptylná šošovka.
Pri ťažších formách sa realizuje vnútroočná operácia. Napríklad pri progresívnej myopii je to zadná skleroplastika. Keď sa posilní skléra pomocou na to určeného materiálu. Následne je dôležité aj zhodnotenie rizík progresie a voľba vhodného zamestnania.
Včasné vyšetrenie u odborníka je potrebné pre odhalenie iných príčin porúch zraku. Avšak, dôležité je aj pre skorú korekciu, a to okuliarmi alebo šošovkami. Preto nie je dôvod pre odkladanie odborného vyšetrenia.