späť na zoznam príznakov

Pleurálny výpotok

Autor: Michal Hrebík

Pleurálny výpotok je tekutina, ktorá sa nachádza vo zvýšenom množstve a objeme v oblasti hrudnej dutiny. Pleura je výstelka hrudnej dutiny, ktorá je tvorená plochými bunkami v dvoch listoch. Prvý obaľuje pľúca a druhý je tesne na hrudnej stene. Pri dýchaní sa tieto dva listy buniek o seba obtierajú a aby bol odpor pri tomto trení čo najmenší, je priestor medzi nimi vyplnený tekutinou, čiže pleurálnou tekutinou. Ak      sa zvýši jej množstvo, hovorí sa o výpotku.

K zvýšeniu tekutiny dochádza z rôznych príčin, pričom ide o príznak väčšinou vážnejšieho ochorenia. Diagnostikovať ale pleurálny výpotok nie je jednoduché a zvyčajne na to príde lekár až pri detailnejšom vyšetrení hrudníka. K zvýšeniu tejto tekutiny dochádza napríklad pri nízkom príjme bielkovín do organizmu, prípadne ak sa nachádza v brušnej dutine voda. Veľakrát je pleurálny výpotok aj príznakom poruchy tvorby krvných bielkovín pri ochorení pečene.

V niektorých prípadoch rakoviny vaječníkov sa môžu nádorové bunky štiepiť aj na drobné čiastočky, ktoré prechádzajú do ďalších tkanív, napríklad aj na pobrušnicu, kde zakladajú druhotné nádorové ložiská. Tieto ložiská produkujú tekutinu, ktorá sa kumuluje v brušnej dutine, pričom nádory sa ďalej dostávajú až na bránicu alebo do pohrudnej dutiny. Aj tu môžu založiť ďalšie ložiská, ktoré tiež produkujú tekutinu a v tomto prípade ide o pleurálny výpotok.

Výpotok môže byť aj zápalový a to vtedy, ak nastáva pri vírusovej, bakteriálnej alebo mykotickej infekcii. Väčšinou sa objavuje pri infekcii pľúcneho tkaniva, pokiaľ sa v ňom dokonca vytvorí hnis, ide o empyém v hrudnej dutine. Ten môže vzniknúť aj pri prevalení pľúcneho abscesu priamo do hrudnej dutiny. Aj rôzne pľúcne nádory alebo priamo nádory v pleurálnej oblasti spôsobia zvýšenie pleurálnej tekutiny, najmä pri primárnych pľúcnych nádoroch.

Pri pľúcnej embólii vzniká pleurálny výpotok upchatím pľúcnej tepny. Práve vznikom prekážky v pľúcnom tepnovom riešišti krvnou zrazeninou dochádza k narušeniu prúdenia krvi v tejto oblasti a postihnutý človek cíti bolesti na hrudníku. Nasleduje vyšetrenie u lekára, ktorý diagnostiku aj nadmerné množstvo tekutiny v priestore hrudnej dutiny. Veľakrát je táto choroba komplikáciou po veľkých operácií. Veľmi častou príčinou vzniku sú aj srdcové ochorenia.

Napríklad pri zlyhaní čerpacej funkcie srdca sa zvyšuje tlak v rôznych tepnách práve v oblasti hrudníka, čo môže mať za následok vytvorenie pleurálneho výpotku. Pri hypertrofickej kardiomyopatii dochádza k ochorení srdcovej svaloviny a poruchou srdcovej funkcie, pričom sa zvýši tlak v srdcových komorách v priebehu a tiež na konci srdcovej diastoly. Pri tomto ochorení dochádza aj k opuchu pľúc, objavujú sa problémy s dýchaním a typické sú bolesti na hrudi.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.