späť na zoznam príznakov

Vaginálny výtok

Vaginálny výtok

Aj výtok z pošvy je individuálne rozdielny, čo sa týka každej ženy. V niektorých situáciách sa mení jeho farba, zápach, množstvo alebo celková konzistencia. Niekedy je príčina v hormonálnej zmene, inokedy v ochorení.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Vaginálny výtok patri medzi príznaky Pohlavnej sústavy
Ďalšie názvy: fluor, vaginálny fluor, výtok z pošvy, pošovoý výtok
V obsahu nájdete:


Vaginálny výtok, zvaný aj fluor, zažije aspoň raz počas svojho života takmer každá žena. Nie vždy ide o príznak nejakej vážnej choroby. Napríklad belší výtok bez iných príznakov ešte nemusí znamenať nič vážne.

Horšie je však, ak ho sprevádzajú napríklad bolesti, prípadne ak je hrudkovitý, má zelenú, žltú alebo bielu farbutvarohovou konzistenciou. Prípadne, ak zapácha alebo je hnisavý. Základom však je, aby žena dokonale dbala na hygienu, čím tomu môže zabrániť. Pokiaľ sú príznaky vážne a výtok neustúpil, je treba čo najskôr navštíviť lekára.

Ochorenia pohlavného ústrojenstva

Zápal vonkajších rodidiel a pošvy má najčastejšie na svedomí narušená funkcia ochranného mechanizmu.

Žena stojí, ruky na rozkroku, má intímny problém, ochorenie
Pri vzniku ťažkostí sa môžu spolupodieľať viaceré faktory

Rizikové faktory pre vznik:

 • stres
 • psychické poruchy
 • alergická reakcia (napríklad na kozmetiku, textil, latex)
 • zmeny pH (po použití spermicídov, voda v bazéne, po výplachu pošvy)
 • hormonálny vplyv, zmeny v puberte, tehotenstve, menopauze
 • antibiotická liečba
 • hormonálna antikoncepcia
 • oslabená imunita
 • cukrovka
 • Cushngov syndróm
 • tesná spodná bielizeň, mokré plavky
 • cudzie teleso v pošve
 • nádor
 • sexuálna aktivita, hlavne striedanie sexuálnych partnerov, orálny, análny styk

Hnisavý pošvový výtok môže byť príznakom zápalu maternice. Typickým sprievodným príznakom je najmä bolesť v podbrušku a bolesť pri močení. Niekedy má žena aj zvýšenú telesnú teplotu.

Zápal sa môže v maternici nachádzať na viacerých miestach, najčastejšie sú postihnuté hrdlo, sliznica tela a svalovina tela maternice. Najčastejšie je zápal maternice bakteriálneho charakteru.

Model pohlavného ústrojenstva ženy, pošva, krčok, maternica, vajcovody, vaječníky, lupa
Okrem výtoku sa pridruží bolesť

Páchnuci vaginálny výtok je typický zas pre zápal vaječníkov a vajcovodov. Pričom ide o infekčné ochorenie, ktoré spôsobuje baktéria Chlamydia trachomatis a Neisseria gonorrhoeae, teda kvapavka. Tieto baktérie nakazia človeka najčastejšie pohlavnou cestou pri pohlavnom styku.

Veľmi typickým ochorením s fluorom je aj kvasinková infekcia pošvy, ktorá postihne raz za život skoro 75 percent žien. Nepríjemné výtoky z pošvy sprevádza najmä intenzívne svrbenieprítomný je páchnuci a belavý pošvový výtok.

Pričom toto ochorenie spôsobuje najčastejšie konkrétny druh kvasinky, a to candida albicans. Ak chce žena predísť tejto infekcii, mala by dbať hlavne na správnu hygienu a tiež na bezpečný pohlavný styk. Pretože aj pri ňom dochádza k prenosu.

Tieto zápaly môže sprevádzať aj:

 • bolesť alebo kŕče v podbrušku
 • bolesť pri pohlavnom styku
 • krvácanie mimo menštruačný cyklus

Môže ísť o zhubný alebo nezhubný nádor

Biely vaginálny výtok je prítomný aj pri rakovine krčka maternice. Čo je veľmi nebezpečné nádorové ochorenie. Nie vždy však ide o pravú rakovinu a niekedy sa na maternici vyskytujú aj nezhubné nádory.

