Liečba Záškrtu: Lieky a včasne antibiotiká
Potrebná je hospitalizácia pacienta v nemocnici a sledovanie vývoja zdravotného stavu. Pri potvrdení infekcie diftérie je nutné chorého izolovať a prísne dbať na elimináciu kontaktu s inými osobami.
Liečba záškrtu v súčasnosti spočíva primárne v podávaní antibiotík. Častým je práve liek Penicilín či Erytromycín, na ktorú ma baktéria diftérie minimálnu odolnosť.
Súčasťou liečby je podanie injekčného anti-difterického imunoglobínu, čo je proti-toxínová látka. Liečivo zabraňuje prieniku toxínu do tkanív a krvného obehu pacienta.
Súčasťou je i lokálna liečba priechodnosti horných dýchacích ciest, znižovanie telesnej teploty a prísun potrebných živín do organizmu. Dôležitý je kľudový režim, eliminácia nadmernej fyzickej aktivity a posilnenie imunitného systému pacienta.
Ak príznaky pretrvávajú niekoľko dní, lekár indikuje protizápalové lieky na báze steroidov s cieľom zníženia zápalu dýchacích ciest.
Liečba záškrtu môže teda zahŕňať:
- Antibiotická liečba.
- Protizápalové lieky.
- Podporná medikamentózna liečba.
- Kľudový režim na lôžku.
- Podávanie kyslíku (oxygenoterapia).
- Intravenózne podávanie tekutín.
- Liečba priechodnosti dýchacích ciest.
- Monitorovanie srdca a životných funkcií.

Mgr. Kristína Krajčovičová
Zdravotnícky pracovník
Absolvovala som bakalárske štúdium fyzioterapie na fakulte biomedicínskeho inžinierstva ČVUT v Prahe. Nadviazala som a absolvovala magisterské štúdium na fakulte zdravotníctva TnUAD. Aktuálne sa venujem PhDr. rigoróznemu výskumu. Pracovala som ako fyzioterapeut v rehabilitačnej klinike v Prahe a taktiež ako rehabilitačný pracovník v nemocnici. Počas zamestnania som bola súčasťou zdravotníckeho tímu na oddelení Covid-19. Najviac sa zaujímam o pohybový aparát človeka, zdravý životný štýl, rehabilitáciu, gynekológiu a prírodnú medicínu. K mojim hobby patrí šport, písanie a mediálna komunikácia.
Zobraziť všetky články autora