Liečba Pálenia záhy
Čo sa týka liečby pálenia záhy, závisí to od toho, či ide iba o ojedinelý stav alebo o chronické ochorenie. Čo pomáha napríklad na pálenie záhy, či už ide o časté pálenie záhy alebo napríklad aj v noci? Najdôležitejšie sú režimové opatrenia, čiže zmena jedálneho lístka a stravovania smerom k zdravšej strave, ktorá nespôsobí podráždenie žalúdka a pažeráka. Dôležité je sa držať týchto zmien, pretože chronické pálenie záhy môže byť veľmi vhodným podkladom pre vznik rôznych vredových alebo nádorových ochorení v tejto časti tráviacej rúry, ktoré sa liečia už oveľa ťažšie.
Čo robiť, pokiaľ zmena stravy a vyhýbanie sa rizikovým jedlám nepomôže? Musíť nastúpiť farmakologická forma, užívajú sa lieky, konkrétne antacidy. Taktiež sa užívajú lieky na zníženie tvorby žalúdočných kyselín a lieky podporujúce peristaltiku správnym smerom, ktoré by mali zabrániť spätnému chodu kyselín zo žalúdka do sliznice pažeráka. Pokiaľ nepomôže konzervatívna forma liečby, nastupuje ako jediný liek už len chirurgická forma, konkrétne ide o operačný zákrok, ktorý upraví poškodený zvierač a zabráni tak spätnému toku kyselín zo žalúdka do pažeráka.
Michal Hrebík
Redaktor
Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.
Zobraziť všetky články autora