späť na zoznam chorôb

Zápal vaječníkov - Adnexitída

Autor: Michal Hrebík
Zápal vaječníkov - Adnexitída
Zdroj foto: Getty images

Zápal vaječníkov je laické označenie pre ochorenie zvané panvová zápalová choroba. Ide o infekčnú chorobu postihujúcu nielen vaječníky, ale aj vajcovody, maternicu a vzácnejšie aj panvovú pobrušnicu. Ide o chorobu spôsobenú najčastejšie baktériami, ktoré sa prenášajú aj pohlavnou cestou a táto choroba najviac postihuje sexuálne aktívne ženy alebo ženy po viacnásobnom pôrode. Vo verejnosti prevláda názor, že zápal môže byť spôsobený prechladnutím, ale ide len o rizikový faktor. Niekedy môže ísť aj len o zápal vaječníka izolovane.


Charakteristika

Zápal vaječníkov je pomerne vážne infekčné ochorenie, ktoré postihuje ale nielen vaječníky, ale aj celú panvovú oblasť, čiže aj sliznicu maternice, vajcovody a ostatné okolité tkanivá a štruktúry. Najčastejšie sa infekcia šíri z krčka maternice do maternice, potom do vajcovodov a nakoniec do vaječníkov, prípadne ak príde ku komplikáciám, tak aj na pobrušnicu a brušnú stenu. Tento zápal nemôže vzniknúť, ako sa hovorí z prechladnutia, avšak prechladnutie vzniku infekcie významne napomáha.

Pri výskyte prvotných príznakov, čiže pobolievaní v podbrušku, je potrebné čo najskôr navštíviť lekára, pretože zápal vaječníkov môže pri dlhšom neliečení spôsobiť problémy s plodnosťou, vnútorné krvácanie a v určitých extrémnych prípadoch aj ohrozenie života. Najčastejšie dochádza k infikovaniu pohlavným stykom, pretože baktérie spôsobujúce tento zápal sú pohlavne prenosné. Ochorenie nie je možné liečiť bez lekárskeho ošetrenia a niekedy sa môže zápal rozšíriť aj do okolitých tkanív v panvovej oblasti, napríklad veľmi často vzniká súbežný zápal vaječníkov a vajíčkovodov.

Príčiny

Choroba je spôsobená bakteriálnou alebo chlamýdiovou infekciou, vo väčšine prípadov ju spôsobujú Chlamydia trachomatis a Neisseria gonorrheae, pričom druhá zmienená baktéria je aj pôvodcom kvapavky. V menšom počte prípadov môže k zápalu prísť aj infekciou stafylokokmi alebo streptokokmi. K infekcii môže vo výnimočných prípadoch prísť aj pri potrate, pôrode alebo zavedení vnútromaternicového telieska. Medzi rizikové faktory patrí chlad, hormonálne výkyvy, nedostatočná hygiena a najmä častý nechránený styk.

Príznaky

Ako sa prejavuje zápal vaječníkov? Najčastejšie sa začne zápal v panvovej oblasti prejavovať typicky bolesťou v podbrušku, ktorá môže byť na úvod len jemnejšia a ide skôr o pobolievanie, neskôr sa však zmení na trvalú bolesť intenzívnejšieho charakteru, podľa toho, ako rýchlo a ako veľmi sa zápal rozrastá. Neskôr sa ako ďalšie prejavy k nej pridávajú kŕče v bruchu a bolesti počas ako aj po pohlavnom styku. Žena so zápalom vaječníkov má nezriedka aj zvýšenú teplotu a pociťuje únavu, horúčka je skôr výnimočná.

Ak však už nastane, obvykle sa k nej pridruží aj zimnica, ktorá na horúčku nadväzuje. V týchto prípadoch sa objavuje aj malátnosť a celkovo intenzívnejšia únava. Okrem toho sa zápal vaječníkov prejavuje vaginálnym výtokom a páchnucim výtokom z pošvy, ktorý môže byť nažltnutý alebo nazelenalý. Dochádza tiež ku krvácaniu mimo menštruačný cyklus, niektoré ženy môžu mať silnejšiu bolesť počas menštruácie alebo počas ovulácie. V prípade komplikácii hrozí dokonca neplodnosť.

Diagnostika

 • Ochorenie musí diagnostikovať gynekológ na základe komplexného vyšetrenia
 • Vykonáva sa jednak fyziologické a tiež ultrazvukové vyšetrenie, zisťuje sa zväčšenie lymfatických uzlín, bolestivosť krčka a musí  a spraviť aj odber hlienu z postihnutej oblasti na zistenie konkrétneho pôvodcu a druhu infekcie
 • Vyšetruje sa aj krv, moč, pre lepší obraz ohľadom rozšírenia infekcie sa robí aj ultrazvukové vyšetrenie a v prípade potreby je možné spraviť aj laparoskopické vyšetrenie cez brušnú dutinu

Priebeh

Najčastejšie vzniká infekcia prenosom baktérií alebo chlamýdií nechráneným pohlavným stykom, pričom sekundárne môže infekcii napomôcť aj chlad alebo niektoré externé faktory. Zápal postihuje najprv krčok maternice, neskôr sa dostane do vajcovodov a až následne postihne vaječníky, pričom pokiaľ nie je dostatočne včas a rýchlo liečený, môže prejsť až na pobrušnicu a spôsobiť ďalšie komplikácie. Zápal je v prvých fázach veľmi bolestivý a pokiaľ sa nelieči, môže u ženy spôsobiť až neplodnosť.

