Vulvitída: Zápal vonkajších pohlavných orgánov žien. Príčiny, príznaky

Vulvitída: Zápal vonkajších pohlavných orgánov žien. Príčiny, príznaky
Zdroj foto: Getty images

Skoro každá žena sa za život stretne s určitým typom zápalu vulvy, no napriek tomu býva táto téma často tabuizovaná. Ako sa vulvitída prejavuje a aké sú možné príčiny vzniku?

Charakteristika

Zápal vonkajších pohlavných orgánov ženy je nazývaný vulvitída alebo vaginitída. Vzniká z rôznych príčin a je častým problémom žien rôzneho veku. Aké sú typické príznaky vulvitídy, možnosti liečby a prevencia sa dozviete pokračovaním v článku.

Vonkajšie pohlavné orgány a vaginálna mikroflóra

K vonkajším orgánom pohlavnej ženskej sústavy sú radené malé veľké pysky ohanbia, klitoris a vaginálny otvor (predsieň).

Vonkajšie i vnútorné pysky s klitorisom spoločne vytvárajú pojem vulva, na ktorú vnútorne nadväzuje vagína – pošvová trubica. Tá už nie je anatomicky radená k vonkajším častiam, no je spojidlom k vnútorným orgánom. Jej fyziologický stav je preto veľmi dôležitý.

Pošvu tvorí komplexný ekosystém slúžiaci na ochranu pred vstupom infekcie. Vaginálna mikroflóra je prostredie, v ktorom sa nachádzajú mikroorganizmy, prevažne laktobacily.

Stabilita kyslého prostredia je zaisťovaná štiepením glykogénu na kyselinu mliečnu. V oblasti pošvy sa nachádzajú rôzne druhy baktérii, ktoré sú vzájomne v rovnováhe.

Stav tohto ekosystému je individuálny vzhľadom na množstvo faktorov, ako sú hormonálne zmeny, vek, sexuálna aktivita, zdravotný stav a iné.

Čo je to vulvitída?

Vulvitída je zápalový stav v oblasti vulvy, vonkajších pohlavných orgánoch ženy. Vaginitída, inak nazývaná kolpitída, je zápal v oblasti vagíny – pošvovej trubice.

K vzniku vulvo-vaginitídy dochádza pri poruche rovnováhy ekosystému pošvového prostredia.

Vulvo-vaginitída vzniká najmä v dôsledku premnoženia baktérii alebo kvasinkovej, vírusovej a bakteriálnej infekcie.

V niektorých prípadoch je zápal spôsobený oblečením, nevhodným kozmetickým produktom, mechanickým poškodením či nedostatočnou intímnou hygienou.

Základným prejavom vulvitídy je sčervenanie, svrbenie a pálenie danej oblasti. Vo väčšine prípadoch je prítomný aj patologický výtok z pošvy.

Keď žena vyhľadá lekársku pomoc včas, vulvitídy nie sú závažným ochorením. Avšak pri neliečení zápalového procesu môže dôjsť k rozšíreniu infekcie do maternice a blízkych vnútorných orgánov, čo môže následne spôsobiť vážnejšie zdravotné komplikácie.

Pri akýchkoľvek príznakoch v oblasti vonkajších pohlavných orgánov je potrebné gynekologické vyšetrenie a odborné stanovenie liečby.

Príčiny

Príčina vzniku vulvo-vaginitídy je rôznorodá.

Etiológia zápalu vulvy či pošvy začína od podráždenia nevhodným kozmetickým produktom, zlou intímnou hygienou, hormonálnou zmenou, narušením vaginálnej mikroflóry - vaginózou, mykózou až po nákazu infekčným sexuálne prenosným ochorením.

Nevhodný kozmetický produkt

Podráždenie intímnej oblasti môže byť spôsobené reakciou na  silný parfumovaný výrobok, ako je napríklad sprchový gél, pena do kúpeľa, telové mlieko, aviváž či voňavý toaletný papier. Podráždenie môžu spôsobiť chemicky bielené a parfumované menštruačné pomôcky.

Je vhodné siahať po prírodnejších hypo-alergénnych produktoch bez parfumácie vhodné pre citlivú pokožku. V rámci intímnej hygieny je vhodné využívať intímne sprchové gély určené na podporu rovnováhy pošvového prostredia.

Nesprávna intímna hygiena

Pri nedostatočnej intímnej hygiene môže dochádzať k premnoženiu určitých mikroorganizmov v pošvovom prostredí.

Vulva môže reagovať na nevhodné intímne mydlo, nedostatočnú výmenu menštruačnej pomôcky či kontamináciu z blízkeho močového aj análneho otvoru

Podráždenie vulvy môže spôsobiť aj nadmerne syntetický tesný odev spodná bielizeň. V kombinácii s potením a fyzickou aktivitou sa môže kožná reakcia zhoršiť. Je vhodné, aby bol odev priliehajúci na vulvu vzdušný, prírodný a príjemný na dotyk.

