späť na zoznam článkov

28. týždeň: Ako začína 7. mesiac tehotenstva? Zmeny u ženy i dieťaťa

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová
28. týždeň: Ako začína 7. mesiac tehotenstva? Zmeny u ženy i dieťaťa
Zdroj foto: Getty images

Začínate 7. mesiac tehotenstva a posledný 3. Trimester,  ktorý končí pôrodom vytúženého bábätka. Tak sa poďme spolu pozrieť, ako sa vaše dieťatko vyvíja v tomto týždni a čo môžete pociťovať vy s rastúcim bruškom. 


Vstupom do 28. týždňa tehotenstva začínate 7. mesiac gravidity. Vaše bábätko vám dáva o sebe vedieť, kope a hýbe sa v určitej dobe, keď je hore. Je dobré ak pociťujete aspoň 10 pohybov za deň, ak cítite menej pohybov je dobré informovať o tom lekára, aby sa ubezpečil či je dieťatko v poriadku alebo je len lenivé. 

Tak si poďme prečítať, ako vyzerá vaše bábätko a ako sa vyvíja. 

Vývoj plodu v 28. týždni 

Telo a tvár vášho dieťatka už dosiahli úplný vývin. 

Hlavička je úmernejšia k telu. Koncom 28 týždňa má jeho tvárička síce vzhľad starca, lebo je jeho pleť ešte zvráskavená pre nedostatok tukového tkaniva, čo predstavuje len asi 1 % jeho celkovej hmotnosti. 

To ako vyzerá vaše bábätko sa už teraz nezmení. Od tohto času bude priberať na váhe, doplní si tukové tkanivo a tvárička sa bude vyhladzovať, líčka sa mu budú napĺňať. 

Ukladá si tuk, ktorý bude potrebovať na udržanie telesnej teploty po pôrode.  Plod si už teraz začína čiastočne regulovať svoju telesnú teplotu. Všetky vnútorné orgány dozrievajú a pripravujú sa na funkciu potrebnú po pôrode. 

Jeho pľúca a pľúcne cievy sú ešte nezrelé. 

Mozog sa vyvíja, doteraz bol hladký, ale už sa vytvárajú  prvé záhyby a ryhy a vyvíjajú sa aj ostatné tkanivá. Jeho mozog a nervový systém vyvolávajú na chvíľky dýchacie pohyby. Meraná aktivita mozgových vĺn u vyvíjajúceho plodu v 28. týždni vykazuje spánkové cykly, ako aj rýchle pohyby očí čo sú vo fáze snívania. 

O čom asi sníva? Možno si vás už predstavuje, ako budete vyzerať. Podobne, tak ako aj vy snívate o tom, aké bude a na koho sa bude podobať. 

Na jeho hlavičke sa začínajú sa vytvára prvé vlásky

Oči má už vyvinuté a vytvárajú sa mihalnice na očných viečkach. Aj keď sú už oči vyvinuté a otvára ich, ešte stále ale nič nevidí.

Ovláda už pohyby tváre, otvára a zatvára ústa, mračí sa, drží pupočnú šnúru, aj keď na ňu ešte nevidí alebo sa chytá za pršteky. 

Dieťatko je už schopné vnímať bolesť, reaguje na vonkajšie podnety podobne ako novorodenec. 

Rozlišuje nízky a vysoký tón hlasu, jeho sluch sa začína vyvíjať a zdokonaľovať. 

Pochutnáva si na plodovej vode. Začína vnímať chute a je schopné reagovať na rôzne chute ako horká, kyslá, sladká. Ak pocítite jemné a pravidelné tlmené pohyby, jemné pravidelne nadvihovanie bruška, pravdepodobne sa vaše bábätko naglgalo veľa plodovej vody a začalo sa mu čkať

Čo môže cítiť budúca mamička? 

Máte pocit, že už teraz nemáte dostatok mesta v bruchu. Ale ženské telo je tak vyvinuté, že sa dokáže vyrovnať s tehotenstvom a následným rastom bruška.  

