Ako sa lieči vulvo-vaginitída? Lieky, antibiotiká, lokálne
Vo väčšine prípadov vaginóz a mykóz sa jedná o lokálnu farmakologickú liečbu antimykotikami, antibiotikami či antimikrobiálnymi látkami vo forme krémov, mastí a vaginálnych čapíkov.
V niektorých prípadoch sú indikované širokospektrálne perorálne antibiotiká.
Dôležité je dodržiavanie hygienických zásad intímnej hygieny, využívanie intímneho mydla pre podporu pH rovnováhy, nosenie vzdušnej bielizne a absencia pohlavného styku počas liečenia infekcie.
Súčasťou liečby je posilnenie obranyschopnosti organizmu vo forme suplementácie potrebných vitamínov a minerálov.
U tehotných žien je vzhľadom na zabránenie rozšíreniu infekcie a ochranu plodu dôležitá včasná diagnostika vulvo-vaginitídy a zahájenie liečby. Počas gravidity je domáca liečba bez odbornej diagnostiky riziková.
Pri príznakoch vulvo-vaginitídy je potrebné odborné vyšetrenie a stanovenie liečby. Domáca liečba nie je vhodná.
Mgr. Kristína Krajčovičová
Zdravotnícky pracovník
Absolvovala som bakalárske štúdium fyzioterapie na fakulte biomedicínskeho inžinierstva ČVUT v Prahe. Nadviazala som a absolvovala magisterské štúdium na fakulte zdravotníctva TnUAD. Aktuálne sa venujem PhDr. rigoróznemu výskumu. Pracovala som ako fyzioterapeut v rehabilitačnej klinike v Prahe a taktiež ako rehabilitačný pracovník v nemocnici v Liberci. Počas výkonu zamestnania som bola súčasťou zdravotníckeho tímu na oddelení Covid-19. Najviac sa zaujímam o pohybový aparát človeka, rehabilitáciu, gynekológiu a prírodnú medicínu. K mojim hobby patrí zdravý životný štýl, cvičenie, písanie a mediálna komunikácia.
Zobraziť všetky články autora