Pozor na zápal vaječníkov v tehotenstve

Čo sa týka zápalov počas tehotenstva, plodu môžu ublížiť samozrejme rôzne mykózy, chlamýdie aj ľudské papilomavírusy, avšak dôležité je to, čo zápal spôsobilo a aký je postup samotnej infekcie. Problémy najčastejšie nastanú, ak sa presunie infekcia a zápal aj do vajíčkovodov a ak dochádza vplyvom zápalových zrastov k nepriechodnosti vajíčkovodov. Dokonca aj pri snažení sa o otehotnenie to môže byť problém, pretože hrozí napríklad neplodnosť alebo mimomaternicové tehotenstvo.

Počas tehotenstva samozrejme treba zápal preliečiť, pretože napríklad antibiotická liečba neohrozuje priamo plod, avšak liečenie ako také môže byť dlhodobejšie a viac komplikované ako v období mimo tehotenstva. Niekedy naopak môže prísť k zápalu vaječníka alebo vaječníkov v období šestonedelia, čiže po tehotenstve, čo sa už ráta v podstate medzi popôrodné infekcie. V každom prípade platí, že pri akomkoľvek podozrení a bolestiach je treba navštíviť lekára.

Ako sa lieči: zápal vaječníkov

Zobraziť liečbu

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 23.06.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako dochádza k oplodneniu vajíčka a ako dlho trvá jeho uhniezdenie? Ako dochádza k oplodneniu vajíčka a ako dlho trvá jeho uhniezdenie?

Oplodnenie vajíčka spermiou, jeho vývoj a následné uhniezdenie v maternici je veľmi dôležité pre priebeh tehotenstva a život samotný.

Ako sa prejavuje mimomaternicové tehotenstvo? Spoznajte príznaky včas Ako sa prejavuje mimomaternicové tehotenstvo? Spoznajte príznaky včas

Pojem mimomaternicové tehotenstvo je strašiakom mnohých žien. Kedy môže nastať, ako sa prejaví, ale i to čo obnáša tento problém sa dočítate v našom článku.

Ako funguje ovulačný test, kedy sa testovať, čo potvrdzuje pozitivita? Ako funguje ovulačný test, kedy sa testovať, čo potvrdzuje pozitivita?

Ovulačné testy sa stávajú čoraz obľúbenejšou pomôckou pre ženy a páry, ktoré sa snažia o splodenie potomka. Na základe hladiny luteinizačného hormónu spoľahlivo detekujú ovuláciu, a...

Ovulácia, výpočet plodných a neplodných dní. Ako plánovať tehotenstvo? Ovulácia, výpočet plodných a neplodných dní. Ako plánovať tehotenstvo?

Ovulácia nastupuje pravidelne každý mesiac, rovnako ako menštruácia. U niektorých žien prebehne bez toho aby na seba upozornila, u iných sú prítomné mierne prejavy. Dôležitosť...

Čo môže spôsobiť zápal maternice? Ako sa prejaví? Čo môže spôsobiť zápal maternice? Ako sa prejaví?

Zápal maternice alebo tiež endometritis je menej častá infekcia ženskej pohlavnej sústavy. Infekt sa do maternice zväčša dostáva z iných ložísk, ojedinele krvnou cestou. Neliečená...

Zoznam nemocníc liečiacich chorobu

 • Bratislavský kraj
  • Univerzitná nemocnica s poliklinikou Milosrdní bratia, spol. s.r.o.

   Námestie SNP 10, 81465 Bratislava

   Web: http://www.milosrdni.sk/
   Telefón - ústredňa: 02 57887 111

   Predchádzajúci názov: FNsP Milosrdní bratia - Fakultná nemocnica s poliklinikou Milosrdní bratia

   • MUDr. František Hvizdák, PhD.
    Adresa: Gynekologická ambulancia, Námestie SNP 10, 814 6 Bratislava
    deň oddo
    Pondelok  13:00 17:30 
    Utorok 09:00 14:00 
    Streda 09:00 14:00 
    Štvrtok 13:00 17:30 
    Piatok 09:00 14:00 
 • Trnavský kraj
  • NsP Piešťany - Nemocnica Alexandra Wintera n.o.

