ZZ - Pálenie záhy - DUPLICITA S GERD

ZZ - Pálenie záhy - DUPLICITA S GERD
Zdroj foto: Getty images

Pálenie záhy je pomerne časté ochorenie, ktoré sprevádza veľmi nepríjemná bolesť v oblasti nadbruška a táto bolesť postupne preniká cez pažerák až hore smerom k hrudnej kosti. najčastejšie ide os tav, ktorý sprevádza nepríjemné následky po požití príliš mastného, koreneného, sladkého alebo kysnutého jedla, niekedy nastáva aj po zjedení čokolády, cesnaku alebo cibule. Pomerne často sa vyskytuje aj pálenie záhy v tehotenstve a u tehotný žien a aspoň raz za život sa s ním stretla skoro polovica ľudí.

Charakteristika

Pálenie záhy súvisí najmä s návratom žalúdočných štiav do oblasti pažeráka, kde tieto šťavy kyslého charakteru dráždia vnútornú výstelku a sliznicu pažeráka, ktoré nie sú uspôsobené na prítomnosť týchto štiav. Zároveň ide o refluxný návrat, to znamená, že tieto šťavy sa samovoľne prelievajú znova z pažeráka smerom naspäť do žalúdka. Veľmi často je toto ochorenie sprevádzané zápachom z úst ale napríklad aj bolesťami žalúdka a celkovo nepríjemnými pocitmi, niekedy dokonca môže ísť aj o pálenie záhy v krku.

Počas tehotenstva u žien sa objavuje pomerne bežne a samovoľne zmizne pálenie po tehotenstve. K tomu, aby sa mohli kyslé šťavy dostať zo žalúdka do pažeráka je potrebné, aby prišlo k narušeniu funkcie zvierača medzi žalúdkom a pažerákom a v dôsledku nedostatočného uzatvorenia priechodu tak môže prísť k rozlievaniu týchto štiav. Veľakrát je stav zároveň spojený aj s inými ochoreniami a môže byť sám o sebe príznakom problémov v tráviacom trakte človeka. Pálenie záhy sa môže vyskytovať aj u detí, obvykle ale len krátkodobo.

Príčiny

Ochorenie je spôsobené poruchou zvierača medzi pažerákom a žalúdkom a poruchou normálnych pohybov v tráviacej sústave, kedy dochádza k návratu žalúdočných štiav kyslého typu do pažeráka, kde dráždia sliznicu pažeráka, čo sa prejavuje sprievodnými bolesťami, pálením a inými symptómami. U zdravých ľudí sa môže vyskytovať tento stav krátkodobo po požití nejakého dráždivého jedla, liekov, pri nadváhe, avšak dlhodobejšie pálenie záhy je už problém a ide o chorobný stav alebo dôsledok alkoholizmu či fajčenia.

Príznaky

Medzi typické prejavy ochorenia patrí pocit pálenia v oblasti nadbruška. Ide niekedy o priamo intenzívnu bolesť, inokedy o nepríjemný pocit alebo miernejšie pálenie v oblasti najprv nad bruchom a neskôr postupne tieto pocity stúpajú vyššie smerom za hrudnú kosť. Ľudia s pálením záhy cítia aj pocit kyslosti v ústach a tiež zápach z úst, čo je spôsobené práve návratom natrávených kyslých štiav zo žalúdka do pažeráka a naspäť, ktoré majú takýto zápach.

Okrem bolestí v nadbrušku alebo v okolí žalúdka sprevádza toto ochorenie a stav veľakrát aj nadmerná tvorba plynov a plynatosť, kedy plyny vychádzajú cez konečník von, prípadne nadúvanie a grganie. Ide však čiastočne aj o dôsledok jedla, ktoré zároveň pálenie záhy vyvolalo. Najčastejšie k uvedeným príznakom dochádza po požití jedál ako sú mastné jedlá, príliš korenisté jedlá, kysnuté jedlá, prípadne niektorých druhov potravín, ako napríklad cibuľa alebo cesnak, čo sú tiež spúšťače symptómov.