Môžu sa začať objavovať prvý poslíčkovia, prejavujúce sa bolesťou v krížoch až do brucha, alebo ako bolesť pri menštruácii, môžete pocítiť stvrdnutie brucha. 

Začínate byť stále viac unavená, máte menej energie. 

Koža na bruchu sa naťahuje a vysušuje, môžete mať pocit svrbenia kože, alebo sa vám už môžu začínať vytvárať strie na bruchu alebo na bokoch, stehnách a prsiach. Pravidelnou masážou kože a hydratovaním krémom sa im môžete čiastočne vyhnúť. 

Znižuje sa aj príjem potravy, lebo vplyvom narastajúceho bruška a jeho tlaku sa cítite rýchlo nasýtená. Začína sa aj pálenie záhy

Môžu sa u vás vyskytnúť kŕče v nohách, hlavne v noci, kedy treba nohu hneď vystrieť a pätou tlačiť o podlahu, lebo už pravdepodobne veľkosť brucha znemožní prístup k prstom na nohách aby ste ich tlačili smerom k sebe. Môžu vám začať opúchať nohy

Vaše prsia sa pripravujú na dojčenie svojim ďalším obdobím rastu

Po výstupe po schodoch sa rýchlo zadýchate. Však niet sa čo čudovať, bruško už má svoju váhu ktorú nosíte stále so sebou. Precvičujte si dychové cvičenie a skúste sa uvoľniť. 

Vaša chôdza môže začínať byť  húpavá, z rozpínania bedrových kĺbov, ktoré môže byť aj bolestivé. Noste pohodlnú obuv a snažte sa už vyhýbať opätkom. 

Stravujte sa zdravo a odporúča sa zvýšiť príjem vápnika v strave pre spevnenie kostí plodu. 

Teraz máte skvelý čas na čítanie kníh pre vás a partnera o starostlivosti o dieťa. 

Predpôrodná príprava a vyšetrenia? 

Mali by ste sa začať uvažovať o predpôrodnej príprave aj spolu s vašim partnerom a zapísať sa. Pre vášho partnera je príprava dôležitá ak chce byť pri pôrode vášho bábätka. 

Predprípravný kurz na pôrod je skvelým pomocníkom k pôrodu, kde vám obom bude vysvetlený priebeh pôrodu, rôzne relaxačné techniky, pustia vám ukážky z pôrodov, aby aj partner vedel ako pôrod prebieha a to ho pripraví na druhú dobu pôrodnú, ktorou budete spolu prechádzať.

Vy budete mať počas pôrodu oporu partnera pri sebe a on sa bude taktiež podieľať s vami na pôrode vášho vytúženého bábätka. 

Návšteva poradne je 1 krát za 3 týždne a pri rizikovom tehotenstve 1 kráť za 2 týždne. Samozrejme návštevu v poradni určuje lekár,  je to individuálne podľa stavu mamičky. 

V poradni sa vám zmeria krvný tlak, vyšetruje sa moč, zaznamenáva sa váš prírastok na hmotnosti a sledujú sa opuchy dolných končatín. Lekár skontroluje rast maternice, sleduje kŕčok maternice a vývoj vášho dieťatka, jeho ozvy srdiečka, pričom zisťuje intenzitu pohybov a tvrdnutie brucha. 

Ak ste ešte neabsolvovali OGTT - orálno glukózový tolerančný test tak je najvyšší čas. Aby sa zistilo či netrpíte gestačnou cukrovkou, ktorá je u tehotných žien často bezpríznaková. Deti matiek trpiacich gestačnou cukrovkou sú ohrozené na zdraví a často sa rodia s hmotnosťou nad 4 kg. 

Ako prebieha OGTT test? 

OGTT testom do 28 týždňa sa vyšetruje, či je ženské telo po záťaži glukózou schopné udržať normálnu hladinu glukózy v krvi. Odber krvi sa  robí na lačno, potom vypijete nariedenú glukózu rozpustenú v 250 – 300 ml vody alebo čaju v priebehu 10 minút.