Typické sú aj bolesti pri močenípri pohlavnom styku, niekedy ženy môžu pociťovať aj pálenie pri močení a časté je krvácanie aj mimo bežný menštruačný cyklus. Veľmi dôležité je ale nepodceniť hlavne prítomnosť týchto príznakov a čo najskôr navštíviť gynekológa.

Tehotná žena, výrez, hrudník, brucho, ruky, čierne šaty
Rizikové je aj obdobie tehotenstva, a to pre hormonálne zmeny

Výtok z pošvy počas tehotenstva

Hormonálny výkyv počas tehotenstva môže spôsobiť zmenu v množstve a aj vo farbe výtoku. Neznačí  to hneď problém. Avšak, v niektorých situáciách je potrebné vyšetrenie, aby sa predišlo komplikáciám počas tehotenstva.

Zmena farby a zápachu môže byť ukazovateľom zápalu či pohlavnej choroby. Hlavne, ak je sfarbenie výtoku sivé, biele, žlté, zelené a zápach je nepríjemný. Objaviť sa môžu aj iné príznaky, napríklad bolesť v podbruší, po pohlavnom styku, pri močení, ale aj svrbenie a pálenie.

Aj pri zápale močových ciest

Výtok z pošvy môže byť symptóm aj pre zápal močových ciest. Ten je spôsobený najčastejšie bakteriálnou infekciou. Baktéria Escherichia coli, ktorá žije bežne v tráviacom trakte človeka, ale ak sa dostane do močových ciest, spôsobí zápal.

Ženy majú túto infekciu častejšie než muži. A typicky ju sprevádzajú bolesti v podbrušku, časté močeniebolesti či pocit pálenia pri močení. Vaginálny výtok sa pri tomto zápale objavuje ale až v pokročilom štádiu. 

Infografika znázorňuje vlastnosti pošvového výtoku, zmeny farby, pachu, konzistencie
Zmena vlastností vaginálneho výtoku

Informatívne video o vaginálnom výtoku

Informatívne video o vaginálnom výtoku

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Bc. Lukáš Tóth

Bc. Lukáš Tóth

Redaktor

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Počas tehotenstva sa chráňte pred zápalom vaječníkov Počas tehotenstva sa chráňte pred zápalom vaječníkov

Zápal vaječníkov je pomerne časté gynekologické ochorenie. Na svedomí môže mať rôzne zdravotné komplikácie, v rátane neplodnosti. V tehotenstve toto zápalové ochorenie predstavuje riziko...

Parazitická pleseň - kandidóza Parazitická pleseň - kandidóza

Všade prítomná pleseň trápi dospelých ale aj deti, už od novorodeneckého obdobia. Plesňové ochorenia bývajú banálne aj vážne. Medzi tie najčastejšie sa vyskytujúce patria plesne na...

Trápia vás výtoky z pošvy? Trápia vás výtoky z pošvy?

Vaginálny výtok alebo tiež vaginálny fluór pozná snáď každá žena. V menšom množstve, s typickým bielym sfarbením a bez zápachu sa objavuje na spodnom prádle denne. 

Pohlavné choroby v lete, nebezpečie sexturizmu Pohlavné choroby v lete, nebezpečie sexturizmu

Ľudia v lete cestujú za oddychom, iní radi spoznávajú nové krajiny alebo navštevujú rôzne pamiatky. Prahnú po poznaní neznámych kultúr, ich spôsobu života a nie len to. Túžba zažiť niečo...

Kúpanie v jazierkach a na kúpaliskách prináša zdravotné riziká Kúpanie v jazierkach a na kúpaliskách prináša zdravotné riziká

K letu neodmysliteľne patrí kúpanie a vodné radovánky. Niekto preferuje prírodné vodné nádrže, iní radšej uprednostnia kúpaliská či bazény. Oboje však prináša so sebou isté riziká, na...

Naposledy aktualizované 16.01.2019


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.