Liečba preležanín: Lieky, antibiotiká i lokálna liečba a ošetrenie
Dôležitá je aj vhodná posteľ a posteľná bielizeň. Pri polohovaní, manipulácii s človekom je dôležitá aj správna technika pri zdvíhaní. Inak je riziko vzniku trecích či strihových preležanín.
Medzi pomôcky v boji proti preležaninám patrí napríklad:
- molitanové podložky (valčeky, kruhy)
- antidekubitálny matrac, ktorý môže byť naplnený vzduchom alebo iným materiálom
- vzduchový matrac s kompresorom
- podložka, plachta, prikrývka z ovčieho rúna, zabezpečí priedušnosť, odvádzanie vlhkosti
- podložka zo syntetického rúna
- vankúšiky, ktoré môžu byť taktiež vzduchové, ale aj želatínové, s granulami
- hrazdička
Pre pokožku je významná dostatočná hygiena, čistota. Rizikom sú hlavne inkontinencia moču a stolice, pričom moč a stolica pôsobia agresívne na kožu a urýchľujú vznik dekubitov. Koža nesmie byť ani vlhká, ale ani príliš suchá. Má byť ošetrovaná a masírovaná.
Liečba sa zameriava na liečenie rán. Pričom fáza hojenia má tri časti, a to sú
- fáza čistenia, odborne aj exsudácie, keď môže byť prítomné nekrotické prekrytie, povlak je bielo - sivý, či zeleno hnedý a zapácha
- fáza granulácie, v ktorej je spodina sýto červená, a vred sa vypĺňa granulačným tkanivom
- fáza epitelizácie, keď z okrajov defektu prerastá nový epitel, ktorý kryje granulačné tkanivo
V liečbe je ďalej veľmi dôležitá dostatočná výživa človeka. Nakoľko práve dekubitus môže byť príčinou nedostatku bielkovín. Dopĺňajú sa teda bielkoviny, ale aj vitamíny a minerály, pričom najdôležitejší je vitamín C a zinok.
Čo pomôže na dekubity?
Farmakologická liečba, čiže vo forme antibiotík (ATB), sa využíva vtedy, ak je dokázané mikrobiálne infikovanie rany baktériami a aj ich citlivosť na správne antibiotiká. ATB sa podávajú celkovo.
Samozrejme, dôležitá je lokálna liečba. Využívajú sa preplachové roztoky (fyziologický, jódový, ringerov roztok, hypermangánový roztok). Nevhodné sú agresívne roztoky, ktoré môžu škodiť pokožke a hojacemu sa procesu.
Ošetrovanie rany musí prebiehať opatrne a v zásadách asepsie (opatrenie pred infikovaním rany). Po opláchnutí rany a dezinfekcii sa aplikujú rôzne prípravky, ktoré majú zaručiť hojenie rany. Príkladom sú lokálne antiseptiká, rôzne obväzy a filmy.
Prípravkov, ktoré sú vyvinuté na dekubity je veľa. Ich vhodnosť a správny typ a kombináciu je najlepšie konzultovať s lekárom. Napríklad aj s chirurgom.
Chirurgické ošetrenie (odstránenie nekrotického tkaniva) je nutné v prípade 3. a 4. štádia. Príkladom sú antiseptické obväzy, neadherentné obväzy, obväz a aktívnym uhlím, hydrogél, hydrokoloid, krytie so striebrom, penové krytie, film, silikónové mriežky, alginátové obväzy.
Včasná a vhodná liečba je zárukou úspechu v boji proti dekubitom. Samozrejme, najlešpie je zhodnotenie rizika a predchádzanie ich vzniku. Pri liečbe sa hodnotí celkový stav pacienta (Nortonova škála), dôležitý je správny režim ošetrovania rany (nie každý deň, určí odborník) a aj rehabilitácia.