Ďalší odber krvi z prsta sa robí po 60 a po 120 minútach.

Počas vyšetrenia nesmiete jesť. Krv sa zoberie do laboratória a následne z výsledkov sa vyhodnotí aj výsledok či trpíte tehotenskou cukrovkou. 

Nebezpečnou v tehotenstve je aj preeklampsia. Ohrozuje nenarodené dieťa i tehotnú ženu. 

Prejavy preeklampsie: 

  • vysokým tlakom krvi 
  • únavou 
  • bolesťou hlavy 
  • nevoľnosťou 
  • kŕčmi v bruchu 
  • zhoršením zraku 
  • opuchom 

Akonáhle spozorujete rizikové príznaky informujte o tom svojho gynekológa. 

Viete čo je to solidárne tehotenstvo?  

Často sa u partnerov tehotných žien stretávame i s takzvaným solidárnym tehotenstvom. Muž ako keby preberá časť tehotenstva na seba, pociťuje určite príznaky ako jeho tehotná partnerka. 

Môže trpieť nevoľnosťou, priberaním na váhe, opuchom nôh a inými rôznymi príznakmi ako jeho polovička. 

Predčasne narodené deti 

Deti narodené pred 28. týždňom sa označujú ako extrémne nezrelé. Po dovŕšení 28. týždňa až do 31. týždňa za veľmi nezrelé, takéto deti predstavujú asi 10 % z počtu predčasných pôrodov. 

Vďaka vyspelým perinatologickým centrách majú predčasne narodené deti veľkú šancu na prežitie

Čítajte viac o ostatných týždňoch tehotenstva v súhrnnom článku:
Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu? 

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 09.02.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Vyštudovala Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Ošetrovateľstvo na Fakulte zdravotníctva v Banskej Bystrici. Po škole pracovala tri roky na chirurgickom oddelení a od roku 2010 na oddelení Anestéziológie a intenzívnej medicíny. V súčasnej dobe sa vzdeláva v špecializačnom štúdiu v odbore Anestéziológia a intenzívna medicína

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
11. týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka? 11. týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka?

Vaše dieťatko už vyzerá, ako malý človek. Fáza embrya je dokončená a od tohto týždňa sa vaše dieťa považuje za plod. Všetky orgány dieťatka sa vytvorili počas embryonálneho štádia, teraz...

19. týždeň tehotenstva. Prečo ešte necítim pohyby? 19. týždeň tehotenstva. Prečo ešte necítim pohyby?

Ešte ste neucítili pohyb vášho bábätka? Nemusíte sa obávať. Už čoskoro to príde. Potrápiť vás môžu kŕče v nohách i  poruchy spánku. A ako je to so športom počas tehotenstva?

18. týždeň tehotenstva. Ako je to s pohybmi či bolesťami v podbrušku? 18. týždeň tehotenstva. Ako je to s pohybmi či bolesťami v podbrušku?

V tomto čase si budúca mamička čoraz viac uvedomuje a cíti život pod srdcom. Dieťatko už dáva o sebe vedieť. Viete čo vás čaká v tomto obdobý?

40. týždeň tehotenstva: Je čas pôrodu? + 41. a 42. týždeň tehotenstva 40. týždeň tehotenstva: Je čas pôrodu? + 41. a 42. týždeň tehotenstva

V 40. týždni ste na konci tehotenstva, prichádza deň pôrodu. Čochvíľa sa stretnete so svojim dieťatkom, i napriek ťažkej a niekedy náročnej ceste, to bude pre vás dobrodružstvo. Narodí...

39. týždeň tehotenstva. Často rozmýšľate nad pôrodom? Termín je už na dosah 39. týždeň tehotenstva. Často rozmýšľate nad pôrodom? Termín je už na dosah

Termín pôrodu sa vám už blíži a vy stále viac rozmýšľate nad tým, ako to celé bude prebiehať. Ste už netrpezlivá a zvedavá, aké to bude, na koho sa vaše dieťatko bude podobať a či bude...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.