Liečba zápalu vaječníkov: Čo na bolesť? Lieky a antibiotiká?
Dĺžka liečby trvá približne 10 – 14 dní. Vo väčšine prípadov je liečba úspešná a zápal prelieči.
Ak je priebeh infekcie ťažší, obvykle je nutná hospitalizácia a podávanie antibiotík priamo infúznou cestou.
Pri závažných zápaloch s prebiehajúcim abscesom je nutné operačné riešenie. Odstránením hnisavého ložiska sa predchádza ďalším komplikáciám.
Pri chronickej forme sa odporúča enzymoterapia, ako napríklad Trypsin retard, Wobenzym, imunizačná terapia na posilnenie imunity a nesteroidné antireumatiká.
Súčasťou terapie je aj kľudový režim, kľud na lôžku, podporné lieky na imunitu, dostatočný prísun tekutín.
V akútnom stave sa na bolesti odporúča prikladať ľad na bolestivé miesto, ktorý nielen zmierni bolesť , ale zníži prekrvenie v oblasti zápalu a spomaľuje jeho rozšíreniu do okolitých tkanív.
Po odznení akútneho štádia nastupuje liečba teplom. Teplo zvyšuje prekrvenie a zlepšuje hojenie. Aplikácia tepla sa odporúča na redukciu zmeneného tkaniva postihnutého zápalom a znižuje riziko zjazvenia.
Odporúčajú sa sedacie kúpele, aplikácia teplých obkladov na podbrušie. Liečba teplom sa vykonáva len po vyliečení zápalu, aby nevznikol opätovný návrat zápalu.
Pri chronických zápaloch sa odporúčajú kúpele s bahennými zábalmi.
Zápal vaječníkov a domáca liečba
Čo sa týka domácej liečby, tu je najlepšie robiť opatrenia najmä v rámci prevencie a predchádzania zápalov. Vzhľadom na to, že infekcia vzniká veľmi často prestupom z okolitého prostredia, treba dbať na dostatočnú hygienu a tiež aj na teplé oblečenie, pretože ako sa už povedalo, prechladnutie nie je príčinou, ale je veľmi významným rizikovým faktorom.
Ak už máte zápal vaječníkov, môže pomôcť domáca „liečba“ bylinkami alebo bylinkový čaj.
Na zápal vaječníkov a pri ich zhoršenej funkcii veľmi dobre pomáha alchemilka. Či už ide o čaj, alebo o sedacie kúpele, oboje pomáhajú aj pri chronickom navracaní sa choroby. Alchemilka taktiež zmierňuje aj výtoky a svrbenie v intímnej oblasti.