späť na zoznam chorôb

Pálenie záhy

Autor: Michal Hrebík
Pálenie záhy
Zdroj foto: Getty images

Pálenie záhy je pomerne časté ochorenie, ktoré sprevádza veľmi nepríjemná bolesť v oblasti nadbruška a táto bolesť postupne preniká cez pažerák až hore smerom k hrudnej kosti. najčastejšie ide os tav, ktorý sprevádza nepríjemné následky po požití príliš mastného, koreneného, sladkého alebo kysnutého jedla, niekedy nastáva aj po zjedení čokolády, cesnaku alebo cibule. Pomerne často sa vyskytuje aj pálenie záhy v tehotenstve a u tehotný žien a aspoň raz za život sa s ním stretla skoro polovica ľudí.


Charakteristika

Pálenie záhy súvisí najmä s návratom žalúdočných štiav do oblasti pažeráka, kde tieto šťavy kyslého charakteru dráždia vnútornú výstelku a sliznicu pažeráka, ktoré nie sú uspôsobené na prítomnosť týchto štiav. Zároveň ide o refluxný návrat, to znamená, že tieto šťavy sa samovoľne prelievajú znova z pažeráka smerom naspäť do žalúdka. Veľmi často je toto ochorenie sprevádzané zápachom z úst ale napríklad aj bolesťami žalúdka a celkovo nepríjemnými pocitmi, niekedy dokonca môže ísť aj o pálenie záhy v krku.

Počas tehotenstva u žien sa objavuje pomerne bežne a samovoľne zmizne pálenie po tehotenstve. K tomu, aby sa mohli kyslé šťavy dostať zo žalúdka do pažeráka je potrebné, aby prišlo k narušeniu funkcie zvierača medzi žalúdkom a pažerákom a v dôsledku nedostatočného uzatvorenia priechodu tak môže prísť k rozlievaniu týchto štiav. Veľakrát je stav zároveň spojený aj s inými ochoreniami a môže byť sám o sebe príznakom problémov v tráviacom trakte človeka. Pálenie záhy sa môže vyskytovať aj u detí, obvykle ale len krátkodobo.

Príčiny

Ochorenie je spôsobené poruchou zvierača medzi pažerákom a žalúdkom a poruchou normálnych pohybov v tráviacej sústave, kedy dochádza k návratu žalúdočných štiav kyslého typu do pažeráka, kde dráždia sliznicu pažeráka, čo sa prejavuje sprievodnými bolesťami, pálením a inými symptómami. U zdravých ľudí sa môže vyskytovať tento stav krátkodobo po požití nejakého dráždivého jedla, liekov, pri nadváhe, avšak dlhodobejšie pálenie záhy je už problém a ide o chorobný stav alebo dôsledok alkoholizmu či fajčenia.

Príznaky

Medzi typické prejavy ochorenia patrí pocit pálenia v oblasti nadbruška. Ide niekedy o priamo intenzívnu bolesť, inokedy o nepríjemný pocit alebo miernejšie pálenie v oblasti najprv nad bruchom a neskôr postupne tieto pocity stúpajú vyššie smerom za hrudnú kosť. Ľudia s pálením záhy cítia aj pocit kyslosti v ústach a tiež zápach z úst, čo je spôsobené práve návratom natrávených kyslých štiav zo žalúdka do pažeráka a naspäť, ktoré majú takýto zápach.

Okrem bolestí v nadbrušku alebo v okolí žalúdka sprevádza toto ochorenie a stav veľakrát aj nadmerná tvorba plynov a plynatosť, kedy plyny vychádzajú cez konečník von, prípadne nadúvanie a grganie. Ide však čiastočne aj o dôsledok jedla, ktoré zároveň pálenie záhy vyvolalo. Najčastejšie k uvedeným príznakom dochádza po požití jedál ako sú mastné jedlá, príliš korenisté jedlá, kysnuté jedlá, prípadne niektorých druhov potravín, ako napríklad cibuľa alebo cesnak, čo sú tiež spúšťače symptómov.