   Winterova 66, 92163 Piešťany

   Web: http://www.nemocnicapiestany.sk/
   Telefón - ústredňa: 033 7955 111

   Gynekologické ambulancie (1)

   • MUDr. Jaromír Niepel
    Adresa: Gynekologická ambulancia NAW piešťany, Winterova 66, 92101 Piešťany
    deň oddo
    Pondelok  10:00 12:00 
 • Trenčiansky kraj
  • NsP Bojnice – Nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach

   Nemocničná 2, 97201 Bojnice

   Web: http://www.hospital-bojnice.sk/

   Gynekologické ambulancie (1)

   • Doc. MUDr. Ernest Lányi, CSc.
    Adresa: Gynekologická ambulancia NsP Prievidza, Nemocničná 2, 97201 Bojnice
    deň oddo
    Pondelok  11:30 15:00 
    Utorok 07:00 15:00 
    Piatok 11:30 15:00 
 • Nitriansky kraj
  • Všeobecná nemocnica Šaľa

   Nemocničná 1, 92719 Šaľa

   Telefón - ústredňa: 031 7730 320

   Návštevné hodiny - lôžkové oddelenie:
   pondelok - piatok 15:00 - 17:00
   sobota, nedeľa, sviatky 14:00 - 16:00

   • MUDr. Kamil Vaško
    Adresa: Ambulancia gynekologickej primárnej starostlivosti, Nemocničná 1, 92719 Šaľa
    deň oddo
    Pondelok  07:00 13:30 
    Utorok 07:00 13:30 
    Streda 07:00 12:00 
    Štvrtok 07:00 13:30 
    Piatok 07:00 13:30 
 • Žilinský kraj
  • Dolnooravská nemocnica s poliklinikou Ladislava Nádaši Jégého Dolný Kubín

   Nemocničná 1944/10, 02601 Dolný Kubín

   Web: http://www.donsp.sk/

   Algeziologické ambulancie (1)

   • MUDr. Jozef Tholt
    Adresa: GynAT s. r. o. , Nemocničná 1944/10, 02601 Dolný Kubín
    deň oddo poznámka
    Pondelok  07:00 15:30   
    Utorok 07:00 15:30   
    Streda 07:00 15:30   
    Štvrtok 07:00 18:00   
    Piatok 07:00 15:30   
    Sobota    3D ultrazvuk- objednané pacientky  
    Nedeľa    3D ultrazvuk- objednané pacientky 
 • Banskobystrický kraj
  • NsP Zvolen - Nemocnica Zvolen a.s.

   Kuzmányho nábrežie 28, 96001 Zvolen

   Telefón - ústredňa: 045 5201 111

   Návštevné hodiny:
   denne 14:00 - 17:00

   • MUDr. Július Häring
    Adresa: Gynekologická ambulancia, Kuzmányho nábrežie 28, 96001 Zvolen
    deň oddo prestávka
    Pondelok  07:00 14:00  12:00-12:30 
    Utorok 07:00 14:00  12:00-12:30 
    Streda 07:00 14:00  12:00-12:30 
    Štvrtok 07:00 14:00  12:00-12:30 
    Piatok 07:00 14:00  12:00-12:30 
 • Prešovský kraj
  • NsP Vranov nad Topľou - Vranovská nemocnica n.o.

   M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou

   Web: http://www.vnno.eu/
   Telefón - ústredňa: 057 4865 111

   Alergologické a imunologické ambulancie (1)

   • MUDr. Michal Zelizňák
    Adresa: JAS - Gynekologická ambulancia, M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou
    deň oddo prestávka
    Pondelok  07:30 16:00  12:00-13:00 
    Utorok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Piatok 07:30 16:00  12:00-13:00 
   • MUDr. Ľubomír Božoň
    Adresa: Gynekologicko-pôrodnícka ambulancia, M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou
    deň oddo prestávka
    Pondelok  07:30 16:00  12:00-13:00 
    Utorok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Streda 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Štvrtok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Piatok 07:30 16:00  12:00-13:00 
   • MUDr. Ľubomír Božoň
    Adresa: Gynekologicko-pôrodnícka ÚPS, M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou
    deň oddo
    Pondelok  16:00 07:30 
    Utorok 16:00 07:30 
    Streda 16:00 07:30 
    Štvrtok 16:00 07:30 
    Piatok 16:00 07:30 
   • MUDr. Michal Zelizňák
    Adresa: Ambulancia rizikovej gravidity, M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou
    deň oddo prestávka
    Pondelok  07:30 16:00  12:00-13:00 
    Utorok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Streda 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Štvrtok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Piatok 07:30 16:00  12:00-13:00 
   • MUDr. Igor Mihók
    Adresa: Mammárna poradňa, M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou
 • Košický kraj
  • NsP Trebišov - Nemocnica s poliklinikou Trebišov, a.s.

   SNP 1079/76, 07501 Trebišov

   Web: http://www.nsptv.sk/
   Telefón - ústredňa: 056 6660 111

   Dialyzačné strediská (1)


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.