Diagnostika

  • Pyróza, ako sa toto ochorenie odborne tiež nazýva, sa dá rozoznať na úvod najmä na základe príznakov a anamnézy, kedy sa zisťuje, pri akých situáciách alebo po akom jedle stav pálenia záhy nastáva
  • Diagnostika ochorenia sa následne pre potvrdene podozrenia vykonáva na základe gastroskopického vyšetrenia formou endoskopie, kedy je možné dokonca z pažeráka odobrať vzorky
  • Tiež sa vykonáva aj zobrazovacie RTG vyšetrenie s podaním kontrastnej látky

Priebeh

Obvykle trvá dlhšiu dobu, než sa choroba naplno rozvinie a príde k takému poškodeniu zvierača pažeráka, že dochádza k plnému spätnému prechodu žalúdočných štiav do pažeráka a opačne. Prvotné štádia tak môžu byť bezpríznakové alebo len s miernymi príznakmi. Ak ochorenie je už naplno rozvinuté, príznaky ako pálenie záhy a iné sa objavujú najčastejšie po jedle, fajčení alebo alkohole. U tehotných žien ochorenie po pôrode väčšinou zmizne, inak pokračuje v ďalšom narušovaní pažeráka.

Čo na pálenie záhy v tehotenstve

Tehotenstvo a pálenie záhy sú veľmi častá kombinácia, najmä v prvom trimestri a v poslednom trimestri. Príznak ako taký sa neodlišuje od pálenia záhy u žien mimo tehotenstva, pričom počas tehotenstva vplyvom hormonálnych zmien nastáva oslabenie uzáverového mechanizmu medzi žalúdkom a pažerákom, takže prichádza k ľahšiemu prechodu žalúdočných štiav naspäť do hrdla a do úst. A čo sa dá spraviť a čo pomáha v tehotenstve na pálenie záhy?

Rýchla pomoc je napríklad pohár vody. Okrem toho, že existujú aj klasické a bežne používané lieky a iné farmakologické prostriedky, je možné proti pyróze v tehotenstve bojovať aj viacerými režimovými opatreniami. Vylúčiť by sa mali nápoje obsahujúce kofeín, potraviny s vysokým obsahom cukru, syry, citrusové plody a dôležité je jesť radšej menej, ale častejšie, čo zabraňuje prázdnote v žalúdku a pôsobí ako prevencia proti návratu kyslých žalúdočných štiav. Rýchlu úľavu samozrejme v prípade potreby prinesú aj lieky znižujúce kyslosť štiav zo žalúdka.

Po jedle si hneď neľahajte, taktiež nejedzte aspoň dve hodiny pred spaním a skúste počas spánku mať hlavu vyššie ako zvyčajne. Faktom je, že pálenie záhy počas tehotenstva trápi každú druhú ženu a po pôrode zmizne, avšak ak by išlo o dlhodobý stav, je určite potrebné sa poradiť s lekárom. Dôležitý je dostatok pohybu aj odpočinku počas tehotenstva, avšak vyhýbajte sa cvičeniam zameraným na predkláňanie a ohýbanie, ktoré by mohli stav zhoršiť, napriek tomu, že tiež ide o určitý druh pohybu.

Vhodné potraviny a čo jesť

Na pálenie záhy má vplyv aj strava a preto je dôležité si vyberať potraviny a nápoje, ktoré môžete a ktoré nemôžete jesť. Vystríhať by ste sa mali samozrejme fajčenia, taktiež alkoholu, ale napríklad aj obezita má vplyv na vznik a priebeh pyrózy, takže tiež úprava životosprávy je nevyhnutná pre úspešné zvládnutie tohto problému. Faktom je, že napríklad medzi rizikové faktory patrí aj tehotenstvo a s jeho skončením obvykle pálenie záhy vymizne, ale napriek tomu existujú potraviny a nápoje, ktoré sú vhodné a ktoré sú naopak nevhodné.

Názov potraviny/nápoja/látky Vhodné pre ľudí s pálením záhy?
Alkohol - napríklad pivo alebo červené víno Nie
Mlieko, syry Nie
Káva, bežný čaj, kolové nápoje, čokoláda Nie
Vyprážané jedlá, príliš mastné jedlá Nie
Citrusové plody Nie
Citrón Áno
Čerstvá zelenina a ovocie Áno
Fajčenie Nie
Zázvor, cesnak, med, mandle, ovsené vločky Áno

Ako sa lieči: Pálenie záhy

Vznik a prejavy pálenia záhy

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu