Možnosti liečby popôrodnej brušnej diastázy

Liečba popôrodnej diastázy je primárne delená na konzervatívny a operačný typ.

Operačná liečba (abdominoplastika)

K chirurgickému zákroku nazývanom abdominoplastika sa pristupuje najmä u žien po pôrode, u ktorých konzervatívna liečba nemala požadovaný liečebný efekt.

V niektorých prípadoch, pokiaľ je šírka rozostupu brušnej steny príliš veľká, prípadne došlo k pretrhnutiu linea alba, je indikovaná chirurgická operácia ihneď.

V rámci krátkeho chirurgického zákroku sú rozostúpené brušné svaly upravené, vrátené na pôvodné miesto a vhodným spôsobom zošité. Z estetického hľadiska je možné v rámci úpravy brušnej diastázy odstrániť aj vzniknutý kožný previs v oblasti pupka.

Abdominoplastika je prevedená v celkovej anestézii pacienta. Dĺžka výkonu trvá individuálne 1 - 3 hodiny. Kľudový pooperačný režim je potrebný minimálne 1 týždeň po operácii a plná fyzická záťaž je možná približne po 6. týždňoch.

Neoddeliteľnou súčasťou pooperačnej liečby sú určité pohybové obmedzenia a odporučenia. Základom pooperačného vstávania z postele je prvotné pretočenie sa na bok a až následné plynulé posadenie.

Je doporučené vyvarovať sa švihovým pohybom typu sed-ľah (brušák). Po zákroku vznikne jazva, o ktorú je potrebné sa starať. Pri kýchaní či kašlaní v ranom pooperačnom čase, je nutné si brušnú jazvu pridržať.

Najčastejším dôvodom podstúpenia zákroku abdominoplastiky je brušná diastáza u žien v neskoršom popôrodnom období. Zákrok je doporučený  po 1 roku od pôrodu. Je však potrebné zvážiť a konzultovať tento zákrok s lekárom.

V prípade plánovaného ďalšieho tehotenstva je potrebné zvážiť všetky výhody a riziká, keďže gravidita a pôrod môže stav brušných svalov vrátiť opäť do rozostupu - diastázy.

Konzervatívna liečba (popôrodná rehabilitácia)

Fyzioterapia v oblasti gynekológie a pôrodníctva v sebe zahrňuje aj popôrodnú rehabilitáciu. Jej cieľom je čo najskorší a fyziologický návrat ženy do bežného života po pôrode. Zaoberá sa stavom pohybového a svalového aparátu.

Jednou z najčastejších gynekologických diagnóz v rámci fyzioterapie je práve brušná diastáza po pôrode.

Terapia popôrodného rozostupu brušnej steny je primárne založená na aktívnej kinezioterapii (liečba pohybom - cvičenie), ktoré pacientka vykonáva jak v rehabilitačnej ambulancii, tak i domácom prostredí.

Cviky sú zamerané na spevnenie brušného svalstva, aktiváciu panvového dna a elimináciu svalových nerovnováh v oblasti panvy chrbta.

Pri cvičení sú využívané rehabilitačné pomôcky, ako je fitlopta, overball alebo bosu cvičebná lopta. Nie sú však podmienkou pre domáce cvičenie.

Fyzioterapeut okrem odstraňovania lokálnych pohybových dysbalancií využíva aj prvky odborných metód.

Najčastejšie sa jedná o metódu Ludmily Mojžíšovej, Dynamicko-neuromuskulárnu stabilizáciu od Pavla Koláře či špecifickú kinezioterapiu podľa Arnolda Kegela. V rámci rehabilitácie je zahrnutá aj starostlivosť o jazvu pri cisárskom reze.

Terapia je obohatená o kinesiotaping, lepenie funkčných terapeutických pások na kožu pacienta, pričom dochádza buď k fixácii a zastabilizovaniu danej oblasti, alebo naopak k uvoľneniu a relaxácii svalstva.

Cieľom popôrodnej rehabilitácie je:

  • Spevnenie brušného svalstva
  • Posilnenie stredu tela „core“
  • Aktivácia a spevnenie panvového dna
  • Uvoľnenie svalstva bedrovej chrbtice
  • Aktivácia hlbokého stabilizačného systému
  • Náuka bráničného dýchania
  • Posilnenie gluteálneho svalstva
  • Odstránenie dysbalancií oblasti panvy
  • Ergonómia tela a pohybu
Popôrodná rehabilitácia s fyzioterapeutom
Popôrodná rehabilitácia s fyzioterapeutom. Zdroj foto: Getty Images
fzdieľaj na Facebooku