Liečba rakoviny štítnej žľazy: Chirurgia, onkológia i konzervatívne

Základom liečebného manažmentu rakoviny štítnej žľazy je operačné riešenie, podmienené typom a veľkosťou nádoru.  Táto časť je najdôležitejšia. Štítna žľaza je dobre prístupná z prednej časti krku. Avšak, v jej blízkosti sa nachádzajú dôležité cievy, ktoré zásobujú hlavu a mozog. Ďalej dýchacie cesty, hlasivkové nervy, prištítne telieska a pažerák. 

Samozrejme rozsah operácie záleží na veľkosti nádoru. V prípade, ak nádor zasahuje do hrude, robí sa aj otvorenie hrudníka. Po chirurgickom zákroku sa využíva aj chemoterapia, terapia rádioaktívnym jódom alebo vonkajšie ožarovanie. A to najmä v prípadoch, ak sa pri operácii nepodarilo odstrániť všetko tkanivo. Rádiojód sa nevolí pri každej rakovine. Niekedy sa musí reoperovať.

Po odstránení šťítnej žľazy je potrebná náhrada jej hormónov farmakologicky. Pričom sa podávajú syntetické hormóny, vitamín D, vápnik

Nutné je dlhodobé pravidelné sledovanie a opakované odborné kontroly človeka. Tie majú za úlohu včasné odhalenie recidívy onkologického ochorenia, prípadne diagnostiku metastáz. Dôležitá je aj psychoterapia.

Odborný garant článku MUDr. Zuzana Kožlejová, PhD. dopĺňa: Medzi nové terapeutické možnosti patrí v indikovaných prípadoch cielená biologická liečba.

fzdieľaj na Facebooku