späť na zoznam príznakov

Vaginálny výtok: Čo značí zelený, žltý, biely výtok a svrbenie?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Vaginálny výtok: Čo značí zelený, žltý, biely výtok a svrbenie?
Zdroj foto: Getty images

Aj výtok z pošvy je individuálne rozdielny, čo sa týka každej ženy. V niektorých situáciách sa mení jeho farba, zápach, množstvo alebo celková konzistencia. Niekedy je príčina v hormonálnej zmene, inokedy v ochorení.


Vaginálny výtok, zvaný aj fluor, zažije aspoň raz počas svojho života takmer každá žena. Nie vždy ide o príznak nejakej vážnej choroby. Napríklad belší výtok bez iných príznakov ešte nemusí znamenať nič vážne.

Horšie je však, ak ho sprevádzajú napríklad bolesti, prípadne ak je hrudkovitý, má zelenú, žltú alebo bielu farbutvarohovou konzistenciou. Prípadne, ak zapácha alebo je hnisavý. Základom však je, aby žena dokonale dbala na hygienu, čím tomu môže zabrániť. Pokiaľ sú príznaky vážne a výtok neustúpil, je treba čo najskôr navštíviť lekára.

Ochorenia pohlavného ústrojenstva

Zápal vonkajších rodidiel a pošvy má najčastejšie na svedomí narušená funkcia ochranného mechanizmu.

Žena stojí, ruky na rozkroku, má intímny problém, ochorenie
Pri vzniku ťažkostí sa môžu spolupodieľať viaceré faktory. Foto: Getty images

Rizikové faktory pre vznik:

 • stres
 • psychické poruchy
 • alergická reakcia (napríklad na kozmetiku, textil, latex)
 • zmeny pH (po použití spermicídov, voda v bazéne, po výplachu pošvy)
 • hormonálny vplyv, zmeny v puberte, tehotenstve, menopauze
 • antibiotická liečba
 • hormonálna antikoncepcia
 • oslabená imunita
 • cukrovka
 • Cushngov syndróm
 • tesná spodná bielizeň, mokré plavky
 • cudzie teleso v pošve
 • nádor
 • sexuálna aktivita, hlavne striedanie sexuálnych partnerov, orálny, análny styk

Hnisavý pošvový výtok môže byť príznakom zápalu maternice. Typickým sprievodným príznakom je najmä bolesť v podbrušku a bolesť pri močení. Niekedy má žena aj zvýšenú telesnú teplotu.

Zápal sa môže v maternici nachádzať na viacerých miestach, najčastejšie sú postihnuté hrdlo, sliznica tela a svalovina tela maternice. Najčastejšie je zápal maternice bakteriálneho charakteru.

Model pohlavného ústrojenstva ženy, pošva, krčok, maternica, vajcovody, vaječníky, lupa
Okrem výtoku sa pridruží bolesť. Foto: Getty images

Páchnuci vaginálny výtok je typický zas pre zápal vaječníkov a vajcovodov. Pričom ide o infekčné ochorenie, ktoré spôsobuje baktéria Chlamydia trachomatis a Neisseria gonorrhoeae, teda kvapavka. Tieto baktérie nakazia človeka najčastejšie pohlavnou cestou pri pohlavnom styku.

Veľmi typickým ochorením s fluorom je aj kvasinková infekcia pošvy, ktorá postihne raz za život skoro 75 percent žien. Nepríjemné výtoky z pošvy sprevádza najmä intenzívne svrbenieprítomný je páchnuci a belavý pošvový výtok.

Pričom toto ochorenie spôsobuje najčastejšie konkrétny druh kvasinky, a to candida albicans. Ak chce žena predísť tejto infekcii, mala by dbať hlavne na správnu hygienu a tiež na bezpečný pohlavný styk. Pretože aj pri ňom dochádza k prenosu.

Tieto zápaly môže sprevádzať aj:

 • bolesť alebo kŕče v podbrušku
 • bolesť pri pohlavnom styku
 • krvácanie mimo menštruačný cyklus

Môže ísť o zhubný alebo nezhubný nádor

Biely vaginálny výtok je prítomný aj pri rakovine krčka maternice. Čo je veľmi nebezpečné nádorové ochorenie. Nie vždy však ide o pravú rakovinu a niekedy sa na maternici vyskytujú aj nezhubné nádory.

Typické sú aj bolesti pri močenípri pohlavnom styku, niekedy ženy môžu pociťovať aj pálenie pri močení a časté je krvácanie aj mimo bežný menštruačný cyklus. Veľmi dôležité je ale nepodceniť hlavne prítomnosť týchto príznakov a čo najskôr navštíviť gynekológa.

Tehotná žena, výrez, hrudník, brucho, ruky, čierne šaty
Rizikové je aj obdobie tehotenstva, a to pre hormonálne zmeny. Foto: Getty images

Výtok z pošvy počas tehotenstva

Hormonálny výkyv počas tehotenstva môže spôsobiť zmenu v množstve a aj vo farbe výtoku. Neznačí  to hneď problém. Avšak, v niektorých situáciách je potrebné vyšetrenie, aby sa predišlo komplikáciám počas tehotenstva.

Zmena farby a zápachu môže byť ukazovateľom zápalu či pohlavnej choroby. Hlavne, ak je sfarbenie výtoku sivé, biele, žlté, zelené a zápach je nepríjemný. Objaviť sa môžu aj iné príznaky, napríklad bolesť v podbruší, po pohlavnom styku, pri močení, ale aj svrbenie a pálenie.

Aj pri zápale močových ciest

Výtok z pošvy môže byť symptóm aj pre zápal močových ciest. Ten je spôsobený najčastejšie bakteriálnou infekciou. Baktéria Escherichia coli, ktorá žije bežne v tráviacom trakte človeka, ale ak sa dostane do močových ciest, spôsobí zápal.

Ženy majú túto infekciu častejšie než muži. A typicky ju sprevádzajú bolesti v podbrušku, časté močeniebolesti či pocit pálenia pri močení. Vaginálny výtok sa pri tomto zápale objavuje ale až v pokročilom štádiu. 

Infografika znázorňuje vlastnosti pošvového výtoku, zmeny farby, pachu, konzistencie
Zmena vlastností vaginálneho výtoku

Informatívne video o vaginálnom výtoku

Informatívne video o vaginálnom výtoku

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Vaginálny výtok: Čo značí zelený, žltý, biely výtok a svrbenie? patri medzi príznaky Pohlavnej sústavy
Ďalšie názvy: fluor, vaginálny fluor, výtok z pošvy, pošovoý výtok
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Domáca liečba kvasinkovej infekcie pošvy: Ako sa prírodne zbaviť mykóz? Domáca liečba kvasinkovej infekcie pošvy: Ako sa prírodne zbaviť mykóz?

Kvasinková infekcia pošvy, nazývaná aj vaginálnou mykózou je nepríjemná hubová infekcia postihujúca ženské pohlavné orgány. Prejavuje sa nepríjemným svrbením, pálením, opuchom a výtokom...

Prvá menštruácia: Aké základné informácie by sme mali vedieť? Dieťa/dievča, žena, matka a ich spoločná príprava Prvá menštruácia: Aké základné informácie by sme mali vedieť? Dieťa/dievča, žena, matka a ich spoločná príprava

Prvá menštruácia so sebou prináša zodpovednosť a určité otázky, na ktoré by dievčatá - ženy mali poznať odpovede. Spoznajte najdôležitejšie informácie o tomto významnom momente každého...

6. týždeň tehotenstva (6.TT): Začínajú vás trápiť ranné nevoľnosti? 6. týždeň tehotenstva (6.TT): Začínajú vás trápiť ranné nevoľnosti?

Vaše dieťatko rastie bleskovou rýchlosťou, jeho vývoj je veľmi rýchly. V tomto období sa vyvíjajú a formujú časti tela a ich systémy, preto je obzvlášť veľmi citlivé na nepriaznivé...

8. týždeň tehotenstva (8.TT): Začína sa embryo podobať na bábätko? 8. týždeň tehotenstva (8.TT): Začína sa embryo podobať na bábätko?

Aj keď navonok nie je vaše tehotenstvo ešte vidieť, vo vašom tele sa dejú veľké zmeny a tak je to aj s vašim dieťatkom, ktoré je v neustálom rýchlom vývoji. Ako sa vyvíja vaše dieťatko v...

12. TT týždeň tehotenstva: Má plod skutočnú podobu dieťatka? 12. TT týždeň tehotenstva: Má plod skutočnú podobu dieťatka?

Za posledné tri týždne sa veľkosť vášho dieťatka zdvojnásobila, rastie veľkou rýchlosťou. Už teraz meria od temena po kostrč približne 5 - 6 cm. 

Naposledy aktualizované 27.10.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.