späť na zoznam príznakov

Jemné pokašliavanie

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Jemné pokašliavanie môže mať buď fyzickú alebo psychickú príčinu. Veľakrát nemusí znamenať vôbec žiaden vážnejší príznak alebo symptóm, ide napríklad len o nedostatočnú dočasnú tvorbu slín alebo sucho v ústach a neskôr sliny prejdú aj do sliznici na hrtane a do krku, kde spôsobia mierne podráždenie, keďže sliznica bola dovtedy suchá, čo rezultuje k jemnému zakašľaniu. Veľakrát ale kašeľ postupne silnie a v tom prípade už ide o symptóm choroby.

U fajčiarov je neustále jemné pokašliavanie pomerne bežné. Fajčenie spôsobuje konkrétne okrem iných zdravotných problémov aj narušenie funkcií epitelových buniek dýchacej sústavy, pričom tieto bunky odstraňujú rôzne hlieny a nečistotu z dýchacích ciest a tak môže byť pokašliavanie spojené aj s hlienovou prímesou alebo neustálou tvorbou hlienových slín v ústnej dutine. Ak nájde človek v kašli alebo hliene aj stopy krvi, mal by okamžite navštíviť lekára.

Nielen fyzická príčina môže byť za kašľom. V prípade detí môže byť za jemným pokašliavaním aj tiková porucha, pričom takémuto kašľu sa hovorí aj somársky kašeľ. Deti sú veľakrát postihnuté týmto problémom, pričom tik môže mať formu rôzneho druhu pohybu, ktorý sa pravidelne a bez inej zjavnej príčiny opakuje. Môže ísť o tiky na tvári, prípadne na rukách a taktiež môže ísť aj o pokašliavanie. Tento problém sa lieči farmakologicky podľa inštrukcií lekára.

V prípade, ak jemné pokašliavanie prejde za pomerne krátke časové obdobie do kašľa normálneho a pridajú sa aj problémy s voľným dýchaním a bolesť na hrudi, môže ísť aj o vážnejšie príznaky, napríklad aj o pneumotorax. Ten vzniká napríklad ako následok iných, na prvý pohľad pomerne neškodných pľúcnych chorôb nastáva vtedy, ak sa vzduch dostane medzi pohrudnicu a popľúcnicu. Hrozí ohrozenie funkčnosti pľúc a ide o život ohrozujúci stav.

Veľmi vážnym ochorením je aj epiglotitída, čiže zápal príklopky hrtanu. Príklopka hrtanu je chrupavkovitá doštička, ktorá je pokrytá sliznicou a nachádza sa za koreňom jazyka, pričom má veľmi dôležitú funkciu. Počas príjmu potravy zatvorí vstup do priedušnice a tak sa jedlo a ani tekutiny nedostanú do dýchacích ciest. tento zápal začína na prvý pohľad nevinným a jemným pokašliavaním, ale neskôr sa pridajú aj problémy s neschopnosťou hovoriť nahlas.

V tomto prípade je treba tiež urgentne vyhľadať lekársku pomoc. Jemný kašeľ spolu s chudnutím, únavou a neskorším prechodom do vážnejšieho kašľa môže znamenať viaceré ochorenia nádorového typu v dýchacej sústave, pomerne často sa takto prejavuje začínajúca rakovina pľúc. Vo väčšine prípadov ale nie je treba sa obávať jemného pokašliavania, pretože ak nemá zhoršujúci sa charakter, ide s najväčšou pravdepodobnosťou napríklad o prechladnutie.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Kedy bude nová účinná vakcína? Aké lieky sa používajú teraz? Koronavírus COVID-19: Kedy bude nová účinná vakcína? Aké lieky sa používajú teraz?

O vytvorenie vakcíny účinnej proti novému koronavírusu COVID-19 sa snažili početné tímy vedcov a výskumníkov na celom svete. Cieľom bolo nie len vytvorenie očkovacej látky, ale...

Nepovinné očkovanie, kedy je vhodné Nepovinné očkovanie, kedy je vhodné

Povinné očkovanie majú preštudované hlavne matky malých detí. Existujú však aj vakcíny, očkovanie ktorými nevyplýva zo zákona a preto sú menej známe. 

Plánujete dovolenku? Ktoré lieky by ste nemali zabudnúť pribaliť? Plánujete dovolenku? Ktoré lieky by ste nemali zabudnúť pribaliť?

Plánujete odcestovať a nemáte žiadne zdravotné ťažkosti ? Počítate s tým, že stav pohody vydrží počas celej dovolenky? Len aby ste sa náhodou neprepočítali. Ak sa doma vyskytne nejaký...

Záhadná šiesta choroba detí Záhadná šiesta choroba detí

Šiesta choroba - názov naháňajúci zimomriavky po tele. Postihuje našich najmenších a spôsobuje u nich vysoké horúčky s vyrážkami na koži. V detských kolektívoch býva príčinou...

Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia - cudzokrajné nákazy Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia - cudzokrajné nákazy

Z ďalekých ciest si ľudia nosia domov kadečo. Od príjemných zážitkov, spomienok a suvenírov až cez cudzokrajnú nákazu . Hnačkové ochorenia či Faraónová pomsta známa hlavne z Egypta je...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.