Diagnostika

 • Pyróza, ako sa toto ochorenie odborne tiež nazýva, sa dá rozoznať na úvod najmä na základe príznakov a anamnézy, kedy sa zisťuje, pri akých situáciách alebo po akom jedle stav pálenia záhy nastáva
 • Diagnostika ochorenia sa následne pre potvrdene podozrenia vykonáva na základe gastroskopického vyšetrenia formou endoskopie, kedy je možné dokonca z pažeráka odobrať vzorky
 • Tiež sa vykonáva aj zobrazovacie RTG vyšetrenie s podaním kontrastnej látky

Vznik a prejavy pálenia záhy

Vznik a prejavy pálenia záhy

Priebeh

Obvykle trvá dlhšiu dobu, než sa choroba naplno rozvinie a príde k takému poškodeniu zvierača pažeráka, že dochádza k plnému spätnému prechodu žalúdočných štiav do pažeráka a opačne. Prvotné štádia tak môžu byť bezpríznakové alebo len s miernymi príznakmi. Ak ochorenie je už naplno rozvinuté, príznaky ako pálenie záhy a iné sa objavujú najčastejšie po jedle, fajčení alebo alkohole. U tehotných žien ochorenie po pôrode väčšinou zmizne, inak pokračuje v ďalšom narušovaní pažeráka.

Čo na pálenie záhy v tehotenstve

Tehotenstvo a pálenie záhy sú veľmi častá kombinácia, najmä v prvom trimestri a v poslednom trimestri. Príznak ako taký sa neodlišuje od pálenia záhy u žien mimo tehotenstva, pričom počas tehotenstva vplyvom hormonálnych zmien nastáva oslabenie uzáverového mechanizmu medzi žalúdkom a pažerákom, takže prichádza k ľahšiemu prechodu žalúdočných štiav naspäť do hrdla a do úst. A čo sa dá spraviť a čo pomáha v tehotenstve na pálenie záhy?

Rýchla pomoc je napríklad pohár vody. Okrem toho, že existujú aj klasické a bežne používané lieky a iné farmakologické prostriedky, je možné proti pyróze v tehotenstve bojovať aj viacerými režimovými opatreniami. Vylúčiť by sa mali nápoje obsahujúce kofeín, potraviny s vysokým obsahom cukru, syry, citrusové plody a dôležité je jesť radšej menej, ale častejšie, čo zabraňuje prázdnote v žalúdku a pôsobí ako prevencia proti návratu kyslých žalúdočných štiav. Rýchlu úľavu samozrejme v prípade potreby prinesú aj lieky znižujúce kyslosť štiav zo žalúdka.

Po jedle si hneď neľahajte, taktiež nejedzte aspoň dve hodiny pred spaním a skúste počas spánku mať hlavu vyššie ako zvyčajne. Faktom je, že pálenie záhy počas tehotenstva trápi každú druhú ženu a po pôrode zmizne, avšak ak by išlo o dlhodobý stav, je určite potrebné sa poradiť s lekárom. Dôležitý je dostatok pohybu aj odpočinku počas tehotenstva, avšak vyhýbajte sa cvičeniam zameraným na predkláňanie a ohýbanie, ktoré by mohli stav zhoršiť, napriek tomu, že tiež ide o určitý druh pohybu.

Vhodné potraviny a čo jesť

Na pálenie záhy má vplyv aj strava a preto je dôležité si vyberať potraviny a nápoje, ktoré môžete a ktoré nemôžete jesť. Vystríhať by ste sa mali samozrejme fajčenia, taktiež alkoholu, ale napríklad aj obezita má vplyv na vznik a priebeh pyrózy, takže tiež úprava životosprávy je nevyhnutná pre úspešné zvládnutie tohto problému. Faktom je, že napríklad medzi rizikové faktory patrí aj tehotenstvo a s jeho skončením obvykle pálenie záhy vymizne, ale napriek tomu existujú potraviny a nápoje, ktoré sú vhodné a ktoré sú naopak nevhodné.