Bakteriálna anareobná vaginóza

Jedná sa o poruchu rovnováhy pošvového ekosystému, pričom dochádza k poklesu aerobných laktobacilov a naopak k zvýšeniu anareobných laktobacilov ako je napríklad Gardnerella vaginalis.

Charakteristický je priehľadný až sivý výtok s typickým rybacím zápachom.

Bakteriálna aeróbna vaginóza

Myco, Escherichia coli, streptokoky a stafylokoky sú bežnou baktériou spôsobujúcou vulvitídu a vaginitídu.

Charakteristická je zmena pomeru v zastúpení aeróbnych (kyslíkovo závislých) a anaeróbnych (kyslíkovo nezávislých) baktérii, pričom v prevahe sú práve aeróbne baktérie. Príznakom je najmä hustý žltkasto sfarbený výtok s hnilobným zápachom.

Plesňová infekcia - mykóza

Jedná sa o bežného pôvodcu infekcie. Vo väčšine prípadov sa jedná o druh Candida albicanskvasinková huba. Ženy s cukrovkou sú obzvlášť náchylné na plesňové infekcie. Taktiež ženy, ktoré konzumujú nadmerné množstvo sacharidov.

Mykóza vzniká premnožením kvasiniek a príznakom je tvarohový výtok, kvasnicový zápach, začervenanie a pálenie oblasti vulvy. Naopak vhodným prevenčným bojovníkom je príjem potravín s antibakteriálnymi účinkami, ako je napríklad cesnak či propolis.

Napriek tomu, že nie je vaginóza a mykóza radená k sexuálne prenosným chorobám, môže byť prenesená pohlavným stykom.

Pomôže napríklad tiež: Domáca liečba kvasinkovej infekcie pošvy: Ako sa prírodne zbaviť mykóz?

Laktobacilóza

Laktobacilóza je nezápalová porucha  rovnováhy pošvového prostredia pôsobená premnožením určitých foriem laktobacilov. Klinicky je podobná mykóze – hustejší bielo krémový výtok, pálenie sliznice a bolesť pri pohlavnom styku.

Zvyčajné je i časté močenie a obtiaže pri močení.

Sexuálne prenosné ochorenia

Trichomoniáza a jej parazit Trichomonas vaginalis často spôsobujú zápalový proces, hojný riedky a spenený výtok z pošvy a bolesť v podbruší. Veľa krát je však ochorenie asymptomatické.

Herpes simplex virus patrí medzi najrozšírenejšie vírové ochorenie, pričom spôsobuje začervenanie, pálenie a tvorbu malých pľuzgierov v okolí vulvy.

Je veľké množstvo sexuálne prenosných ochorení (STD – sexual transmitted diseases), ktoré spôsobujú nekomfort a zápal vonkajších pohlavných orgánov ženy.

Čítajte tiež:
Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia
Ako sa prenáša kvapavka? Príznaky u žien a mužov sa líšia

Rizikové faktory vzniku vulvo-vaginitídy:

  • Nesprávna intímna hygiena
  • Nevhodný materiál bielizne
  • Aktívny sexuálny život
  • Nechránený pohlavný styk
  • Nehygienické sexuálne návyky
  • Hormonálna antikoncepcia
  • Oslabený imunitný systém
  • Antibiotická/kortikoidná liečba
  • Diabetes mellitus (cukrovka)
  • Nadmerná konzumácia sacharidov
  • Menopauza a hormonálna zmena
  • Návšteva verejných kúpalísk a welness
Bakteriálna vaginóza a premnoženie baktérie Gardnerella vaginalis
Bakteriálna vaginóza a premnoženie baktérie Gardnerella vaginalis. Zdroj foto: Getty Images

Príznaky

Konkrétne klinické príznaky vulvo-vaginitídy závisia od príčiny ochorenia a vzniku zápalu. Všeobecným prejavom je najmä začervenenie vulvy a pošvy, svrbenie a pocit pálenia. Dochádza k zdúreniu a miernemu opuchu vonkajších pohlavných orgánov.

Častým signálom je nepríjemný pocit a bolesť pri pohlavnom styku, dyspareunia. Vzhľadom na blízkosť močovej trubice sú bežné problémy pri močení.

Možný je i patologický výtok z pošvy, pričom jeho charakter závisí na príčine vzniku (baktéria, kvasinka, vírus..).