Názov potraviny/nápoja/látky Vhodné pre ľudí s pálením záhy?
Alkohol - napríklad pivo alebo červené víno Nie
Mlieko, syry Nie
Káva, bežný čaj, kolové nápoje, čokoláda Nie
Vyprážané jedlá, príliš mastné jedlá Nie
Citrusové plody Nie
Citrón Áno
Čerstvá zelenina a ovocie Áno
Fajčenie Nie
Zázvor, cesnak, med, mandle, ovsené vločky Áno
Ako sa lieči: pálenie záhy

Zobraziť liečbu

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 28.05.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
18. týždeň tehotenstva: Pohyby či bolesti v podbrušku? (18. TT) 18. týždeň tehotenstva: Pohyby či bolesti v podbrušku? (18. TT)

V tomto čase si budúca mamička čoraz viac uvedomuje a cíti život pod srdcom. Dieťatko už dáva o sebe vedieť. Viete, čo vás čaká v tomto období?

Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc? Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc?

Alkoholizmus a otravy alkoholom nie sú až tak ojedinelým fenoménom. Alkoholizmus je „metlou ľudstva” a častou príčinou spoločenských konfliktov. Je číslom jeden medzi všetkými...

Alkoholizmus: Aké sú dokázané účinky alkoholu na naše telo? Alkoholizmus: Aké sú dokázané účinky alkoholu na naše telo?

Príjemný pocit opojenia z alkoholu, ktorý v malom množstve zlepšuje náladu, sebavedomie, či sociabilitu, je lákavý, no zároveň predstavuje len malý krôčik k vzniku závislosti na...

Zoznam nemocníc liečiacich chorobu

 • Bratislavský kraj
  • Univerzitná nemocnica Bratislava - Staré Mesto

   Mickiewiczova 13, 81369 Bratislava

   Telefón - ústredňa: 02 57290 111

   Predchádzajúci názov: FNsP Bratislava - Fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava

   • Doc. MUDr. Ľudovít Lukáč, PhD.
    Adresa: Gastroenterologická ambulancia, Mickiewiczova 13, 81107 Bratislava
    deň oddo
    Pondelok  08:00 14:00 
    Utorok 08:00 14:00 
    Streda 08:00 14:00 
    Štvrtok 08:00 14:00 
    Piatok 08:00 14:00 
   • MUDr. Elena Černáková
    Adresa: Gastroenterologická ambulancia, Mickiewiczova 13, 81107 Bratislava
    deň oddo poznámka
    Utorok 13:00 15:00  objednaní 
 • Trnavský kraj
  • Univerzitná nemocnica Bratislava - Staré Mesto

   Mickiewiczova 13, 81369 Bratislava

   Telefón - ústredňa: 02 57290 111

   Predchádzajúci názov: FNsP Bratislava - Fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava

   • Doc. MUDr. Ľudovít Lukáč, PhD.
    Adresa: Gastroenterologická ambulancia, Mickiewiczova 13, 81107 Bratislava
    deň oddo
    Pondelok  08:00 14:00 
    Utorok 08:00 14:00 
    Streda 08:00 14:00 
    Štvrtok 08:00 14:00 
    Piatok 08:00 14:00 
   • MUDr. Elena Černáková
    Adresa: Gastroenterologická ambulancia, Mickiewiczova 13, 81107 Bratislava
    deň oddo poznámka
    Utorok 13:00 15:00  objednaní 
 • Trenčiansky kraj
  • NsP Handlová - Nemocnica Handlová, 2. súkromná nemocnica

   SNP 26, 97251 Handlová

   Web: http://www.nemha.sk
   Telefón - ústredňa: 046 / 5475010

   Alergologické a imunologické ambulancie (1)

   • MUDr. Ladislav Miština
    Adresa: Gastroenterologická ambulancia, SNP 26, 97251 Handlová
    deň oddo
    Utorok 07:00 15:00 
    Štvrtok 07:00 15:00 
 • Nitriansky kraj
  • Všeobecná nemocnica Šaľa

   Nemocničná 1, 92719 Šaľa

   Telefón - ústredňa: 031 7730 320

   Návštevné hodiny - lôžkové oddelenie:
   pondelok - piatok 15:00 - 17:00
   sobota, nedeľa, sviatky 14:00 - 16:00

   • GEAŠ, s.r.o.
    deň oddo poznámka
    Pondelok  07:00 15:30  riadna ordinácia včítane objednaných 
    Streda 07:00 15:30  riadna ord. do 10:00, potom kolonoskopie 
    Piatok 07:00 15:30  riadna ordinácia včítane objednaných 
 • Žilinský kraj
  • NsP Čadca - Kysucká nemocnica s poliklinikou Čadca

   Palárikova 2311, 02216 Čadca

   Web: http://www.nspcadca.sk/
   Telefón - ústredňa: 041 4604 111

   Alergologické a imunologické ambulancie (1)

   • MUDr. Ivana Mačugová
    Adresa: Gastroenterologická ambulancia, Paláriková 2311, 02216 Čadca
    deň oddo
    Pondelok  07:00 15:00 
    Utorok 07:00 15:00 
    Streda 07:00 15:00 
    Štvrtok 07:00 15:00 
    Piatok 07:00 15:00 
 • Banskobystrický kraj
  • NsP Revúca - Revúcka medicínsko- humanitná n.o.

   Litovelská 25, 05001 Revúca

   Web: http://www.nsprevuca.sk/
   Telefón - ústredňa: 058 4833 333

   Anesteziologické ambulancie a intenzívna medicína (1)

   • MUDr. Ján Sucháč
    Adresa: Gastroenterologická ambulancia, Litovelská 25, 05001 Revúca
    deň oddo
    Pondelok  11:00 13:00 
    Utorok 08:00 14:00 
    Streda 11:00 13:00 
    Štvrtok 08:00 14:00 
    Piatok 11:00 13:00 
 • Prešovský kraj
  • NsP Svidník - Nemocnica armádneho generála L. Svobodu Svidník, n.o.

   ul. MUDr. Pribulu 412/4, 08901 Svidník

   Web: http://www.nspsk.sk/
   Telefón - ústredňa: 054 7860 111

   Návštevné hodiny - lôžkové oddelenie:
   Informácie o návštevných hodinách nájdete tu

   • MUDr. Pavol Oláh
    Adresa: Gastroenterologická ambulancia, MUDr. Pribulu 412/4, 08901 Svidník
    deň oddo
    Pondelok  09:00 10:00 
    Utorok 09:00 10:00 
    Streda 09:00 10:00 
    Štvrtok 09:00 10:00 
    Piatok 09:00 10:00 
 • Košický kraj
  • NsP Trebišov - Nemocnica s poliklinikou Trebišov, a.s.

   SNP 1079/76, 07501 Trebišov

   Web: http://www.nsptv.sk/
   Telefón - ústredňa: 056 6660 111

   Dialyzačné strediská (1)

   • MUDr. Michal Giba
    Adresa: Gastromedical,s.r.o., SNP 1079/76, 07501 Trebišov
    deň oddo poznámka
    Pondelok  07:00 15:00  USG+endoskopie 
    Utorok 07:00 15:00  USG+ambulancia 
    Streda 07:00 15:00  USG+endoskopie 
    Štvrtok 07:00 15:00  USG+ambulancia 
    Piatok 07:00 14:00  USG+endoskopie 

Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
vlado 25.01.2016 14:18

Pálenie záhy (alebo ľudovo "kyselinu") mávam dosť často. Hlavne po určitých jedlách, napr. rajčinovej polievke, alebo kašovitých hustých sladkých jedlách, alebo často aj po banáne, alebo niektorých druhoch ovocia.

Čo mi pomohlo

Najlepšie sú tie okrúhle chlebíky - ryžové, alebo kukuričné, niekto to volá proste polystyrén. To si dávam hlavne keď idem spať, lebo sa mi už viackrát stalo, že som dostal z nadmernej kyseliny (počas spánku) ráno žalúdočné záchvaty a to nie je nič príjemné. Keď pociťujem akútny problém, tak si dávam liek Helicid. Ak mávate často kyselinu, určite si nedávajte sódu bikarbónu, tá stav len zhorší.

sara 30.08.2018 12:09

mna zvykne palit zaha po nestea a niektorych inych prilis sladenych napojoch

Juro 29.09.2015 17:19

klasické pálenie po ťažšej noci v bare.. nemusím ani fajčiť, stačí, nech fajčia ľudia okolo mňa

Čo mi pomohlo

skúšal som rôzne recepty od známych, ale určite top pre mňa je džbán vody so šalátovou uhorkou (pokrájanou samozrejme) a limetkou..