Časté prejavy vulvo-vaginitídy:

  • Vulvo-vaginálny diskomfort
  • Začervenanie oblasti vulvy
  • Mierny opuch pyskov
  • Pocit svrbenia a pálenia
  • Vaginálny patologický výtok
  • Bolesť pri pohlavnom styku
  • Problémy pri močení

Diagnostika

Diagnostika vulvo-vaginitídy spočíva v gynekologickom ambulantnom vyšetrení.

Tento postup vždy potrebný vzhľadom na to, že aj vonkajšie a ľahké zápaly oblasti vulvy môžu bez liečenia pokračovať do vnútornej pohlavnej sústavy a spôsobiť ťažšie zdravotné komplikácie.

Lekár vyšetrí pacientku aspekciou (pohľadom) a palpáciou (pohmatom)per vaginam. Časté je i vykonanie povrchového či intravaginálneho ultrazvuku na zobrazenie vnútorných štruktúr.

V niektorých prípadoch je vykonaný test hladiny pH v pošvovom prostredí alebo amínový test na určenie prítomnosti baktérii. Možné je i odobratie vzorky moču alebo odporučenie návštevy urológa.

Gynekológ zhodnotí prítomnosť vaginálneho výtoku, vykoná ster z pošvovej oblasti a vzorku odošle na kultiváciu.

Laboratórium zistí presného pôvodcu ochorenia a podľa výsledku je stanovený konkrétny postup liečby. Potrebné je vylúčenie chlamýdiových i herpetických infekcií a iných sexuálne prenosných chorôb.

Prevencia ochorenia vulvy

Vulvo-vaginitídy sú jedným z najčastejších ochorení v gynekologickej praxi. Základom prevencie je dodržiavanie intímnej i menštruačnej hygieny, pravidelné preventívne prehliadky a neodkladná návšteva gynekológa pri vzniknutom probléme.

Intímna hygiena je kľúčom k rovnováhe pošvového prostredia.

  • Nosenie vzdušnej bielizne
  • Nezdieľanie bielizne s druhou osobou
  • Používanie intímneho mydla
  • Obmedzenie parfumovaných mydiel
  • Dôsledná sexuálna hygiena
  • Častá výmena menštruačnej pomôcky
  • Eliminácia návštevy kúpalísk a welness
  • Utieranie po potrebe vždy odpredu dozadu

Pre vnútornú rovnováhu je dôležitý silný imunitný systém. Dostatočný príjem vitamínov a minerálov, najmä vitamíny B, C, D a E, kyselinu listovú, zinok, horčík a železo.

Vhodné je obmedzenie nadmernej konzumácie nasýtených tukov, jednoduchých cukrov, kofeínu a alkoholu.

V rámci prevencie zdravia pohlavných orgánov je možné využiť prírodnú pomoc bylín. Ženské byliny svojim účinkom harmonizujú cyklus, podporujú menštruačný komfort a taktiež pomáhajú pri gynekologických výtokoch a zápaloch.

Príkladom je Alchemilka obyčajná, Hluchavka biela či Rebríček obyčajný. Je možná konzumácia vo forme bylinných čajov, tinktúr a vonkajších obkladov a sedacích kúpeľov. Je však vhodná konzultácia s gynekológom.

Kúpeľ s morskou soľou je taktiež dobrou variantnou najmä u chronických uro-gynekologických zápaloch. Je vhodný pri liečbe hemoroidov, kožných ochorení a taktiež gynekologických problémoch. Pozor na parfumované chemické peny a bomby do kúpeľa.

Bylinný čaj

2 malé kávové lyžičky sušenej byliny zalejeme vriacou vodou v objeme 1 šálky. Necháme čaj lúhovať 15 minút a pijeme 2x denne.

Sedací bylinný kúpeľ

Väčšie množstvo byliny prelejeme vlažnou vodou tak, aby bola bylina potopená a necháme odstáť (lúhovať) približne 1 deň. Pred použitím prevaríme, necháme 5 minút vylúhovať a zlejeme do kúpeľa.  

Ponorená by mala byť celá panvová oblasť. Sedacia kúpeľ trvá približne 20 minút.

Ako sa lieči: Vulvitída - zápal ženských orgánov

Ako sa lieči vulvo-vaginitída? Lieky, antibiotiká, lokálne

Zobraziť viac
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • ROZTOČIL, Aleš a Pavel BARTOŠ. Moderní gynekologie. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-2832-2
  • internimedicina.cz - Vulvovaginitidy – záněty vulvy a pochvy. MUDr. Zuzana Dostálová, Ph.D., MUDr. Romana Gerychová
  • solen.sk - Vulvovaginálne infekcie. Solen. Emil Havránek
  • verywellhealth.com - Vulvitis Symptoms, Causes, Diagnosis, Treatment, and Prevention. VerywellHealth. Tracee Cornfoth
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané